PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Baskın: Karabasan Film Eleştirisideniz
06 01 2016, 21:40
Daha önceki kısa filmlerinde de harikalar yaratmış olan ve aile merkezli dehşetleri beynimizin en derinlerine nüfus ettiren Can Evrenol, bambaşka bir şaheserle geri geldi. Hem de ne geliş! Kısa film olarak çektiği ve özellikle de sanal alemde oldukça ses getiren Baskın adlı korku denemesi, bu kez uzun metraj olarak, çok daha yüksek bütçe ve emekle birlikte salonlara teşrif ediyor. Şayet açık konuşmak gerekirse de, şimdiye kadar bir benzerine denk gelmediğimiz, kolay kolay da gelemeyecek gibi göründüğümüz muazzam bir kaliteyle!

http://im.ziffdavisinternational.com/t/ign_tr/screenshot/default/029154jpg-r-640-600-b-1-d6d6d6-f-jpg-q-x-xxyxx_7p39.1920.jpg

Genç yönetmen, sıkı geek Can Evrenol her şeyden önce sinema konusunda takıntılı, bu sanata kendini çoktan adamış bir isim. Üstelik bu konudaki yetkinliğini de gerçek anlamda "kaliteli" işler yapmak için kullanıyor. Son yıllardaki malum serinin de getirisi ile patlayan cinli ve büyülü filmlerin aksine, her ne kadar temelinde doğa üstü öğeler yatsa da, dehşetengiz bir psikolojik korku örneği sunuyor Evrenol.

Baskın adlı kısa filminin üstüne çok daha fazla şey katarak uzun metrajlı bir harikaya dönüştüren yönetmen, sadece atmosfer, korku unsurları, kan ve şiddete sırtını dayamıyor, oyuncuların da omuzlarında yükselen güçlü bir hikaye vaat ediyor. Ülkemizde Baskın adı ile tanınan meşhur aksiyon filmi The Raid sebebiyle vizyona Karabasan takısını alarak girecek olan proje, şimdiye kadar görüp görebileceğiniz en sağlam Türk korku çalışması! İddialı, samimi, gerçekçi ve bir o kadar da sürreal.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/l-baskin-1njq3_nzag.jpg

Arda (Görkem Kasal) adlı yeni bir polis memuru ve bağlı olduğu ekibin tek bir gecede başından geçenlere tanık olduğumuz Baskın: Karabasan, her şeyden önce kesinlikle kalbi zayıf olanlara göre bir film değil. Aşırı şiddet, (neredeyse) bol kepçe gore, çok ama yerinde, sırıtmayan küfür kullanımı, cinsel göndermeler, işkence sahneleri ve sonsuz bir karanlık, ümitsizlik. Hepsi ziyadesiyle bu filmde yer bulmuş.

Filmin konusuna gelecek olursak, taze polis memuru Arda, kendisinin emanet edildiği babacan polis şefi Remzi (Ergun Kuyucu), sıkı polis "tak-tak-tak" Apo (Mehmet Fatih Dokgöz), kalbi temiz ama ağzı her daim pis Yavuz (Muharrem Bayrak) ve gel gitli Sabo (Sabahattin Yakut). Birbirinden garip, hepsi nevi şahsına münhasır insanlar.

Bir ocakbaşı, gırla içki ve sohbet, cızırdayan etler, geçmişe dair anlatılan ağzı bozuk hatıralar. Filmin yaklaşık ilk 15 dakikasını kapsayan ve kesintisiz, sert bir muhabbetle geçen açılış, içeriği gereği bazıları için fazla "gerçek" gelebileceği gibi, Can Evrenol'un oyuncu yönetimi konusundaki başarısı ve aktörlerin de yetkinliği açısından başlı başına bir kanıt. Zira oyuncuların her biri, eksisiz olarak her biri harikulade performanslar sunuyor.

Naif, iyi niyetli Arda rolündeki Kuyucu o kadar sakin, o kadar samimi bir oyunculuk sergiliyor ki, kendinizi direkt olarak karaktere bağlanmış olarak buluyorsunuz. Ağır abi, tatlı sert Apo'ya can veren Dokgöz ise bir an bile şaşmadan size gövde gösterisi yapıyor. Arda'nın koruyucusu Yavuz rolünde Muharrem Bayrak ise, ekibin en sevilesi, sert ama sevgi dolu üyesi, denge unsuru.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/baskin-karabasan_n6eq.jpg

Daha ilk dakikadan itibaren seyirciyi germeye başlayan, daha sonraki minibüsteki şarkı sahnesinde yüzleri güldüren Sabo, yani Sabahattin Yakut ise grubun en doğalı olarak öne çıkıyor. Son olarak da, Türk korku filmi tarihine adını yazdırması muhtemel, gerçekliğine acıdır ki sual olunmaz bir karakter olan Yavuz, Muharrem Bayrak. Aktör sevimliliği ile hem sizi karaktere bağlıyor, hem de ağzından eksik olmayan sinkaflı küfürler ile aranızda sürekli bir mesafe tutuyor. Bir başka deyişle filmin belki de en olaylı karakteri ve başarılı oyuncusu.

