PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Nejat İşler, Akif Kurtuluş... Şampiyon Gümüşlükspor!deniz
10 01 2016, 10:12
Bir şampiyonluktan çok daha fazlası... Nejat İşler, Bodrum'da bambaşka bir hikâye yazdı. Mayıs 2015'te yönetimini devraldığı Gümüşlükspor'u, geçen pazar amatör kümede şampiyon yaptı. Siyah-Sarılı takımın final maçı dolayısıyla Gümüşlük'e gittik, iki gün boyunca bu heyecana ortak olduk... http://i.radikal.com.tr/620x332/2016/01/09/fft107_mf6874004.Jpeg

İLK GÜN
Profesyonel takımlar, ikinci yarı hazırlıklarıyla uğraşadursun, spor basını hangisi ipi göğüsler, ara transferde hangi takviyeler yapılır sorularına cevap aramakla meşgul olsun derken amatör kümelerde ‘Şampiyonluk’ unvanını ‘resmiyet’e dökenler var bile... Onlardan biri de Muğla 1. Amatör Ligi A Grubu takımlarından Gümüşlük Gençlikspor’du. Siyah-Sarılılar geçen pazar günü, en yakın rakibi Turgutreisspor’u sahasında 1-0 yenerek ‘Mutlu son’a ulaştı ve bir üst kümeye yükseldi.


Bodrum’un bu şirin yöresinin takımının öyküsünü farklı kılan en önemli unsur, kuşkusuz başkanlık koltuğunda oturan kişiydi. Siyah-Sarılıları Mayıs 2015’ten bu yana oyuncu Nejat İşler yönetiyor. Hal böyle olunca takıma bakış, sezon içindeki öyküsü, nihayetinde nereye varacaklar merakı yerelden evrensele olmasa bile ülke sathına yayıldı ve mesele, kulak kabartmaya değer bir hale geldi. Dolayısıyla yedi takımın yer aldığı grupta, Siyah-Sarılıların en yakın rakibiyle oynayacağı ‘Final’ niteliğindeki maç, başından sonuna takip edilecek ve sayfalarımıza taşınacak nitelikteydi. Bu hedefi gerçekleştirmek üzere fotoğrafçı arkadaşım Muhsin Akgün’le birlikte soluğu Gümüşlük’te aldık ve iki günü, takımla birlikte dolu dolu yaşadık.


‘Siyah-sarı/Balık-rakı’


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091713_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-024c.jpg
Akif Kurtuluş ve Nejat İşler. FOTOĞRAFLAR: MUHSİN AKGÜN
Siyah-Sarılıların yönetim kurulunda (aynı zamanda takımın ‘Basın Sözcüsü’), Radikal Spor’un unutulmaz kalemlerinden avukat-şair Akif Kurtuluş (ki yazı-çizi âlemi onu ‘Erkan Goloğlu’ olarak tanıyor) da olunca bazı işler hem kolaylaştı hem de farklı bir tadın, dokunun parçasına dönüştü.
Derdimiz sadece ‘olası’ bir şampiyonluğa tanıklık etmek değil, Nejat İşler gibi sevilen, aykırı bir karakterin futbol dünyasının amatör koridorlarında dolaşırken nasıl bir farklılığa imza attığını gözlerimizle görmek, o havayı insan ilişkileri üzerinden koklamaktı. İlk iş olarak cumartesi günü öğle suları mücadelenin oynanacağı Gümüşlük Sahası’na yollandık. Çünkü orada, ertesi günkü maçın görsel ve psikolojik atmosferine ilişkin hazırlıklar yapılıyordu ve İşler de bizatihi ‘işin’ başındaydı.
Öğrendik ki takımın en önemli tezahüratı geçen yıldan bu yana ‘Siyah-sarı/Balık-rakı’ymış. Bu sözlerin görsel ifadesinin yansıdığı pankart, kale arkasında çoktan asılmıştı. Ekip yeni bir hedefin peşindeydi; üzerinde takımın maskotu sevimli köpekbalığı figürünün de bulunduğu pankarta, ‘O kupa buraya gelecek’ sözleri yazma faaliyeti. Nejat İşler, elleri siyah boyaya bulaşmış bir şekilde yer yer kendini hatırlatan güneşin altında hazırlanan kalıp eşliğinde metni tamamlamaya çalışıyordu.


