PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dolandırıcılar, Evde Tek Kalan Çocukları HedefliyorWeBMasteR
11 09 2016, 13:54
Telefon dolandırıcılarının yeni hedefi, aileleri işteyken evde yalnız kalan çocuklar. Kendilerini polis, savcı olarak tanıtan dolandırıcılar, sadece İstanbul'da 5 ailenin çocuklarından toplam 1 milyon TL 'kaptılar'.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160911/833bef3e37cb80352e809af250593ce4.jpg

Kendilerini polis ve savcı olarak tanıtarak, milyonlarca lira vurgun yapan telefon dolandırıcısı çeteler, şimdi de aileleri işteyken evde yalnız kalan çocukları hedef almaya başladılar. Telefonla evde yalnız yakaladıkları çocuklara anne babalarının terör, soygun gibi olaylardan gözaltında olduğunu söyleyen dolandırıcılar, sadece İstanbul'da son bir ay içinde 5 ailenin çocuğundan yaklaşık 1 milyon lira alıp kayıplara karıştılar.

Bu küçük kurbanlardan biri, İstanbul’da ailesiyle yaşayan 14 yaşındaki Damla K.'ydı. Küçük kızın anne babası işteyken ev telefonu çaldı. Karşısındaki ses, polis olduğunu iddia etti. Bir kuyumcu soygununda babasına ait kimliğin bulunduğunu, çalınan paralarla evde bulunan paraları karşılaştıracaklarını söylüyordu. Daha 14 yaşında olduğunu söyleyerek, "Ne yapabilirim ki" diyebildi.

'AZARLADI, KORKTUM'

Telefondaki ses "Savcıya bağlıyorum o zaman" dedi. Bu kez karşısında savcı olduğunu söyleyen biri vardı. Azarlayarak evdeki para ve altınları toplayıp söyleyeceği yere götürmesini söyledi. Korkuyla talimatları uygulayan küçük Damla, evden topladığı para ve altınları bir torbayla söylenen yere bıraktı, sonra eve döndü. Sonra babasını aradı ancak iş işten geçmiş, dolandırıcılar amacına ulaşmıştı.

PKK, FETÖ 'BAHANE'

Yine İstanbul'da Cahit K., polis merkezine yaptığı başvuruda, benzer bir senaryo üzerinden çocuğunu arayan dolandırıcıların evde ne var ne yok aldıklarını söylüyordu. İstanbul'da bir ay içinde dolandırıcılar çocukları ailelerinin PKK, FETÖ/PDY ve soygun olaylarına karıştıklarını söyleyip yaklaşık 1 milyon lira dolandırdı.

Nasıl dolandırıyorlar?

Telefon dolandırıcısı çeteler, internet üzerinden aile bireylerinin bütün bilgilerini elde ederek işe başlıyor. Bilgisayar programı yardımıyla emniyete ait numaraları klonluyor, ya ev telefonunundan çocukla doğrudan temas kuruyor, ya da önce anneyi telefondan ağlarına düşürüp sonra çocuğu arıyorlar. Çocuk kuşkulanırsa, diğer telefondaki anne ya da babanın sesini yakınlaştırarak temas sağlıyor, böylece çocuğu inandırıp para ya da altınları alıyorlar. Dolandırıcı grup 3 kişiden 25 kişiye kadar ulaşabiliyor. Teslimatı da güvenlik kamerası olmayan noktalarda yaptırıyorlar.

Hemen kapatın, 155 Polisi arayın

Asayiş Şube Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amiri Kıvanç Taşçı, şu önerilerde bulundu: "Öncelikle anne ya da baba, böyle bir telefonla para, altın ya da maddi değeri olan bir şeyden bahsedildiği anda telefonu kapatacak. Hemen 155 polisi arayacak. Çünkü hiçbir polis telefonda para ya da altın istemez. Aileler evde kalan çocuklarını da bu konuda bilgilendirmeli. Çocuk da telefonu kapatıp hemen 155 Polis İmdat hattını aramalı."

344 dolandırma 65 tutuklama

Emnİyet verilerine göre yılbaşından geçtiğimiz Temmuz ayına kadar İstanbul’da aralarında akademisyenler, işadamları, kamu görevlilerinin de bulunduğu 344 kişi dolandırıldı. Bu olaylarla ilgili 114 kişi gözaltına alındı. 65 kişi tutuklanırken, bu süreçte 16 milyon lira dolandırıldı. (Hürriyet)