PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Siri'nin Geliştiricileri Daha İyisini Yaptıkazanova21641
11 05 2016, 09:52
Dag Kittlaus ve Adam Cheyer'i ismen tanımıyor olabilirsiniz ancak kendileri Apple'ın simgesel dijital asistanı Siri'yi geliştiren isimler...

Siri'nin Geliştiricileri Daha İyisini Yaptı
Bu asistan dünyanın ilk modern uygulamalarından bir tanesi ve akıllı telefonda doğal ses ile yapılan girişlerin altından kalabilen ilk örnek. Bugün bu ikili yeni tasarımları Viv'i tanıtttı.

Yeni Jenerasyon Asistan: Viv

Bu asistan dört yıldır çok gizli bir şekilde geliştiriliyor. Amaç ise Siri'nin daha iyi bir versiyonunu yaratmak. Yeni asistan basit girişleri internet üzerinden aramak yerine bir den fazla servise aynı anda başvurarak bilgi toplayacak. New York'ta düzenlenen etkinlikte 20 dakika süresince Viv sahnede birden fazla kompleks isteği yerine getirdi. Viv sadece istenen bilgiyi getirmiyor üçüncü parti alışveriş uygulamalarından kitap satın alabiliyor.

İlginizi Çekebilir: Siri Sağlık Sorunlarına Nasıl Cevap Veriyor? Asistanların Farkları
Siri ile Viv'in arasındaki en büyük fark Viv'in açık kaynak kodlu olması değil. Apple'ın asistanı çok az sayıda görevi yerine getirebiliyor. Kalan isteklerde ise direk internet aramasına başvuruyor. Viv'in yaklaşımı daha çok Amazon'un asistanı Alexa ya da Facebook'un Messenger uygulamasında yer alan botlar gibi. Üçüncü parti uygulamaları kullanarak alışveriş yapmak veya görevleri yerine getirmek. Facebook'un düzenlediği geliştirici konferansında Messenger'ın bu tarz yapay zeka kullanıcılara sahip olacağı açıklanmıştı. Apple'ın yapay zekası daha çok Google'ın dijital asistanı Google Now ile benzerlik gösteriyor.

kaynak: http://www.milliyet.com.tr/siri-nin-gelistiricileri-daha-teknoloji-2242734/