PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İsviçreli bilim adamlarından cep telefonlarını ucuzlatacak teknolojiSimyacı
08 01 2016, 23:54
ETH Zürich Üniversitesi'nden araştırmacılar nano baskı teknolojisini kullanarak dokunmatik ekranlar için daha şeffaf ve iletken elektrotlar ürettiler. Üretim tekniği maliyetleri de düşürüyor.

https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2016/01/nanowalls-for-smartphones/_jcr_content/news_content/fullwidthimage/image.imageformat.fullwidth.1428038836.png

Dokunmatik ekranlarda indiyum kalay oksit kullanılmasının malzemenin nispeten yüksek bir derecede şeffaflık sağlamasından ve ince tabakalar üretilmesi konusunda iyi araştırılmış olmasından kaynaklandığını belirten Patrik Rohner, maddenin sadece orta derecede iletken bir yapısı olduğunu ifade ediyor. Araştırmacılar bu nedenle daha iletken olan altın ve gümüşü tercih etmişler.

Altın ve gümüş şeffaf olmadığından bu sorunun çözümü için 3. boyut kullanılmış. Profesör Poulikakos burada ki kısıtı "altın ve gümüşten elde edilen hatlar ile yüksek iletkenlik ile beraber yüksek şeffaflık istiyor ise burada bir dar boğaz söz konusu olur. Bu maddelerin enine kesit alanı büyüdükce iletkenlik artarken ızgara yapının şeffalığını düşer" şeklinde ifade ediyor.

Bu sorun, karşıdan bakıldığında neredeyse görünmez olan 80 - 500 nanometre kalınlığında ki metal duvarların kullanımı ile çözülmüş. Duvarlar genişliklerine kıyasla 2-4 kat daha yüksek olduklarından daha fazla iletkenlik sağlanmış.

https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2016/01/nanowalls-for-smartphones/_jcr_content/news_content/textimage_1/image.imageformat.text50percent.1450287232.png

İnce metal duvarların yapımında kullanılan teknoloji, Poulikakos ve ekibi tarafından 3 yıl önce geliştirilen Nano damlatma olarak isimlendirilen baskı süreci. Tekniğin temelinde elektrohidrodinamik inkjet baskı yer alıyor. Teknik MIT Üniversitesi'nin Mikro Elektro Mekanik Sistem (MEMs) fiyatlarını 100 kat ucuzlatmayı amaçlayan üretim tekniğinde de kullanıldı (http://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Yeni-teknik-ile-mikrosensor-fiyatlari-100-kat-ucuzlayabilir.htm). Çözücü içerisinde yer alan nano parçacıklardan imal edilen mürekkep elektrik alana maruz kaldığında metalik mürekkebi ultra küçük damlalar halinde damlatmaya başlıyor. Damlama sonrası hızla buharlaşan çözücü 3 boyutlu yapının oluşumunu sağlıyor.

Gelecek süreçte, geliştirilen tekniğin endüstriyel üretim için uygun hale getirilmesi yer alıyor. Üretim aşamasında temiz oda ortamına ihtiyaç duyulmamasının maliyetleri büyük ölçüde düşüreceği belirtiliyor.Ayrıca tekniğin daha kaliteli dokunmatik ekranlar üretimini gerçekleştirdiği belirtiliyor.

Kaynak: https://www.ethz.ch/en/news-and-events/eth-news/news/2016/01/nanowalls-for-smartphones.html

Türkçe: donanimhaber.com (http://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/isvicreli-bilim-adamlarindan-cep-telefonlarini-ucuzlatacak-teknoloji.htm)