PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Altının geleceğicancan
11 12 2015, 23:06
Altının onsu son bir ayda yüzde 10, gram altın ise yüzde 13 civarında değer kaybetti.

Yeni alım için "biraz daha bekleyin" diyen uzmanlara göre, FED faiz artırırsa gram altın 91 dolara, onsu ise 1.000 hatta 950 dolara kadar gerileyebilir...

ALTIN fiyatları (http://www.myfikirler.org/?s=altin+fiyatlari) yaklaşık bir aydır neredeyse her gün kesintisiz olarak düşüyor. "Kırılmaz" denen tüm destek seviyeleri art arda çöküyor. Bu durum elinde altın olan yatırımcılar için deyim yerindeyse bir kabusa dönmüş durumda. Ancak yeni alım yapmak isteyenler içinse önemli fırsat sunduğunu belirtmekte yarar var.

Çok değil daha bir ay önce uluslararası piyasalarda işlem gören altının ons fiyatı 1.200 doları, içeride ise gram altm fiyatı 112 TL'yi zorluyordu. Oysa cuma günü kapanışına yakın altının onsu 1.085 dolara, gram altın ise 98 TL'ye kadar geriledi. Kısacası son bir ayda altının ons'u yaklaşık yüzde 10, gram altm ise yüzde 13 civarında değer kaybetti.


HANGİ SEVİYEDEN ALMALI?

Peki, gelinen bu seviyelerden altın alınır mı? Bugünlerde cebindeki paraya adres arayanların en sık yönelttiği soru bu... "Hangi seviyeden alım yapalım, hangi seviyeden satalım?" diye soranlar adına biz de bu değerli metali yakından takip eden uzmanlara danıştık. Gerek iç piyasayı, gerekse uluslararası piyasaları yakından takip eden analistlerden yakın dönem için altın fiyat tahminlerini aldık...

Verdikleri yanıtları kısaca özetlemek gerekirse, öncelikle hepsinin ortak görüşünün "alım için acele etmeyin" olduğunu belirtelim. Çünkü altın fiyatlarındaki düşüşün biraz daha sürmesi bekleniyor. Analistlere göre, Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımı ile altında bir miktar daha kan kaybı yaşanabilir. Özellikle FED ag-resif faiz artırımı sinyali verirse düşüş daha da ivme-lenebilir. Bu da altının ons fiyatını 1.000 hatta 950 dolarlara, gram altını ise 91 TL'lere kadar geri çekebilir.

Ancak tüm uzmanların ortak görüşünün yatırımcıların altın fiyatlarını yakından takip etmeleri yönünde olduğunu da belirtelim. İşte uzmanların altın için kısa dönem fiyat tahminleri...


"ALIM İÇİN BEKLEYİN"

Meksa Menkul Araştırma Müdürü Zeynel Balcı'ya göre, altın fiyatları üzerindeki baskı bir süre daha devam edecek. Bunun en önemli nedeni ise FED'in faiz artırım olasılığı. Bu yüzden son dönemde global piyasalarda ABD Dola-rı'nın değer kazandığını, buna karşın iç piyasada dolar/TL paritesinin düştüğünü hatırlatan Balcı, şu değerlendirmede bulunuyor:

"Bu iki gelişme gram altın fiyatlarına düşüş olarak yansıdı. İç ve dış kaynaklı baskı altındaki altm fiyatları, önemli destek noktalarına ulaşmış durumda. Desteklerinden tepki alımla-rı görülse de dolardaki değer kazanım süreci ve içeride dolar/TL paritesindeki düşüş eğilimi konel Barunduğu sürece altında yukarı yönlü ataklarda çok fazla maıj beklenmemeli. Altının 'güvenli liman' özelliğini hatırlatacak jeopolitik risklerde bir değişim olmadıkça baskı bir süre daha korunabilir. fazla marj beklenmemeli. Altının 'güvenli liman' özelliğini hatırlatacak jeopolitik risklerde bir değişim olmadıkça baskı bir süre daha korunabilir."


"98 DOLAR SEVİYESİNE DİKKAT"

Balcı'ya göre, altın için kısa vadede kritik seviye 98 dolar civarında bulunuyor. Buna göre geçen hafta altının kritik seviyesini test ettiğini söyleyen Balcı, 98 doların altına inilmesi durumunda düşüşün hız kazanabileceğini belirtiyor. 98 doların altında 94-93 ve 91.60'ın sonraki destek noktaları (alım seviyeleri) olduğunu kaydeden Balcı, "Yukarı yönlü hareketlenmelerde ise 100 ve 101.70 ilk direnç seviyeleri. Tepki çıkışının devamı için altında 101.70 seviyesinin geçilmesi önemli olacak. Sonraki direnç ise 105 seviyesinde bulunuyor. Destek noktalarında tepki alım denemeleri görülse de altında satış baskısı bir süre daha etkisini sürdürebilir" diyor.


