PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Troller İş Başında, Görev: Yandex Boykotu ile Gündem SaptırmaWeBMasteR
28 11 2015, 22:45
Hükümet/Saray çuvalladı RUSYA ile gerginlik ortamında. Avaneleri ise (bu sözü cemaatçiler kullansa da benim bir ilgim yok) gündem saptırmak için incir çekirdeğini doldurmayacak konularla meşgul. Ve gençliği de bu boş konuya çekmek istiyorlar.

Yandex, lokasyon olarak Rusya'da doğmuş olabilir ama diğer çokuluslu firmalar gibi, Kapitalizm'in milliyetinin olmadığının en büyük olmasa da önemli referanslarından biridir. Küresel bir firmaya milliyetçilik duygusu ile tepki vermek çok komik. Üstelik, Yandex'in Türkiye'de kullanım oranı %3-5 civarında henüz ve çoğu kullanıcı da isteyerek değil, program dahilinde gelen ayarlarla kullanıyor. Bir Fenerbahçe sponsorluğu ile o kulübün yürüttüğü reklam kampanyası ile ancak bu oranlara gelebildi. Yani Türkiye'de Yandex boykotunun ne Rus ekonomisine ne de firmaya etkisi olmaz. Ama Fenerbahçe'nin para kaynağından olmasına yarayabilir belki. Yoksa Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe 'den mi intikam alıyor bu cenah? :D Beşiktaş taraftarıyım ama, UEFA'nın takibe aldığı Galatasaray ve Fenerbahçe'nin yeni bir ekonomik bunalıma girip Avrupa kupalarından men edilmesini asla istemem. Bunlar farkında veya değil Fener'in men edilmesi için uğraşıyor.

Peki bu boykot çağrılarını nasıl bilgisayarlardan yazıyorlar sizce? Tabi ki yüzlerce lira ödediği veya crackleyip hırsızlık yaptığı Microsoft Windows işletim sistemli ve bir sürü kapitalist yazılımları kullanarak. İçlerinde bir tane bile GNU/Linux kullanıcısı var mıdır acaba? Hiç sanmam. Hele milli işletim sistemi dedikleri Pardus kullanıcısı hiç yoktur. Kapitalist ve %99 Amerikan -aslında çokuluslu- yazılımları kullanarak milliyetçilik oynamak... :D

Doğalgaz, petrol, enerji konusunda da boykot yapabilecek mi bu arkadaşlar? Trollerin gündem saptırmasından başka bir işlevi olmayan bir konu Yandex boykotu.

Kapitalist sömürü hissediyorsan buna karşı örgütlü ve enternasyonal sınıf mücadelesi verilir. "Dünyanın bütün işçileri birleşin, zincirlerinizden başka kaybedeceğiniz birşey yoktur (Karl Marks)" diyebilme cesaretine sahip olanlar tarafından gerçekleştirilir bu mücadele. Ama öyle bugünden yarına olacak iş değil tabi ki.

Bütün devletler katildir. Putin de Rusya da, ABD de öyle, bizimkiler de... Putin ve hükümeti milliyetçilik yapıyor ve Erdoğan'ı/AKP Hükümeti'ni köşeye kıstırdı diye RUS olan herşeye düşman olmak bir işe yaramaz. Aksine daha fazla krize yol açar.

Nasıl Türkiye, AKP'den ve bu trollerden ibaret değilse, Rusya da Putin ve onun savaş çığırtkanlığından ibaret değildir. Halkların emek, yaşam sorunları her iki ülkede de yakıcıdır ve iki halkın da yeni bir savaşa veya bir krize hiç mi hiç tahammülü olamaz. Hele bu trollerin azıcık bir konfor kaybına bile tahammülü olmaz. :D

Rusya'da savaşa karşı olanlar eylemlere başladı. Türkiye'de de, Avrupa'da da... Savaş karşıtı bu dalga büyüyüp devrimci bir ivme kazanacaksa, başarılı olabileceği ilk yer yine Rusya'dır.

Bir hatırlatma: Erdoğan'ın oğlu petrol, damadı ise enerji sektöründe... Hadi sıkıysa bu sektörlerde Rusya, İran ve İsrail ve firmaları için boykot çağrısı yapın da görelim avaneler! :D :D


Enerji bakanı yapılan Erdoğan'ın damadına petrol kıyağı
Gazeteci Tolga Tanış’ın “Potus ve Beyefendi” kitabında yer alan belgelere dayalı iddialara göre Powertrans şirketi, 2011’de Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini üstlendi. Powertrans’ın ve saklanan uluslararası ortaklarının peşine düşen Tanış, Erdoğan’ın damadı Çalık Holding’in o dönemki CEO’su Berat Albayrak’ın da dahil olduğu ilişkiler zincirine ışık tuttu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/thumbs/600x354/Archive/2015/3/12/230755_resource/222.jpg

İlk kez ortaya çıkan belgelere göre; Türkiye’nin Kürt Bölgesel yönetimiyle yakınlaşması siyasetin yanında “seçilmiş şirketler” için ekonomik anlam taşıyor.

Erdoğan 3. kez Başbakanlığı kazandığı 2011 seçiminden sonraki ilk kabine toplantısında bölgedeki petrolün taşınması için imtiyazlı bir karar çıkartıyor.

Bu karardan en büyük parayı ortakları gizlenen Powertans şirketi kazanıyor. Kitapta şirketin Çalık Grubu’nun olduğu belgelerle açıklanıyor.

Powertrans’ın yurtdışındaki sahipleri Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures’un işlemleriyle ilgili talimatları Erdoğan’ın damadı Albayrak’ın CEO olduğu dönem Sovereign Trust Danışmanlık’a Çalık Holding yetkililerinin ilettiği ortaya konuyor.Hürriyet Washington temsilcisi Tolga Tanış’ın yazdığı Potus ve Beyefendi kitabının en kapsamlı, araştırmaya dayalı kısmını Kürt petrolü bölümü kapsıyor. Tanış, bu bölümde yerinde yaptığı incelemeler ve belgelerle, Çalık Grubu’na ait olduğunu ortaya koyduğu Powertrans şirketinin hükümetten aldığı imtiyazla Kürt bölgesindeki petrolü taşıma işini haberleştiriyor. Powertrans şirketinin kuruluş zamanlaması ve ortaklarının Singapur ile off shore cenneti British Virgin İsland’da kurulan şirketlerde gösterilmesinin ardına düşüyor. Saklanan isimleri araştırıyor. Doğal olarak merkeze dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ı ve damadı Çalık Holding CEO’su Berat Albayrak’ı koyuyor.BERAT ALBAYRAK: 2004’’te Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra ile evlendi. 2007’de 26 yaşında Çalık Holding’in CEO’su oldu. Kitapta; Albayrak’ın CEO’luğunu yaptığı Çalık ile Powertrans’ın bağları “çalışanların geçmişi” ve “yazarın yerinde yaptığı araştırmayla” iki şekilde ortaya konulmuş. Önce çalışanların, yöneticilerin Çalık ile ilişkilerinden bir kaç örnek:Powertrans’ın kimliği

Ahmet Muhassıloğlu: 2011’de Powetrans’ın kuruluşunda yer alan ve sonra hisselerini Singapur’daki Lucky Ventures’a satan isim. 1998-2000 yıllarında Çalık’ın Türkmenistan’daki yatırımlarında çalıştı.AHMET ŞADİ GÜNGÖR: 2012’de Powertrans’ın genel müdürü oldu. Daha önce Çalık Holding’e bağlı ÇEP Petrol’de koordinatördü. 2007-2011 AKP Milletvekilliği yaptı.

