PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Troller, Eşekçiler, Bilumum Yandaşlar Yine ODTÜ'yü Taciz Ediyordeniz
28 02 2016, 14:08
Bizim forumda zaman zaman "özgür bilişim sansürsüz internet" şiarı adına iktidarın ve yandaşlarının absürd kampanyaları ile ilgili makaleler paylaşılır. Türkiye'deki resmi sitelere ve banka sitelerine gelen Anoymous'un DDoS saldırılarının ardından da böyle paylaşımlar yaptık. Ama görüyoruz ki yeni gelişmeler sözkonusu. Biz de trollerin ve eşekçi bir wm forumun güncel kampanya yaratma çabalarına bir değinelim bakalım.

İlk kaynak tabi ki bakanlık...
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın bu saldırılarda ODTÜ'nün güvensiz olduğunu iddia etmiş. :D

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/28-02-2016/original-4e862c168652cfa3ef4b414438f06006.jpg


'Son siber saldırılar ODTÜ'de güvenlik açığının fazla olduğunu gösterdi'

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, gerçekleşen son siber saldırıların ODTÜ'de güvenlik açıklarının fazla olduğunu gösterdiğini belirterek, "Alan adlarının ODTÜ'den BTK'ya devredilmesi için görüşmeler sürüyor" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, siber güvenliğin artık ülke güvenliğiyle eş değer hale geldiğini söyledi.

Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, siber ortamda saldırıların çok kolay olduğuna değinerek, "Küçük bir casus yazılımla büyük bir altyapıyı tahrip edebiliyor, otomasyon sistemini durdurabiliyorsunuz. Onun için güvenlik duvarlarını güçlendirmemiz lazım. Sadece fiziki olarak değil, aynı zamanda sanal olarak. Siber Güvenlik Kurulunun amacı bu" diye konuştu.

'ODTÜ'de siber güvenlik açığı fazla'
İnternetin Türkiye gündemine geldiği 90'lı yıllarda, ".tr" uzantılı alan adları sistemini tahsis yetkisinin ODTÜ'ye verildiğini belirten Yıldırım, "Gerçekleşen son siber saldırılar ODTÜ'de güvenlik açıklarının fazla olduğunu gösterdi. Bakanlık ve BTK olarak devreye girdik ve bu saldırıları kısa sürede bertaraf ederek büyük zarar olmamasını sağladık. Ortak çalışmayla savuşturduk ama tehlike geçmiş değil" diye konuştu.

Yıldırım, alan adlarının ODTÜ'den BTK'ya devredilmesi konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

"Birtakım anlaşmazlıklar var ama bunları aşacağız. Bir araya getirebilirsek siber tehditlere karşı savunma şansımız daha fazla olur. Yoksa biz meraklısı değiliz, kim işletirse işletsin. Önemli olan bu işletmeyi yaparken siber tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınması."
AA (http://aa.com.tr/tr/turkiye/son-siber-saldirilar-odtude-guvenlik-aciginin-fazla-oldugunu-gosterdi/528534)


Bu haber, anında yandaş medyada ve sosyal medya hesaplarında şişirildi. Ben de popüler liste paylaşımı sitesi Onedio (http://onedio.com/haber/-son-siber-saldirilar-odtu-de-guvenlik-aciginin-fazla-oldugunu-gosterdi--684060)'da gördüm. Ama orada bakanlığın ve yandaşlarının iddiaları duvara toslamış. Özellikle üyelerin yorumları hükümet çevresine göre içaçıcı görümüyor.

Bir de eşekçi forumda şöyle bir kampanya başlatmış troller, yandaşlar, hem de bakandan önce...


nic.tr'nin Geliştirilmesi veya ODTÜ'den Alınması!

Merhaba,

Arkadaşlar uzun süredir nic'de barınan bir çok .tr alan adım mevcut lakin API sistemi yok! Belge inceleme minimum 3-4 gün alıyor. NS değişikliğinde can çekişiyoruz. Gelişmiş DNS Yönetimi YOK ! Koskoca web sitesi hala 90lardan kalma xHTML 756px genişlikte.

En büyük problemimiz API problemi. Nereden baksanız bir çok hosting firması .com.tr alan adı satışı yapıyor. nic.ru, nic.it vb bir çok avrupa ülkesi çok şık tasarımlar yaparak hemde API desteği vererek hizmetini yükseltiyor. Ama saolsun odtü api vermek için bilmem kaç bin lira sermayeniz olacak yok donunuz mavi olacak yok firmanzı aş olacak gibi kurallar koymuş. Bir anarşistliğim yok sadece memleketimizdeki nic sisteminin artık geliştirilmesini istiyorum. Geliştirilemiyorsada başka bir üniversiteye verilmesini istiyorum.

Benimle aynı kanıda olan arkadaşlarım varmı ? Bir mail dökümanı hazırlayıp forumca mail mi atsak ?

R10 (http://www.r10.net/domain-genel/1567023-nic-tr-nin-gelistirilmesi-veya-odtu-den-alinmasi.html)


Gözüm önce cümle kurmayı öğrenin. Ha aslında konuda bir kampanya sayfası da paylaşılmış ama saçma sapan ve zaten doğru dürüst destek de bulamamış bir kampanya linkini paylaşmaya gerek duymadım.

Bu konuda yeni gelişmeler olacak gibi... Oldukça da aktaracağız.

erkolay
28 02 2016, 22:50
Yahu günlerce devlet siteleri çalışmadı. Hastanelerde kayıtlar girilemedi, ilaçlar yazılamadı, vatandaş ilaç alamadı. Bankacılık işlemleri sekteye uğradı. Öğretmenler, çocukların notlarını giremedi.

Peki Nic.tr'ye ne oldu o günlerde? Koca bir hiç... Adamlar anında önlemini aldı. Nic.tr'de de bizim gibi .tr uzantılı alan adı kullanan özel sitelerde hiçbir sorun yaşanmadı.

Bre gafiller! Kim kendini koruyamıyormuş?

Bilimsel, özerk üniversitenin hakkını veren ve tüm Dünya'nın saydığı ODTÜ'yü rahat bırakın. Hele hele Nic.tr'yi hiç ağzınıza almayın. ODTÜ bilişim altyapısı izin verdiği sürece ve uluslararası anlaşmaları yerine getirdiği sürece kimse hiçbir şekilde karışamaz. Boş yere trolcüklerinizin beyinlerini sulandırmayın. Memlekette binbir çeşit yakıcı sorun var. Onlarla uğraşın.