PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Musk'ın Hayali: İki Mars Bir Düz'enWeBMasteR
29 09 2016, 08:11
Elen Musk, dünyanın görebileceği ender insanlardan biri. Projelerini burada anlatıp yağlayıp ballamak istemem, lakin ona atfedilen bu değer hiçte abartılacak türden bir değer değil.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160929/01dfea1377f4c3a0b3c618611c5baeab.jpg
Mars'a Yolculuk - NASA

Musk'ın beklenen konuşması dün akşam gerçekleşti. Uluslarararası Uzay Kongresi'nde gerçekleştirdiği konuşma "İnsanlığı Gezegenlerarası Bir Irk Yapmak"başlığı taşımaktaydı. Elon Musk, sunumunu gerçekleştirdiği konu üzerinden "Gezegenlerarası Taşıma Sistemi" noktasına değindi. Gezegenlerarası Taşıma Sistemi (Interplanetary Transport System) konusuna açıklık getirdiğinde, bu sistem sayesinde 100 insanı veya yolcuyu aynı anda taşıyabileceği bilgisini paylaştı. Aynı konuşmada 12 metrelik çapa, 122 metre uzunluğa sahip uzay aracında sinema salonları, restoranlar ve eğlence merkezlerinin olacağı ön plana çıktı. Kısacası yolcular için bütün konfor düşünülmüş. Kızıl gezegen üzerinde kendi kendine yetebilecek bir koloni kurabilme fikrine değinen Musk, bu koloninin oluşabilmesi için 40 ile 100 yıl arasındaki bir zaman dilimine ihtiyaç olacağını belirtti. Bu süreç içerisinde 1 milyon insanın kendi kendine yaşayabileceği bir koloninin inşasına çalıştığını vurguladı. 100 kişilik bir yolcu kapasitesine sahip olan uzay aracı, bu rakama ancak 10.000 sefer düzenlediğinde ulaşabileceği görülmektedir.

SpaceX Projesi

SpaceX, Elen Musk tarafından kurulan bir girişim. NASA tarafından, Uzay Yolculuğu’nu gerçekleştirmek için desteklenen bir ticari girişim olarak nitelendirmek mümkün. Dünya üzerindeki tek ticari uzay yolculuğu girişimi olmadığını bilmekte fayda var. Çünkü Amazon.com kurucusu Jeff Bezos’un Blue Origin adı altında, ticari uzay yolculuğunu destekleyen projesi mevcut.

SpaceX çeşitli finansmanlarla desteklenmekte ve ayakta durabilmesi, hayata geçebilmesi için yoğun çabalar sarf edilmektedir. Bilgi çağında bilgi trafiğini yöneten Google, birçok çatı altında dünyayı dizayn etmeye çalışmaktadır. Robot şirketleri satın alıyorlar, genetiğe yatırım yapıyorlar, quantum bilgisayar ARGE'leri var, giyilebilir teknolojiler geliştiriyorlar. Geride bıraktığımı 2015 yılında, Elen Musk'ın kurmuş olduğu SpaceX girişiminin %10'luk hissesini alarak girişimin hissedarı oldu. %10'luk hisse karşılığında girişime 1 milyar dolar gibi bir bütçe aktardı. Bu ise üstü kapalı olarak, şirket değerinin 10 milyar dolar olduğu sonucunu çıkarmaktadır. Google firmasının yaptığı bu yatırım, Facebook'un da denediği dünyayı birbirine bağlayacak ve internetle erişilmeyen noktalara internet sağlama noktasında denenen projeler için ön ayak olması beklenmektedir.

SpaceX tarafından geliştirilen Big Falcon Rocket bu proje için geliştirilmiş bir rokettir. Roket saatte 100.000 km üzerindeki hızlara ulaşması beklenmektedir. Bu sayede 55 milyon kilometre uzaklıktaki Mars'a, 100 günden daha kısa bir sürede ulaşılabilmek hedeflenmektedir. Musk konuşmasında, "Mars'a gidiş-dönüş ve gezegene iniş yarım milyon dolara karşılanabilir." diyerek, Mars'a yapılacak bir yolculuğun ortalama $500.000 tutacağını belirtmiş oldu.

SpaceX geçmişte 6 roketle denemelerini yaptı. Ve bu denemelerde roketleri indirip yeniden kaldırmayı başarmış bulunmakta. Mükemmel bir sistemden yahut eksiksiz bir sistemden bahsetmek çok zor. Ancak denemeler göz önünde bulundurulduğunda, çalışmaların netice getireceği kaçınılmaz bir gerçek.

0qo78R_yYFA
SpaceX Tarafından Geliştirilen Yolculuğun Tanıtımı

Neden Kolonileşemedik?

Son dönemde uzayla alakalı haberlere baktığımızda, artan bir ivme görülmektedir. Özellikle geçtiğimiz yıl Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) geliştirdiği Rosetta uzay aracının sondasını 67P/Churyumov - Gerasimenko kuyruklu yıldızına indirmesiyle bir haber bolluğu yaşadık. Sosyal medya üzerinden insanların tepkilerini ölçmek gibi bir işe kalkışmış bulundum. Genel manada "Bir kuyruklu yıldıza konmak bize ne kazandıracak?" minvalinde söylemlerle karşı karşıya kaldım. Haklı bir soru aslında. Ancak bu haklılığa cevap verebilecek bir hikâyemizin olmayışı, insanlara durumu anlatmakta sıkıntılar çekeceğimizi bilmek gerekiyor. Biliyoruz ki bir ülkenin vatandaşları, kısa vadede kendi kazanımlarını destekleyen projeleri göz önüne alır. Vatandaşlar pratik anlamda bir kazanım görmeyince, konunun muhatapları haricinde değerli bir gelişme olarak kaydedilmemektedir.

