PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Anonymous, Türkiye'deki 50 Bin Bilgisayarı da Kullanarak SaldırıyorWeBMasteR
26 12 2015, 08:14
Hacker grubu Anonymous, yaklaşık 10 gündür Türkiye'ye sanal olarak saldırıyor. Saldırılarda sahiplerinin haberi olmadan 50 bin vatandaşın bilgisayarı kullanılıyor.

http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2015/12/26/turkiye-ye-turk-vatandaslarinin-destegi-ile-saldiriyorlar-6441146.Jpeg

Türkiye siber saldırıların etkisi altında. Geçtiğimiz haftalarda kamu sitelerine yönelik başlayan siber saldırılar, önceki gün ve dün bankalar başta olmak üzere birçok sektörü hedef almaya devam ediyor. Dün de bazı bankaların internet sitelerinden işlem yapılamadı. Saldırıları gerçekleştirenler ise dünyanın en büyük hacker grubu Anonymous. Şu ana kadar birçok web sitesinin fişini çekmeyi başaran Anonymous'un saldırılarının arkasında ise 'DDoS' (Denial of service attack) taktiği bulunuyor.

TEK BİR KOMUT

Peki bu DDoS taktiği nedir? DDoS saldırıları, internet sayfalarına kapasitesinin çok üzerinde trafik gönderilmesinden ibaret. Yani dünyadaki bir sürü bilgisayar aynı anda saldırı yapılan internet adresine girmeye çalışıyor. Böylece gerçekten internet sitesine girmek isteyen kullanıcılar aşırı trafik nedeniyle siteye ulaşamıyor. Yüzbinlerce bilgisayardan aynı anda saldırının yapılması ise kullanıcıların haberi olmadan bilgisayarlarına yüklenen bir yazılımdan kaynaklanıyor. Güçlü bir koruma duvarı olmayan dünyadaki tüm bilgisayarlar bu yazılımdan etkilenebilir. Bu sizin bigisayarınız bile olabilir! İnternetteki birçok farklı siteden indirilen dosyalarla beraber gelen bu yazılımlar, bigisayarlarınızı 'zombi bilgisayar'a çeviriyor. Bu zombi bilgisayarlar Anonymous'un 'bot-net' adındaki ağını oluşturuyor. 'Bot-net' ise Anonymous'un yüzbinlerce bilgisayarı tek bir komut ile harekete geçmesini sağlıyor. 'Saldır' komutu geldiği an Türkiye'nin günlerdir etkilendiği siber saldırı atağı başlamış oluyor. Sizin, benim ya da farkında olmayan yüzbinlerce insanın bilgisayarı bu komut ile harekete geçiyor ve Anonymous grubunun hedefine yönelmesini sağlıyor.

50 BİN BİLGİSAYAR

Hürriyet'ten Ahmet Can'ın haberine göre Anonymous'ın son saldırılarında Türkiye'ye hem yurtdışından hemde yurtiçinden ataklar yapıldı. Anonymous'un Türkiye'deki bilgisayarlara yazılım yüklediği daha önce Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın (TİB) yaptığı soruşturmada ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz kasım ayında tamamlanan soruşturmaya göre Türkiye'de Anonymous kontrolünde 50 bin bilgisayar bulunuyor. Bu bilgisayarlarda Anonymous'un Türkiye'ye yönelik son dönemlerde yaptığı saldırılarda etkin olarak kullanılıyor. Siber savunma amaçlı yurtdışından gelen internet trafiği belli oradan kapatılsa bile Türkiye'deki zombi bilgisayarlar Anonymous tarafından saldırıda kullanılabiliyor.

Toplam zombi bilgisayarlar sayısı bakımından da Türkiye şu andan dünyada 4. sırada. Trend Micro rakamlarına göre Türkiye dünyadaki komuta kontrol merkezi bağlantılı bilgisayarların yüzde 5'ini barındırıyor. Türkiye'nin önünde ise, ABD, Hindistan ve Japonya bulunuyor.