Çocuklar gibi şendi


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091714_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-048c.jpg
Aslında karşımızdaki görüntü, meseleyi açıklığa kavuşturmak adına yeterince malzeme sunuyordu. Futbol, bütün ana ve yan unsurlarıyla erkeklerdeki o bitmeyen çocuksu neşenin bir parçasıdır (Tek problem oyun esnasında bazen meseleye kendimizi fazla kaptırmamızdır ki, işte o zaman büyümemişliğimiz, ergenliğimiz ortaya çıkar). Nejat İşler, pankartı boyamaya çalışırken bu işe ne kadar gönülden sarıldığını gösterir bir ruh durumu içindeydi. Çocuksu neşesi, adeta ertesi gün tüm bir camiayla birlikte yaşayacağı ‘olası’ sevincin de ipuçlarını sunuyordu. Boyama işleminden pankartı tribünde tutacak iplerin tutturulmasına kadar her şeyle başından sonuna ilgilendi.
Ben, Akif ve yakın dostlarımızdan oluşan futbol ulemasıyla birlikte son idmanına çıkan takımın nasıl çalıştıklarına göz atarken (ki, bu esnada en son Bandırmaspor olmak üzere PTT 1. Lig’deki birçok takımda teknik direktör olarak görev yapan Metin Yıldız hocamız, bana “Bak bak, Barcelona’daki antrenman yöntemleriyle çalışıyorlar” uyarısında buluyordu) Muhsin de, Nejat İşler’i pankartın başından kaldırıp fotoğraflarını çekmeye başlamıştı bile...
Cumartesi mesaimizin son bölümünde takımla birlikte yemek vardı. Bu bölümün en önemli kısmı şuydu: İşler, son viraj öncesi ‘Şampiyonluk primi’ni açıkladı; futbolcu başı 1500 TL.


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091715_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-017c.jpg


İKİNCİ GÜN
Rakip takıma koltuk taşıyan başkan
Ve en zor sınav gelip çatmıştı. 14.00’teki maç için 12.00 suları sahaya gitmiştik bile. Sahadaki tek tribün yavaş yavaş dolmaya başlıyor, adrenalin dozajı hem lider Gümüşlük kanadında hem de konuk Turgutreis cephesinde yükselmeye başlıyordu. Nejat İşler, bir ara kale arkasındaki plastik sandalyeleri toplamaya başladı. Genel koordinatör Murat Arıkan’ın, “Ne yapacaksın onları?” sorusuna verdiği, “Turgutreis yöneticileri gelmiş, onlara götürelim” cevabı, meseleye olan tutkusunun yeni bir ifadesiydi benim için.


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091716_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-050c.jpg


Bir gün önce İşler, Soma’daki faciada hayatını kaybeden madencilerden bazılarının çocuklarına turizm eğitimi veren eski hakemlerimizden Serdar Çakman’la konuşup onları maça davet etmişti. Mücadelenin başlamasına yaklaşık yarım saat kala gelmişler. Nejat bana seslenip, “Gelmişler, bir merhaba diyelim mi” deyince Muhsin’i de alıp tribünlere gidiyoruz. Çocuklar, “Gümüşlük korkma, Soma yanında” diye tezahürat yapıyor. Tablo fazlasıyla duygusal, Nejat’la bakışıyoruz, “Çok kötü oldum, ağlamak üzereyim” diyor.
Maç başlamak üzere, İşler mücadeleyi ilk yarıda rakip takımın hücum edeceği kalenin arkasında izliyor. Bense Metin (Yıldız) Hoca ve Akif’in davetlisi olarak gelen Ankaralı genç şair Kerim Akbaş’la birlikte tribüne yöneliyorum. Çünkü oradan hem oyun daha iyi okunur hem de ‘taraftar’ın nabzı tutulur! Siyah-Sarılılar hızlı başlıyor lakin Turgutreis kalecisi çok başarılı. Neyse, bir korner atışında Gümüşlük’ün 35’lik yıldızı Murat, takımını 1-0 öne geçiriyor.


