PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sultanahmet 'te Patlama: Ölü ve Yaralılar VarWeBMasteR
12 01 2016, 11:19
Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20 civarında patlama oldu... Valilik patlamada 10 kişinin yaşamını yitirdiğini, 15 kişinin yaralandığını açıkladı. Durumu ağır yaralılar olduğu bildiriliyor. Patlamayla ilgili yayın yasağı geldi.

http://i.radikal.com.tr/542x290/2016/01/12/fft81_mf6881167.Jpeg

İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda patlama meydana geldi. Saat 10.20 sularında yaşanan patlamayla ilgili ilk açıklamasında İstanbul Valiliği 10 ölü 15 yaralı olduğunu belirtirken İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ölenler arasında bölgede gezi yapan Alman turistler olduğu, Uzakdoğulu bir grup turistin de yaralandığı ifade ediliyor. Bir metrelik çukur oluşan patlama yerinde inceleme yapan Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü (OYİ) ekiplerinin “canlı bomba eylemi”ne işaret eden düzenek parçaları bulduğu iddia edilirken görgü tanıkları da benzer anlatımlarda bulundu.

İslam Eserleri Müzesi'nin karşısındaki Dikilitaş yakınında yaşandığı belirtilen patlamanın ardından bölgeye çok sayıda ambulans ve itfaiye sevk edildi, yaralılar hastaneye kaldırıldı. Polis patlama alanına giriş çıkışları kapatırken televizyon canlı yayınlarında bölgedeki turistlerin şaşkınlık içerisinde oturdukları belirtiliyor. Patlamanın Beşiktaş'a kadar uzanan bir alanda duyulduğu ifade ediliyor. Bir görgü tanığı ise patlama anında 'alev topu gibi' bir ateş çıktığını söyledi.

CESET PARÇALARI MÜZE KAPISINDA

İslam Eserleri Müzesi’nin tam karşısında yaşanan patlamada ceset parçaları müze kapısına ve bahçesine kadar dağıldı. Müze yetkilileri müzeyi ziyarete kapattıklarını, içerdeki ziyaretçileri de arka kapıdan tahliye ettiklerini duyurdu. Patlamanın büyük bir gürültü ile geldiğini ve arkasından müze bahçesini kesif bir duman ve koku sardığını söyleyen görgü tanıkları da patlamanın canlı bombadan kaynaklı olabileceğini belirtti.

POLİS ARACI TERS DÖNDÜ

Bu arada Sultanahmet tramvay durağı civarında bir polis aracının yan döndüğü görüldü. Polis aracı çevredeki polisler ve vatandaşların yardımıyla düzeltildi. Polis aracının olay yerine giderken kaza geçirdiği ortaya çıktı. (Radikal/DHA/Ajanslar)