PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İşte UEFA'nın Galatasaray KararıWeBMasteR
02 03 2016, 13:58
Galatasaray'ın Avrupa'da Cezası Belli Oldu
Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA, Finansal Fair Play kriterlerine uymadığı gerekçesiyle Galatasaray'a 1 yıl Avrupa kupalarından men cezası verdi.

http://i.radikal.com.tr/542x290/2016/03/02/fft81_mf7224763.Jpeg

Galatasaray'da Kulüp Başkanı Dursun Özbek, yönetim kurulu üyeleri Fatih İşbecer ve Ural Aküzüm ile ünlü avukat Jean Luis Dupont, geçtiğimiz hafta İsviçre'ye gitmiş ve UEFA yetkililerine kulübün mali yapısını düzeltmek için hazırladıkları projeleri anlatmıştı.

CEZA 2 SEZONLA SINIRLI

Sarı-kırmızılı kulübün sunduğu raporu değerlendiren UEFA, Galatasaray'ı 'Avrupa kupalarından 1 yıl men' cezasına çarptırdı. Söz konusu kararda Galatasaray camiasına teselli veren bir detay da var. Kulübe gelen bilgilendirme yazısına göre, cezanın süresi 2 sezon olacak. Galatasaray, 2016-2017 ve 2017-2018 sezonlarında Avrupa Kupaları'na katılım hakkı kazandığı takdirde cezasını çekmiş olacak. Bu sürede Avrupa'ya katılım hakkı elde edilemezse ceza otomatik olarak ortadan kalkacak.

UEFA'nın verdiği 1 yıllık cezanın yanı sıra kulübe bazı uyarılar da yapıldı. Kulüp ile ilgili incelemelerine devam edecek olan UEFA Etik ve Finansal Kontrol Komitesi, Finansal Fair Play konusundaki çalışmaların titizlikle sürmesini istedi.

GEREKÇELİ KARAR 21 SAYFA

UEFA ile yapılan toplantılara katılan Kulüp Genel Sekreteri Fatih İşbecer, daha önce konuşulan 1 artı 1 yıllık cezanın kalkmasının memnuniyet verici olduğunu ve önümüzdeki sezon sıkıntıları aşacaklarını söyledi. UEFA'nın kendilerine ulaşan karar mektubunun 21 sayfa olduğunu ve bunu tam olarak tercüme ettikten sonra CAS'a gidip gitmeme yönünde karar alacaklarını vurgulayan İşbecer, "En azından artı 1 tehlikesinin ortadan kalkması sevindirici. Şimdi bunu çok iyi değerlendirmeliyiz. Bu sezon Avrupa'ya katılma hakkını elde edip cezamızı çekmemiz gerek. Devamında tasarruf ve akılcı politikalarla takımı revize etmeliyiz. Bir yıl sonra yeniden Şampiyonlar Ligi'nde yer almanın planlarını hazırlamaya başlıyoruz. Çok kötümser olmaya gerek yok" ifadelerini kullandı.

"KÖTÜ BİR SONUÇ DEĞİL"

Galatasaray Kulübü Hukuktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eşref Alaçayır, "Bir yıl UEFA yarışmalarına katılmaktan men edildik. Onun haricinde bundan sonraki iki dönemde özellikle transferlerde dikkatli olmamızı, eskisi kadar para harcamamamız gibi bir şart var. Bence kötü bir sonuç değil. Sadece 1 yıla indirdik. Galatasaray'ın görevi, bu sene Türkiye Kupası'nı alıp veya ligde belli bir sırada yer alarak, UEFA'ya gitmeyi garantileyip, gitmemek. Seneye de hem mali durumu düzeltip hem de şampiyonluğa oynayarak, diğer sezon Şampiyonlar Ligi'ne katılabilmek. Kulüplerin çok dikkatli olması lazım. UEFA, zararlar edip olmayan paraları harcayarak, kurulan takımlarla UEFA şampiyonalarına katılmayı kabul etmiyor" ifadelerini kullandı.

İŞTE CEZANIN NEDENİ

UEFA ile 'başa baş' anlaşması yapan Ünal Aysal başkanlığındaki yönetim, kulübün 3 sene boyunca en fazla 30 milyon Euro zarar edeceği taahhüdünde bulunmuştu. Ancak Cimbom, bu süre içerisinde 160 milyon Euro'nun üzerinde zarar etmişti.

Radikal (http://m.radikal.com.tr/spor/galatasaraya-1-yil-avrupadan-men-1521016)

WeBMasteR
02 03 2016, 19:40
Galatasaray'dan Resmi Açıklama
Galatasaray, UEFA'nın verdiği 1 yıllık men cezasının ardından açıklama yaptı. Sarı-kırmızılıların açıklamasında, cezanın +1 yıllık kısmının kaldırıldığı, ancak mali yapının ve maaş giderlerinin izlenmeye devam edileceği açıklandı. Öte yandan CAS'a gidip gidilmeyeceği kararının, 21 sayfalık karar metninin incelenmesi sonrasında verileceği belirtildi.

İŞTE YAPILAN AÇIKLAMA


Galatasaray Sportif A.Ş. ile UEFA arasında Finansal Fair Play kapsamında devam eden süreçte, UEFA Finansal Kontrol Kurulu (CFCB) Yargı Komisyonu'nun verdiği karar bugün itibariyle kulübümüze bildirilmiştir. UEFA'nın kararı, 'Kulübümüzün 2012-2013, 2013-2014 ve 2014-2015 sezonlarında mali kriterlere uymadığı gerekçesiyle 1 yıl süreyle UEFA turnuvalarından men edilmesi' yönündedir.

Söz konusu ceza, Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı UEFA turnuvalarına katılım hakkı elde ederse 2016-2017 sezonunda geçerli olacaktır. Elde edemezse 2017-2018 sezonunda uygulanacaktır. Şayet her iki sezonda da Avrupa kupalarına katılım sağlanamazsa ceza çekilmiş kabul edilecek ve 2018-2019 sezonundan itibaren kupalara katılmama gibi bir yaptırım söz konusu olmayacaktır. UEFA Finansal Fair Play İnceleme Kurulu’nun tavsiyesinde yer alan cezanın '+1'lik bölümü ise son dönemde kulübümüzün mali yapısındaki düzelme dikkate alınarak kaldırılmıştır. Ancak UEFA, önümüzdeki dönemde de Galatasaray’ın mali yapısını ve maaş giderlerini izlemeye devam edecektir.

Gelinen nokta itibariyle çıkan sonucu kötünün iyisi olarak değerlendirmek mümkün olsa da, bu karar hem bu süreci cezasız olarak geçmek adına çaba sarf eden yönetimimizi, hem de kuruluş ilkesi Türk olmayan takımları yenmek olan köklü camiamızı derinden üzmüştür.

Kararla ilgili CAS'a gidilip gidilmeyeceği yönündeki durum, hukukçularımızın 21 sayfalık metin üzerinde yapacakları çalışma neticesinde kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Saygılarımızla.

Galatasaray Sportif A.Ş.