PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Can Dündar ve Erdem Gül Tutuklandıdeniz
26 11 2015, 23:14
Türkiye'de Gazetecilik, Özgür ve Bağımsız Habercilik Öldürülmeye Çalışılıyor

17 - 25 Aralık yolsuzluk iddiaları, MİT tırlarında silah bulunduğu iddiaları ile ilgili haber yapan gazetecilerin, bu konularda söz söyleyen (Aydınlık-Perinçek çevresi hariç) herkesin baskılarla karşılaştığı, açık faşizm yaşadığımız bir dönemdeyiz. Ne gerçekler ebediyen saklanabilir, ne de insanların hepsini baskıyla sindirebilirler. İllaki gerçeklerin yüzlerine tokat gibi vurulacağı daha çok haber göreceğiz. Hala yürekli gazetecilerimiz vardır mutlaka...

http://i.internethaber.com/files/2015/11/26/1490316/1490316_h.jpg?v=1448567114

Can Dündar ve Erdem Gül, "MİT TIR'ları" soruşturması kapsamında mahkeme tarafından tutuklandı.


Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, gazetede, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdikleri gerekçesiyle haklarında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı.

Soruşturmayı yürüten savcılıkça tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilen Dündar ve Gül'ün sorgusu sona erdi.
Nöbetçi İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmalarına karar verdi.
Dündar ve Gül, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan'a ''şüpheli'' sıfatıyla yaklaşık 2 saat ifade vermişti.
İfade işlemlerinin ardından Başsavcıvekili Fidan, Dündar ve Gül'ü, ''devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek'', ''devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak'' ve ''silahlı örgüte üye olmamakla birlikte bilerek veya isteyerek yardım etmek'' suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etmişti.

SORUŞTURMA MAYIS AYINDA BAŞLATILDI
Can Dündar ve Erdem Gül hakkında geçtiğimiz Mayıs ayında MİT'e ait TIR'larda yapılan aramaların fotoğraflarının ve kamera görüntüsünün Cumhuriyet Gazetesi ve internet sitesinde yayınlanmasının ardından soruşturma başlatılmıştı.

http://i.internethaber.com/uploads/content/vvjpg.jpg?v=1448562780

İFADELERİ İKİ SAAT SÜRDÜ
Dündar ve Gül, bu sabah saatlerinde soruşturma kapsamında ifade vermek üzere İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na geldi. Dündar ve Gül, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan'a "şüpheli" sıfatıyla yaklaşık 2 saat ifade verdi.

CAN DÜNDAR ANLATTI
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, savcıya ifade verdikten sonra açıklamalarda bulundu. Dündar'ın açıklamaları esnasında Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül ifade veriyordu.
Dündar ifadesiyle ilgili şunları anlattı:
"İfademizi verdik. Savcı bu yayınladığımız haberin kaynağını sordu. Nedenini sordu. Tabi bu tür şeylerde gazetecilerin kaynağını açıklamama hakkı var, bunu hatırlattık. Kaynağımızı açıklamak zorunda değiliz dedik.
Ama öte yandan neden yaptınız sorusunun nedeni çok açık. Burada kamuoyunun bilgilenme hakkı, devletin bir suç işliyorsa bunun ortaya çıkarılması bir gazetecilik görevidir, bunun altını çizdik. Uluslararası örnekleri verdik. Watergate'ten Wikileaks'e kadar pek çok örneği var. Ulusal güvenlikle ifade özgürlüğünün çıkar çatışması yaşadığı... Türkiye'de de bu olay bunun bir örneğidir.
Biz üstümüze düşeni yaptık ve bunun cemaatle hiçbir ilgisi olmadığını da anlattık"

http://i.internethaber.com/uploads/content/2jpg.jpg?v=1448562804

"HALKIN HABER ALMA HAKKINI SAVUNUYORUZ"
Tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, mahkemeye ara verildiği sırada, milletvekili Eren Erdem'in Periscope yayınına katıldı.

Can Dündar şunları söyledi:
"Savunduğumuz şey basın özgürlüğü, gazetecilik hakkı ama onun ötesinde biz bu halkın bilgi hakkını savunuyoruz. Ve iktidarın yalan söylemesine karşı bunları ifşa etme özgürlüğümüzü savunuyoruz. Ve dolayısıyla bu bir ip çekme yarışı ise devletin saklama ve yalan hakkıyla, halkın bilme hakkı arasında biz o sınırı mümkün olduğunca bu tarafa çekmeye çalışıyoruz. Burada olan gazetecilerin, bizi savunmaya gelen dost milletvekillerinin kişisel meselesi değil. Bu bir toplumun, iktidarın elinde gasp edilmiş haklarını geri alma mücadelesi. Burada ne kadar kalabalık olursak o kadar boğabileceğiz yalanları. Ama ne kadar azalırsak bu hakkımız o kadar elimizden alınacak."

