PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CREED - Film Eleştirisierkolay
10 01 2016, 18:31
1976'da ortaya çıkıp gönüllerde taht kuran ilk Rocky filmi, Taxi Driver, Network ve All The President's Men gibi başyapıtları geride bırakıp Oscar heykelciğine uzandığı gün oldukça şaşırtmıştı.

http://im.ziffdavisinternational.com/t/ign_tr/screenshot/default/creedbanner_nw8v.1920.jpg

Rocky'i ilk çıktığı zaman bu filmlerin ayarında bir başyapıt olarak görenler de vardı kuşkusuz fakat izleyiciyle hiç kopmayacak olan bağını bu başarının ardından gelen devam filmleriyle sağladı.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/creed9_mwvj.jpg
Rocky serisinin temelde 6 filmi olsa da çoğu kişiye göre serinin en iyi filmi hala ilk filmidir. Rocky serisi, yine birçok kişiye göre serinin en kötü filmi olan Rocky 5 ile 1990 yılında tamamen bitmiş olarak gözükse de, 16 yıl sonra Rocky Balboa ile tekrar diriltilmeye çalışıldı ve bunda kısmen başarılı da olundu. Sylvester Stallone'nin iyice yaşlanmış olması sebebiyle serinin daha devam etmeyeceğini düşünüyorduk fakat "spin-off" projesi her şeyi değiştirdi.

İlk filmi Fruitvale Station'da polis şiddetini gözler önüne seren yönetmen Coogler, Creed'in açılışında da gardiyanları aynı şekilde konumlandırıyor. Coogler'ın bu tarz hamlelerine çekeceği her filmde rastlayacağız gibi gözüküyor. Sokak kültürüne fazlasıyla hakim olduğunu iki filminde de kanıtlayan yönetmen, bunu boks filmi şablonuyla birleştirerek etkili bir sonuca ulaşıyor.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/creed8_zbtq.jpg
Rocky Balboa'nın sportif düşmanlıktan dostluğa doğru evrilen ezeli rakibi Apollo Creed'in oğlu Adonis Creed, yeni serinin esas başrolü. Serinin her şeyi olan Rocky'i artık ringlerde değil, ezeli rakibinin oğluna koçluk yapan bir yardımcı rolde görmek güzel bir fikir. Hem bir burukluk katıyor hem de nostalji duygusunu tetikliyor.

Nostalji kelimesi önemli, zira günümüzde re-make, spin-off ya da devam filmleri bu izleği çokça takip eder oldu. Ya eski serilere sürekli gönderme yapmak ya da eski filmlerden birinin şablonunu neredeyse birebir takip ederek işi garantiye almak bu sıralar pek moda. En son Star Wars: The Force Awakens'in, A New Hope'un izleğinin peşinden gitmesi buna güzel bir örnek. Star Wars'un yeni filmini izleyenlerin en çok söylediği kelime nasıl "nostalji" ise, Creed için de aynı kelimeyi kullanmamız son derece doğal. Creed'in de ilk Rocky filminin formülünü uygulayan ve gönüllere dokunan bir yapısı mevcut.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/creed5_azxy.jpg
Filmin yarattığı nostalji duygusundan sonra ikinci büyük hamlesi ise kuşkusuz son yıllarda yine furyaya dönüşmeye başlayan tek plan çılgınlığı. Filmin birçok sahnesinde kısa ama etkili tek planda çekim kullanımlarına rastlamak mümkün, bunun en güçlü uygulandığı sahne ise boks maçı esnasında kullanılan plan-sekans... Özellikle final maçı hafızalardan silinmeyecek şekilde gerçek maç izliyormuşuz hissiyatı yaratıyor. Bu plan sekanslar yüksek ihtimal Creed'e ödül törenlerinde görüntü yönetimi adaylığı getirmeye yetmeyecek fakat filmin içerisinde klas gözükmesi bile önemli.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/creed6_c2yn.jpg
Sylvester Stallone, Rocky haricinde hiçbir zaman oyunculuk açısından başarılı ya da ödüllük bir aktör olarak görülmedi. Bugüne kadar tek adaylığı da Rocky filmiyle olmuştu, onun dışında aktör tam 20 kere yılın en kötü oyuncusu dalında Razzie'ye aday oldu. Creed ise Stallone'nin oyunculuk açısından hayatındaki ikinci dönüm noktası. Creed ile tüm sektör ödüllerine yardımcı erkek oyuncu dalında adaylığını koymayı başardı. Oscar'a da aday olması bekleniyor, hatta Mark Rylance (Bridge of Spies) ile birlikte bu dalın favorilerinden olarak görülüyor.