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091716_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-060c.jpg


Tribünde iliştiğimiz yerde yöreden üç kişi var; yorumlarından anladığım kadarıyla ikisi ev sahibi, biri de konuk ekibi tutuyor. Turgutreis taraftarı olan gol esnasında bana doğru dönüyor ve “Hayatımda hiç kornerden gol görmemiştim” diyor. Durur muyum, hemen cevabı yapıştırıyorum: “Valla ben Mustafa Denizli’yi çıplak gözle izledim, Zonguldakspor’a kornerden iki tane atmıştı.” Bu arada pazartesi sabahı Gümüşlük’ten ayrılırken minibüslerden birine yaklaşık,. “Hangisi Bodrum’a gidiyor?” diye soruyorum. O esnada şoför mahalinden kafayı uzatan kişiyi hatırlıyorum; maçta yanımızda duran Gümüşlükspor taraftarı iki arkadaştan biri.


‘Dar alan’dan Gümüşlükspor maçına…


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091716_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-100c.jpg


İkinci yarı yer değiştiriyor ve sağ tarafa geçiyoruz. Burada maç dolayısıyla İstanbul’dan gelen Can Yayınları’nın sahibi Can Öz de var (ki kendisi Ayazma’nın defans elemanlarından aynı zamanda). 52. dakikada dengeler değişiyor, çünkü ev sahibinden Ufuk ikinci sarıdan kırmızıyı görüyor. Gümüşlük artık 10 kişi ve maçın bitmesine o kadar çok süre var ki. Metin Hoca “Eyvah” diyor, Kerim moral aşılamaya başlıyor, bense “O kadar geldik, bir şampiyonluk görelim” havasındayım. Zaman gerçekten geçmek bilmiyor, Turgutreis de fena takım değil, sürekli bastırıyorlar ama net fırsat bulmakta zorlanıyorlar. Buldukları en önemli fırsatı da kaleci Çağrı kornere tokatlıyor.
Yaklaşık altı-yedi dakikalık (skorboard da yok ki, kesin süreyi bilemiyoruz) uzatmanın ardından maçı son derece dengeli, adaletli ve doğru kararlarla yöneten orta hakem son düdüğü çalıyor ve ortalık ana-baba gününe dönüyor.
Futbolcular, yönetim, Nejat İşler, seyirciler, hep birlikte sahanın içinde kenetleniyor ve şampiyonluğu kutluyor. Bu sırada alnı kapıya çarpan ve sonrasında 12 dikiş atılan İşler, “Merak etmeyin, bir şeyim yok” diyerek sevinç kutlamalarındaki yerini alıyor.
Bence sinema tarihinin en güzel futbol filmlerinden biriydi ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’. Amatör bir takımın, Özal’ın liberalleşme yolundaki Türkiye’sindeki değişimden nasıl etkilendiğini sahici bir öykü eşliğinde anlatıyordu. İşte bu filmin yönetmeni Serdar Akar da final maçı için Gümüşlük’e gelmişti, mücadeleyi Nejat’la birlikte izledi ve kutlamaların tamamında yer aldı.
O esnada ben futbolcuları kovalıyor ve bazılarından görüş almaya çalışıyorum. Takım, kutlamaların ardından tribün civarında konuşlanan köfteciye giderek karnını doyuruyor ve sanki maç sonunu beklermişçesine davranan hava da, üzerindeki ağırlığı boşaltıyor. Hafiften hızlanan yağmur da, şampiyonluğa ‘Bereket’ katıyor adeta.


‘ALLAHIM BENİM ÖMRÜMDEN AL ONUNKİNE VER!’
Takımın genel koordinatörü Murat Arıkan’a, “Sence Nejat’ı yönetici olarak farklı kılan ne” diye soruyorum. Cevabı şöyle: “İnsanları kendi rüyasına inandırdı. Bunda da dürüstlüğü büyük etkendi. Öyle ki bir esnafın, ‘Allahım benim ömrümden al, onunkine ver’ dediğine şahit oldum. İşte böylesine seviyorlar onu...”
***


FUTBOLCULAR NE DİYOR?


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091719_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-101c.jpg


Murat Odabaşı (35): Şampiyonluğu getiren gol onundu. Takımın en yaşlısı, turizm sektöründe görev yapıyor. “Golden çok asist yükü bende. Birçok takımda oynadım, Milas’ta, Bodrumspor’da, Turgutreisspor’da forma giydim. Gümüşlükspor’da ilk sezonumdu.”


