PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Patent hakları şirketlerin başını ağrıtmaya devam ediyordeniz
04 02 2016, 19:48
Apple'ın patent ihlali sebebiyle VirnetX'e 626 milyon dolar ödemeye mahkum edilmesi, bu konudaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. http://www.btnet.com.tr/SFolder/Haber/19543_R1_B3.jpg

Son dönemde Apple'ın ve Samsung'un patentler konusunda başlarının oldukça ağrdıdığına şahit oluyoruz. İki şirketin birbirlerine açtığı davalardan çok, patent hakları sebebiyle kendilerine açılan davalar, önemli tazminatların ödenmesiyle son buluyor. Apple'ın Ericsson (http://www.btnet.com.tr/bilisim/ericsson-ve-apple-savas-baltalarini-gomdu/1/19174) ile, Samsung'un da Nokia ile (http://www.btnet.com.tr/bilisim/nokia-patentler-ile-kazanmaya-devam-edecek/1/19522) yaşadığı patent krizlerinden sonra Apple, yeni bir tazminat ile karşı karşıya kaldı.

Arstechnica'da yer alan habere göre (http://arstechnica.com/tech-policy/2016/02/jury-apple-must-pay-626-million-to-patent-troll-virnetx/) şirket, VirnetX'e ait patentleri VPN on Demand, FaceTime ve iMessage servislerinde izinsiz olarak kullanmakla suçlanırken, bu hafta içerisinde toplanan jüri VirnetX'i iddialarında haklı buldu ve Apple'ı tazminat ödemeye mahkum etti. Açıklanan karara göre ihlal ettiği iki patent için 334,9 milyon dolar ve diğer iki patent içinde 290,7 milyon dolar ödemeye mahkum edilirken, knouyu ilginç kılan VirnetX'in "iş süreçleri" oldu.

Oldukça küçük ölçekli olan VirnetX, geçen yıllarda bahsi geçen patentlerle ilgili birçok yeni ürün tasarlayacağını öne sürse de ortaya pek fazla ürün geliştirememiş bir şirket. Buna karşın geçtiğimiz 3 sene içerisinde Apple'dan yaklaşık 1 milyar dolar tazminat koparmayı başaran şirket, patent trollüğü olarak adlandırılan bu hamleleri oldukça iyi bir şekilde yönetiyor. İlerleyen süreçte Apple ve VirnetX'in nasıl bir politika izleyeceğini ise zaman gösterecek.

BTnet.com.tr (http://www.btnet.com.tr/hukuk/patent-haklari-sirketlerin-basini-agritmaya-devam-ediyor/1/19543)