PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : #PanamaPapers - Dünya, Panama Papers Belgeleri ile Çalkalanıyor!erkolay
03 04 2016, 23:57
Panama Papers sızıntısı, ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları yöntemleri bir bir deşifre etti. Şimdi dünya, birbirinden ünlü isimlerin offshore hesaplarının peşine düştü.

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/styles/newsimagestyle_615x410/public/_89063522_panama_index_draft2.jpg?itok=OPdAm07r

Dünya, binlerce belgeden oluşan Panama Papers belgelerinin peşine düştü. Birbirinden ünlü isimlerin vergi kaçırmak için kullandıkları banka hesapları ile bir takım hukuki belgelerin yer aldığı sızıntılarda Türkiye'den herhangi bir isim bulunmadığı belirtildi.


Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca sızan dosyaların yaklaşık 2.6 terabayt büyüklüğünde olduğu açıklandı. İddialara göre belgeler 40 yıllık bir süreyi kapsıyor ve yaklaşık 210 bin şirket hakkında bilgiyi içeriyor.


Sızan belgelerde eski liderler ile mevcut bazı siyasilerin isimleri de yer alıyor. Belgelerde İzlanda, Pakistan başbakanları ile Ukrayna Cumhurbaşkanı bazı bakanlar ve Suudi Arabistan Kralı'nın ismi de bulunuyor.


PANAMA PAPERS NEDİR?
Panama merkezli Mossack Fonseca'ya ait 40 yıllık özel belge ve dökümanların internete sızmasıyla birlikte, offshore hesaplarda servetlerini saklayan siyasi liderler, sanatçılar ve suç çetesi liderlerini ifşa eden belgelere Panama Papers (Panama belgeleri) adı verildi.

Sol Haber (http://haber.sol.org.tr/dunya/dunya-panama-papers-belgeleriyle-calkalaniyor-151366)

WeBMasteR
04 04 2016, 20:47
Skandal Belgede İki Türk Futbolcu da Var
Panama Belgeleri (Panama Papers) dosyalarından futbol dünyasına dair yeni bilgiler saatler geçtikçe ortaya çıkmaya başladı.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160404/50f4d9f304af20a8bf857fa5b94887a8.jpg

Yeni belgelerde adı geçen Türk futbolcular ise Nihat Kahveci ve Tayfun Korkut...

Nihat Kahveci ve Tayfun Korkut'un geçmiş dönemde formasını giydiği İspanyol Real Sociedad'ın isminin de Panama Belgeleri'nde yer aldığı iddia edildi. La Liga ekiplerinden Real Sociedad'ın 2000-2008 yılları arasında Nihat Kahveci ve Tayfun Korkut'un da yer aldığı yabancı oyuncuların maaşlarını Panamalı şirketler veya banka hesaplarına yatırdığı ortaya çıktı. Bunun sebebi ise İspanya'daki vergi uygulamasında kaçmak.

Eurosport'ta yer alan habere göre Bask temsilcisinin ödemeler için özellikle Panama ve Virgin Adaları'ndaki banka hesaplarına para yatırdığı gizli belgelerde yer alırken, Darko Kovacevic'in aldığı ücret buna en güzel örnek oldu. Vergi kayıtlarında ayda 2 bin dolar kazandığı gösterilen santraforun, bir Hollanda firması üzerinden yıllık 1,4 milyon dolar aldığı ortaya çıktı.

Real Sociedad'ın bu yöntemi bahsedilen dönemde kulüpte forma giyen çoğu yabancı futbolcu için uyguladığı ortaya çıkarken, diğer 7 isim arasında tanıdık yüzler de var. Nihat Kahveci, Sander Westerveld, Tayfun Korkut, Valeri Karpin, Gabriel Schürrer ve Mattias Asper'in yıllık ücretlerinin de düşük gösterilerek vergi kaçırıldığı L'equipe gazetesinin haberinde yer aldı. (Hürriyet)

WeBMasteR
05 04 2016, 19:53
Panama Belgelerinde Adı Geçen İzlanda Basbakanı İstifa Etti
Panama belgeleri skandalından sonra yolsuzlukla suçlanan ve giderek artan tepkiler üzerine erken seçime gidilmesini teklif eden İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson istifa etti.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160405/33d5185eea109e756568456834fea115.jpg

Dünyayı sarsan Panama belgeleri skandalından sonra ilk istifa İzlanda'dan geldi. Belgelerin yayınlanmasıyla yolsuzlukla suçlanan ve giderek artan tepkiler üzerine erken seçime gidilmesini teklif eden İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, talebi reddedilince istifa kararı aldı.

zlanda Başbakanı Gunnlaugsson’un, tarihin en büyük sızıntısı olduğu belirtilen Panama Belgeleri’nde adı geçmesiyle ülkede yer yerinden oynamış ve binlerce kişi sokaklara dökülmüştü.

ERKEN SEÇİM TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Panama Belgeleri'nin en büyük yankı uyandırdığı ülke olan İzlanda'da Başbakan Gunlaugsson, Cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimsson'dan parlamentoyu lağvetmesini ve erken seçime gidilmesini istemişti.

Belgelerin internete sızmasıyla adı offshore skandalına karışan İzlanda Başbakanı Gunlaugsson'un bu isteği, Cumhurbaşkanı Grimsson tarafından reddedilmiş ve Grimsson, karar vermeden önce, diğer parti liderleriyle görüşmek istediğini söylemişti.

İZLANDA BAŞBAKANININ BAŞINI AĞRITAN BELGELER

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından, İzlanda Başbakanı ve eşinin, 2007 yılında "Wintris" isimli bir offshore şirketini satın aldıkları ve milyonlarca dolar yatırımı bu şirket aracılığıyla sakladıkları ortaya çıkmıştı.

Gunnlaugsson'un şirketteki yüzde 50 hissesini 2009'da parlamentoya girdikten 8 ay sonra 1 dolar karşılığında karısına sattığı ancak şirketi ve bu satış işlemini parlamentoya yaptığı beyana dahil etmediği öğrenilmişti. 41 yaşındaki Gunnlaugsson, 2013 yılından bu yana İzlanda Başbakanlığı görevinde bulunuyor. (DHA)