Creed'e dair konuşulması gereken en temel şey ise kuşkusuz başroldeki Michael B. Jordan'a izleyicinin nasıl tepki vereceği. Bir efsanenin üzerine başka bir efsane yaratma konusunda başrol seçiminin çok büyük önemi var. Jordan'ın performansını çok beğenip olumlu bakanlar olmakla birlikte aktörü bir efsane yaratacak karizmadan yoksun bulanlar da var. Ayrıca Adonis – Bianca arasındaki ilişkinin serinin ilk 5 filminde efsaneleşen Rocky - Adrian aşkı kadar ilgi görüp görmeyeceği merak konusu.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/creed7_4td9.jpg
Creed filminin ayrı bir seriye dönüştürüleceği kesinleşti. Michael B. Jordan bu rolü uzun yıllar oynamak istediğini dile getiriyor. Stallone'nin devam filmlerinde yer alıp almayacağı henüz belli olmasa da, filmin başarısı ilgiyle izlenen bir seriye dönüşeceği konusunda umut veriyor. Ryan Coogler ise ikinci filmi yönetmeyip yapımcıları arasında yer alacak, bir sonraki yönetmenliğinin Marvel'in Black Panther filmi olması bekleniyor.


KARARCreed, son zamanlarda artmaya başlayan nostalji furyasını çok iyi kullanmayı başararak her karesinde Rocky efsanesinin izlerini barındırıyor. İlk Rocky filminin yapısını günümüze uyarlayıp risksiz bir spin-off olmayı tercih etse de, çok iyi çekilmiş tek plan sahneleri, finaldeki gerçek hissiyatı yaratan boks maçı sahnesi ve Stallone'nin köklerine döndüğü etkili performansıyla ilgiyi hak ediyor.HALİL İBRAHİM SAĞLAM

IGN (http://tr.ign.com/creed-2/88295/review/creed-film-elestirisi)

Simyacı
12 01 2016, 15:12
'Creed' filminin devamı 2017 Kasım'daDövüş serilerine yeni bir soluk getiren Creed: Efsanenin Doğuşu filminin devamı, 2017 Kasım'ında çekilecek.

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/5694e7efc03c0e714c781b4d.jpg

Boxoffice listelerinde başarılı bir performans ortaya koyan Creed: Efsanenin Doğuşu devam filmi için vizyon tarihi belli oldu.

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5694e7efc03c0e714c781b51

Variety'de yer alan habere göre filmin ikinci halkası Kasım 2017'de seyircileriyle buluşacak. İlk filmden sonra iki yıl arayla vizyona girecek olan devam halkasında başrolleri yine genç boksör Adonis'i canlandıran Michael B. Jordan ve antrenörü Rocky Balboa rolüyle bu yıl Altın Küre'de En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü kazanan Sylvester Stallone üstlenecek. Rocky'nin rakibi Apollo Creed rolüyle tanınan Carl Weathers'ın da flashback sahnelerde rolünü tekrar canlandırabileceği ihtimali de Stallone'a göre mevcut. MGM yapımı filmin vizyon tarihi henüz belli değil.

http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/770x0/5694e7efc03c0e714c781b49

İlk filmin yönetmeni Ryan Coogler'ın başka projelerle çakışma yaşaması sebebiyle yönetmenliği yeni birine devrecek ancak yine de yapımcıları arasında yer alacak. Geçtiğimiz haftalarda Variety'ye yaptığı açıklamada filme dair ipuçları veren Stallone yeni filmde Adonis ve Apollo Creed'in hayatlarından kesitleri seyredeceğimizi belirterek, "Bu sefer farklı bir rakiple karşı karşıya olacak. Daha acımasız, iri bir Rus" diye konuşmuştu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/creed-filminin-devami-2017-kasimda-40039434