PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meta Refresh Yerine Javascript Refresh KoduWeBMasteR
21 05 2014, 22:20
Meta Refresh Etiketi Yerine Javascript Yenileme Kodu


Çoğu site sahibi, sitesinin sayfa gösterim sayısının artması için sitesinde sayfayı otomatik yenileyen kodlar kullanıyor. Bunu en basit yoldan gerçekleştirmek için en çok kullanılan yöntem, meta refresh etiketi oluyor.

Sayfayı Otomatik Yenileme ıçin Meta Refresh Etiketi


<meta http-equiv="refresh" content="5" />Burada tırnak içindeki rakam, sayfanın 5 saniyede yenileneceğini belirtiyor. Bu zaten çok abartılmış bir yenileme hızı. Haber siteleri de genelde 60 saniyede bir sayfa yenileme için oradaki 5 rakamı yerine 60 rakamı kullanır. Bu bile, ziyaretçileri rahatsız edecek bir yenileme hızıdır. Normal sitelerde kullanacak arkadaşlara, en az 5 dk. gibi bir süre öneririm. Yani koddaki tırnak içine en az 300 yazmalarını öneririm.

Bu kodu tercih edince, biz webmasterların sıkça kullandığı Firefox'a yakalanıyorlar. Herhangi bir yazıyı okurken veya bir şeyler yazarken, oradan çıkıveren bildirimin ister istemez, belki zararlı bir şey olabilir düşüncesi ile, dikkatimizi dağıttığını ve bizi rahatsız ettiğini belirtmek gerekir. Özellikle forumlarda bu kodu kullanmayı tercih eden site sahipleri, ziyaretçilerini çileden çıkarmaktadır. Mesela bu şekildeki bir makaleyi, düşünüp yazmak, yazarken, kullanacağımız ifadeleri düşünmek, seçmek, hataları düzeltmek gibi işlemlerle epey zaman geçiyor. Bu kadar emeğin içinde, yadıklarımızın sayfa yenileme kodu yüzünden o andan itibaren silinip gittiği durumunu çok yaşamışızdır. Hiç bir forum sahibine bu kodu zaten önermiyorum. Ancak kullanacaksanız da süreyi uzun tutmanızda fayda var. Zira değerli katkılar sunacak yazarları küstürecek ve bir daha onları bulamayacaksınız. Küçük hesaplarla değerli yazarlarınızı kaybetmeye hiç gerek yok. Forumlarda kullananlara en az 10 dakikada bir yenileme sağlayan kod eklemelerini öneririm. Bunun yanında süreyi ne kadar uzun tutarsanız tutun, yukarıdaki meta refresh etiketi ile Firefox'a yakalanıyor ve hoş olmayan bir görüntü arz ediyoruz.

Bunun yerine yakalanmayan bir kod ekleyelim. Böyle bir şev var mı diye sorarsanız. Evet javascript yenileme kodu var.

Javascript kodunda dikkat edilecek en önemli unsur: Yukarıdaki meta etiketinde süre birimi saniye iken, javascript yenileme kodundaki birim milisaniyedir. Yani saniyenin binde biridir. Bu yüzden bu önemli noktayı başta belirteyim istedim.

Javascript kodunun ekleneceği yer:


<html>
<body>
<head>
........
.......
.......
</head>
</body>
</html>Bu şekildedir. Özellikle bu şekilde gösterdim. Çünkü bazı içerik yönetim sistemlerinde bu kodu direkt olarak header içine ekleyerek bir işlemle amacına ulaşmış olurken. Özellikle, birden fazla header ve body dosyasına sahip olan siteler için iş değişiyor. Aslında ekleyeceğimiz kod iki parçadır. Bir parça mutlaka <body> içinde olmalıdır.

Örnek:


<html>
<body>
<head>
<script type="text/JavaScript">
<!--
function timedRefresh(timeoutPeriod) {
setTimeout("location.reload(true);",timeoutPeriod);
}
// -->
</script>
</head>
</body>
</html>1. parça bu şekilde eklenmeli. ıkinci parçayı da altta gösterelim: Aslında ikinci parçamız body adını yeniden düzenleme gibi olarak da düşünülebilir:


<body onload="JavaScript:timedRefresh(5000);">
</body>Buradaki 5000 rakamı büyük gibi görünüyor, ama kazın ayağı öyle değil, 5000 milisaniye, yani 5 saniyede bir sayfanın yenilenmesini zorluyor bu kod.

şimdi önerdiğimiz gibi en az 10 dakikalık bir sayfa yenileme için tüm kodu tek seferde gösterelim:


<html>
<head>
<script type="text/JavaScript">
<!--
function timedRefresh(timeoutPeriod) {
setTimeout("location.reload(true);",timeoutPeriod);
}
// -->
</script>
</head>
<body onload="JavaScript:timedRefresh(600000);">
</body>
</html>Gördüğünüz gibi burada süreyi 600000 (altı yüz bin) milisaniye olarak belirttik. Bu sayede 10 dakikada bir yenileme sağlanıyor. Ve en önemlisi de kaynak kodlarına bakmadan ve otomatik yenilemeyi görmeden kimse farketmiyor.

Bu tür oyunlardan uzak durmanızı, ama ille de kulanacağım diyorsanız da özellikle forum sitesi sahiplerinin bu kodu sadece FORUMHOME üzerinde, JavaScript yenileme uygulaması olarak ve süreyi uzun tutarak kullanmasını önererek bu makalemi sonlandırıyorum.

Kaynak (http://webmaster.bbs.tr/489-meta-refresh-yerine-javascript-refresh-kodu-konusu.html)

WeBMasteR
18 06 2014, 13:14
Yandex'te ilgili başlık aranıp 1. sıradan hit alıyor. Bu tür makalelerimizi arttırmamız lazım.

WeBMasteR
07 11 2014, 23:50
Google'da da ilk sırada çıkıyor şu an. Ve konunun okunması gerekiyor.

pvp serverci
28 02 2016, 13:03
ben bir pvp serverler sitesinde bunu gördüm. aynı kodlama... fakat zararı olsa sıralamadan düşmez miydi?

WeBMasteR
28 02 2016, 16:02
ben bir pvp serverler sitesinde bunu gördüm. aynı kodlama... fakat zararı olsa sıralamadan düşmez miydi?
Forumda tanıtım bölümleri mevcut. Sunucular için de özel bölümlerimiz var. İlgisiz yerlere linkleme yapmaya gerek yok.