PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ASP.Net te Postbackkorakranlik
10 02 2016, 12:21
Arkadaşlar PostBack demek kısaca kullanıcı web sayfamısında bir etkileşiminden sonra sayfanın sunucuya gidip gitmediğinin kontrolüdür.
IspostBack özelliği bize bool(True - False) türden değer döndüren bir özelliktir. Eğer bu özellik false dönüyorsa sayfa sunucuya gitmemiştir yani ilk defa çağırılmış demektir. Daha da açıklayacak olursak
Menüden Anasayfa veya Hakkımızda ya tıklanmasıdır (<a> </a> her zaman yeni bir istek demektir) ve bu da yeni bir istek demektir ki ilk defa girilmiştir bu sebeple false(sayfa post edilmedi) döner.
True ise sunucuya gidip gelmiş demektir. Bunu da açıklayacak olursak iletişim bölümündeki formu doldurdunuz ve gönder butonuna tıkladınız. Sayfa yenilendi yani POSTBACK oldu.
Butona tıkladığınızda sayfa yenilenmiş olsa bile doldurdugunuz veriler silinmeyecektir. Eğer ki tekrar F5 yapar yada butona tıklarsanız sayfa postback olur mükerrer kayıt yapar.
PostBack olayı asp.net ile uğraşan herkesin ilk öğrenmesi gereken bilgilerdendir ve çok önemlidir. Performans açısından da önemlidir ve çok sık kullanılır.
Şimdi birkaç örnekle anlatmaya çalışalım.
Diyelim ki sayfanızda bir dropdownlist(ddl) var ve şehirler listeleniyor. Eğer bu doldurma işlemini

if (!IsPostBack)
BilgileriGetir();

yukarıda göründüğü gibi yapmazsanız. sayfa her yenilendiğinde ddl'i tekrar tekrar dolduracaktır. Yani 81 il ilk defa doldu, sayfa post oldu ddl'deki item sayısı 162 olur. Bir daha yenilediniz irem sayısı
243 olur. her yenilenmesinde tekrar tekrar altına ekler gider. Kaldı ki bu hiç istenmeyen bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ddl gibi liste doldurma kodlarımızı


if (!IsPostBack) 'dur. Fakat faklı kullanım yolları da bulunmaktadır. Örn ben;

switch (Page.IsPostBack)
{
case false:
//
//false ise yapılacaklar
//
break;
case true:
//
//true ise yapılacaklar
//
break; }
şeklinde kullanmaktayım.

if (!IsPostBack) bu satırdaki ! "değilse- eşit değildir" anlamına gelmektedir. İf'de bir şart yazmazsanız değer varsayılan olarak true döner. ! ise eşit değildir anlamı katar.
yani

if (!IsPostBack) , if (Page.IsPostBack == false) , if (Page.IsPostBack != true), if (IsPostBack == false), if (this.IsPostBack == false) hepsi aynı işi görür.
Şimdi sayfadaki bir buton tıklandığında yada sayfa F5 yapıldıgında "if (!IsPostBack)" içerisindeki kodlar çalışmayacaktır.
Ek Bilgi
if kullanırken şarta bağlı olarak yapılacak işlem tek satır ise "{ }" koymanıza gerek yoktur.


if(true)
BilgileriGetir(); // bu şekilde sorun olmaz koşul doğru ise sadece BilgileriGetir() fonksiyonu çalışır.
KontrolleriYap(); // süslü parantezler olmadıgı için if deki koşul ile ilgilenmeden KontrolleriYap() fonksiyonu bağımsız olarak çalışır.
yukarıdaki örnek ile

if(true)
{
BilgileriGetir();
}
KontrolleriYap();
Bu aynıdır.

Kaynak :http://http://www.1453yazilim.com/Makale-ASP.Net-te-Postback-19.html