2015'TE İKİYE KATLADI

Siber saldırıların en büyük hedefleri arasında şirketler var. Siber güvenlik şirketi Kaspersky Lab'ın 2015 yılı için hazırladığı rapora göre 'fidyeciler' (cryptolockers) 50 binden fazla kurumsal bilgisayara saldırdı. Bu rakam geçtiğimiz yıl ise 25 bin civarındaydı. Kurumsal şirketlerin bilgisayarlarının yüzde 58'ine en az bir kere kötü amaçlı yazılım bulaştırmayı hedefleyen (malware infection) saldırı gerçekleştirilmiş. 2014'te bu tür saldırıların oranı yüzde 55. Kurumsal bilgisayarların yüzde 29'u ise en az bir kez internet tabanlı saldırılmış. Aynı zamanda bu bilgisayarların yüzde 41'i USB ve diğer fiziksel cihazlar üzerinden bulaşan kötü amaçlı yazılım saldırılarına maruz kalmış.

TÜRKİYE İLK 15'TE

Kişilere yönelik siber suçların banka ve kredi kartı dolandırıcılığından interaktif bankacılık dolandırıcılığına kadar uzandığını belirten CSC Türkiye Genel Müdürü Alev Alp Esen, "Şirketlere yönelik suçlarda ise ilk sırada bilişim sistemlerine karşı işlenen suçlar geliyor. OECD verileri, bilişim güvenliği sorunu yaşayan şirketler içerisinde, Türkiye'nin dünya genelinde ilk 15 ülke arasında bulunduğunu ortaya koyuyor. Zararlı yazılımların ve sosyal mühendislik saldırılarının yanı sıra hacker saldırıları şeklinde de gerçekleşen siber suçlar, kamudan perakende ve finansa kadar hemen her sektörü tehdit ediyor" diye konuştu.

SALDIRILAR DEVAM ETTİ

Türkiye'deki bankacılık sistemlerine önceki gün yoğun bir biçimde saldıran Anonymous dün de saldırılarına devam etti. Birçok bankanın internet sitesine ve mobil uygulamalarına kısmen erişim sağlanamadı. Banka işlemi yapmak isteyen kullanıcıların bir çoğu para transferi ve fatura ödeme işlemlerini gerçekleştiremedi.

KISA BİLGİLER

50 bin
Anonymous'un Türkiye'de kontrol ettiği bilgisayar sayısı

4
Zombi bilgisayarlar konusunda Türkiye'nin dünyadaki sıralaması

%100
Siber saldırıların son 1 yılda artışı

50 bin
2015 yılında şirket bilgisayarlarına saldırı sayısı

Kaynak: Milliyet (http://www.milliyet.com.tr/turkiye-ye-turk-vatandaslarinin-teknoloji-2169676/)

AnkB
26 12 2015, 13:17
Desenize Yakında DDOS devri açılıyor diye :) Biz DDOS atak yapanlara bir isim taktık aslında "lamer" diye :)

http://i.hizliresim.com/BDRAnL.jpg

deniz
26 12 2015, 14:41
Galiba ulusal medyada saldırıların salt Anoymous'dan kaynaklandığı algısı yaratılmak isteniyor. Durum biraz da siyasi. Doğan Grubu bile son zamanlarda çark etmiş durumda. ODTÜ'nün fazla üzerine gidiliyor.

Türkiye'ye Anoymous da saldırdığını açıklamıştı ama başka gruplar da olduğunu düşünüyorum. Ki Rusya, bu konuda en çok meraklısı olan bir ülkeydi. Çin ve Rusya başı çekerdi eskiden. Mutlaka onlar da Anonymous kadar saldırı yapıyordur.

Bizim internet debimiz, Avrupa veya Rusya'daki kadar geniş değildir. Türkiye'deki sunuculara yapacağı DDoS gibi ataklar etkili oluyordur. NIC.TR yani ODTÜ de saldırının Dünyada şu ana kadar en büyük yoğunluğa sahip diye bir açıklama yaptı. Sunucularını ana sistemden (ana sistem diyerek neyi kastetti bilmiyorum) ayırdıklarını söyledi. Bu sayede NIC.tr'nin saldırılardan kurtulduğunu söyledi.

Perşembe günü bankalar kilitlendi. Geçen haftadan beri sağlık sistemleri açılmıyordu. İlaçlar, raporlar falan girilemiyordu. Bu saldırıların da elbette uluslararası siyasetle ilgisi var. Ve kolay kolay da vazgeçilecek gibi değil galiba.

