PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Meslek olarak fotoğrafçılığı seçmek için 5 nedenFotomumin
11 12 2015, 21:52
Birkaç hafta önce size nasıl daha iyi fotoğraflar çekebileceğinizden bahsetmiştim. Ancak bu bahsettiklerim işin hobi kısmıyla ilgiliydi. Şimdi işin diğer kısmını vurgulamak ve fotoğrafçılığı meslek edinmek için cezbedici sebeplerden bahsetmek istiyorum.

1- Tutku
İyi fotoğraflar çekiyorsanız ve bu konuda kendinizden eminseniz bu fotoğrafçılık mesleğini icra etmeniz için ilk nedendir. Eğer sevdiğiniz ve tutkuyla bağlı olduğunuz işi yaparsanız sabah çalışmak için sıcak yatağınızdan kalkmak rahatsız edici olmayacaktır. Fotoğrafçılık (http://fotomumin.com) güzel, duygusal resimler yaratıp onları paylaşarak hayatınızı kazanabileceğiniz yaratıcı bir meslektir.

2- Özgürlük
Bu mesleği yaparken kimse size ne yapacağınızı söylemez. Müşterilerin isteklerini doğrudan dinler ve kimseden emir almadan çalışırsınız. Sabahları yatakta biraz daha uzun kalmak mı istiyorsunuz? Sorun değil, zamanınız tamamen sizin. Elbette bunu yaparken müşterilerin ihtiyaçlarını gözden geçirmeli ve özgür zamanınızda onların isteklerini karşılamaya da yer vermelisiniz. Ancak zamanınız tamamen size aittir ve bu mesleği yaparak günde sadece 4-5 saat aktif olarak çalışabilir ve kendi zamanınız üzerinde tasarruf sahibi olabilirsiniz.

3- İşbirliği
Fotoğrafçılık (http://fotomumin.com/) yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli meselelerden biri meslektaşlarınızla sürekli iletişim hâlinde olmaktır. Örneğin kendi uzmanlık alanınızın dışında bir işe sahip olduğunuzda başkalarıyla yardımlaşabilirsiniz. Diğer fotoğrafçılarla temas hâlinde olmak size ilham verecektir. Fotoğrafçılarla karşılıklı işbirliği ve fikir alışverişi yaparak hem fotoğraf pratiğinizde hem de mesleki portföyünüzde gelişme sağlayabilirsiniz.

4- Güzel Yerler
Bir fotoğrafçı olarak yapacağınız işlerde güzel yerler seçmeniz gerekir. Stüdyo fotoğrafçılığının bu duruma örnek oluşturduğu söylenemez ancak düğün fotoğrafçılarının fotoğraflarında uygun arka planı yakalamaları gerekir ve bunun için güzel yerlere gitmeleri son derece önemlidir. Sabit bir ofiste çalışıyorsanız zamanınızın çoğunu dört duvar arasında, sıkıcı bir yerde, aynı insanlarla geçirirsiniz ve işinizde ne kadar başarılı olursanız olun bu ortam bir süre sonra memnuniyetinizi azaltır. Bir fotoğrafçı (http://fotomumin.com/) olarak çalışmak istediğiniz güzel yerleri belirleyin ve izin gerekiyorsa bunun için zaman ayırın.

5- Memnun Müşteriler
Eğer müşteri olarak fotoğraf sipariş etmişseniz, bunun insanı ne kadar mutlu ettiğini görebilirsiniz. Çünkü fotoğraflar özel anlarınızı ölümsüzleştirmiştir. Yaptığınız işle müşterilerin doğrudan memnuniyetini kazanabilir ve özel anlarının bir parçası olabilirsiniz. Ayrıca bir galeri, kitap, dergi için fotoğraflar çekerek onlarca insanın hafızasında yer edinebilirsiniz.

http://fotomumin.com/meslek-olarak-fotografciligi-secmek-icin-5-neden/

erkolay
11 12 2015, 22:32
Güzel, faydalı makale. Eline sağlık Fotomumin arkadaş. Alıntı kaynaktan gelen ve gözü yoran kodlar temizlendi.

Fotomumin
17 12 2015, 18:52
Teşekkürler...

RhmNtC
22 01 2016, 16:02
güzel makale eminimki faydasıda çok olacaktır.