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091717_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-102c.jpg

Çağrı Kundak (28): Takımın yedek kalecisiydi ama aynı zamanda kaptan olan Özgür’ün sakatlanmasıyla son dönemeçlerde görevi o üstlendi. Maçın son dakikalarında çıkardığı rakibin serbest vuruşuyla şampiyonluktaki katkısı büyüktü. “Bu zaferi hamile olan eşime armağan ediyorum” diyor.
Hüseyin Öztemiz (27): Takımın menajer futbolcusu. 3. hafta görevi devralmış ve takımı dokuz maç yönetmiş. “Hiç kendini oyundan aldın mı?” soruma, “Hayır, sadece görevi üstlendiğim ilk maçta forma giymemiştim” diyor. Sezonun en zorlu maçı olarak da 2-2’lik Mumcular mücadelesini gösteriyor.


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091718_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-104c.jpg
Özgür Kırık (28): Sezonun dokuzuncu maçında, kurtardığı bir pozisyonun ardından rakibinin üzerine düşmesiyle kolu kırıldı. Takımın kaptanı aynı zamanda. “Keşke şampiyonluk maçında forma giyseydim ama Çağrı kardeşim de çok iyiydi, kurtarışlarıyla maça damgasını vuranlar arasındaydı” yorumunu yaptı.

http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091720_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-103c.jpg

Gökhan Avşar (28): Turgutreis maçında takımın dinamosuydu, biz çok beğendik kendisini. Naçizane ben onu Luca Toni’ye benzettim, bu görüşümü ona aktardığım da “Daha çok Sergen’e benzetiyorlar” dedi. Onun da takımdaki ilk sezonuymuş.


Ufuk Kartal (31): Şampiyonluk maçının 52. dakikasında kırmızı kart gördü. “O an neler hissettin?” soruma, “Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Ne yapacağımı bilemedim. Maçtan önce herkesi ‘Aman dikkatli oynayın, kimse kırmızı kart görmesin’ diye uyaran bendim oysa. 17 yıllık futbol hayatımda gördüğüm ikinci kırmızı karttı” cevabını verdi.

Uğur VARDAN - Radikal (http://www.radikal.com.tr/hayat/bir-sampiyonluktan-cok-daha-fazlasi-1497642/)

erkolay
10 01 2016, 11:39
Gümüşlükspor başkanı Nejat İşler: Her şey Gezi'de başladı
Muğla amatör kümede şampiyon olan Gümüşlükspor'un başkanı yıldız oyuncu Nejat İşler, "Her şey Gezi'de başladı. Hani önceki jenerasyonlar sonrakileri ezer ya 'Bunlardan bir şey olmaz' diye. Ben o dönem 'Vay' dedim, 'Şimdiki çocuklar mükemmel ve onlar için bir şeyler yapmak lazım, destek olmak lazım" diyor.http://i.radikal.com.tr/620x332/2016/01/09/fft107_mf6874088.Jpeg

Önce şu maçtan sonra kafayı vurma meselesinden başlayalım, nasıl oldu?
Kapı dışarı açılıyor, ben koşmaya başlarken biri kapıyı açtı, ‘Lonk’ diye kafayı koydum kapıya. Bunlar futbolun içinde olan şeyler!


Sezon içinde hangi maç hayal kırıklığıydı?
Evimizdeki Mumcular maçı, 2-2 berabere kaldık. Ama hepsi geride kaldı. Şimdi kendimi çok iyi hissediyorum. Malum bizim lig zaten 12 maçlık bir maraton, emeğinin karşılığını bu kadar hızlı almak o kadar güzel ki.


Yeni hedef?
Bir üst lig, Süper Amatör Şampiyonluğu yani...


Oyuncunuz Ufuk 52. dakikada kırmızı kart görüp çıktıktan sonra onunla neler konuştun?
“Sakın oyuna küsme, git duşunu al, sonra gel yanımıza, maçı birlikte seyredelim” dedim.


Kaç yıldır Gümüşlük’tesin?
Dokuz yıldır evim var.


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091742_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-037c.jpg
Bu tür başka küçük yerleşim merkezlerinin amatör takımları için rol modeli olabilir misin? Yani senin gibi bir oyuncu, müzisyen, ne bileyim ressam vs. çıkıp bir takımı elinden tutsa mesela...
Bir kere benden rol modeli falan olmaz. Zaten ben bütün bu yaşadıklarımızı düşünerek, tasarlayarak yapmadım. Biraz zorunluluktan oldu, zaten önceki yönetimlerde de yer alıyordum.