Anoymous, bu saldırılarda sadece DDoS yolunu tercih ediyor görünüyor. Yani amaç sadece Türk siteleri zor durumda bırakmak. Devletin internet üzerindeki işlerini göremez hale getirmek... Başka birşey denerler mi bilmiyorum ama şimdilik sadece bu yönde saldırdıkları görünüyor. Ama sırf bunu tercih etmişler diye Anoymous'a lamer denmez herhalde. İstediklerinde devletlerin, kurumların gizli bilgilerini de teşhir edebildiklerine birçok kez tanık olduk.

Konuya biraz etiket ekledim hocam.

deniz
26 12 2015, 22:02
Anonymous Saldırısı, BTK, ODTÜ ve .tr

DDOS saldırısı, BTK'nin ODTÜ'de bulunan alan adı serverlarını kendi bünyesine alma emelini ortaya çıkardı. Peki BTK, neden alan adı serverlarını istiyor, bunun sonuçları ne olabilir?

http://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/170/535/original/odtu_510.jpg

İki gündür Anonymous'un Türkiye'deki çeşitli banka ve devlet kuruluşlarına düzenlediği DDOS saldırısını konuşuyoruz.

Bu süre içinde en çarpıcı gelişme, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın "Saldırı yok `network upgrade´ çalışması var (http://www.ubak.gov.tr/)" açıklaması ve kısa süre eski Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve yeni Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan'ın şu açıklaması (http://aa.com.tr/tr/turkiye/operasyonlar-devam-edecek/496191) oldu:


"ODTÜ ulusal güvenliği savunacak durumda değildir, orası üniversitedir, bu sorumluluğu BTK'ya devretmelidir. ODTÜ, internetle ilgili uluslararası arenada bir sorumluk almıştı. Ancak zaman içinde biz Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunu (BTK) kurduk. BTK, Ulaştırma Bakanlığı aracılıyla ODTÜ'deki bu sorumluluğun, bu kuruma devredilmesi gerektiğini bildirdi, talep etti. Ancak ODTÜ bu konuda direniyor. Halbuki yasal düzenlemeler var, kendisini imparator zannediyor bu rektör zannedersem, herkes haddini bilmeli diye düşünüyorum."

Elvan'ın bahsini ettiği "sorumluluk" alan adı serverları. "nic.tr" denen, Türkiye'de ".tr" uzantılı alan adlarını dağıtan sistem.

".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye alan adlarının yönetimi ve koordinasyonu 1992'den beri ODTÜ yönetiyor.

".tr" uzantılı Alan Adları Yönetimi'nde yetki paylaşımı ve denetim sağlamak adına, 2000'de Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kuruluna bağlı olarak çalışan, sektör temsilcilerinin yer aldığı "DNS Çalışma Grubu"nun oluşturulmuştu.

2000 yılından bu yana DNS Çalışma Grubu politika ve kuralları belirliyor, alan adı tahsisini ise ODTÜ yapıyor.

Ancak öğrendiğimize göre Bakanlık, bir süredir bu alan adı serverlarını ODTÜ'den almaya çalışıyor. Hatta, iki kurum arasındaki uyuşmazlık şu an Danıştay'da çözülmeyi bekliyor. Elvan'ın bahsini ettiği "direnme" konusu da bu. Ve bu yeni bir sorun değil.

Fakat, DDOS saldırısını fırsat bilerek Elvan'ın "ODTÜ ulusal güvenliği savunacak durumda değildir" açıklaması yapması "manidar".

Keza İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Mustafa Akgül çok az ülkede alan adı serverlarının devlette olduğunu hatırlatarak "Ulusal güvenliğin merkezinde alan adı güvenliği yer alamaz. Ancak bir parçası olabilir" diyor.

ABD'de bile ".com" ve ".org" alan adlarının tahsisinin özel şirketler tarafından yapıldığını belirten Akgül "Türkiye'de siber güvenlik mevzuu için yeterli yatırım yapılmıyor" diyor.

Peki, BTK alan adı tahsisini neden ODTÜ'den almak istiyor?

DDOS saldırısından sonra hükümet kanadından gelen "ODTÜ ulusal güvenliği savunamaz" açıklamasından beri aklımda bu soru vardı. Türkiye'de yaşayan biri olarak aklıma, tüm bu DDOS krizinin siyasi çıktısının bu olabileceği geldi.

Avukat Serhat Koç, BTK'nin sansürcü uygulamalarını hatırlatarak "Alan adı da sansür mekanizmasının içine girebilir" diyor.

