PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İngiltere 'de Tarihin En Büyük Doping Skandalı!WeBMasteR
03 04 2016, 18:06
İngiltere'de bir doktorun, aralarında Premier Lig futbolcuları, tenisçiler ve bisikletçilerin de bulunduğu yaklaşık 150 sporcuya performans artırıcı ilaçlar verdiği ortaya çıktı.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/c9134b19454db035e60d14d8a66a79d8.jpg

Sunday Times gazetesinin manşetine taşıdığı haberde, bir atletin randevu aldığı Mark Bonar isimli doktorun gizli kamerayla kaydedilen görüntülerdeki ifadelerine yer verildi.

Bonar, çok sayıda sporcuya binlerce sterlin karşılığında performans artırıcı ilaçlar verdiğini ve hastaları arasında Premier Lig'in önde gelen futbolcuları, tenisçiler, bisiklet ve kriket sporcularının bulunduğunu söyledi.

Londra'da bulunan doktor Bonar ayrıca 2010 yılından bu yana İngiltere ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen yaklaşık 150 sporcuya aralarında eritropoetin (EPO), steroid ve insanın gelişmesini sağlayan hormon gibi ilaçlar yazdığını ifade etti.

Bonar, ifadelerinin basına yansımasının ardından, kuralları ihlal etmediğini ve Genel Tıp Konseyi (GMC) kurallarına uyarak bu ilaçları yazdığını savundu. Bonar ayrıca atletleri tıbbi nedenlerden dolayı muayene ettiğini, muayene sebebinin performans artırıcı ilaçlar sağlamak olmadığını belirtti.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/562514453cae5f47438568a74dd5572f.jpg

Sunday Times, haberinde, Bonar'ın ilaç yazdığı sporcuların adına yer vermedi ve doktorun tedavi ettiğini iddia ettiği sporcuların gazeteye konuşmak istemedikleri bildirildi. Haberin ardından İngiliz hükümeti iddialarla ilgili soruşturma başlatacağını açıkladı.

İngiltere Kültür ve Spor Bakanı John Whittingdale iddiaların "şok edici ve endişe verici" olduğunu belirterek, acil soruşturma açılacağını kaydetti. Whittingdale yaptığı yazılı açıklamada, "Taraftarların, atletlerin eşit şartlarda ve adil koşullarda mücadele ettiklerinden emin olma hakları var. İddialarla ilgili acil soruşturma açılması talebinde bulundum. Bu iddialar kanıtlanırsa, cezai işlem uygulanacaktır" ifadelerine yer verdi.

Soruşturma çerçevesinde, vergi mükelleflerinin paralarıyla her yıl yaklaşık 7 milyon sterlin finansman sağlanan Büyük Britanya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (UKAD) da incelenmesi bekleniyor.

UKAD Başkanı Nicole Sapstead, 2014 yılında bir sporcunun kendilerine Bonar'ın yazdığı doping ilacı reçetesini göstererek, doktorla ilgili şikayetçi olmasının ardından Bonar hakkında soruşturulma başlatıldığını ancak aleyhinde bir şey yapılamadığını kaydetti. (AA)

WeBMasteR
03 04 2016, 18:17
Arsenal ve Chelsea'den Sert Tepki
İngiltere'de bir doktorun, aralarında Premier Lig futbolcuları, tenisçiler ve bisikletçilerin de bulunduğu yaklaşık 150 sporcuya performans artırıcı ilaçlar verdiği iddiası ortalığı karıştırdı.

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160403/fdf9d6e699c1ea6518091daa5dad6924.jpg

Doktor Mark Bonar'ın gizli kamera konuşmalarında birçok sporcuya doping ilacı verdiğini söylemesi, bu sporcuların bazılarının Arsenal, Chelsea ve Leicester City formaları giydiğini iddia etmesi üzerine bu kulüplerden yanıt da gecikmedi.

Arsenal yaptığı açıklamada iddiaların temelsiz olduğuna dikkat çekilirken haberi yayınlayan Sunday Times'a tepki gösterildi:

"Arsenal olarak bu haberin yayınlanmasından dolayı çok büyük hayal kırıklığına uğradık. Sunday Times bunların gerçek olup olmadığını araştırmak yerine doğrudan yayınlamayı tercih etti. Kulüp olarak bu alandaki sorumluluklarımızı biliyoruz. Futbolcularımız da ne yapmaları gerektiğini farkında. Biz kesinlikle WADA (Anti-doping Ajansı) kurallarına uyuyoruz"

Habere ve doktora bir tepki de Chelsea'den geldi. Yapılan açıklamada, haberin tamamen yanlış olduğu belirtildi ve, "Dr. Bonar ile kulüp olarak hiçbir çalışmamız olmamıştır. Futbolcularımızın da onunla iletişime geçtiğine dair herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Doping konusunu çok ciddiye alıyoruz. Oyuncularımız da sürekli olarak ilgili makamlarca doping testine tabi olmaktadırlar"

Haberde adı geçen bir diğer kulüp Leicester City'den ise açıklama gelmedi.

kaynak: Sporx.com