Ama sonuçta amatör bir ruhu canlandırdın, ulusal basının ilgisini buraya çektin, artık insanlar bu takımdan haberdar.
Biz biraz da şunun için mücadele ettik, yeni yönetimi oluşturduktan sonra Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u ziyaret etmiştik, dönüşte arabada yönetimden Cenk Özakın “Bu ülkeyi sanatla spor kurtaracak” dedi. Gerçekten de sanat, spor ve kültür üzerinden verilecek eğitimle geleceğin Türkiye’si inşa edilecek. Ancak böyle düzelebiliriz. Ben bu yolda uğraş veren herkesi desteklerim. Ama nalıncı keseri gibi kendisine yontmadığı sürece...


Konuştuğum insanlar dürüstlüğüne, kendi rüyana onları ortak etme çabana vurgu yapıyor.
Aslında her şey kâbusa da dönüşebilirdi. En büyük korkum bu sezon başarılı olamayacağımızdı. Çünkü geçmişte bu takımın parası pulu yoktu. İçimizden biri, ‘Bakkal Hüsnü’ mesela ‘gizli başkan’dı, durum o kadar kötüydü ki yol parası bile ayarlayamıyorduk. Bu şartlarda son maça şampiyonluk iddiasıyla çıktık ama Ortakent’e 2-1 yenilip ikinci bile olamadık ve play-off oynama şansını da kaybettik. Bu sezon hiç değilse mali durumumuz daha iyiydi, ilgi, alaka vardı; bu şartlarda ipi göğüsleyemeseydik çok kötü olacaktı.

Yani ekonomik açıdan çok kötü durumlardan buralara geldik. Atkı satarak başladık bu işe, onu da belirtmeliyim. Tek tek, dükkân dükkân gittik sattık ve nihayetinde esnafın desteğini arkamıza aldık. Ben yaşadığım deneyimlerden şunu söyleyebilirim; yerel olmayan hiçbir ey yaşayamaz. Biz Gümüşlükspor’u ve onun çizdiği hedefleri, yerelin gündemine, gerçeğine soktuk ve paylaştırdık. Böylelikle daha fazla insan bize sahip çıktı, çıkıyor.


http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091744_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-034c.jpg
Sana en iyi beş futbol filmini sorsam.
‘Cehennemde İki Devre’, onun uzantısı olan ‘Zafere Kaçış’, ‘The Damned United’, ‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’ ve ileride seyredersiniz, ‘Gümüşlükspor’un filmi...


Böyle bir film çekilir mi dersin?
Zor tabii ama ben ortaya böyle bir fikir atayım. Benim için öncelikli proje kitap. O da spontane oldu, anılarımı toplayacağım. Muhtemelen çocukluk dönemim, kitap sattığım tezgâh dönemim ve Gümüşlük dönemimden oluşacak. Anı anlatacağım; gerçek değil diyeceğim ama gerçek olacak! Bu iskelet henüz netleşmedi ama bunun üzerine kurmayı düşünüyoruz. Can Yayınları’ndan çıkacak. Kitabın bütün telif geliri kulübe kalacak. Bu sezon dört maçın primini aldığım avansla ödedik bile. Yani tarihte ilk kez bir kitabın telifiyle bir futbol takımı yaşayacak.


İki önemli ve zevkli alan, futbol ve sinema... Tercihin hangisi?
Valla en başına gideyim: Her şey Gezi’de başladı. O dönem bende bir şey uyandı. Baktım ki oraya katılan çocukların kafaları müthiş çalışıyor. “Benim bunlara bir şeyler vermem lazım” dedim. Ben bir şekilde kendimi tamamlamışım ama o güzel nesle aktaracaklarım olabilir, olmalı. En değerli şey bu olur dedim. Tam o sırada hastalık bindirdi, tam yedi ay yattım. Ama yattığım sürece hep “Ne yapmalıyım, ne yapmalıyım, ne yapmalıyım?”, bundan başka bir şey düşünmedim. Sonrasında şuna karar verdim, zaten hep yaptığım şey de oydu ama artık kararımda daha nettim: İyi insanlar için yaşayacağım, iyi insanlar için çabalayacağım. Kendim için değil, o zihni açık, insanlar, çocuklar, gençler için çalışıp çabalayacağım. Şimdi Gümüşlükspor kanatları altında 200 genç futbol oynuyor, bunlardan 125’i lisanslı. Bu sayıları daha da çoğaltabiliriz.