Peki nasıl olabilir?

Alan adları, misal "x.com.tr" adı telefon rehberinde bir ismi temsil ediyor. İnternet adresleri belli bir IP adresinden oluşuyor. O siteye ilişkin veriler o IP adresi altında bir serverda bulunuyor.

Bugün Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bu sitelere erişimi engelleyebiliyor ancak bu erişim engeli VPN ile aşılabiliyor.

Alan adı bazlı engellemeyleyse, o IP adresinin ait olduğu isim engelleniyor. Telefon defterinin o sayfasının yırtılması gibi. Ancak içeriklere ulaşmak hala mümkün olabiliyor.

Ancak, bir de alan adı tahsisinde sansür uygulanabiliyor olacak. Örnek olarak siz kürdistan.org.tr adresini almak isteyeceksiniz ancak BTK, inisiyatif alarak bu alan adı size tahsis etmeme hakkına sahip olacak.

Bu durumda BTK, sansürde bir adım daha ilerlemiş oluyor.

Elif AKGÜL - Bianet (http://bianet.org/biamag/insan-haklari/170535-anonymous-saldirisi-btk-odtu-ve-tr)

WeBMasteR
29 12 2015, 12:11
Yine İnterneti Kesmişler!

AKP iktidarının IŞİD'in petrolünü satın aldığı, örgüte destek verdiği iddialarının ardından Türkiye'ye başlayan büyük siber saldırının ayrıntıları netleşiyor.

http://www.gazetecileronline.com/upload/resimler/haber/Siber_saldiri.jpg

İki haftalık süre içinde 400 bin sitenin saldırıya uğradığı iddia edildi. İktidar medyası dünyanın en büyük siber korsan grubu olan Anonymous'un (Anonim) üstlendiği saldırıları Rusya'yı sorumlu göstermeye çalışırken AKP iktidarının daha önceki saldırılarda olduğu gibi yine önlem olarak interneti kestiği ortaya çıktı.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin (ODTÜ) yönettiği ".tr" uzantılı internet adreslerinin yer aldığı ad sunucularına (DNS) yönelik, dolayısıyla Türkiye'deki, internet adresinin sonunda "tr" yer alan bütün siteleri hedef alan ilk saldırı 14 Aralık'ta saat 12.00 sıralarında başladı. Beş ayrı bölgedeki ve biri Avrupa'daki IP (internet protokol numarası) tahsisinden sorumlu RIPE'da olmak üzere 6 adet “nic.tr" DNS sunucusu hedef oldu.

40 GBPS'YE ULAŞTI

İktidar yanlısı Yeni Şafak'ın haberine göre; “edu.tr", “gov.tr" ve “com.tr" gibi “.tr" uzantılı 400 bin siteye 1 hafta boyunca ya hiç girilemedi ya da sitelere girişlerde sorunlar yaşandı. 8 Gbps (bir saniyedeki veri trafiği) civarındaki DDoS (distributed denial of service-dağıtık servis kesintisi) saldırılarının ciddi saldırılar olarak kabul edildiği günümüzde, Türkiye'nin maruz kaldığı saldırılar 40 Gbps büyüklüğüne ulaştı. Siber güvenlik uzmanlarına göre; bu boyuttaki bir saldırı “savaş ilanı" demek. İstatistiklere göre; DDoS saldırıları 2013 yılında ortalama 2 Gbps iken bu rakam 2014 yılında ortalama 8 Gbps büyüklüğe ulaştı.

ODTÜ BÜNYESİNDE

Türkiye'de “.tr" uzantılı 400 bin siteyi ODTÜ bünyesindeki nic.tr'ye kayıtlı. Bu adreslerin kontrolünden sorumlu ODTÜ gelen saldırıyı DNS yükseltme saldırısı olarak niteledi. DNS yükseltme, DNS sunucularına yoğun ağ trafiği yollanarak internet hizmetinin engellenmesi anlamına geliyor.

ERİŞİMLERİ KESTİ

nic.tr, 4 saat sonra DNS sunucularının IP adreslerine erişimlerin kesilmesi için yurtdışına BGP kayıtları yolladı. nic.tr'yi yöneten uzmanlar böylece DNS sunucularına yurtdışından gelen yoğun trafiği bertaraf etmek istedi. nic.tr, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'ni de (USOM) gelişmelerden haberdar etti. USOM ilk günün akşamında bir süreliğine Türkiye'ye yurtdışından gelen trafiği kapattı.

