PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İki Kat Daha Hızlı PHP 7.0.0 Kararlı Sürüm Yayınlandıerkolay
02 12 2015, 18:28
PHP'nin İki Kat Hızlı 7.0.0 Sürümü Çıktı

Sekizinci sürüm adayı 26 Kasım 2015'te duyurulan PHP'nin 7.0.0 sürümü çıktı. Resmi duyurusu henüz yapılmayan sürüm, indirilmek üzere yansılarda yerini aldı.

http://www.php-tr.com/wp-content/uploads/2014/07/php-logo.png

Zend Motorunun yeni sürümü ile gelen sürüm, PHP 5.6'ya göre iki kat daha hızlı bir performans sunuyor. PHP, ilk kez Rasmus Lerdorf tarafından, web üzerinden sayfasını ziyaret edenleri izlemek amacıyla bir dizi Perl betiği kullanılarak geliştirilmişti. Ancak insanlar bununla ilgilenmeye başlayınca, Lerdorf bir betik motoru oluşturmaya karar verdi. Ayrıca formlara da destek verdi ve böylece PHP/F1 biçimlenmiş oldu. Adı duyuldukça kimi geliştiricinin dikkatini çekti ve böylece bir API oluşturuldu: PHP3 meydana geldi. Ardından Zend motoruyla PHP4 geldi.

Günümüzde PHP; bloglardan forumlara, portal sistemlerinden veri tabanlarına, sınıflardan fonksiyonlara her türlü işlevde kullanılıyor.

Sürüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için resmi duyurusu yapıldıktan sonra, PHP anasayfasından (http://www.php.net/) sürüm duyurusuna ulaşabileceksiniz.

PHP 7.0.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.


PHP 7.0.0 (http://us3.php.net/distributions/php-7.0.0.tar.xz)


Resmi duyurusu yapıldıktan sonra:İndirme sayfası (http://www.php.net/downloads.php)


Getgnu.org (http://www.getgnu.org/programlama/phpnin-7-0-0-surumu-cikti.html)

WeBMasteR
05 12 2015, 10:28
Webi Sırtlayan Dev

20 yıl önce Rasmus Lerdorf kendi kişisel web sayfası için geliştirdiği PHP’yi yayınladığında PHP’nin bu kadar yaygınlaşıp webin bel kemiği haline geleceğini tahmin etmemişti. Günümüzde web sunucularının yüzde 80’den fazlası tarafından kullanılan PHP ilk yayınlandığında sadece o zamanların oldukça statik olan HTML sayfalarını biraz daha dinamikleştirmeye yarayan basit veri tabanı erişimi ve çeşitli form fonksiyonları sunuyordu. Ancak bu basit özellikler geliştiricilerin ilgisini çekti ve PHP 20 yılda hemen her şeyi içeren bir dev haline geldi.

PHP’yi bu kadar popüler kılan sadece web geliştirmeye getirdiği esneklik değil. PHP’de geliştirme pek çok betik/programlama diline göre çok daha kolay ve hızlı. Bu hız ve PHP’nin bir programla dili olarak tasarlanmamış olması çeşitli sorunları da beraberinde getirse de bu sorunlar PHP’nin olanakları ve PHP ile yapılabilecekler dikkate alındığında devede kulak kalıyor.

Birkaç gün önce PHP’nin yeni sürümü, PHP 7 yayınlandı. Bu sürüm yeni özelliklerden ziyade hıza odaklanmış durumda. Yapılan testler PHP 7’nin şu anda yaygın olarak kullanılmakta olan PHP 5.x sürümlerine göre iki kata yakın daha fazla performans sergilediğini gösteriyor. Bu performans Facebook’un HHVM adlı PHP sanal makinesi ile aşağı yukarı aynı. Web sunucuların PHP 7’ye yükseltilmesi ile birlikte webde gezinti biraz daha hızlanacak.

PHP 7’nin söz diziminde radikal bir değişik yok. Sadece ufak tefek düzeltmeler söz konusu. Bu da PHP 5’de yazılmış olan kodu PHP 7’ye taşımayı oldukça kolaylaştırıyor.

PHP 7 geliştirmesi performansa odaklandığından bu yeni sürüme sadece bir kaç fonksiyon ve özellik eklenmiş. “mssql” ve “ereg” gibi bazı eski ve verimsiz uzantılar PHP 7’den tümüyle çıkartılmış.

Hatırlayacağınız üzere geliştirme sürecinde PHP’nin 6. versiyonu terk edilmiş ve yola PHP 5.x ile devam edilmişti. Geliştiriciler uzun bir zamandan beri PHP’nin bu yeni versiyonunu bekliyordu. Alpha versiyonlar ile yapılan testler de geliştiricilerin beklentilerini oldukça arttırıyordu. PHP 7’yi beklediğimize değdi. PHP, yeni sürümü ile webin göz alıcı gelişme hızını ve sürekli artan ihtiyaçlarını sırtlamaya devam edecek.

İ. Gökhan BAYRAM - Evrensel.net (http://www.evrensel.net/yazi/75447/webi-sirtlayan-dev)