Yani her şeyin başı Gezi mi?
Evet, kesinlikle Gezi uyandırdı. Hani önceki jenerasyonlar sonrakileri ezer ya “Bunlardan bir şey olmaz” diye. Ben o dönem “Vay” dedim, “şimdiki çocuklar mükemmel ve onlar için bir şeyler yapmak lazım, destek olmak lazım”. Futbola gelince, bizleri birleştiren en önemli unsur... Mesela burada insanlar düğün, cenaze ve futbol maçlarında bir araya geliyor. Başta beni tanımayanlar, siyasi duruşumdan dolayı eleştiren ya da uzak duranlar artık eski görüşlerinde değiller. Önyargıları kırdım sanırım.


Sinema ne durumda, projeler var mı?
Var ama sahiplerinin iznini almadan söyleyemem. Biri yurtdışı, biri yurtdışı bağlantılı olmak üzere üç proje yolda. Bir de yazıp çekeceğim bir film var ama ben oynamayacağım.


Amatör bir ortamdasın ama öte yandan bu ülkenin ‘endüstriyel futbol’un önde gelen takımlarından birinin, Fenerbahçe’nin taraftarısın. Ortada bir çelişki var mı?
Yok. Abicim, şöyle söyleyeyim, ben ‘Çubuklu’ formayı görünce değişiyorum, benim için aslolan o ‘Çubuklu’ forma. Benim onu görmem lazım. Çünkü benim için zaman öyle ilerliyor, “Ha, ‘Çubuklu’yu gördük, bir hafta daha geçti” gibi...


Çok kişi bana senin için “Hayattaki duruşuyla sanki Beşiktaşlı olması lazım” gibi şeyler söyledi, bu konuda ne dersin?
Takımların ideolojisi yoktur, rengi vardır. Çocukluğuma ihanet edemem, Cemil Turan bizim uzaktan akrabamızdı, benim Cemil Turan şortum vardı, sürekli onu giyerdim. O günlere ve o şorta ihanet edemem.


Gümüşlükspor’la Fenerbahçe’nin maçları aynı güne denk geldiğinde problem oluyor muydu?
Yok canım, biz maçları gündüz oynuyorduk, Fenerbahçe de gece. Dolayısıyla iki maçı da seyrediyordum…


En son ne söylemek istersin?
Şampiyon Gümüşlük…


Uğur VARDAN - Radikal (http://www.radikal.com.tr/hayat/gumuslukspor-baskani-nejat-isler-her-sey-gezide-basladi-1497647/)

deniz
10 01 2016, 11:43
Akif Kurtuluş: En şiirsel maçımız...Muğla amatör kümede şampiyon olan Gümüşlükspor'un basın sözcüsü, Radikal Spor'un unutulmaz kalemlerinden ('Erkan Goloğlu' olarak) avukat-şair Akif Kurtuluş ile şampiyonluk maçı sonrası konuştuk...
http://i.radikal.com.tr/620x332/2016/01/09/fft107_mf6874151.Jpeg
Fotoğraf: Muhsin AKGÜN

Yola çıkarken hissiyat neydi, şimdi ne?
Köyün gençlerini, özellikle yedi-sekiz yaş üstü çocukları oyunun içine sokmaktı düşüncem. Öte yandan Gümüşlük’ün bir takımı vardı ve köyümüzün futbolseverleri, bu takımın şampiyon olmasını istiyordu. Kim istemez? Ben de istiyordum. Bu iki hissiyatımı bir araya getirecek bir yapı kurmaya çalıştık. Nejat da bu denklemin içindeydi. Bunu çok açık ifade ediyordu. Hatta şampiyon olduğumuz günün akşamında bana “Ağbi benim takımım U-12 takımı, beni anlıyor musun” dedi, “A takımı yetişmiş oyuncular, biz U-12’den yürüyeceğiz.” Çok haklıydı. Ama şampiyon olduğumuzda kendini en çok kaybeden de oydu. Bu karışım, bu takımı yönetenleri birleştirdi zaten. Gizli kahramanımız var bizim. Futbol Şube Sorumlusu Cenk Özakın. Cenk’i ben işin içinde tanıdım. Çok birbirimize benziyorduk.
Beni en çok sevindiren ne biliyor musun? Yola çıktığımdaki hissiyatım neyse, o bozulmadı. Ona daha çok yapıştım. Kendi kendime “Akif” dedim, “Haziran ayında Yaz Okulu açılışında yaşları yediden on yediye yüzlerce oyuncuyu gördüğünde ne hissettiysen, şampiyonluk maçına çıkarken aynı yerdesin.” Biz bu şampiyonluğu o gün aldık Uğur.
Bu nedenle hakemin bitirme düdüğü çaldığında kaybedenin duygusunu tutabildim. Gümüşlüklüler hak edilmiş sevinci yaşarken ben Turgutreisspor’lu oyuncuların yanına gittim. Onları teskin etmeye çalıştım. Yöneticilerinin elini sıktım. Onları sahadan uğurladıktan sonra o Yaz Okulu’nun açıldığı güne geri döndüm ve o gün nasıl kendimi tutamadıysam işte o an boşaldım.
http://i.radikal.com.tr/150x113/2016/01/09/201601091754_GumuslukSpor-NejatIsler-AkifKurtulus-038c.jpg