ŞEVKET ACAR: Acar: Powertrans’ın önce mali işler müdürü, 2013’te Yönetim Kurulu Başkanı. Daha önce Çalık Holding’de Arnavutluk’taki ALBtelecom’unCEO’su. Kitabın yazarı Tolga Tanış, şirketlerin yurtdışındaki adreslerine de ziyaretler gerçekleştirmiş. Ve araştırma sonucunu kitapta şöyle anlatmış:

“Powertrans’ın sahipleri Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures’un işlemleriyle ilgili talimatları Albayrak’ın CEO olduğu dönem Singapur’daki Sovereign Trust Danışmanlık Firması’na doğrudan Çalık Holding yetkililerinin ilettiğini araştırmam sırasında teyit ettim.”

Tolga Tanış, kitabında bir diğer sorunlu noktaya da dikkat çekiyor: Damat Berat Albayrak’ın Çalık Holding ile ilişkisi nedeniyle Powertrans’ın verilen imtiyazın “uluslararası standartlarda yolsuzluğun tam tanımı olduğuna...”Politikacı ve yakını

Bunu da 2005’te yürürlüğe giren Birleşmiş Milletler yolsuzlukla mücadele sözleşmesi kapsamındaki siyasi bağlantılarını kullanarak kazanç sağlayan PEP’lerin (Politicaly Exposed Person-politikacı ve yakını) rolüyle ilgilendiriyordu.

Tanış şu cümlelerle durumu netleştiriyor: PEP, politikacıların yolsuzluğu gizlemek için buldukları yeni yöntemlere karşı geliştirilmiş bir tanım. Ve siyasetçilerin iktidar gücünü kullanarak imtiyaz sağladıkları akraba ve yakınlarına işaret ediyor. Uluslararası örgütler, PEP’ler konusunda son yıllarda öyle adımlar atmışlardı ki... Örneğin, dünya genelinde yılda toplam 1 trilyon dolara ulaştığı tahmin edilen rüşvet ve yolsuzlukla mücadele etmesi istenen dünyanın her yerindeki finans kurumlarına PEP’ler için öyle görevler yüklenmişti ki. Buna göre bankalardan bu PEP’leri yakından takip etmeleri ve PEP’lere ait hesaplardaki şüpheli hareketleri de düzenleyici kurumlara bildirmeleri isteniyordu.Barzani’ye yakın aile ortak

Türkiye’de bu Singapur ve BVI firmalarıyla bağlantılı tek bir şirket açılmamışken, 1 Aralık 2009’da bu durum değişti. İstanbul’da Oiltrans Petrol Taşıma Sanayi ve Ticaret Limited şirketi kuruldu. 716551 sicil numaralı şirketin hissedarları arasında ise Powertrans’tan tanıdık olan yüzde 25 ile Lucky Ventures yine yüzde 25’le Grand Fortune Ventures vardı.

Peki diğer yüzde 50 kime aitti? O da Ankara’daki Yazıcı Hukuk Bürosu’nun, 1998’den beri başta petrol, doğalgaz ve enerji projelerinde çalışan avukatlarından Nihal Berker.

Tabii 100 bin TL sermaye ile kurulan ve tıpkı Powertrans’ta olduğu gibi, Singapur’daki şirketlerin hisselerini avukat İsmail Kınoğlu’nun temsil ettiği Oiltrans’ta Berker’in rolü sadece göstermelikti. Çünkü asıl önemli olan kişi, kuruluş sözleşmesinde Berker’in hisselerini temsil etmek üzere şirket müdürü olarak atandığı belirtilen Irak uyruklu Muhsen M. Nazer Amen Amen’di.

Başka bir deyişle, tıpkı Reza Zarrab’ın akrabaları gibi, Bakanlar Kurulu’nun 22 Mayıs 2013’te aldığı bir kararla Türk vatandaşlığına geçip Muhsin Nezir adını alacak olan işadamı. Nitekim Oiltrans kuruldu.

On bir gün sonra... 14 Aralık 2009’da İstanbul’da Muhsen M. Nazer Amen Amen’in yüzde 50 ortaklığıyla başka bir şirket daha sessiz sedasız faaliyete geçti.

Beş bin lira sermayeyle kurulan, 717758 sicil numaralı “Yüksek Enerji Limited”in diğer ortağı da yine Irak uyruklu Adeeb Mohammednadheer Ameen Ameen’di.

Ve bu uzun isimli kişinin sicil memuruna verdiği “282/40 Ainka- wa St. Erbil, Irak” adresi ise UB Holding’in Erbil’deki ofisinin bulunduğu yerdi. Velhasıl sonunda sınırın öteki tarafındaki ortaklar da bulunmuştu. Barzani Ailesi’ne çok yakın olan ve 1990’lardan beri İstanbul’da iş yapan Nezir Ailesi.

700 MİLYON DOLAR KAZANÇ

Tolga Tanış’ın Singapur’daki şirketlerin gizlemeye çalıştığı bilançolardan elde ettiği veriler ile bu şirketlerin Türkiye’deki iştiraklerinin finansal sonuçları 31 Temmuz 2013 itibarıyla 673 milyon 953 bin 800 dolarlık bir gelire işaret ediyor. Meçhul kişilere Bakanlar Kurulu kararıyla verilen imtiyazdan ortaya dev bir kazanç çıkıyordu. Bağdat yönetimiyle ihtilaflı yapılan ve her şeyin Barzani’nin iki dudağı arasında olduğu bir operasyon.

Tanış, gizli kalma isteğini şöyle anlatıyor:

Powertrans’ın gerçek sahibinin kim olduğunu saklıyorlardı.

1 Siyaseten elde ettikleri imtiyazları perdelemek için.

2 Yürütülen ticari faaliyetin Bağdat hükümeti nezdinde Irak Anayasası’nın ihlali olarak görülüp bir kaçakçılık faaliyeti gibi ele alınması nedeniyle doğacak uluslararası hukuki sorumluluktan kaçmak için. Türkiye’deki gizliliği ise dört farklı yöntemle gerçekleştirmişlerdi.

