PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GNU Linux-libre 4.4 Duyurulduerkolay
11 01 2016, 22:49
Bilindiği gibi, Linus Torvalds tarafından geliştirilen, Torvalds ve diğerleri tarafından dağıtılan Linux çekirdeği, özgür olmayan yazılımlar içeriyor.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/gnulinux-libre-1.png

Kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duymayan ve özgür olmayan yazılımları teşvik eden bu çekirdek yerine, 100% özgür dağıtımları (http://www.gnu.org/distros/free-distros.html) korumak amacıyla bir proje yürütülüyor. Başta ilk özgür GNU/Linux dağıtımı olan UTUTO ve diğer 100% özgür dağıtımlar gNewSense ve BLAG, projeye destek veriyorlar. Free Software Foundation Latin Amerika (FSFLA) (http://www.fsfla.org/ikiwiki/selibre/linux-libre/) şubesi de kullanıcıların temel özgürlüklerine saygı duyan ve özgür yazılımlar içeren bu projenin içinde bulunuyor.

10 Ocak 2016 (http://www.getgnu.org/gnulinux/linux/kernelin-4-4-kararli-surumu-duyuruldu.html)'da duyurulan 4.4 kararlı Linux çekirdeğinin ardından, gNewSense'in öncülük ettiği projenin ürettiği GNU Linux-libre 4.4 çekirdeği Alexandre Oliva tarafından duyuruldu.Bu sürümde kayda değer bir değişikliğin olmadığını söyleyen Oliva; qed, fdp, nfcmrvl, rtl8xxxu ve rohm_bu21023 gibi sürücüleri içeren değişikliklerin söz konusu olduğunu belirtti.

Oliva; haberler için #linux-libre of irc.gnu.org (Freenode), identi.ca (http://identi.ca/lxoliva/) ya da Twister (http://twister.net.co/) üzerinden kendisinin (@lxoliva) izlenebileceğini söyledi.

GNU Linux-libre 4.4 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu (http://lists.gnu.org/archive/html/info-gnu/2016-01/msg00001.html) inceleyebilirsiniz.

GNU Linux-libre 4.4 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


İndirme sayfası (http://linux-libre.fsfla.org/pub/linux-libre/releases/4.4-gnu/)
linux-libre-4.4-gnu.tar.bz2 (http://linux-libre.fsfla.org/pub/linux-libre/releases/4.4-gnu/linux-libre-4.4-gnu.tar.bz2) (98,1 MB)


Getgnu.org (http://www.getgnu.org/gnulinux/linux/gnu-linux-libre-4-4-duyuruldu.html)

erkolay
11 01 2016, 23:01
GNU Linux-libre 4.4 Nasıl Yüklenir?
Yükleme işlemini jxself tarafından korunan depoları kullanarak yapacağız. Yükleme için temel olarak Ubuntu ve Linux Mint, Elementary OS, Pinguy OS, Deepin ile Peppermint, LXLE, Linux Lite, Voyager gibi diğer Ubuntu türevlerini temel aldığımızı hatırlatmak isteriz.

Şimdi kuruluma geçebiliriz. Öncelikle sources.list dosyasına ilgili depoyu eklemekle başlayalım. Bunun için terminale aşağıdaki komutu giriyoruz.


sudo add-apt-repository "deb http://linux-libre.fsfla.org/pub/linux-libre/freesh/ freesh main"


Şimdi depo anahtarını ekleyelim. Önce indiriyoruz:wget http://linux-libre.fsfla.org/pub/linux-libre/freesh/archive-key.asc


Şimdi ekleyelim:sudo apt-key add archive-key.asc


Depoları güncellememiz gerekiyor.sudo apt-get update


apt-get (ya da aptitude) kullanarak depolardaki yeni Linux-Libre Kernel'i yüklemek için aşağıdaki komutu veriyoruz:sudo apt-get install linux-libre64 linux-libre64-headers


Bu komut şu an için GNU Linux-libre 4.1.6'yı yüklüyor, durum, daha sonra değişecektir. Kurulum bitiyor. Son olarak Grub'u güncellemek iyi olacaktır.sudo update-grub


Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.sudo reboothttp://s12.postimg.org/hst69dvho/LM_17_1_GNU_Linux_libre_4_4.jpg

Getgnu.org (http://www.getgnu.org/gnulinux/gnulinux-ipuclari/gnu-linux-libre-4-4-nasil-yuklenir.html)