Bir şair olduğun için soruyorum, takımın sezon boyunca hangi maçlarda şiir gibi oynadı?
Çalışmadığım yerden sordun. Söyleyeyim. Evimizde farklı yendiğim Milas Gücü’yle deplasmanda oynadığımız maç, benim şiirden anladığım tarza en yatkın olanıydı. Şiir sanıldığının aksine disiplin işidir. Çok emek, çok zahmet ister. Takım, altmış dakika tek kale oynadı ve oyun kurgusundan hiç kopmadı. Doldur boşalta girmedi, sözcük oyunu yapmadı yani. Doksan +’da golü bulduktan sonra bile yüzde yüz pozisyonda ikinci golü kaçırdık. Yazdığım şiirin bittiğini bana anlatan ruh halini iyi bilirim. O gün takımım bana şiir yazdı ve “Bitti” dedim, “bizim için lig artık bitti.”
Gelecek sezona bu yıl sonuna doğru başlıyor, o zamana kadar yönetim ne yapacak, Süper Lig maçlarını izleyerek mi idare edeceksiniz?
Hayır. Biz Süper Amatör Lig’le de idare etmeyeceğiz. Takımı BAL’a taşımak istiyoruz. Nejat, medyaya yansıyan görüntülerinde de söylüyor, “İşimiz bitmedi.” Hayır, bu küçük köyün hikâyesinin devamını getirmeye çalışacağız. Novella diyorlar şimdi. Bilmem? ‘Biz Sait Faik’in Askerleriyiz.’
Senin için şampiyonluk yolunda en önemli an ya da anlar neydi?
‘Üçte üç’ yaptığımız hocamızla bir küçük anlaşmazlık yaşadık. O da değerli bir kardeşimizdir. Onunla -hani öyle derler ya- yolumuzu ayırdığımızda biz takımı yönetenler de kendimizi yeniden tanıdık, hem de o kardeşimizin eline çok sağlam bir joker verdik. O bunu iyi kullanacaktır, bunu umuyorum, istiyorum. Gümüşlükspor, yöneticilerin de sporcuların da birbirleriyle kurduğu sevgi ve saygının adıdır. Biz bunu istiyoruz. Bu takımdan yükselecek veya benzer liglerde oynayacak oyuncularımıza bırakacağımız miras şudur. Onlar “Biz bu takımda şampiyonluğu yaşadık ama hepsinden önce sevgi ve saygı gördük.” Onlara bu çıtayı teslim etmek istiyoruz. O an işte... O an benim için önemliydi.

Eski bir spor yazarı kimliğin de var; yazmakla idare etmek arasındaki zorluğu ya da farkları sorsam...
Yazmak çok kolaydı. Yazarken seninle, senden önce Yiğiter’le (Uluğ) uğraşıyordum ya da siz benimle uğraşıyordunuz. Takımı idare etmek... Süper Lig’de bir takımın yöneticisi olmakla, Muğla Amatör Lig’de bir takımın yöneticisi olmanın arasında inan bana fark yok. Meşakkati aynı, bu kadarını söyleyeyim. Ama keyfi mi? Burdaki keyif çok farklı. Onun için takımı BAL’a taşıyıp 3. Lig’de “izzet-i ikbal ile Bab-ı Âli’den ayrılacağım.”

Uğur VARDAN - Radikal (http://www.radikal.com.tr/hayat/akif-kurtulus-en-siirsel-macimiz-1497650/)