PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WhatsApp'ta Kriptolu Mesaj Devri Başladı: Uçtan Uca Şifreleme Nedir?deniz
05 04 2016, 21:31
WhatsApp yeni geliştirdiği güvenlik sistemi ile kullanıcılar arasındaki görüşmeleri kriptolu hale getirdi (uçtan uca şifreleme yöntemiyle) güvenlik altına aldı.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/05-04-2016/original-bcb13ed227e85f75cce76478172e6c89.png

Son dönemlerde artan güvenlik sıkıntıları ve meşhur FBI & Apple davası üzerine WhatsApp özel bir güvenlik sistemi geliştirdi. Aslında görünürde bir değişiklik olmasa da iki kişi ya da grup arasındaki mesajlaşmalarınız uçtan uca şifrelenerek korunuyor. Open Whisper Systems ile ortaklaşa geliştirilen sistem ile mesajlarınız artık sadece sizin ve mesajlaştığınız kişinin dışında başka kimse tarafından okunamayacak anlamına geliyor.

Yani sizin WhatsApp mesajlarınız konuşan kilşiler dışında artık kimse tarafından, hatta WhatsApp tarafından bile erişilemeyecek. İster havadan sudan konuşun, isterseniz devlet sırrını paylaşıyor olun bu bilgileri sizler dışında kimse göremiyor.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/05-04-2016/original-62cd6294b8075fb58956aa1e049ca886.jpg

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Nedir?


Şimdi ise WhatsApp'ın son sürümünü kullanan tüm kullanıcılarda her mesajın altında çıkan sarı baloncuk hakkında detay verelim. Bu özellik yukarıda kısaca belirttiğim gibi WhatsApp mesajlarınızın artık oldukça güvenli olduğunu, mesajlarınızı sadece sizin görebileceğiniz anlamına geldiğini belirtelim.

Yani devletler, hacker dediğimiz internet korsanları ve hatta WhatsApp'ın kendisi bile sizin mesajlarınızı okumak için sizin telefonunuza ihtiyacı olacak. 3. parti yazılımlar veya herhangi biri sizin mesajlarınıza ulaştığında şöyle bir durum çıkacak;

Diyelim ki WhatsApp'ta arkadaşınız ile şu şekilde bir konuşma geçti "Naber dostum?", bu mesaja dışardan birileri ulaşıp ele geçirdiğinde ise görecekleri "&85/+ *0t)@*_" şeklinde anlamsız ve kriptolu bir telefonun mesajlaşma servisinde olduğu gibi bir mesaj görecek. Bunu çözmek için ise sadece ve sadece sizin ya da karşınızdakinin telefonuna ihtiyaç duyacak.

Olay temel olarak bu şekilde anlatılabilir. Tıpkı bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz kriptolu mesajlaşma artık bizzat elinizdeki telefonda da bulunuyor olacak.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/05-04-2016/original-fc9cfc0d092662578f965fa79816c18f.jpg

Mesajımın Uçtan Uca Şifrelendiğini Nasıl Anlarım?


Eğer bu kriptolu mesajlaşma durumuna önem veriyorsanız bir kontrol mekanizması da mevcut. Dilerseniz o sarı baloncuğa tıklayıp "Doğrula" diyerek, ya da WhatsApp kişilerinden kontrol etmek istediğiniz kişinin profiline tıklayıp "Şifreleme" yazan bölüme tıklayarak çıkan qr barkodu arkadaşınıza taratabilir, ya da barkodun altında çıkan uzun kodu kıyaslayabilirsiniz. Eğer bu bilgiler eşleşiyorsa WhatsApp mesajlarınız güvende demektir.

WhatsApp Uçtan Uca Şifreleme Özelliği Hangi Cihazlarda Kullanılabilir?


WhatsApp'ın bu özelliği şu an için sadece Android, iOS ve Windows Phone kullanıcılarıarasında son sürümü kullananlar için geçerlidir. Eğer WhatsApp'ı kullanmıyor ve ya bu şifreleme ile güvenli bir mesajlaşma tecrübesi yaşamak istiyorsanız aşağıdaki bağlantılardan WhatsApp'ı indirebilir, güncelleyebilirsiniz. Aynı zamanda buradan (http://tr.fobito.com/android/whatsapp/15431) da bilgi alabilirsiniz.

WhatsApp İndir/Güncelle [ÜCRETSİZ]iOS için indir (http://tr.fobito.com/ios/whatsapp)
Android için indir (http://tr.fobito.com/android/whatsapp)
Windows Phone için indir (http://tr.fobito.com/windows-phone/whatsapp)

Webtekno (http://www.webtekno.com/mobil/whatsapp-uctan-uca-sifreleme-h15989.html)

Furkan Oymak
05 04 2016, 21:54
Biraz detay da benden :)
WhatsApp’a 2.16.On sürüm güncellemesi ile gelen uçtan uca şifreleme özelliği vasıtası ile bundan sonra yazılı ve sesli mesajlarınız, fotoğraflarınız, videolarınız, belgeleriniz ve aramalarınız şifrelenerek kriptolu şekilde gönderilmektedir. Bu, WhatsApp dahil olmak suretiyle hiç bir üçüncü şahsın mesaj içeriklerinizi okuyamayacağı ve göremeyeceği anlamına geliyor.

WhatsApp'ta uçtan uca şifreleme özelliğini aktif etmek için; öncelikle buradaki bağlantıdan WhatsApp’ın son sürümünü indirin. Eğer arkadaşınızın WhatsApp’ın son sürümünü kullanıyorsa şifreleme otomatik şekilde aktif olacaktır. Yine de şifrelemenin aktif olmasından emin olmak için hısmınızın profilinden veya sohbet ekranında gözüken (aşağıdaki) uyarı üzerine dokunun. Açılan pencerede doğrula butonuna dokunun ve oluşan kodu aynı ekrandan arkadaşınızın telefonu ile taratın.

http://www.webmasterlord.net/4488-whatsapp-icerik-sifreleme-ozelligi-ile-guncellendi-konusu.html