2. SALDIRI FİNANS SİSTEMİNE

24 Aralık'ta bu kez Türkiye'nin finansal altyapısına yönelik büyük bir siber saldırı gerçekleşti. Bilişim güvenliği uzmanlarının verdiği bilgilere göre özellikle Garanti Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası ve Akbank'ı hedef alan DDoS saldırıları oldu. Kalıcı hasarlar olmasa da internet bankacılığını kullanan vatandaşlar sorun yaşadı. Günde 1 milyar işleme yaklaşan online bankacılıkta aksamalar oldu. Pos sistemleri hedef alınmadı ancak pos sistemleri dolaylı olarak zaman zaman etkilendi.

ANONYMOUS ÜSTLENDİ

Saldırıların kaynağı belirsizliğini korurken hacker grubu Anonymous, 14 Aralık'tan birkaç gün sonra açıklama yaparak ilk saldırıyı üstlendi ve saldırılara devam edeceğini duyurdu. Anonymous'un gerekçesi Rusya'nın uçak krizinin ardından gündeme getirdiği tezlerin aynısıydı: Türkiye, IŞİD'e yardım ediyor.

RIPE BAŞARISIZ OLDU

Fakat uzmanlar, Anonymous'un bu iddialarına kuşkuyla yaklaşıyor. Çünkü, nic.tr'nin DNS sunucularından birini Avrupa'daki IP tahsisinden sorumlu olan RIPE yönetiyor. RIPE saldırı esnasında, nic.tr'ye yönelik DNS saldırısının çok sofistike olduğunu, saldırganların sürekli yöntem değiştirdiğini ve yaptığı tüm müdahalelerin başarısız olduğunu ifade etti.

TEK BAŞINA YAPAMAZ

Dolayısıyla Anonymous, DDoS saldırılarıyla tanınsa da bu büyüklükte bir saldırıyı tek başına başaramayacağı belirtiliyor. Bazı uzmanlara göre Türkiye'yi 14 Aralık ve 24 Aralık'ta hedef alan saldırılar, siber saldırı tarihinde kayıtlara geçen en büyük 5-6 saldırıdan biri olabilir.

OKLAR RUSYA'YI GÖSTERİYOR

“Siber savaş" anlamına gelen saldırının arkasında daha büyük ve etkili bir güç yani bir “devlet" bulunması yüksek ihtimal. Fail net olarak belirlenemezse de oklar, 24 Kasım'daki uçak krizinden bu yana Türkiye'yi tehdit eden Rusya'yı gösteriyor. 24 Aralık tarihini, Rus uçağının düşürüldüğü 24 Kasım'dan tam bir ay sonrasına denk geldiği için bilinçli bir zamanlama olarak yorumlayanlar bile var.

ISP'LERİ ÜZERİNDEN

İddialara göre; Rusya kendi ISP'leri (İnternet Servis Sağlayıcıları) üzerinden da savaşa destek verdi. Rusya'nın siber savaştaki yetkinlikleri biliniyor. Ruslar 2007 yılında Estonya, 2008 yılında Gürcistan ve 2014 yılında ise Ukrayna'ya ciddi siber taarruzlar yapmıştı.

TÜRKİYE'DE 4 MUHATAP VAR

Olası siber saldırılarda Türkiye'deki muhataplar ise “tr" uzantılı adresleri yöneten ODTÜ, TİB bünyesindeki USOM, BTK ve Türkiye'nin internet omurgasının oluşturan Türk Telekom. Yeni Şafak'a konuşan bilişim güvenliği uzmanları bu dört kurumun Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) koordinatörlüğünde bir araya gelmeleri, saldırılar gerçekleştiğinde kamuoyunu bilgilendirmek için siber saldırı hakkında rapor yayınlamaları ve gerekirse ortak tedbirler almaları gerektiğine dikkat çekiyor. İleriki dönemlerde kritik kamu kurumlarını da içine alabilecek bu boyuttaki saldırıların hasarsız atlatılabilmesi için 4 kurumun aralarındaki iletişimi mutlaka güçlendirmesi gerekiyor.

Gazetecileronline.com (http://www.gazetecileronline.com/newsdetails/19094-/GazetecilerOnline/yine-interneti-kesmisler-buyuk-saldirida-carpici-a)