PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AB ile müzakerelerde yeni fasıl açılıyorWeBMasteR
13 12 2015, 21:05
Belçika'nın başkenti Brüksel'de yarın gerçekleştirilecek Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda iki yıl aranın ardından, ilk fasıl olarak Ekonomik ve Parasal Politika Faslı açılacak.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/12/13/fft107_mf6764424.Jpeg

Türkiye - Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansı yarın Brüksel'de yapılacak. Konferansta, Türkiye'nin AB ile müzakerelerinde 17. faslın açıldığı yeni bir dönemin başlaması öngörülüyor. Konferansa AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır başkanlığında katılacak AB ile Müzakere Heyeti'nde, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer alacak.


Ekonomik ve Parasal Politika Faslı temel olarak; üye devletlerin merkez bankalarının bağımsızlığı, kamu sektörünün merkez bankaları tarafından finansmanının yasaklanması ve kamu kesiminin finansal kurumlara imtiyazlı erişiminin önlenmesi konularını kapsıyor.


Fasıl ayrıca, birçok alanda daha güçlü bir ekonomik yapı oluşturulmasını ve üye ülkeler arasında ekonomik koordinasyonu güçlendirmeyi amaçlayan düzenlemeleri içeriyor.


AB İLE MÜZAKERELER HIZ KAZANACAK
Avrupa Birliği Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklama ile Ekonomik ve Parasal Politika başlıklı 17. faslın hiçbir açılış kriteri olmaksızın müzakerelere açılmasının, Türkiye'nin bu alandaki yüksek uyum düzeyinin en önemli göstergesi olduğunu vurguladı. Bakanlık, Türkiye'nin halihazırdaki yüksek uyum düzeyi sayesinde AB ile müzakerelerin gelecek dönemde de tatmin edici bir hızla ilerleyeceğini belirtti.


Ekonomik ve Parasal Politika Faslının müzakerelere açılması, 29 Kasım'da Brüksel'de yapılan Türkiye - AB Zirvesi'nde katılım sürecinin canlandırılması için ortaya konulan siyasi iradenin ilk somut göstergesi olarak kabul ediliyor.


Başbakan Yardımcısı Şimşek, AB Bakanı Bozkır ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Brüksel'e yapacakları bu ziyarette ayrıca, AB Dönem Başkanlığı'nı 1 Ocak 2016 tarihinde devralacak Hollanda'nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders'in ev sahipliğinde düzenlenecek çalışma yemeğine de katılacaklar.


AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Brüksel'deki ikili temasları çerçevesinde, İşler, Büyüme, Yatırım ve Rekabetçilikten sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ve Rekabetten sorumlu AB Komiseri Margrethe Vestager ile de ayrı ayrı görüşecek.


11. Türkiye - Avrupa Birliği (AB) Hükümetlerarası Katılım Konferansı'nda ve Brüksel'de yapılacak ikili görüşmelerde Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerindeki son durum, Türkiye- AB ilişkileri 29 Kasım'da Brüksel'de yapılan Türkiye-AB Zirvesi'nin sonuçları göz önünde bulundurularak tüm boyutlarıyla ele alınacak.


14 FASILDAN SADECE BİRİ KAPATILABİLDİ
Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde son olarak Kasım 2013'te Bölgesel Politikalar ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslı müzakerelere açılmıştı. Türkiye, 3 Ekim 2005'te başlayan katılım müzakereleri sürecinde, çıkarılan siyasi engeller nedeniyle bugüne kadar müzakerelere konu olan 33 fasıldan 14'ünü açarken, sadece Bilim veAraştırma başlıklı 25. faslı kapatılabildi.


AA (Radikal)

denizci
13 12 2015, 22:38
Ülkede olumlu gelişme mi görmüşler ki yeniden müzakere faslı başlatıyorlar? Bu savaş, mülteci, IŞİD, petrol konularında işler epey karışık galiba. Kimin eli kimin cebinde belli değil vallahi.

erkolay
13 12 2015, 22:43
Ülkede olumlu gelişme mi görmüşler ki yeniden müzakere faslı başlatıyorlar? Bu savaş, mülteci, IŞİD, petrol konularında işler epey karışık galiba. Kimin eli kimin cebinde belli değil vallahi.

Özellikle Almanya'da halk ve senatonun çoğu savaşa etkin katılım konusunda Merkel'e karşı çıkarken, Putin'in IŞİD petrolü ile ilgili açıklamalarının hemen ertesinde, Almanya, uçaklarını direkt olarak bombardımana gönderdi. Üstelik, komutanlarının, uçakların hazır olmadığını, uzun mesafede ölümcül hatalarla karşılaşılabileceğini belirtmelerine rağmen...

Bilemiyoruz vallahi, kimin eli kimin cebinde denizci arkadaş.

WeBMasteR
13 12 2015, 23:01
Eskiden bu konularda haberler yazılır çizilirdi. Şimdi öyle bir korku çemberinde ki medyamız, değil haberini yapmak, bu konuları ağızlarına bile alamıyorlar. Yazık onlara diyeceğim, ama zaten hepsi mega holdinglere ait veya yandaşlık yaparak işlerini çeviriyorlar. Hadi yandaşlara diyecek birşey yok. Ama korkanların, korktukları şeyleri sadece kısa bir süre ertelemesine yarıyor. Eninde sonunda alabora ediliyorlar. Ya "paralelci" hanesine yerleştiriyorlar sizi ya da "PKK yanlısı" hanesine... Kaçarınız yok. Bari cesur olun da bilgiye ulaşalım yaw!

Seomaster
14 12 2015, 09:52
Abd bizim için çok önemli bir ülke hocam yalnız.

En önemlisi bence Müslüman devlet olarak müslüman ülkeleri ile bir masada toplanmak savunuculuk yapmak daha önemli.