PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : NoScript Eklentisi ile GüvenlikWeBMasteR
13 01 2014, 19:05
NoScript Eklentisi

NoScript web sitelerinde bulunan aktif içeriği yönetmek için oluşturulmuş bir tarayıcı eklentisidir. Bu eklenti yüklendiğinde
öntanımlı güvenlik listesinde bulunan ayrıcalıklı sayfalar haricindeki(bu liste isteğe göre değiştirilebilir) tüm sayfalarda çalışan JavaScript, Java, Flash, Silverlight vs. otomatik olarak engellenmiş olur. Sebebi ise sayfada çalışan bu tür kodların zaman zaman kullanıcıyı gözetleme ve hakkında veri toplama ya da direk saldırı (XSS vs.) amacında çalışıyor olmasıdır. NoScript bulunduğunuz web sayfasındaki bu tür içeriği yönetmenizi sağlar. Bu eklenti aynı zamanda sayfaların hızlı yüklenmesine de yardımcı olacaktır.

Kurulum

Eklentiyi kurmak için Firefox üzerinden Araçlar>Eklentiler yolunu izleyip (Kısayol: Ctrl+Shit+A) arama aralığına eklentinin adını yazıyor ve "Kur"(install) butonuna tıklıyoruz.
https://media.kemgozleresis.org.tr/images/no/no1.png
Firefox eklentiyi bizim için indirip kuruyor ardından tarayıcımızı yeniden başlatarak kurulumu tamamlamış oluyoruz.

Kullanım

Eklentiyi yükledikten sonra ziyaret ettiğiniz her hangi bir web sitesinde, sayfa üzerinde sağ tık ile açılan menüyü kullanarak; yalnızca mevcut sayfa ya da bağlı tüm sayfalara geçici ya da kalıcı izinler verebilirsiniz.
https://media.kemgozleresis.org.tr/images/no/no2.png
Aynı liste üzerinden "Options" sekmesine tıkladığınızda karşınıza gelen pencerede eklentiniz için ince ayarlarlar yapmanızda mümkün.
General
https://media.kemgozleresis.org.tr/images/no/no3.png

Whitelist: NoScript kendi listesi ile birlikte yüklenir. Liste içerisinde öntanımlı biçimde izin verilen adresleri istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Ya da sağ alt kısımda bulunan "import" butonunu kullanarak seçtiğiniz ya da kendi oluşturduğunu bir listeyi ekleyebilirsiniz.
no4 image
Embeddings: Sayfa içerisinde gömülü olan araçların türleri için engelleneceğine ya da izin verileceğine dair ayarları yapabilirsiniz.

https://media.kemgozleresis.org.tr/images/no/no4.png

Notification: Hangi durumlarda ve nasıl bildirim almak istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

https://media.kemgozleresis.org.tr/images/no/no5.png