PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Libreboot T400 Dizüstü Bilgisayarlar Artık RYF SertifikalıWeBMasteR
12 12 2015, 23:26
Özgür Yazılım Vakfı (FSF) (http://www.fsf.org/), özgürlüğünüze saygısı nedeniyle Libreboot T400 (http://minifree.org/product/libreboot-t400/#) dizüstü (http://www.getgnu.org/?s=diz%C3%BCst%C3%BC&submit=Search) bilgisayarlara Respects Your Freedom (RYF) (https://www.fsf.org/ryf) sertifikası verdi.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/libreboot-t400.jpg

Hatırlanacağı gibi, Aralık 2013'te RYF sertifikasını almaya hak kazanan ilk dizüstü bilgisayar, shop.gluglug.org.uk (http://shop.gluglug.org.uk/) adresinden temin edilebilen Libreboot X60 (http://www.getgnu.org/donanim/ozgurlugunuze-saygisiyla-sertifikali-bilgisayar.html) olmuştu. Taurinus X200 (http://www.getgnu.org/donanim/taurinus-x200-bilgisayarlar-artik-ozgurlugunuze-saygili-ve-ryf-sertifikali.html), Libreboot X200 (http://www.getgnu.org/donanim/libreboot-x200-dizustu-bilgisayarlar-artik-ryf-sertifikali.html) gibi dizüstü bilgisayarlar ve ThinkPenguin Kablosuz N-Broadband Router (http://www.getgnu.org/donanim/thinkpenguin-kablosuz-n-broadband-router-tpe-nwifirouter-artik-ozgurlugunuze-saygili-ve-fsf-sertifikali.html), Tehnoetic Kablosuz USB Adaptör (http://www.getgnu.org/donanim/tehnoetic-kablosuz-usb-adaptor-artik-ozgurlugunuze-saygili-ve-fsf-sertifikali.html) gibi aygıtlar da RYF sertifikası almışlardı. Özgür Yazılım Vakfı (FSF); FSF standartlarını karşıladığı, kullanıcıların özgürlüğüne saygı gösterdiği ve aygıt kontrolünü onlara bıraktığı ve gizlilik konusundaki hassasiyeti nedeniyle, şimdi de Libreboot T400 dizüstü bilgisayarlara Respects Your Freedom (RYF) sertifikası vermiş bulunuyor. Trisquel GNU/Linux 7.0 işletim sistemiyle kullanıcıya sunulan Libreboot T400 dizüstü bilgisayarların 4GB RAM ve 160GB HDD ile gelen modeli 498,00 € ve 8GB RAM ve 240GB SSD içeren modeli ise 678,00 € fiyatla satışa sunulmuş. Libreboot T400 de shop.gluglug.org.uk (http://shop.gluglug.org.uk/product/libreboot-x200/) adresinden temin edilebilir.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/t400_keyboard.jpg

Libreboot önyükleme sistemi, GNU GRUB 2 önyükleme sistemine adapte edilmiştir. Libreboot T400 sertifikasyonu ile ilgili ayrıntılar da dahil olmak üzere Respects Your Freedom (RYF) hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu adresi (http://www.fsf.org/ryf) ziyaret edebilirsiniz. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için bu adresi (http://www.fsf.org/news/libreboot-t400-laptop-now-fsf-certified-to-respect-your-freedom) ziyaret edebilirsiniz. Başka bir donanıma ihtiyacı olanlar FSF'nin h-node.org (http://h-node.org/) veritabanını ziyaret edebilirler.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/t400_touchpad.jpg


http://www.getgnu.org/images/fsf-RYF.png?b910f9 (https://www.fsf.org/ryf)

Getgnu.org (http://www.getgnu.org/donanim/libreboot-t400-dizustu-bilgisayarlar-artik-ryf-sertifikali.html)