1 Avukatları hissedar yaptılar. Örneğin Yazıcı Hukuk Bürosu’ndan avukat Nihal Berker’in Oiltrans’ın kurucusu gözükmesi gibi.

2 Başka hiçbir kayda değer ticari girişimi bulunmayan sıradan insanları hissedar haline getirdiler.

3 Eskiden Çalık Holding bünyesinde görevler üstlenmiş, kendilerine yakın güvenilir isimleri yönetici yaptılar.

4 Ve kimsenin gerçek sahiplere ulaşamaması için de Türkiye’deki şirketleri Singapur’da kurulan başka şirketlerin üzerinde gösterdiler.1 milyar dolarlık iş hacmi

Sabah ve atv’yi 1.1 milyar dolar teklifle TMSF’den kamu bankaları kredisiyle alıp, daha sonra AKP’ye yakınlığıyla bilinen Kalyon İnşaat’a satan Ahmet Çalık, 26 yıldır iş hayatında ve 2.5 milyar dolarlık Çalık Holding’i yönetiyor. Holding Enerji, telekomünikasyon, finans, tekstil, inşaat, ticaret sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Çalık Grubu son olarak tartışmalı Passolig uygulamasının da sahibi.ADIM ADIM İMTİYAZ

2007 Irak Anayasası 140. Madde ülkedeki dev petrol yataklarının bulunduğu Kerkük’ün statüsüne ilişkin sorunun 2007 sonuna kadar yapılacak referandumla çözülmesini öngörüyordu. Bölgedeki Türkmen nüfusu düşünerek Kürtlerin bu referandumla Kerkük’ü Irak Kürdistan’ına bağlamasına karşı çıkan Türkiye plana karşı çıkıyordu. Barzani “Türkiye Kerkük’e karışırsa bizde Diyarbakır’a karışırız” derken Erdoğan 9 Nisan 2007’de “bedeli ağır olur” diyecekti.5 Kasım 2007

Beyaz Saray’da Başbakan Tayyip Erdoğan ile dönemin ABD Başkanı George W. Bush buluştu. Aynı yılın nisan ayından kasıma kadar geçen sürede ilginç bir şekilde; “Türkiye ile Kuzey Irak’taki Kürdistan yönetimi” arasında, daha doğrusu “Erdoğan ile Barzani arasında” bir yumuşama oldu. Bu yumuşamayı en iyi tarif eden kulisi kitaptaki tanımla “iddiayı” İngiliz Economist dergisi yazacaktı: Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Bush’a, Kürtlerin bölgesel hükümetinin tanınması ve PKK’lilere af için söz verdi.Mayıs 2008

Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül gazetecilere “Barzani ile güven oluşuyor” açıklamasını yaptı. 8 Ağustos 2008 “Güven”den 3 ay sonra yurtdışında birbiriyle bağlantılı 3 şirket kuruldu. İkisi Singapur, biri Karayipler’deki off shore cenneti British Virgin İsland’da.

Eylül 2008

Şirketlerin kuruluşundan bir ay sonra Türkiye ve PKK arasında Norveç Oslo’da barış görüşmeleri başladı.Ekim 2008-Mart 2011

Türkiye ile Irak Kürdistan yönetimi arasındaki sıcaklık her geçen gün arttı. Erbil’de 2010’da Türkiye konsolosluk açtı.25 Mart 2011

Powertrans adlı şirket Esentepe’deki Maya Akar Center C Blok’ta yer alan 4/24 numaralı ofiste 50 bin TL sermaye ve 770581 sicil numarasıyla kuruldu. Faaliyet konusu kuruluş sözleşmesinde şöyle belirtilmişti: Türkiye içinde ve dışında petrol boru hatları inşa etmek; ettirmek; inşa edilmiş petrol boru hatlarını devralmak, satın almak veya kiralamak, petrol boru hattı veya diğer taşıma araçlarıyla ülkeler arası ve transit olarak petrol nakliyatı faaliyetinde bulunmak. Kurucular ise yüzde 50’yle Singapur merkezli Grand Fortune Ventures (Büyük servet girişimleri) ile İstanbul Ümraniye’de oturan Ahmet Muhassıloğlu gözüküyordu. Her iki ortak da İsmail Kınoğlu adlı avukat tarafından temsil ediliyordu.

http://www.cumhuriyet.com.tr/thumbs/325x281/Archive/2015/3/12/230755_resource/erdddd.jpg

29 Mart 2011

İlk defa bir Türkiye Başbakanı Erbil’e ziyarette bulundu. Erdoğan “Değerli dostum Sayın Başkan Barzani” diye konuştu.


21 Nisan 2011

Powertrans firmasının yüzde 50 ortağı gözüken Ahmet Muhassıloğlu aradan bir ay geçmeden hisselerini bir diğer Singapurlu şirkete “Lucky Ventures”a (şanslı girişimciler) devretti. Ortaklar iki ayrı şirketmiş gibi duruyordu. Ancak ikisi de aynı gün 8 Ağustos 2008’de kurulmuştu. İkisi de Singapur Muhasebe Müdürlüğü (ACRA) kayıtlarına göre aynı adresteydi: 112 Robinson Road 12-01 Singapur 068902. Danışmanlık şirketleri de (Sovereign Trust), muhasebe şirketleri de (Red Dot Consult) aynıydı. Powertrans’ın Türkiye’deki ticaret sicil kaydında aynı isim yetkili gösterilmişti: Yong Ngiat Sim. Powertrans yöneticileri bu iki şirketi farklıymış gibi göstermeye çalıştı. Hatta Grand Fortune için sahte bir adres gösterdiler. Ama ACRA kayıtlarına göre şirketlerin faaliyet gösterdiği yer aynıydı. Gösterilen sahte adres ise Singapur’da barlar sokağında, eğlence mekanı olarak işletilen bir binaydı.

