PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : VMware View Replica Disk Silmeerkolay
01 02 2016, 19:53
VMware Horizon ailesinin desktop sanallaştırma tarafındaki View ürününde kullanılan Link-Clone desktoplar aslında tek bir replica üzerinden çalışır. (http://www.fatihsolen.com/) Normal şartlar altında oluşturulan bu replica vm silinmesi veya envanterden kaldırmaması adına korunur ve bu replica vm'in composer komutları ile yönetilmesi gerekiyor. (http://www.fatihsolen.com/) Bazı durumlarda View üzerindeki desktop pool'u silinirken vCenter ile haberleşememesi veya view connection/composer sunucularının direkt silinmesi durumunda replica vm envanterde kalabiliyor. (http://www.fatihsolen.com/) Sanal makineye sağ tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşır ve bu replicayı kaldıramazsınız.

(http://www.fatihsolen.com/)

http://www.fatihsolen.com/wp-content/uploads/replicafs.png

Bu replica vm'in kaldırılması için manuel bir yöntem olarak aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz fakat bunun için composer server'ın olması gerekli. (http://www.fatihsolen.com/)

Composer server üzerinden komut satırı açıp cd ile aşağıdaki dizinlerden sizin için uygun olana gidin.C:\Program Files\VMware\VMware View Composer (32 Bit)
C:\Program Files (x86)\VMware\VMware View Composer (64 Bit)


Ardından aşağıdaki komutu çalıştırın, bilgileri kendi ortamınıza göre düzenleyin.


sviconfig -operation=UnprotectEntity -DsnName=DSN_ADINIZ -DbUsername=DB_KULLANICI -DbPassword=DB_PAROLA -VcUrl=https://VCENTER_ADRESI/sdk -VcUsername=VCENTER_KULLANICI -VcPassword=VCENTER_PAROLA -InventoryPath=/vDC_NAME/vm/VMwareViewComposerReplicaFolder/REPLICA_KLASOR_ADI -Recursive=true


http://www.fatihsolen.com/wp-content/uploads/view2.png


Bu işlemden sonra replica vm'e sağ tıkladığınızda "Remove from Inventory" seçeneğinin aktifleştiğini göreceksiniz.

Fatihsolen.com (http://www.fatihsolen.com/)