PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : WordPress 'Dosya indirme başarısız. İstek geçici dosyaya yazılamadı' Sorunu ve Çözümüerkolay
02 02 2016, 12:26
"Diske Yazma Başarısız", "Geçici klasöre yazılamadı", "Dosya indirme başarısız. İstek geçici dosyaya yazılamadı." gibi hatalara karşı çözüm bulmanızı sağlayacak makalemiz...

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/02-02-2016/original-44d2e94447504b90d668807f761c1fd8.jpg

WordPress, kolay kullanımı ve geniş destek imkanları nedeni ile Dünya'da en çok kullanılan içerik yönetim sistemidir. Ancak bazen gerçekten insanı çileden çıkaran hatalarla karşılaşmak mümkündür. Bu yazıya sebep olan hatalardan biri de görsel yüklerken "diske yazma başarısız" şeklinde uyarı veya bir güncelleme yaparken işleminiz gerçekleşmiyor ve şöyle bir hata mesajı ile karşılaşıyorsunuz: "Dosya indirme başarısız. İstek geçici dosyaya yazılamadı."

Bu konuda Türkçe WP destek sitesi olduğunu iddia eden yerlerde, sunucunuzun güvenliğini resmen öldürmeye yarayan açıklamalar var.

Kimi "tmp klasörüne Chmod izinlerini 777 verin" diyor. Kimi "Sunucunuzda Safe Mod'u kapatın, kapattırın" diyor. Kimi de "yeni bir php.ini dosyası yaratarak bu önerilerdeki işlemleri kaydedin" diyor. Bunları uygularsanız sunucu güvenliğiniz ciddi zaafiyete uğrar.

Bu hatalara neden olan önbelleklenen unsurların büyüklüğü ile sistemde ayarlanan limitlerin uyuşmamasıdır. Bir zaman sonra limitler dolar ve önbelleklenen yerler artık yeni dosya yüklenmesine izin vermez. Bu nedenle WP Admin panelinden güncelleme ve dosya (fotoğraf-resim gibi) yükleme gibi işlemleri yapamazsınız.

Sorunlu Eklentiler
WordPress'i kolaylaştıran en temel faktör, hemen her isteğe cevap veren hazır eklentilerin kolayca bulunmasıdır. Ancak ne kadar çok eklenti olursa sitenin işleyişine de o kadar yük biner. Her kaynağın bir limiti vardır ve bu limiti illaki dolduracaksınızdır. Başlığa konu olan sorunların kaynağı da önbellekleme yaratan eklentilerdir. Çözüm için bu eklentilerdeki önbelleklemeleri boşaltmalısınız. Örneğin Autoptimize ve başka önbellekleme yaratan eklentiler... Bunların ayarlarından sadece tek tıkla önbelleklerini boşaltıp sıfırdan başlamasını sağlayabilirsiniz. Bu yolla başlıkta bahsettiğimiz sorunlar ortadan kalkar.

Autoptimize eklentisi varsa, onun ayarlarına girin ve sadece şu yazıya tıklayın yeter: "Değişiklikleri Kaydet ve Önbelleği Temizle"...

Diğer önbellekleme yapan eklentilerde de benzer şeyler yazar. Bunları uygulayarak sorununuzu çözersiniz. Öyle sunucunuzun ayarları ile falan oynamanıza gerek yok. Hele güvenliği ile hiç oynamayın.

Ziyaretçi
06 07 2016, 23:05
İşe Yaramıyor.

WeBMasteR
07 07 2016, 17:11
İşe Yaramıyor.
Önbellekleme yapan tüm eklentilerin ayarlarından temizlik yapmalısınız.