Singapur’daki şirketler daha sonra bugün gizlilik seviyesi İsviçre’den bile fazla olan British Virgin Islands’a taşındı. Singapur’daki şirketler kabuk şirket (shell company) olarak kullanılıyor. Özellikle son yıllarda yasadışı iş yapanlar ile servetlerini gizlemek isteyen Rus ve Çinli işadamlarının çok sık yaptıkları gibi.12 Haziran 2011

Tayyip Erdoğan’ın “ustalık dönemi” diye adlandırdığı dönem başladı.6 Temmuz 2011

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayından sonra kabineyi 6 Temmuz’da açıkladı.7 Temmuz 2011

61. Hükümetin ilk Bakanlar Kurulu toplandı. Bu toplantıda önemli bir karar alındı. 18 Temmuz 2011’de yürürlüğe girecek bir karardı bu. “Ham petrol ve Jet Yakıtı’nın Türkiye üzerinden kara ve demir yoluyla taşınması.”14 Temmuz 2011

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 14 Temmuz 2011 tarihli ve 482 sayılı yazısı üzerine 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun 55. maddesine göre alınan bir karardı bu. Kararda “Ülke menfaatı açısından gerekli olan hallerde ham petrol ve jet yakıtının Türkiye gümrük bölgesinde karayolu ve demiryolu ile transitinde uyulacak usul ve esaslar” düzenlenmiş ve “işin yürütmesi” Gümrük ve Ticaret Bakanı’na verilmişti. Yani Erdoğan; Türkiye’de kurulu şirketlere ham petrol ve jet yakıtının Türkiye üzerinden transit geçirme izni verme hakkına kavuşmuştu. İşin başına da en güvendiği isimlerden Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı’yı koymuştu.11 Kasım 2011

Karar 28109 sayılı Resmi Gazete’den yayımlanarak yürürlüğe girdi.21 Aralık 2011

Powertrans şirketi gerekli altyapıyı kurmak için sermaye artırımına gitti. 50 bin TL olan kuruluş sermayesini 10 milyon TL’ye çıkardı.4 Haziran 2012

Ahmet Şadi Güngör şirketin genel müdürlüğünü üstlendi. Bu isim 2007’de AKP’nin Kocaeli milletvekili adayıydı. Şevket Acar da mali işler genel müdürlüğüne getirildi.Temmuz 2011

Sermaye artırımı, ekip değişimi, lisans süresi ardından Powertrans çalışmaya başladı. Ortakları arasında Mehmet Emin Karamehmet ile Mehmet Sepil’in bulunduğu Genel Energy’nin Kürt Bölgesi’nde Tak Tak’taki petrolünü Türkiye’ye taşımaya başladılar.Ekim 2012

Bağdat Yönetiminden ilk itiraz 2012’nin sonlarında duyuldu. Tankerlerin sayısı çok çoğalmıştı.11 Aralık 2012

Tartışmalar Washington’a sıçradı. ABD’liler kamyonlarla başlayan petrol ticareti yüzünden yaşanan Ankara-Bağdat ihtilafında İrak yönetiminin yanında durduklarını söylediler.Ocak 2013

Irak Petrol Bakanlığı Türkiye’ye petrol taşıyan Powertrans tankerleriyle ilgili açıklama yaptı. Irak devlet şirketi SOMO’nun Irak’tan petrol ihracına yetkili tek kurum olduğunu, bu kuralı ihlal eden şirketlerin kargolarına el koyulacağını duyurdu.Aralık 2013

Kuzey Irak’tan Türkiye’ye ham petrolü taşıyan kamyonların dışında bir de boru hattı yapılacağı konuşulmaya başlandı. ABD durumdan hoşlanmadı.

http://www.cumhuriyet.com.tr/m/haber/turkiye/230755/Enerji_bakani_yapilan_Erdogan_in_damadina_petrol_k iyagi.html


Gökçek'in Doğalgaz Vurgununu Hatırlıyor musunuz?


Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2005 yılında aldığı fazla doğalgaz bedelini geri ödemek için Mart ayında yapılacak yerel seçimin sonuçlarını bekliyor. Büyükşehir, EPDK’nın konuyla ilgili kararının Mart ayında verilmiş olmasına rağmen geri ödemeleri yaklaşık 1,5 sene sonra yapmış olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü’nün, 2005 yılının ikinci yarısında, abonelerinden fazla para tahsil ettiği, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından kesinleştirilmiş ve geri ödeme kararı Mart ayında alınmıştı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ise EPDK’nın karanının Mart ayında alınmış olmasına rağmen seçim sonrasına ertelediği ödemeler ile hem usulsüz topladığı paraları seçim yatırımına dönüştürmeyi hem de gelecek belediye yönetimini zor durumda bırakmayı planlıyor. Tüketiciden haksız alınan bedelin 4 yıllık kullanımıyla elde edilen gelir ise Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in yanına kar kalıyor.

Başkent Doğalgaz A.Ş. tarafından yapılan açıklamaya göre geri ödemeler 1 Haziran 2009 tarihinden başlamak üzere 7 ay içerisinde ve abonenin isteğine göre nakit ya da fazla gaz olarak yapılacak. Şirkete doğalgaz borcu olanların borçları ise, alacaklarından düşülecek.

Açıklamada ayrıca, EGO’nun 2 Haziran 2005-1 Ocak 2006 tarihleri arasında tahsil ettiği fazla bedelin geri ödenebilmesi için kuruma başvurulması gerektiği kaydedilmiş olmasına rağmen başvuru ile ilgili tarih aralığı belirtilmedi. Açıklamada, “Kapalı abone konumda bulunan müşteriler ve aktif durumda bulunan mekanik (faturalı) sayaç kullanan abonelere, kimlik ya da yetki belgesi karşılığında, Maltepe Abone Merkezimizden nakit ödeme yapılacaktır” şeklinde bilgi verildi.

Başkent Doğalgaz A.Ş. tarafından duyurulan alacaklı listesine göre toplam 850 bin doğalgaz kullanıcısından fazla bedel tahsil edilmiş bulunuyor. Abonelerin isim listesi, şirketin GMK Bulvarı No:46 Maltepe’deki binasında veya “www.baskentdogalgaz.com.tr/duzeltmekatsayisi.asp” internet adresinde görülebiliyor.

Başkent Doğalgaz A.Ş.’den yapılan açıklama şöyle:
“Ego Genel Müdürlüğü’nün, 02.06.2005 – 01.01.2006 tarihleri arasında, ‘DÜZELTME KATSAYISI’ uygulamasının 02.06.2005 tarih ve 25833 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak Yürürlüğe giren, ‘Doğalgazın Faturalandırılmaya Esas Satış Miktarının Tespiti ve Faturalandırılmasına ilişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 7.maddesi hükümlerine aykırı olarak, abonelerden fazla doğalgaz bedeli tahsil ettiği, EPDK’nın 13.03.2008 ve 37/1 sayılı kararıyla bildirilmiştir.

02.06.2005 – 01.01.2006 tarihleri arasında doğalgaz kullanan abonelerden tahsil edilen bedel, ilgili mevzuat kapsamında geri ödenecektir.

Fazla doğalgaz bedeli tahsil edilen abonelerin isimleri, unvanları ve abone bazında fazla tahsil edilen bedeller,ay bazında hesaplanarak belirtilen tutarların gösterildiği listeler, Şirketimizin ‘GMK Bulvarı No:46 Maltepe/ANKARA’ adresindeki Abone Merkezi’nde ve http://baskentdogalgaz.com.tr adresindeki web sitemizde ilan olunmuştur. Bu adreste yer alan ‘Online İşlemler’ bölümünden abone numarası girilerek sorgulama yapılabilmektedir.

