PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Düşünce okuma teknolojisi gerçek oluyordeniz
30 01 2016, 22:52
Washington Universitesi'ndeki bilim insanları, beyin sinyallerini düşünme hızında takip ederek çözmeyi başardı.
http://3hd0o78sqcgfk6cl3d1abb16.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/01/neuralinterface1.jpg
Beyin, insanlık için hala büyük gizemlerle dolu bir organ. Sayısız üniversitede, sayısız bilimsel araştırma beyinin sırlarını çözmek, düşüncenin ve düşünce okumanın gizemini anlayabilmek için tam hızla devam ediyor.

Beyin sinyallerini okuyabilmek aslında bilim kurgu değil, aksine bugünün teknolojisiyle mümkün bir eylem. Öyle ki, bazı elektronik üreticileri bilgisayardaki imleci beyin gücüyle, düşünerek kontrol etmeyi mümkün kılan bazı beyin sinyali okuma cihazları üretiyorlar ve satıyorlar. Hatta, ünlü bilim insanı Stephen Hawking'in hastalığı nedeniyle hareket edemiyor ve konuşamıyor olmasına rağmen, Intel tarafından tasarlanan ve tekerlekli sandalyesine monte edilen özel bilgisayarı düşünce gücüyle kullanıp, düşüncelerini sese çevirmesi ve söylemek istediklerini bilgisayarın hoparlöründen insanlara aktarabilme gibi bir yeteneği olduğunu da unutmayalım.

http://3hd0o78sqcgfk6cl3d1abb16.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/uploads/2016/01/stephen-hawking-352x198.jpg

Ancak, beyin sinyallerini okuma teknolojisinin en büyük handikabı çok yavaş çalışması. Bu teknolojiyi kullananların kontrol etmek istediği cihazı kullanırken çok yavaş düşünmeleri, çok yorucu bir şekilde düşüncelerine "yavaşça" odaklanmaları gerekiyordu. İşte bu handikap nedeniyle, piyasada satılan giyilebilir cihazları düşünce gücüyle kontrol etmek gibi seçenekler gündeme gelmiyordu. Örneğin, Google'ın Glass gözlükleri ve Oculus Rift gözlükleri düşünerek kontrol edilebilecek cihazlar olmalarına rağmen, teknolojinin çok yavaş çalışması nedeniyle bu yetenekler gözlüklere adapte edilmiyordu.

Washington Üniversitesi'ndeki bilim insanları ise şimdi beyin sinyallerini düşünce hızıyla tespit edebilecek yeni bir yöntem geliştirdiler ve ilk testlerin başarılı olduğunu da açıkladılar. Buna göre, düşünce okuma testine katılan deneklerin hangi resimlere baktığını tahmin etmeye çalışan bilim insanları %96 doğruluk payı ile düşünceleri okumayı başardılar ve beyin sinyallerini 20 ms gibi çok kısa sürede tespit edebildiler.

Bu yeni teknoloji, tüketici elektroniği ürünlerinde kullanılmaya başladığında, AR/VR gözlüklerini, cep telefonlarımızı, akıllı saatlerimizi, düşüncelerimizle kontrol edebilmeye başlayacağız.

Techinside (http://www.techinside.com/dusunce-okuma-teknolojisi-gercek-oluyor/)