PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suriye'de Ateşkes AnlaşmasıSimyacı
21 02 2016, 19:45
ABD Dışişleri Bakanı Kerry: Suriye'de ateşkes için geçici anlaşmaya vardık


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bugün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından çok önemli açıklamalarda bulundu.


http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/56c9aed918c7734694ed4b9c.jpg

AFP'nin haberine göre; Kerry, Suriye'de ateşkes için geçici anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Ürdün'ün başkenti Amman'da konuşan Kerry, "Prensipte gelecek günlerde başlayabilecek 'ateşkes' için geçici bir anlaşmaya vardık" dedi.
Kerry, uluslararası toplumun bugün hiçbir zaman olmadığı kadar ateşkese yaklaştığını belirtti.

Associated Press'in haberine göre; anlaşmanın içeriğine dair fazla detay vermekten kaçınan Kerry, kısa bir süre içinde ABD Başkanı Barack Obama ile Rusya lideri Vladimir Putin'in görüşmesini beklediğini ve bundan sonra 'ateşkes'in yürürlüğe girebileceğini söyledi.

ATEŞKES ŞARTLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise açıklamasında, ABD'li mevkidaşıyla dün ve bugün iki kez görüşme gerçekleştirdiğini ve Suriye'de Birleşmiş Milletler tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grupları dışarıda bırakacak 'ateşkes yöntemleri ve şartlarını' tartıştıklarını söyledi.

Lavrov, Rusya'nın İran ve Suriye yönetimiyle, ABD'nin muhalifler ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ile konuşması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Hürriyet (http://www.hurriyet.com.tr/abd-disisleri-bakani-kerry-suriyede-ateskes-icin-gecici-anlasmaya-vardik-40058155)

Suriye Devlet Başkanı Esad: Ateşkese hazırız


Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad 'teröristlerin' bu sakinliği kendi avantajlarıyla savaşmama ve muhalifleri destekleyen ülkelerin desteğini kesmesi koşuluyla ateşkese hazır olduğunu söyledi. Esad ayrıca, "Suriye iyi olacaktır ve ben bu ülkeyi kurtaran adam olacağım. Şu anda bu benim işim ve görevim" dedi.


http://i.hurimg.com/i/hurriyet/90/620x350/56c8e13967b0a957e8e22e85.jpg

İspanyol El Pais gazetesine kritik açıklamalarda bulunan Esad şunları söyledi:

"Askeri operasyonları durdurmaya hazır olduğumuzu söylemiştik ancak bu mesele daha önemli faktörlerle ilişkili... Örneğin teröristlerin bu durumu kullanarak mevcut pozisyonlarını ilerletmesinin engellenmesi gibi... Ateşi kesmekle iş bitmiyor. Diğer ülkelerin de, özellikle Türkiye'nin, teröristlere insan ve silah ya da her türlü lojistik destek vermesini yasaklamak lazım."

BAŞARIMIZDAKİ EN ÖNEMLİ UNSUR...
Başarısını Rusya ve İran'ın desteğine borçlu olduğunu söyleyen Esad, "Şüphesiz Rus ve İran'ın yardımı bizim başarımızda esas unsur oldu" şeklinde konuştu.

Esad, "10 sene içinde kendinizi nasıl görüyorsunuz?" sorusuna şu cevabı verdi: "Önemli olan ülkemi nasıl gördüğüm. Çünkü ben ülkemin bir parçasıyım. 10 sene sonra Suriye'yi kurtarmış olmak istiyorum. Bu demek değildir ki başkan olarak devam edeyim. Bu sürede benim vizyonumdan bahsediyorum. Suriye iyi olacaktır ve ben bu ülkeyi kurtaran adam olacağım. Şu anda bu benim işim ve görevim."

10 sene sonra iktidarda olup olmayacağını değerlendiren Esad, "Benim amacım bu değil. İktidarda olmak beni ilgilendirmiyor. Benim için eğer Suriye halkı isterse olurum, istemezse olmam. Eğer ülkeme yardım edemiyorsam hemen bırakmam gerekir" ifadelerini kullandı.

Hürriyet (http://www.hurriyet.com.tr/suriye-devlet-baskani-esad-ateskese-haziriz-40058066?_sgm_campaign=scn_a0046116293a0000&_sgm_source=40058066&_sgm_action=click)