Fazla tahsil edilen doğalgaz bedelleri,1 Haziran 2009 tarihinden başlamak üzere 7ay içerisinde, abonenin isteğine göre nakit ya da fazla gaz olarak iade edilecektir.(ÖRNEK: Haziran 2005’teki fazla tahsil edilen ya da eksik yüklenen gaz miktarı karşılığı bedel, Haziran 2009’da geri ödenecektir.

Şirketimize doğalgaz borcu olanların borçları varsa, alacaklarından mahsup edilecektir.

Kapalı abone konumda bulunan müşteriler ve aktif durumda bulunan mekanik (faturalı) sayaç kullanan abonelere, kimlik ya da yetki belgesi karşılığında, Maltepe Abone Merkezimizden nakit ödeme yapılacaktır.”

Sendika.org
Azerbaycan, Kırım ve Çeçenistan bile Türkiye'ye sırtını döndü. Putin'e açıkça destek beyan ediyorlar ve şimdiden antipropagandaya başladılar. Rusya, büyük ihtimalle, Erdoğan ve AKP hükümetinin tüm kirli çamaşırlarını serecek ortaya ve uluslararası mahkemelerde yargılanmaları için çaba harcayacak. O zaman ne yapacaksınız? Putin de Paralelci mi diyeceksiniz? :D :D :D

Öyle Cemaat işine benzemez Rus istihbaratı ve lobisi.

Sonları fena olacak, bunlar tüm dünyadan izole edilecek. Savaş suçlusu ve hatta (IŞİD ile) terör ortaklığı gibi suçlamalarla karşılaşacaklar ve büyük ihtimalle suçlu bulunacaklar. Zira öyle haber yapanı tutuklama gibi bir lüksü bulamayacaklarından hepsi tel tel dökülecek ve AKP diye birşey kalmayacak. İşte asıl dertleri bunlardır bu cenahın. Trollerin kullanıldığı, üfürükten teyyare Yandex boykotu ne firmayı etkiler, ne de bize birşey kazandırır. Laf ola beri gele işte. Gençler boş boş tartışsın diyedir telaş. Gündemden şu korkuları perdeleyelim diyedir telaşları.

deniz
29 11 2015, 12:51
Milliyetçilik haz ettiğim birşey değil ama bu trollerin de ağzına alması, milliyetçiliğe küfürdür yaw! Siz içinizdeki kirli çamaşırları yıkayın. Gerisini kamuoyu halleder. Veya bakın dünya medyası nelerle meşgul. Velhasılkelam birileri uluslararası mahkemelerde gidici görünüyor.

Aşağıdakine benzer haberleri Rus Medyası henüz yeni yeni yayınlamaya başladı. Oysa Avrupa ve Amerika Medyası çoktan bu tür haberler yapmıştı. Rus Devlet Yönetimi'nin damarına basıldığı için bunlarla karşı karşıyayız. Yani pek yok birbirinizden farkınız. Tek fark, onlar daha güçlü ve daha sistematik çalışma yürütüyor.


Rus kanallarında Bilal Erdoğan fotoğrafları

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Russia Today, "Ankara'nın IŞİD'le petrol ticareti" haberinde Bilal Erdoğan fotoğrafı kullandı.

http://static.birgun.net/resim/haber-detay-resim/2015/11/26/rus-kanallarinda-bilal-erdogan-fotograflari-91358-5.jpg

Putin'in "Türkiye IŞİD'le petrol ticareti yapıyor" ve Başbakanı Medvedev'in "Türk yetkililer işin içinde" sözlerinin ardından Rusya'da Televizyon ve gazeteler, bu konuya yoğunlaştı.

Rusya'nın en büyük yayın kuruluşlarından Russia Today Türkiye'nin IŞİD ile petrol ticaretini anlattığı haberlerde dikkat çeken bir Bilal Erdoğan fotoğrafı kullandı.

http://static.birgun.net/resim/haber-ici-resim/2015/11/26/rus-kanallarinda-bilal-erdogan-fotograflari-91361-1.jpg

"Ankara'nın IŞİD'le petrol ticareti" başlıklı haberin içeriğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın sakallı 2 kişiyle çekilmiş bir fotoğrafı yayınlandı. Erdoğan'ı IŞİD'le petrol ticareti yapmakla itham eden Russia Today, Bilal Erdoğan'ın fotoğrafını da özellikle kullandı.

Russia Today'in kullandığı fotoğrafta Bilal Erdoğan Selefi görünümlü kişilerle birlikte görülüyor. Söz konusu kişiler ise Aksaray'da lokanta işleten iki kardeş.

Russia Today dışındaki TV kanallarında da Bilal Erdoğan'ın yer aldığı fotoğraflar kullanılıyor.

BirGün: http://www.birgun.net/haber-detay/rus-kanallarinda-bilal-erdogan-fotograflari-96154.html


Birkaç ay geriye gidersek Amerikan medyasından neler yayınlanmış görebiliriz...


Observer: Türkiye-IŞİD ilişkisi belgeleri ABD'nin elindeTarih: 26 Temmuz 2015

http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/660/amz/worldservice/live/assets/images/2015/06/22/150622170137_islamic_state_fighters_propaganda_624 x351__nocredit.jpg

İngiliz Observer gazetesinde yer alan bir haberde, Türkiye'nin Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) petrol ticaretine kolaylık sağladığına dair yeni detayların gün yüzüne çıktığını iddia ediliyor.


Martin Chulov imzalı haber özetle şöyle:


"ABD özel kuvvetler birimi Mayıs ayında Suriye'de üst düzey bir IŞİD liderine yönelik operasyon düzenlemiş ve komşu ülkelere operasyonla ilgili bilgi vermemeye özen göstermişti
"O dönemde türünün tek örneği olan operasyonun hedefi IŞİD'in petrol kaçakçılığından sorumlu yöneticisi Ebu Sayyaf'tı. IŞİD'in üst düzey isimleri hariç kimse Ebu Sayyaf'ın adını dahi bilmese de, bu isim Türkiye'ye hiç yabancı değildi.
"2013'ün ortalarından itibaren Tunuslu Ebu Sayyaf Suriye'nin doğusundaki petrol sahalarından çıkarılan petrolün ülke dışına kaçırılmasından sorumlu isim haline gelmişti.
6 ay boyunca günde 1 ila 4 milyon $"Karaborsa petrol, kısa sürede IŞİD'in en önemli gelir kapılarından birisine dönüştü. En önemli alıcı konumunda ise Türkler bulunuyordu.
"Cihatçı gruplar ve Türkler arasındaki petrol ticareti, iki taraf arasındaki işbirliğinin bir kanıtı olarak kabul edilir hale gelmiş durumda. Petrol ticareti bağlantıları ABD ve Avrupa tarafından da tepkiyle karşılanmıştı.
"Yapılan tahminler 2013'ün başından itibaren 6 ay boyunca IŞİD'in petrol ticaretinden günlük 1 ila 4 milyon dolar gelir sağladığına işaret ediyor. Bu finansal kaynak örgütü sınırlı imkanlara sahip hırslı bir yapıdan, yabancı savaşçıları dahi çekebilen ve ülkelerin sınırlarını tehdit eden bir yapıya dönüştürdü.
"Tüm bölgede şiddet sınırların ötesine taşınır hale gelmiş durumda. Çok sayıda göçmen farklı ülkelere kaçmak zorunda kaldı ve çevre ülkelerde rejimler farklı boyutlara ulaşan krizlerle yüz yüze hale geldi.
"Suriye'den yükselen istikrarsızlık dalgaları Türkiye'den Ürdün'ü, Irak'ı ve İsrail'i bir şekilde etkiler hale geldi.
"Koalisyon güçlerinin yaklaşık bir yıldır devam eden hava saldırılarına karşın IŞİD Suriye'nin kuzeyinde ve doğusunda gücünü koruyor ve Irak'ın batısına da büyük ölçüde hakim durumda. Örgüt Lübnan'ın doğu sınırında da varlığını hissettiriyor.

