PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ubuntu 16.04 ve Sonrası için ATI/AMD Catalyst SürücüleriWeBMasteR
04 05 2016, 08:13
Malum ubuntu 16.04 için AMD'in catalyst (fglrx) sürücüsünü kaldırdığını ve desteklemeyeceği açıkladı. Bu karar amd ve ubuntunun ortak kararı gibi birşeydi. Bir LTS dağıtımında ömrünün sonuna gelmiş bir pakedi desteklemek ilerde oluşacak güvenlik ve hata güncellemeleri ihtiyacı doğuracaktı. bununla uğraşmak yerine direkt olarak yeni sürücü modeline odaklanmayı seçtiler. Bu bir süreç ve desteklenmeme durumu geçicidir. Açıklamalara göre yılın ikinci çeyreği yeni sürücü yayınlanacak. ( küçük bir ihtimal yüzde bir de diyebiliriz. amdgpu gelişimde ciddi problemler oluşursa geçici olarak catalyst yeniden yayınlanabilir ama dediğim gibi düşük bir ihtimal)

AMD'in eski sürücüsündeki sorunlarının başında yeni kernel ve xorg ile adaptasyondu bunun önüne geçmek için amdgpu adında açık kaynak çekirdek sürücüsü geliştirildi. Bu tek çekirdek ile hızlı adaptasyon ve güncellemelere ulaşmak demek. Açık kaynak ile kapalı tarafı sürücüler tek çekirdek sürücüsü ile kullanılacak. Direkt kernel içi destek sağlanıyor. İsimleri ayırmak için ise amdgpu açık kaynak ve amdgpu-pro kapalı tarafın paket ismi olarak iki isim düşündükleri açıkladılar.

amdgpu vulkan destekli olarak şuan ubuntu 14.04.4 için betası yayınlandı. GCN 1.1 (destek açık ama test edilmemiş ama ben ettim ;D ) ve GCN 1.2 kartları destekliyor. amd in niyeti bütün GCN kartları amdgpu ile desteklemek şuan sadece GCN 1.0 desteği için çalışılıyormuş. açıklamalar bu yönde ilk seferde yetişmeyebilir dendi ama ilerde kesin olarak desteklenecek açıklaması geldi.

GCN olmayan eski nesil ve açık kaynak sürücüsü hakkında durumu izah edeyim. amd in muhtemel planı desteği kesilen kartlara açık kaynak sürücüleri desteklemek yani hiç yoktan iyidir. ;)
hani şu eskiden performans/stabilite sorunu olan radeon sürücüsü yüksek bir ivme ile geliştirilmeye devam ediyor. depolardaki paketlerde opengl 4.1 desteği var ve geliştirilmekte olan sürümde opengl 4.3 desteği geldi.
yani kapalı ve açık arasındaki fark kapanmak üzere yanlış anlaşılma olmasın halen bir takım sıkıntıları var ama giderilmeye çalışılıyor. amd de ön ayak oluyordur herhalde opengl 4.4/4.5 desteği geldiğinde tam olarak oturmuş olacaktır.

Bu kadar detay ve açıklama yeter 16.04 kullanıcılarının neyi ne zaman nasıl yükleyeceklerini belirtebiliriz.

Ubuntu 16.04 te şuan için sadece açık kaynak radeon ve amdgpu sürücülerini kullanabilirsiniz. Herhangi bir sebep ile kapalı sürücü kullanmak isteyene 14.04.4 kullanması tavsiye olunur.

aşağıdaki kartlar destekleniyor yada desteklenecek. liste eksik olabilir. bulabildiklerim bunlar
GCN 1.2 kartlar r9 fury/X , r285, m395x, nano, 380/X > direkt destek
GCN 1.1 kartlar HD7790, R7 260, R9 290/X, R9 390/X > şuan için kernel sürücüsü öntanımlı olarak radeona ayarlı bu kısım özel amd ve radeon geliştiricileri ortak karar ile desteği amdgpu ya kaydıracak.şimdilik dkms pakedi ile sorun giderildi.
GCN 1.0 kartlar HD7750-HD7970, R9 270, R9 280, R7 240, R7 250,* > desteklemiyor şimdilik ama geliştirilmeye devam ediliyor. Şu an için sadece açık kaynak Radeon destekliyor. yukardaki 1.1 kartlar ile aynı kadere bağlı

depolara yeni amdgpu-pro paketleri eklendiğinde ek sürücüler menüsüne eklenecektir. ordan sorunsuz kurabilirsiniz. radeon/amdgpu çakışması ve henüz kernele kabul edilmeyen DAL sürücüsü gibi ek sürücüler içinde dkms yolu ile sorun giderildi. en azından yayınlanan beta sürücüsünde hal bu şekilde, umarım yardımcı olmuşumdur.

Nuked - Ubuntu Türkiye Forumu
https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=51739.0

erkolay
23 05 2016, 00:03
22 Mayıs'ta yeni bir beta sürücü yayınlandı.

Yayınlanan betanın sürücü desteği ve kurulumu

Sürücüyü bu sayfadan inidirip http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMDGPU-PRO-Beta-Driver-for-Vulkan-Release-Notes.aspx

uygun bir dizine açın.


cd amdgpu-pro-driver
sudo ./amdgpu-pro-install

komutları ile sürücü kurulumu tamamlanacaktır.

Şu an için konuda belirtilen GCN 1.2 ve 1.1 kartlar destekleniyor. ATI/AMD Catalyst donanımım yok. Yani sürücüyü inceleyemediğimi belirteyim. Amacım, ihtiyacı olana bilgi sunmak. Sonra yine desteklenen sürüm olursa bilgisini vereceğim.