PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LIGHTTPD 1.4.39 Sürümüne Güncellendierkolay
03 01 2016, 19:37
Açık kaynak kodlu, hızlı, güvenli, esnek ve uyumlu bir http sunucusu olan Lighttpd (http://www.lighttpd.net/); 1.4.39 sürümüne güncellendi. Yeni sürümün çökme sorunlarını giderdiği belirtiliyor. Yüksek performanslı ortamlar için tasarlanmış olan Lighttpd; optimize edilmiş bir yazılım olarak kullanıma sunuluyor.

https://blog.tigion.de/wp-content/uploads/2009/logo_lighttpd_2009.png

Sunucu için mükemmel bir çözüm olarak tarif edilen Lighttpd; yeniden düzenlenmiş BSD lisansı (http://www.lighttpd.net/assets/COPYING) altında kullanılıyor. Düşük RAM kullanımı, etkin CPU kullanımı ve FastCGI, SCGI, Auth, Output-Compression, URL-Rewriting gibi özellikleri ile özellikle yük sorunu olan sunucular için iyi bir çözüm olarak gösteriliyor. Tüm istekleri tek bir akış üzerinden alıp, aynı akış ile işleyip, geriye yine aynı yoldan verebilen bir sistem olduğu için, RAM kullanımında diğer alternatifleri Nginx ve Apache'den daha iyi bir kullanım sağlıyor. Ancak burada, CPU kullanımında Nginx'in Lighttpd'den daha iyi olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu bakımdan Apache, PHP'yi fastCgi olarak kullanmadığı her durumda hem işlemciyi hemde RAM'i aşırı tüketmek durumunda kalıyor. Nginx'in fastCgi ile PHP processlerini handle etmekte zorlandığı ve çözüm olarak da PhpFPM'in (Php fastCgi Process Management) (http://php-fpm.org/) önerildiği belirtiliyor.

Lighttpd 1.4.39 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm duyurusunu (http://www.lighttpd.net/2016/1/2/1.4.39/) inceleyebilirsiniz.

http://www.websitepulse.com/blog/uploads/2011/02/apache_vs_lighttpd.gif


Lighttpd 1.4.39 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.İndirme sayfası (sha256sum) (http://www.lighttpd.net/download/)
lighttpd-1.4.39.tar.gz (http://download.lighttpd.net/lighttpd/releases-1.4.x/lighttpd-1.4.39.tar.gz)


Getgnu.org (http://www.getgnu.org/internet/lighttpd-1-4-39-surumune-guncellendi.html)