http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/624/amz/worldservice/live/assets/images/2015/07/25/150725080549_turkey_air_strike_is_624x351_ap.jpg
TSK tarafından yayınlanan videoda, F-16'ların vurduğu IŞİD hedefleri görülüyordu.


"IŞİD'e bağlılığını ilan eden gruplar ise Kuzey Afrika'da güç kazanıyorlar.
"Ebu Sayyaf'ın öldürülmesinden hemen önce adı konmamış bir ittifaka yönelik şüpheler dile getiriliyordu. Ebu Sayyaf'ın karargahında ele geçirilen istihbaratın içeriğini bilen Batılı bir yetkili, Türk yetkililer ile IŞİD arasındaki doğrudan temasların artık 'inkar edilemeyeceğini' ifade ediyor.
"Yüzlerce flaş bellek ve belgenin ele geçirildiğini söyleyen yetkili, 'Tüm belgeler analiz ediliyor. Ancak aradaki bağlantılar şimdiden o kadar açık ve net ki Ankara ile aramızdaki politikalara ciddi tesiri olabilir' diyor.
"IŞİD'e karşı hava saldırıları neredeyse birinci yılını dolduracakken Perşembe günü Türkiye karıt tutumlarını bir kenara bıraktı ve Suriye sınırına gönderdiği savaş uçaklarıyla IŞİD hedeflerini vurdu.
"Hava harekatı 32 kişinin hayatını kaybettiği Suruç'taki bombalı saldırıya ve IŞİD ile sınırda çıkan çatışmada bir Türk askerinin ölmesine yanıt niteliğindeydi.

http://ichef-1.bbci.co.uk/news/ws/624/amz/worldservice/live/assets/images/2015/07/21/150721084702_sgdf_suruc_624x351_sgdf.jpg

Suruç'taki bombalı saldırıda hayatını kaybeden SGDF üyeleri Kobani'ye yardım götürmeyi amaçlıyordu.


"Her ne kadar o saldırılardan öncelikle IŞİD sorumlu tutulsa da, ülke içerisinde hükümetin politikalarına karşı tepki de büyük oldu.
"Daha sonra Türkiye'den gelen bir diğer açıklamada İncirlik üssünün de IŞİD'e karşı harekatta kullanıma açılacağı belirtildi. Türkiye bu açıklamasıyla İncirlik'in açılması için önce Suriye'de güvenli bir bölgenin yaratılması gerektiği fikrinden geri adım atıyordu.
"Suriye'deki iç karışıklıkların başlamasından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD'in yenilgiye uğratılabilmesi için öncelikle Beşar Esad rejiminin son bulması gerektiğini savunuyordu.
"Ancak Türkiye Ahrar'uş Şam veya Cabat El Nusra gibi cihatçı örgütlere de açıktan desteklemeye devam ediyordu. Batılı yetkili bu durumu 'Türkiye'nin ılımlı muhalif gruplar ile cihatçı örgütler arasında çizdiği çizgi çok ince. Türk ordusunun her iki tarafla da işbirliği yaptığı açık' diyor.
"Ankara'nın gözünde IŞİD belli bir noktadan sonra yönetilemeyen bir örgüt konumuna geldi. Batılı yetkili bu durumu 'IŞİD'i 'Dini istismar eden grup' olarak tanımladığımız sürece işbirliğine açık oldukları mesajını verdiler' diyerek yorumluyor.
"Ancak Türkiye'nin düşünce yapısında köklü bir değişim olmadı. Yaşananlar daha çok yüz yüze geldikleri tabloya karşı verilen bir tepki niteliğinde. Ancak yine de IŞİD'in Esad'a karşı bir koz olduğu fikrini terk etmiş gibi gözüküyorlar.

http://ichef.bbci.co.uk/news/ws/624/amz/worldservice/live/assets/images/2015/07/08/150708080036_erdogan_624x351_hurriyet.com.tr.jpg
Cumhurbaşkanı Erdoğan IŞİD hedeflerinin vurulmasının ardından yaptığı ilk açıklamada "Son aşamada artık bu iş çığırından çıkmış durumdaydı" demişti.


"Türkiye yeni Suriye tutumunu netleştirmeye çalışırken IŞİD Kilis'ten Haseke'ye kadar sınır boyunca etkinliğini sürdürüyor.
"IŞİD sınırdaki varlığını güçlü tutarak 'Halifeliğin' dışarıya açılan kapılarını güvence altında tutma amacında.
"Her ne kadar Ebu Sayyaf'ın yürüttüğü petrol kaçakçılığı artık işlemiyor olsa da, hâlâ tankerler derme çatma kuyulardan çekilen petrolü sınıra götürüyor. Bir IŞİD üyesi örgütün Suriye ve Irak'ta kontrol ettiği bölgeleri ekonomik açıdan kendi kendisine yetebilir hale getirmesinin uzun zaman alacağını vurguluyor ve 'Türklere ihtiyaçları var. İki taraf arasında yoğun bir işbirliği de söz konusu. Türkiye'nin IŞİD'e çok sert bir darbe vurması da güç' yorumunu yapıyor.
"Ancak Ebu Sayyaf'ın karargahından elde edilen istihbaratı gören Batılı yetkili 'Her şeyin gölgelerde gizlendiği bir dönem kapanıyor. Artık her şeyin gün yüzüne çıktığı bir döneme giriyoruz. Lübnan sınırında Hizbullah'ın etkinliği artıyor. Türkiye'ye gelince, nasıl tanımlamak isterseniz isteyin, Ankara'nın rolü de netleşiyor. Türkiye için kritik bir dönemdeyiz. IŞİD'i kendi ülkeleri için bir tehdit olarak görecekler mi? Esad IŞİD ile oynayıp kaybetti. Türkler de aynı sonucu yaşayabilir.' yorumunu yapıyor."


