PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : BTK'dan Sosyal Medya Kullanıcılarına Ciddi Uyarı!Furkan Oymak
29 06 2016, 15:09
Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), Atatürk Havalimanı'na yönelik gerçekleştirilen terör saldırısıyla ilgili halkı korku ve paniğe düşürmeye yönelik paylaşım yapan kişilerin yasal sorumluluklarının bulunduğu açıklaması geldi.

http://www.furkanoymak.com.tr/blog/wp-content/uploads/2016/06/ataturk-havalimani-ndaki-saldirinin-ardindan-btk-dan-sosyal-medya-kullanicilarina-ciddi-uyari-705x290.jpg

Dün akşam, Atatürk Havalimanı'nda hepimizi kahreden bir terör saldırısı gerçekleşti. Maalesef şu an ki resmi rakamlara göre 36 vatandaşımız hayatını kaybetti, 147 kişi de yaralandı. Önceki terör saldırılarında olduğu gibi RTÜK tüm medya yayıncılarına olayla ilgili yasağı getirdi. BTK da bu sabah itibariyle flaş bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamaya göre masum vatandaşlarımızın hayatını kaybetmesine sebep olan bu terör saldırısının ardından sosyal medya üzerinden saldırı anına ve sonrasına ait çeşitli görüntülerin yayınlandığını belirten BTK, mahkeme kararıyla yayın yasağı getirilen bu olayla ilgili paylaşım yapanların bilerek ya da bilmeyerek terör saldırısının amacına hizmet etmiş olarak değerlendirileceğini açıkladı.


Özellikle Twitter'da tweet atanlar dışında atılan tweet'leri retweet edenler hakkında da hukuki işlemler başlatılacağını belirten BTK, "Kamuoyunda infial uyandırma ve toplumu dehşete düşürmeye yönelik kasıtlı paylaşımlarda bulunanların yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Söz konusu görüntüleri yayınlayarak veya paylaşarak terörizmin amacına hizmet edenler hakkında, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin korunmasına ilişkin mevzuat kapsamında ilgili kurumlar nezdinde her türlü yasal incelemenin takipçisi olunacak" ifadesine yer verdi.

WEBTEKNO

WeBMasteR
29 06 2016, 16:07
Cadı avı için bahanesi bol hükümetin. Halkı korkuya sevkeden en büyük odak sizsiniz zaten.

Furkan Oymak
29 06 2016, 16:30
Hedef 2023 abi...

Simyacı
29 06 2016, 22:59
Şu site yasaklama olayında da iktidarın elinde hazır bir liste var bence. Yani yasaklanacak bir içeriği olmadığı halde, "potansiyeli var" diye yasaklanan siteler oldu bugün.

Bu katliam hakkında sadece yazılı bilgilendirme şeklinde haber paylaşan ama önceden farklı uzantıları yasaklanmış siteler bugün hiçbir görsel sunmadan paylaştığı haberler yüzünden yasaklandı.

Yasaklara itiraz edenleri de konformist sanıyorlar galiba. İnsanların hala yasaklara takıldığını mı sanıyor bu zihniyet? Gazeteleri, TV'leri ele geçirmiş olabilirsiniz ama internet sonsuz bir deryadır. Kimi nerede durdurabilirsiniz ki? Bilgiye erişme hakkımızı siz sağlamasanız dahi bundan vazgeçmeyecek milyonlarca insan var. Tüm bilgiler eninde sonunda ortaya çıkacaktır.