Polis aracındayken gelen bir anonsla terkedilmiş bir meskene giden dostlarımız, ne olup bittiğini çözmeye çalışıyor, kayıp ve şoktaki bir başka memurla (Serhat Mustafa Kılıç) karşılaşıyorlar. Eski bir Osmanlı karakolu olduğu söylenen bu devasa binada koşuşturmaya başlayan ekip yavaş yavaş cehennemin kapılarından içeri adımlarını atıyor. Kesip biçen, bolca S&M görsel göndermeler içeren Kült üyeleri, Balyozlu, filmin sadece görsel olarak değil, oyunculuk açısından da yeteneği ile ürküten, göz kamaştıran karakteri Baba (Mehmet Cerrahoğlu) ve onun rahatsızlık verici yaveri.

Eski karakol binasındaki koşuşturmaca, beşikteki çocuk(!), sıkı bir metafor olarak kullanılan kurbağlar, sadece görsel olarak değil, fiziksel olarak hayran bırakan Kült üyesi şefler, ölüm-doğurgacı (ki pek çok kişi çok rahatsız olacak kendisinden), Baba'nın zihin tutuşturan söylemleri ve ardı arkası kesilmeyen gore sahneler. Üstelik bunlar diğer yerli korku filmlerindeki sıradan "büyü için kes biç" sığlığındaki işkencelerin aksine, direkt olarak altmetinde "hikayeye" hizmet ediyor. Bir başka deyişle, oyulan her bir uzuv, gerçekleşen her bir işkence ve Baba'nın sözleri gerçekten de bir amaç için yerini almışlar.

http://im.ziffdavisinternational.com/ign_tr/screenshot/default/028372jpg-r-640-600-b-1-d6d6d6-f-jpg-q-x-xxyxx_vus7.jpg

Film hızlı ve şaşırtıcı bir giriş yapıyor, küçük bir korku şoku ve ekiple tanışma, olay mahalline gidiş, karakol, koşuşturma ve temponun biraz da olsa düştüğü ardı ardına şok eden sahnelerin olduğu gore-festivali ve beyinleri tutuşturan bir final.

Baskın: Karabasan filmi her şeyden önce çok samimi, çok gerçekçi. Karakterlerin sıcaklığı kadar yer yer sığlığı da seyirciyi rahatsız edebileceği gibi, tek bir sahnede bile "böyle bir karakter gerçek olamaz" diyemiyorsunuz. Ki bu da Can Evrenol ve ekibinin müthiş performansında yatıyor. Akıllara direkt olarak üstad Clive Barker ve Hellraiser ya da Silent Hill gibi efsanevi seriler gelse de, film bu markaları andırıyor ancak tamamen kendine has, özel ve nitelikli dünyasını inşa ediyor. Her bir cümle, her bir sahne, her bir rüya sekansı ya da geri dönüş ustalıkla kotarılmış ve akıllara David Lynch'in o tekinsiz anlayışını getiriyor.

Kıssadan hisse, Baskın: Karabasan filmi, yönetmen Evrenol ve oyuncuların yanısıra, setleri, makyaj ve ışıklandırması derken her şeyiyle bir "ekip başarısı". Şimdiye kadar Türk sinemasında denenmemiş, sert, ürkütücü, kafa karıştırıcı, rahatsız edici ve dünya pazarına layık bir proje. Filmin şimdiden ABD'de gösterime sunulacağının kesinleştiğini, Amerika'da direkt olarak vizyona girecek ilk Türk korku filmi olduğunu, Toronto Film Festivali'nde alkış aldığını da eklemiş olalım.

Olan biteni tam anlamıyla çözmek için biraz çabalamanız da gereken Baskın: Karabasan filmi, dürüst olmam icap ederse şimdiye kadar izlediğim en "kaliteli" Türk korku filmi. Kaçırmayın!

Not: Film sert içeriği sebebiyle +18 yaş sınırlandırmasıyla vizyona giriyor.


BURÇİN AYGÜN

Kaynak: IGN (http://tr.ign.com/baskin-karabasan/87527/review/baskin-karabasan-film-elestirisi)