BBC: http://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/07/150726_guardian_isid_turkiye

WeBMasteR
29 11 2015, 16:09
Kolay milliyetçilik demek lazım buna.

Biz site sahiplerinin tepkilerine değinelim kısaca.

Acaba kaçınız, sitenizin Yandex'te indekslenmesini engellediniz? Engellemeyi bilmiyorsanız yardımcı olalım:

FTP'nizde ana dizinde robots.txt dosyası vardır. Onun içine;

User-Agent: Yandex
Disallow: /

Bu kodları eklerseniz, Yandex'i boykot etmeyi belki başarabilirsiniz.

Yine bir önlem olarak da .htaccess dosyasına şu kodları da ekleyebilirsiniz:


***nbsp;Vulnerability Scanners
SetEnvIfNoCase User-Agent "Acunetix" bad_bot
SetEnvIfNoCase User-Agent "FHscan" bad_bot

***nbsp;Aggressive Chinese Search Engine
SetEnvIfNoCase User-Agent "Baiduspider" bad_bot

***nbsp;Aggressive Russian Search Engine
SetEnvIfNoCase User-Agent "Yandex" bad_bot

<Limit GET POST HEAD>
Order Allow,Deny
Allow from all

***nbsp;Cyveillance
deny from 38.100.19.8/29
deny from 38.100.21.0/24
deny from 38.100.41.64/26
deny from 38.105.71.0/25
deny from 38.105.83.0/27
deny from 38.112.21.140/30
deny from 38.118.42.32/29
deny from 65.213.208.128/27
deny from 65.222.176.96/27
deny from 65.222.185.72/29

Deny from env=bad_bot
</Limit>

Bu kodları da .htaccess dosyanıza ekleyin. Tüm ip adresleri ve teknik detaylar için şu konuya bakabilirsiniz: Yandex Bot IP Adreslerini Engellemek Zorunda Kaldık (http://webmaster.bbs.tr/showthread.php/11413-yandex-bot-ip-adreslerini-engellemek-zorunda-kaldik)

erkolay
29 11 2015, 23:46
Rusya'dan haber bildiren onyıllardır basın temsilcisi olan Hakan AKSAY'ın bu gerilimli günlerde yaşadıklarını ve tanıklıklarını anlattığı makalesini bir okuyalım. Yazıda da göreceğiniz gibi, hamaset, ezbere milliyetçilik ve daha da ileriye gidecek olursak savaş çığırtkanlığı heryerde var. Hele Türkiye'de AKP iktidarı %49,5 oyla temsil ediliyorum diyor ya, Rusya'da Putin %90 oyla seçilmişti. Yani durum her iki tarafta da yönetimlerin belirlediği akımlarda gelişiyor. Yani her iki halk için de etkisi büyük gelişmelere gebe bu gerilim.

Yazarın makalesine geçelim:Putin Erdoğan'ı iktidardan düşürür mü? Türk-Rus savaşı çıkar mı?
Dört günlük Moskova seyahatim bitti.

Doğrusu o dört gün, bana dört hafta gibi geldi.

Rus uçağının düşürülme haberi, ardından toplantılar ve görüşmeler, gazete ve televizyonlarda mülakatlar ve tartışmalar, her iki ülke medyasını izlerken hissettiğim kasvet, siyasetten insani konulara kadar karşılaştığım bir sürü soru...

"Uçağı neden düşürdüler?"

"Şimdi ne olacak?"

"Bizi bir felâket mi bekliyor?"

"Rusya'daki Türkler, Türkiye'deki Ruslar memleketlerine dönmek zorunda mı kalacak?"

Az önce gazetesinde yayımlamak üzere Can Dündar'la Erdem Gül'ün tutuklanmasından uçak krizine kadar bir dizi soru sormuş olan Rus meslektaşım, beni havaalanına uğurlarken şakayla karışık uyarıyor:

"Dikkatli ol! Umarım seni içeri tıkmazlar... Bizimkiler veya sizinkiler..."

Gülerek umudunu paylaştığımı söylüyorum.

Onunla vedalaştıktan sonra bu sözler ve kendi gülüşüm bana ağır geliyor.

Nasıl bir ortamda yaşıyoruz!

Şu anda Rusya'da Türk olmak zor zanaat. Zorluğun çeşitleri arasında, sınırı her iki yönde geçerken karşılaşılan sıkıntılar da var: Sorgu-sual, gözaltı, pasaporta kara damga yiyerek sınır dışı edilme...

Türkiye'de de, malum, "havuzsuz" gazeteci olup siyaset yazmak kolay iş değil...

Birkaç gün önce başlamasına rağmen olağanüstü hızla büyüyen Türk-Rus kriziyle ilgili söyleyip yazdıklarımın birçok Türkten ve Rustan sert tepki gördüğünü de ekleyeyim. Şaşırmıyorum; savaş psikolojisi, çoğunluğu milliyetçi ve şiddet yanlısı çizgiye iter; farklı bakış açısına, eleştiriye, bazı konularda geri adım atarak uzlaşmaya yönelme çağrısına katlanılmaz.

Gümrük kontrolünden geçerken iri mavi gözlü, gencecik bir "devlet güvenlik görevlisi" kadın, pasaportumda Rusya'da epeyce yaşamış olduğumun izlerini görünce "Buralarda kaç yıl yaşadınız?" diye soruyor.

"Muhtemelen sizin yaşadığınız toplam yıl sayısından daha fazla."

Önce duraksıyor. Sonra gülümsüyor. Gülümseyince yüz hatları iyice aydınlanıp daha da güzelleşiyor. Sanırım beni tutuklamayacak.

Uçağa varana kadar bu güzel görüntü aklımdan silinip gidiyor, yerine yine son dört günün sorunları geliyor.

Yalnız ben değil, bütün yolcular sıkıntılı.

Ne kadar ağırlık kaldırır acaba bu uçaklar? Yok, tamam, tonlarca ağırlığı kaldırır, biliyorum da... Bu kadar ağır üzüntü ve kaygıyı da kaldırabilir mi?..

Türk ve Rus medyası anında değişti

Uçakta elimdeki bir tomar gazeteye gömülüyorum.

Önce Türkler ve "havuz"...

Daha düne kadar "Reis'in arkadaşı" ve "Batı'ya karşı ittifakımız", belki bizi "ŞİÖ'ye alacak" olan Putin'e çoktan savaş açılmış bile.

Uçağın düşürülmesi konusu genelde 1-2 satır... Daha çok Rusya'nın Türkiye'ye karşı tavrı ele alınıp "yüzde 49.5'luk bir şiddetle" bu sefer Putin'e darbeler indiriliyor.