ABD ve Avrupa Devletleri'nin yaptığı harcamaları eleştiren genel bir kitle ve otoritelerin bulunması bu tarz uygulamaları kısıtlamaktadır. Örneğin ABD hükumetinin 1960 yılında NASA için ayırdığı bütçe, genel bütçenin %4 gibi bir orana denk gelmekteydi. Bugün ise ABD yönetiminin 3.90 trilyon dolarlık bütçesinin yalnızca %0,46'lık bir kısmını 18 milyar dolarını, NASA bütçesi olarak ayırmış durumda. Eğer ABD, 1960 bütçesindeki yüzde payı korumuş olsaydı bugün 146 milyar dolarlık bir bütçeyi NASA için ayıracaktı. Bu bütçe de aşağı yukarı Türkiye'nin 2016 için ayırmış olduğu genel bütçeye denk bir bütçe olmuş olacaktı.

Bir başka husus ise 70'li yıllara dayanmaktadır. SSCB’nin ABD üzerinde kamçılayıcı etkisi önemliydi. Çünkü büyük devlet olmanın gerekliliklerinden biri, yalnızca dünya hakimiyeti ile sınırlı kalmıyordu. Aynı zamanda ‘uzay yolculuğu’nda da aktif rol almak gerekiyordu. Nihayetinde sovyetlerin uzay yarışını kaybetmesiyle başlayan çöküşleri 20 sene sonra dağılmalarıyla sonuçlandı.

Önemli sayılabilecek bir diğer nokta ise, uzay macerasının devlet tekelinden özel firmalara kaymasıdır. Planetary Resource'ün kurucularından Peter Diamandis, konunun devlet üniversiteleri ve araştırma kuruluşlarına bırakılmasını eleştirmektedir. Bu gelişimin önündeki büyük engellerden birisi. Peter Diamandis bu noktada bilimin ve teknolojinin liberalleşmesinden yana tavır koymaktadır. Tabi burada meselenin özel şirketlere aktarılmasındaki en önemli etken karlılıktır. Uzay projelerinin kar getirisi olan işlere dönüşebilmesi için kendilerine yeteri kadar yer açabilen örnekler yer alması gerekiyor. Şuan için bu anlamda kârlılık hesabı yapılması zor olsa da SpaceX gibi projeler, durumun ciddiyeti açısından önemli girişimlerdir.

New Gold Rush / Yeni Altına Hücum

SpaceX genel manada, halkta bir boşluğun içerisinde yol alıyormuş hissi uyandırıyor. Sonunun nereye varabileceği konusunda bir uzay filminden öteye gidemeyecek düşünceler aksediyor. Başta da bahsettiğimiz gibi bu haklı bir serzeniş. Farklı bir hikâyeye ihtiyacımız var. Farklı bir motivasyon ve hedefe…

Devletleri, şirketleri, üniversiteleri bu hedefe yönlendirecek hikâyeye belirli çevrelerce New Gold Rush adı verilmekte. En büyük argümanları ise farklı kıyamet senaryoları. Bir gün dünyaya bir meteor çarpacak ve insan ırkını yok edecek. Bu alternatifi ortadan kaldırabilecek tek argüman ise yeni bir gezegende yeni bir koloni kurmak. Tüm bu kıyamet senaryoları gerçekleşmeyecek olsa da yeni bir yaşam alanı inşası ve farklı madenlere sahip olma fikri, bu düşünceyi kaşımaktadır. Fikirlerin en önemli propaganda aracı ise Hollywood. Robotik yaşamın hızla yol aldığı düşünülürse, farklı bir evrene hazırlanma bilinci insanlara dikte edilmektedir. Yeni bir bilgiyi kazandırmak değil amaç, bu bilgiye aşina olmak ve temel bilgi düzeyinde insanların zihnini dizayn etmektir.

New Gold Rush uzun vadeli bir plan olsa da, NASA kendi bünyesinde başlangıcı 2030 olarak belirlemektedir. Mars sadece bir başlangıç ve hedefe ulaşmak için aşılması gereken problemler var.

Mars'a Yaya Kalmamak

Türkiye'nin gelecekteki uzay projeleri yönünden geride kalmaması gereken bir sürece girdiğimizi belirtmek gerekir. Mevcut bilimsel ve teknolojik argümanlarımızın seviyesine bakıldığında çok gerilerde olduğumuz aşikâr. Fakat bu umutsuz veya ümitsiz olduğumuz anlamı taşımamalı. Sadece ülkelerin değil aynı zamanda, ticari kurumların uzay yolunda adımlar attığını görmekteyiz. İnsan sermayesini geliştirmek için gerekli bilgi birikimin transferi noktasında, önemli bir dönemeçteyiz. Zira elinizdeki uzay aracıyla, uzaya varamazsınız. En önemli sermayeniz yetişmiş insan gücünüz olacaktır. Önümüzdeki projeksiyona baktığımızda 10–20 yıllık bir süreç, aradaki farkı kapatmada kritik öneme sahip.

Peki ya olmazsa?

İşte o zaman uzaydaki varlığınız, Türk varlığına armağan olamayacak…

Mehmet Selim Baydaroğlu - Medium (https:[email protected][email protected]tpwv2uxls)