PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : SEO Çalışmalarında CDN Sisteminin Önemi1StratejikSEO
29 09 2016, 13:01
CDN Nedir?


CDN, Content Delivery Network kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılık olarak “İçerik Dağıtım Ağı” anlamına gelmektedir. CDN, dünyanın birçok yerine dağıtılmış olan sunucuların oluşturduğu bir alt yapı sistemidir. İçerik Dağıtım Ağı’nın amacı ise, ziyaretçilere site içeriklerini en hızlı şekilde ulaştırmaktır. CDN sistemi, farklı lokasyonlarda olup sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere, sitenizde yer alan dosyaları ( resim, video, JS, CSS, ses) en yakın sunucudan en hızlı şekilde ulaştırmayı sağlar. Yani bu sistemin başlıca kullanım amacı; site ziyaretçilerinize en kısa sürede ve hızlı bir şekilde internet sitenizi ulaştırmaktır. CDN sistemi ile farklı lokasyonlarda bulunan kullanıcılar sitenizi rahat bir şekilde ziyaret edebilmektedir.

http://www.stratejikseo.com/wp-content/uploads/CDN.jpg

SEO Açısından CDN Sisteminin Önemi Nedir?


Sitenizin sayfa yüklenme hızı SEO için önemli bir kriterdir. Akabinde bu durum sitenizin arama motorlarındaki sıralamasına etki eden bir faktördür. Hatta Google’da sık sık üstünde durduğu sayfa yüklenme hızı için özel bir araç geliştirmiş. Arama motorlarının, web sitelerden beklentisi her zaman kullanıcı deneyimini geliştirmek yönündedir. Sitelerin sayfa yüklenme hızına göre, arama motorları sitelere bir değer puanı vermektedir. Bu değer puanları da diğer faktörler ile beraber sitelerin arama motorlarındaki sıralamalarına etki etmektedir. Bu açıdan CDN sistemi de SEO çalışmalarına katkı sağlayan bir sistemdir. Çünkü CDN sistemi web sitelerin yüklenme hızını arttırmaktadır. Normalde sunucuya uzak bir mesafede bulunan kullanıcının, ilgili sitenin yüklenmesi için belirli bir süre beklemesi gerekmektedir. Ancak CDN sistemi sayesinde, coğrafi bölgelere göre dağıtılmış sunucular siteye ait verilerin daha hızlı bir şekilde temin edilmesini sağlamaktadır. Bu da site yüklenme hızını arttırarak kullanıcıların sitede kalmasını sağlamaktadır. En nihayetinde ziyaretçilerin siteye kolay ulaşabilmesi, ilgili siteyi arama motorları nezdinde değerli bir hale getirmektedir.


CDN Sistemi Neden Kullanılmalıdır?


Öncelikli olarak ziyaretçilerinizin sitenize daha kolay ulaşabilmesi ve sitenizin daha hızlı görüntülenebilmesi için CDN sistemini kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Eğer internet sitenizin günlük trafik yoğunluğu 5000 ve üzeri hit sayısına sahipse, CDN sistemini tercih etmelisiniz. Bununla beraber site içeriğinizde büyük boyutlu dosyalar barındırıyorsanız, bu dosyalar site açılış hızınıza etki etmektedir. Diğer bir değişle site açılış hızını yavaşlatabilmektedir. Bu durumu engellemek adına yine bu sistem alt yapısından faydalanabilirsiniz. Ayrıca hizmet vermiş olduğunuz coğrafi lokasyon geniş çaplı bir sınıra sahipse, CDN sistemine ait sunucular yardımıyla uzak mesafelerdeki ziyaretçilere hızlı bir şekilde hizmet verebilirsiniz. Son olarak CDN sistemi; SSL ile tam uyum sağlamaktadır. Bu da ETicaret siteleri için artı bir avantaj oluşturmaktadır.

http://www.stratejikseo.com/wp-content/uploads/SEO-calismalarinda-CDN-onemi.jpg


CDN sisteminin SEO’ya katkıları ile ilgili yazının devamını Stratejik SEO’nun SEO Dersleri bölümünde yer alan "SEO (http://www.stratejikseo.com/seo-calismalarinda-cdn-sisteminin-onemi/) Çalışmalarında CDN Sisteminin Önemi" adlı blog yazısından okuyabilirsiniz.

bolubeyi
29 09 2016, 18:57
Ben de bir sitemde kullanıyorum ancak seoya bir etkisi olduğunu zannetmiyorum.

deniz
29 09 2016, 21:36
Bulut sunucu kaliteli, hızlı ise görsellerin ve scriptlerin hızlı yüklenmesi sayesinde arama motorları tarafından sevilir. Bu da sorgularda önlerde yer almasına sebep olur. Metinlerin başarısını destekleyen bir unsurdur.

kavram
29 09 2016, 22:00
Standart firma siteleri için tavsiye ediyor musunuz. Tabi bu tarz sitelerin hiti çok yüksek olmuyor.

WeBMasteR
29 09 2016, 22:11
Standart firma siteleri için tavsiye ediyor musunuz. Tabi bu tarz sitelerin hiti çok yüksek olmuyor.
Türkiye dışında da hedef kitleniz varsa zaten lazım olan bir uygulamadır CDN teknolojisi. Yoksa bile güvenlik ve hız için tercih edilebilir.