Krizden dolayı kaygı duyan pek yok gibi. Bu işin sonu nereye varır, içerde ve dışarda yaşanacak sıkıntılar neler olabilir; bunlar ilgi görmüyor. Türkiye'nin haklılığı ve gücü coşkuyla anlatılıyor. İşi küfür etmeye ve yıllardır pek gündemde olmayan "Nataşa edebiyatı"nı hatırlamaya vardıranlar bile çıkıyor.

Rus gazetelerine geçiyorum.

Çoğunda Erdoğan'a karşı kullanılan dil değişmiş durumda. Daha düne kadar fazla kurcalamadıkları veya hafifçe işaret edip geçtikleri "Türkiye'nin İslamlaşması", "Erdoğan'ın ve oğlunun IŞİD'le petrol bağlantısı", "Türklerin neredeyse tarihin her döneminde Rusya'ya darbe vurmaya çalıştığı" gibi konular bugün gırla gidiyor.

Haftalık Argumenti Nedeli gazetesinin kapağında Erdoğan'ın ve Lenin'in fotoğrafları yan yana kullanılmış. Başlıkta "İlyiç (Lenin'in adlarından biri – HA) Türkiye'yi niye kurtardı?" denmiş. Rusya'nın Ulusal Kurtuluş Savaşımız'a yaptığı silah ve maddi yardımının hatalı olduğundan girip uçağın düşürülmesinden çıkmışlar.

Birkaç gazetede açıkça "intikam vurgusu" dikkat çekiyor. "Rusya'nın ulusal gururu adına" düşürülen uçağın ve öldürülen pilotun cezasının verilmesi talep ediliyor.

Çarşamba günü Rusya televizyonu Birinci Kanal'da bir tartışma programına katıldım. Orada da moderatör bu "ulusal gurur adına" Rusların milyarlarca dolardan vazgeçmeye hazır olduğunu birkaç kez söylemişti. (Bu söylem, Ukrayna anlaşmazlığı yüzünden Batı'nın Rusya'ya uyguladığı ekonomik yaptırımlarla ilgili olarak ortaya çıkıp yaygınlaştı.)

Programda Türkiye'ye savaş açmaktan, "benzer tipte bir askerî Türk uçağını bombalamaktan" bahseden insanlar arasında (Rus milletvekilleri de dâhil) çıkıp "bir Türk olarak" konuşmak doğrusu pek kolay olmadı. Benim gibi ülkesindeki iktidarı ve uçağın düşürülmesini savunmayan biri için bile. Tek bir nedenle: Türkiye vatandaşıyım ve şu sıralar neredeyse bütün Türkler "düşman".

Elbette Rusya halkının tümünün böyle düşünmediği açık. Ama salıdan bu yana iktidarın tepesinden aşağıya kadar, özellikle de televizyon ve gazetelerde öylesine sert bir söylem var ki... Son yıllarda savaş ve gerginlikler içinde yaşayagelen ve lideri Putin'e "yüzde 90'lık destek" veren toplumun kısa sürede bundan etkilenmemesi imkânsız.

Erdoğan iktidarının sonu geldi mi?

Perşembe günü görüştüğüm eski bir arkadaşım sık sık yaptığı gibi "hain bir gülümsemeyle" söze giriyor:

"13 yılın ardından 1 Kasım'da da Erdoğan'a gücünüz yetmedi, değil mi? Neyse, bundan sonra artık üzülmenize gerek yok..."

Gülüşü iyice esrarengiz bir hal alıyor.

"Hayrola, diyorum, bana vereceğin sihirli bir formül mü var?"

"Ne formülü! Sizinki Putin'i kimsenin kızdırmadığı kadar kızdırdı. Bundan sonra işi zor! Önce ekonomik yaptırımlar, sonra başka önlemler... Erdoğan iktidarının sonuna geldi! Saakaşvili ne oldu?.."

Hep böyledir, ne zaman ciddi olduğu, ne zaman şaka yaptığı anlaşılmaz. Gülüp geçiyorum.

Ama şimdi uçakta okuduğum bazı gazetelerde bu konuyu ciddi ciddi ima edenler var. Erdoğan'ın Rusya uçağını düşürmesinin onun sandığından çok ağır sonuçları olacağını savunanlar, hatta "13. Rus-Türk savaşının Erdoğan açısından son olacağını" (geçmişe ve ünlü dizi filme atıfta bulunarak Türk liderin tarihe "Muhteşem Erdoğan" değil, "Son Erdoğan" olarak geçeceğini) öne sürenler bile.

Moskova'nın bundan sonra Ankara'nın IŞİD bağlantılarını kanıtlayarak onu dünyadan izole edeceği, Kürtlerle ilişkilerini hızla geliştireceği, Ermeni soykırımı konusunda aktifleşeceği öngörüleri de çok sık tekrarlanıyor.

Rusya'nın bölgede aldığı askerî önlemlerle ilgili ayrıntılı bilgiler veren bir gazetedeki upuzun yazıyı okuduktan sonra ötekilere bir süre hiç el sürmemeye karar veriyorum. Çünkü iki ülke arasında savaş çıkması ihtimalini okurken içim daralıyor.

Uçağın camından dışarı bakıyorum. Ortalık kapkaranlık.

Kendi kendime soruyorum:

"1981'de geldin bu ülkeye. O zamandan beri Moskova ile Ankara arasında çok şey gördün, yaşadın. Soğuk Savaş uygulamaları, Kafkasya ve Orta Asya gerginlikleri, Çeçen ve Kürt kartları... Hiç böyle bir dönem yaşadın mı? Ve bunca tecrübeyle yarın ne olur söyleyebiliyor musun?"

Hayır, hiç böyle bir dönem olmadı.

Ve yarın ne olacağını söylemek çok zor.

Askerî gerginlik? Çatışma? Savaş?

Bilemiyorum. Sanmıyorum. Az ihtimal. Ama yüzde yüz olmaz diyemiyorum.

Gerginlik, "düşmanlık söylemi", karşılıklı tehlikeli adımlar ve ticaret erbabından sıradan insanlara kadar milyonlarca insanı olumsuz etkileyecek uygulamalar?

Evet, bu ihtimal gerçekleşmeye başladı bile.

Kısa sürede gidişat değiştirilmezse, çok kötü günler bekliyor bizi.

Neden? Neden? Neden?

Uçak inişe geçiyor.

Gazeteleri toparlıyorum.

Okuduğum, duyduğum, düşündüğüm her şey aklımdan çıkmış gibi sanki.

Sadece tek bir soru var aklımda:

"O uçağı düşürenlerin gerçek amaçları neydi?"

Hakan Aksay - T24 (http://t24.com.tr/yazarlar/hakan-aksay/putin-erdogani-iktidardan-dusurur-mu-turk-rus-savasi-cikar-mi,13341)