"BASKI DEVAM EDECEK"

Saxo Capital Markets Strateji Uzmanı Cüneyt Pak-soy, altm fiyatlarının FED'in faizleri artırma ihtimali masada kaldıkça ve dolar global çapta güçlü seyrini sürdürdükçe baskı altında kalmaya devam edeceği görüşünde. Altm için kısa ve orta vadede en olumsuz senaryonun, FED'in faiz artırımının beklenenden daha hızlı ya da daha agresif olması durumunda yaşanacağını söyleyen Paksoy, olası senaryoları şöyle sıralıyor:

"Böyle bir durumda altın fiyatlarının hem aşağı yönlü daha fazla geri gelme ihtimali, hem de fiyatların uzun süre baskı altında kalma olasılığı artar. Faiz artışları başlar ve FED'in burada 'çok yavaş ve kademeli' bir süreç izleyeceği net olarak anlaşılırsa ilk negatif refleksten sonra altın diğer emtiaya paralel olarak ara ara yukarı yönlü tepki denemeleri de yapabilir. Zaman içerisinde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ek tahvil alım programı, Çin'in uygulayacağı ek teşvikler, altın üzerinde FED etkisine dair negatif algıyı belirli bir ölçüde dengeleyebilir. Bu durum da altında ara ara gelecek yukarı yönlü tepki arayışlarını destekleyebilir."

90-95 TL'DEN ALIM YAPIN

ALB Menkul Kapalıçarşı Şube Yatırım Uzmanı Volkan Kuğucuk, Türkiye'de altına olan talebin çok düşük olduğunu söylüyor. Özellikle gram altın fiyatlarının 110 TL seviyelerine ulaştığında yatırımcının yoğun altın sattığını söyleyen Kuğucuk, "Şimdilerde yatırımcılar fiyatların gerilemesini bekliyor. Eğer fiyatlar 95 TL seviyelerine gerilerse altm yatırımcısı sattığı altını almak için yeniden harekete geçebilir. Piyasada ons altının 1.000 dolar seviyelerine kadar gerilemesi bekleniyor. Bu şartlarda gram altının fiyatı da 95 TL seviyelerine inebilir" diyor.

Altın yatırımcılarına bir süre daha beklemelerini öneren Kuğucuk, fiyatlara ilişkin beklentilerini ise şöyle özetliyor: "Finans dünyasında bir söz vardır. Uzun vadedeki yatırım, keyifsiz ve renksizdir. Şimdiden uzun vade için net bir şey söylemek zor. Ama 90-95 TL aralığı gram altın yatırımcısının alım-ları için iyi bir fırsat verebilir. Altının onsu için 1.000 ve 950 dolar destekleri çok önemli. Bu desteklerin tepkideki gücünü izlemeye devam edeceğiz."


ORTA VADEDE ZAYIF KALACAK

Finansinvest Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı ise altm fiyatlarının toparlanması için öncelikle enflasyon görünümünün değişmesi gerektiği görüşünde.

Yakın vadede jeopolitik risklerde artış görülmesine rağmen bunun altın fiyatlarında anlamlı ve kalıcı bir yükseliş yaratmadığını hatırlatan Serdar Pazı, şöyle devam ediyor:

"Bu da orta vadeli görünümün zayıf kalmaya devam edeceğini işaret ediyor.

Belirgin bir yükselişten söz etmek için ilk etapta 1.100 dolar ons direnci aşılmalı. 1.080 dolar ons altında kalınmaya devam edilmesi halinde de 1.050 dolar ilk planda dikkat edilmesi gereken destek seviyesi olarak takip edilmeli."

FED'in geçen hafta açıklanan son tutanaklarına bağlı olarak piyasada faiz artırımının küçük adımlarla ve kademeli geleceğine dair güvenin arttığını kaydeden Pazı, buna rağmen altın fiyatlarındaki düşüş (http://www.myfikirler.org/altinda-1-000-dolar-alti-kabusu.html)ün son derece sınırlı kaldığına dikkat çekiyor. Pazı, "Gram bazında TL fiyatlarının, dolar kurunun diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine paralel olarak değer kazanma eğilimi nedeniyle, düşük kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz" diyor.