PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : George Hotz, garajında Ubuntu tabanlı otonom bir araba yaptıWeBMasteR
19 12 2015, 15:24
iPhone ile PlayStation 3'ü ilk hackleyen kişi olan George Hotz (https://en.wikipedia.org/wiki/George_Hotz), garajında Ubuntu ile çalışan otonom bir araba yapmakla meşgul.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/Hotz.jpg

Google (http://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Googlein-otonom-araci-iki-ayda-sadece-1-kez-kazaya-karisti.htm) ve Tesla (http://t24.com.tr/haber/tesladan-kendi-kendine-giden-otomobil,291528) gibi kimi üreticiler, trafikte karar alma yeteneğine sahip otonom arabalar üzerinde zaten çalışıyorlar. Hotz ise ön panelde 21.5″ bir ekran ve etrafında bir demet kamera olan 2016 Acura ILX'i geliştirmiş. Bu otomobilden daha iyisini yapabileceğini düşünen Hotz; açık kaynak kodlu ve kararlı olduğu için üyük olasılıkla Ubuntu kullanmaya karar vermiş. Torpido gözüne bir ağ anahtarı ve GPS sensörleri yerleştiren Hotz; self-driving sistemini tetiklemek için aracın orta konsoluna bir mini bilgisayar hub oturtmuş; bir de joystick eklemiş.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/Hotz-a.jpg

Sistem üzerinde hâlâ çalışmakta olan Hotz; kararlı sürümün önümüzdeki yıl çıkabileceğini düşünüyor ve sistem kullanılabilir hale geldiğinde bütün kurulumu yaklaşık 1.000$ fiyatla satmayı planlıyor. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bir habere buradan (http://www.bloomberg.com/features/2015-george-hotz-self-driving-car/) ulaşablirsiniz.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/Hotz-a0.jpg

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/Hotz-a2.jpg

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/Hotz-a3.jpg

George Hotz'un bu hoş projesiyle ilgili olarak aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

KTrgRYa2wbI

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/Hotz-g.jpg

Getgnu.org (http://www.getgnu.org/donanim/bir-hacker-garajinda-ubuntu-tabanli-otonom-bir-araba-yapti.html)