PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yasaklara Bazen Tor ve VPN de Çözüm Olmuyorerkolay
28 03 2016, 10:11
Türkiye'de bir web sitesi erişime engellendiğinde sadece Türk internet servis sağlayıcılarını (ISS) kullananlar etkileniyor. Yurt dışından giriş yapanlar ya da Türkiye'de olup VPN/Tünel/Proxy kullananlar ilgili içeriğe erişim sağlayabiliyorlar.
Bir süredir bazı URL'lere yapılan erişim engellemelere VPN de çare olmuyor. Çünkü bu siteler Türkiye'de barındırılıyor!
Vatan Gazetesi'nin web sitesi gazetevatan.com, Kanal B'nin web sitesi kanalb.com.tr ve Milliyet Gazetesi'nin web sitesi milliyet.com.tr TTNET'in sunucularında barındırılıyor. Cumhuriyet Gazetesi'nin web sitesi cumhuriyet.com.tr'nin servis sağlayıcısı ise İş Net.
Aşağıdaki haber bağlantılarına yurt dışından ya da VPN ile de bağlanamazsınız, çünkü sitelerin barındırıldığı sunucuların servis sağlayıcıları erişimi engelliyor.

http://www.gazetevatan.com/amiral-in-son-sozu-508801-gundem
http://www.kanalb.com.tr/haber.php?HaberNo=46522#.VWDao7ntkSU
www.milliyet.com.tr/bu-iste-bir-gariplik-var/siyaset/siyasetyazardetay/04.01.2013/1650926/default.htm
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/diger/394688/Dusurulen_Turk_ucagi_icin_sorusturma.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/kaydet/oku/363147

Radikal ve Hürriyet'in servis sağlayıcısı Doğan Online ve Akşam Gazetesi'nin servis sağlayıcısı Turkcell-Superonline (Tellcom)'da ise henüz böyle bir uygulama yok.

Benzer durumlarla karşılaşmak istemeyen haber siteleri sunucularını yurt dışında barındırmalı ve güvenli bağlantı (HTTPS) kullanmalı.Bu işlem "RST Packet Injection" ile yapılıyor. Sunucuya bağlanıp ilgili sayfayı görüntüleyecekken RST bayraklı paket gönderilerek bağlantı aniden kesiliyor ve tarayıcımız karşımıza aşağıdakine benzer bir sayfa çıkartıyor:

http://engelliweb.com/blog/wp-content/uploads/2015/10/RSTPackageInjection.png

Aşağıdaki TCP dökümünde de görüleceği üzere sunucu ile üçlü el sıkışma sağlandıktan sonra sunucudan bağlantıyı kesme paketi [RST, ACK] geliyor.


http://engelliweb.com/blog/wp-content/uploads/2015/10/RSTPackageInjection3.png
Satır satır açıklama:


İlk satır: Bilgisayarımız DNS sunucusundan cumhuriyet.com.tr'nin IP adresini istiyor.
İkinci satır: Tüm siteyi kapsayan bir erişim engelleme olmadığı için DNS sunucusundan doğru IP adresi (213.143.255.186) geliyor.
Üçüncü satır: Bilgisayarımız cumhuriyet.com.tr'nin sunucusunun IP adresine "SYN chronize" paketi gönderiyor.
Dördüncü satır: Cumhuriyet Gazetesinin web sitesi talebi aldığına dair "SYN+ACK nowledgement" paketi geri gönderiyor.
Beşinci satır: Son olarak bilgisayarımız "ACK" paketi gönderir ve üçlü el sıkışma tamamlanır.
Altıncı satır: Cumhuriyet'in sunucusu ile TCP bağlantısı kurulduktan sonra okumak istediğimiz sayfayı HTTP protokolü ile talep ediyoruz.
Yedinci satır: Sunucu bize istediğimizi vermek yerine RST paketi göndererek bağlantıyı aniden sonlandırıyor.


Engelliweb.com (https://engelliweb.com/blog/2015/10/vpn-de-care-degil/)

erkolay
28 03 2016, 10:15
Türkiye'deki hosting hizmetleri sunan firmaların çoğu TİB'e boyun eğiyor. Bu nedenle muhalif sitelerin yurtdışından özellikle Bulut Sunucular üzerinden yayın yapmalarını öneririm.
Bu siteler ayrıca saldırıların da hedefi olmaktalar. Sunucu tercihi yaparken dikkat edilecek diğer bir nokta da donanımsal koruma özelliği bulunan sunnucuları tercih etmektir.
Bulut özelliği ile sitenin gerçek IP adresinin gizliliği ve donanımsal koruma özelliği ile DDoS, SYN gibi ataklara karşı güçlü önlem alınmış olur.

deniz
28 03 2016, 10:38
Sana da hiç baskı geldi mi hocam? Geldiyse ne yaptın?

erkolay
28 03 2016, 10:43
Bizim veri merkezimiz olmadı Deniz. Biz doğrudan devletten baskı yemedik bu anlamda. Ama bağlı olduğumuz veri merkezlerine bizim sunucularımızdaki birkaç siteden dolayı baskı geldi. Biz de hem o veri merkezlerini terkettik hem de baskı yenmesine neden olan siteler için yurtdışından Cloud VDS kiraladık. O sitelerden biri şu an Türkiye'de yasaklı ama içinden hiçbir içeriğin böyle bir şekilde engellenme durumu olamaz. Yapamazlar...

deniz
28 03 2016, 11:01
Biraz önce cumhuriyet.com.tr'ye girilmiyordu. CloudFlare önbelleği vardı sadece:

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/28-03-2016/original-fa5c5d5553e1759d24cee3009871a5d7.png

WeBMasteR
28 03 2016, 11:08
E artık Cumhuriyet de yurtdışına gidecek değil ya... Onun yerine ikinci bir site kurup yasaklanması olası haberleri buradan da paylaşmalı ve bu yeni site için yurtdışından cloud server kiralamalı.