PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turkcell 5G'nin kapısını araladıWeBMasteR
19 12 2015, 22:04
Türkiye'de 5 taşıyıcı birleştirme teknolojisini ilk defa test eden Turkcell, 4,5G'de 1200 Mbps hıza ulaştı.

http://www.computerworld.com.tr/wp-content/uploads/2015/12/Turkcell-770x470.jpg

Turkcell'in sahip olduğu frekansların kullanıldığı testte, Huawei'nin geliştirdiği yeni teknoloji Türkiye'de ilk defa test edildi. Turkcell'in Küçükyalı'daki merkezinde yapılan test sırasında ulaşılan 4,5G hızı, piyasadaki en güncel akıllı telefonların desteklediği maksimum hızın 4 katından daha yüksek olarak gerçekleşti. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, test sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 4,5G ihalesinin ardından aldıkları frekanslar ile gelecek yıllarda cep telefonunda 1000 Mbps'in üzeri hızları sunmaya başlayacaklarını söylediklerini anımsattı. Ulaştıkları rekor hızın sadece 4,5G'nin en hızlısı değil, 5G'nin öncüsü olduklarını göstermeleri açısından da oldukça önemli olduğunu vurgulayan Kuruöz, "5G'de en fazla frekansı almış olmamız hem önümüzdeki dönemde bize çok esnek bir oyun alanı sunacak hem de rakiplerimize göre hep daha yüksek mobil internet hızlarını sunabilmemizi sağlayacak önemli bir araç olacak" şeklinde konuştu.

"Bu yolculuğun sonu 5G'ye çıkacak"
Kuruöz, çoklu taşıyıcı birleştirme teknolojisinin frekansların etkin kullanımında çok önemli bir özellik olduğunu söyledi. Kullanılacak frekans miktarı ne kadar fazla olursa, sunulacak hızın da o kadar yüksek olacağına dikkati çeken Kuruöz, 1 Nisan'da 4,5G'yi 3 taşıyıcıyı birleştirerek 375 Mbps'lere varan hızlarda sunabilen tek oyuncu olacaklarını kaydetti. Kuruöz, sonrasında 5 taşıyıcı ile 1000 Mbps üzeri hızları sunabilen yine ilk oyuncunun Turkcell olacağını belirterek, "Bugün buraindaki testte kullandığımız spektrum genişliği rakiplerimizin elinde yok" şeklinde konuştu. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok daha fazla sayıda frekansın çok daha gelişmiş teknolojiler ile birleştirilerek daha efektif kullanılacağına işaret eden Kuruöz, bu yolculuğun sonunun 5G'ye çıkacağını dile getirdi.

Kullanıcıların 4,5G'de kullandıkları akıllı cihazların desteklediği maksimum hız limiti kadar yüksek hızları görebileceğinden bahseden Kuruöz, sözlerine şöyle devam etti: "Biz de terminal tarafında desteklenen en yüksek hızları altyapı tarafında da destekleyeceğiz ve terminal tarafındaki gelişmelere paralel 4,5G altyapımızı da sürekli geliştireceğiz. Amacımız sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en güçlü 4,5G altyapılarından birisini Türkiye'de hayata geçirmek."

Türkiye'nin Taşıyıcı Birleştirme Teknolojisi (Carrier Aggregation) kullanılarak 5 taşıyıcılı internet teknolojisi ile yapılan ilk test kapsamında, Turkcell 4,5G ihalesinde aldığı yeni frekanslarla beraber 1800 MHz bandından 29,8 MHz (20 MHz + 9,8 MHz), 2100 MHz bandından 30 MHz (20 MHz + 10 MHz) ve 2600 MHz bandından 20 MHz olmak üzere toplamda 79,8 MHz frekans kullanıldı.

Computerworld (http://www.computerworld.com.tr/haberler/turkcell-5gnin-kapisini-araladi/)