PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kişisel verilerde açık varWeBMasteR
20 12 2015, 11:28
İnternet ve güvenlik konusunda ne kadar dikkatsiz olduğumuzun ve açıklar ürettiğimizin çarpıcı bir göstergesi daha... Kişisel Sağlık Verileri Ulusal Kongresi'nde konuşan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, sağlık verilerinin güvenliği ile ilgili ciddi sorunlar bulunduğunu söyledi.


http://i.hurimg.com/i/hurriyet/75/620x350/5675a39fc03c0e25e49dde4a.jpg

Türk Tabipleri Birliği, Türk Dişhekimleri, Türk Eczacılar ve Türkiye Odalar Birliği'nin Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde düzenlediği Kişisel Sağlık Verileri Ulusal Kongresi Düzenleme Kurulu'ndan kişisel sağlık verileriyle ilgili önemli açıklamalar çıktı.

Bu verilerin korunmasıyla ilgili uzun zamandır mücadele ettiklerini anlatan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Bayazıt İlhan, "Hastaların haberleri olmadan bilgilerinin paylaşıldığı, bir takım veri tabanlarının ticari amaçla satıldığı bir durumla karşı karşıyayız. Bu ülkeyi yönetenlere, evrensel insan ve hasta haklarını hatırlatmaya çalışıyoruz" dedi.

EN MAHREM BİLGİLER TOPLANIYOR
Devlet hastaneleri, aile sağlığı merkezleri, özel hastanelerde muayene olanların verilerinin SGK ve Sağlık Bakanlığı'nın veri tabanlarında toplandığını belirten Dr. İlhan, "Bu verilerin güvenliğiyle ilgili ciddi sorun var. Hastalardan herhangi bir onay almıyor. Bunu söylediğimizde de `hasta paylaşılmasını istemiyorsa bunu beyan etsin´ deniyor. Aslında paylaşılması için onay alınması gerekiyor. Aklınıza gelen bütün sağlık verileri, en mahrem bilgiler veri tabanlarında toplanıyor. Bu utanç verici bir tablo" diye konuştu.

KORUMA YASASI OLMALI
Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Elif Küzeci kişisel verilerin korunmasının temel hak ve özgürlüklerle ilişkili olduğunu vurgulayarak, "Etkin veri korunmasını sağlayacak çerçeve bir yasa kabul edilmeli. Veri koruma ilkelerine uygun hareket edilip edilmediği de bağımsız bir organ tarafından denetlenmeli" dedi.

Hürriyet (http://www.hurriyet.com.tr/kisisel-verilerde-acik-var-40029304)

Simyacı
20 12 2015, 12:45
Her yerimiz açık. Bütçemiz, araç gereçlerimiz, eğitimimiz, sağlığımız, normalde güvenliğimiz olmadığı gibi sanal ortamda da güvenlik açıklarımız olması normal değil mi?

WeBMasteR
20 12 2015, 12:58
Haklısın Simyacı arkadaş. Milletçe gerilimi, stresi seviyoruz. Tedbirsizliğimiz ana karakterimiz...