ERDEM GÜL'DEN FLAŞ AÇIKLAMALAR
CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem'in internet üzerinden yaptığı canlı yayında Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül açıklama yaptı. Gül, şunları söyledi:

"DELİL GÖSTERMEDİLER"
"Ben savunmamda da söyledim. Yazdığım haber nedeniyle bana savcılıkta da burada da sorgumda da yönelttikleri suçlamalar karşısında yazdığım bir haber dışında hiçbir delil göstermediler.

"HABER YAZDIM TUTUKLANMAK ÜZEREYİM"
Ben yazdığım haber nedeniyle casusluktan tutun da bir örgüte üye olmadan da, devletin sırlarını ifşa etmekten yargılanıyorum. Kiminle ne yaptığıma dair delil göstermediler. Haber yazdım tutuklanmak üzereyim. Hakimin diyeceği kararla iş bitmiş olacak.

http://i.internethaber.com/uploads/content/nnjpg.jpg?v=1448562847

DÜNDAR VE GÜL'E TUTUKLAMA TALEBİ
Başsavcıvekili Fidan, iki gazetecinin "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" ve "silahlı örgüte üye olmak" suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Dündar ve Gül'e destek için CHP ve HDP'li milletvekilleri ile meslektaşları adliye koridorlarında yalnız bırakmadı.

GAZETECİLERDEN DESTEK

Aralarında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başdanışmanı Ahmet Sever'in de bulunduğu çok sayıda gazeteci arkadaşı, Can Dündar'a destek vermek amacıyla Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'ne geldi.

SORUŞTURMA NASIL BAŞLADI?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhuriyet gazetesinde, 29 Mayıs'ta MİT TIR'ları ilgili yayımlanan fotoğraflı haber üzerine, "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasi ve askeri casusluk, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, terör örgütünün propagandasını yapma" suçlarından, Dündar ve Gül hakkında soruşturma başlattı.

Başsavcılığın talebi üzerine nöbetçi İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği, internet sitelerindeki söz konusu yayınların içeriklerinin engellenmesine karar verdi.

ERDOĞAN'IN AVUKATI DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu da 2 Haziran'da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Can Dündar hakkında, genel yayın yönetmeni olduğu Cumhuriyet gazetesinde geçen yıl Hatay ve Adana'da, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili, "gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdiği" gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

Soruşturmayı İstanbul cumhuriyet başsavcıvekillerinden İrfan Fidan yürütüyor.

internethaber.com (http://www.internethaber.com/can-dundar-ve-erdem-gul-icin-bomba-karar-1490316h.htm)

deniz
26 11 2015, 23:18
Gazeteport'tan cesur bir dayanışma örneği...

Haber suç sayıldı ve 2 gazeteci tutuklandı. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül Cumhuriyet Gazetesi'nde 29 Mayıs 2015'te 1. sayfa'da yayınlanan "İşte Erdoğan'ın Yok dediği Silahlar" manşeti suç sayılarak hapse gönderildi.


Gazeteport Cumhuriyetin haberinin "gerçek haber" olduğunu biliyor ve aynen O suç sayılan birinci sayfasını yayınlıyoruz.

http://gazeteport.com/wp-content/uploads/2015/11/cumhuriyet2.jpg

Gazeteport (http://gazeteport.com/2015/bu-haberdir-yayinliyoruz-4126/)

deniz
26 11 2015, 23:25
Can Dündar'ın Savunması
http://gazeteport.com/wp-content/uploads/2015/11/cannndundar.jpg

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, "MİT TIR'ları" haberi nedeniyle Erdem Gül ile birlikte tutuklandı. Mahkemede Can Dündar'ın savunması bir gazetecilik/hukuk devleti dersi gibiydi. İşte tarihi savunma..

MİT TIR'ları meselesini ilk yazan ben değilim. Bu olay sizin de bildiğiniz gibi bahsettiğimiz iki yapının arasındaki kavgadan ortaya çıkan bir şey. Nasıl olur da bir ülkenin jandarması ile istihbaratçıları birbirine silah çekecek duruma geliyor? Nasıl olur da jandarma kolundan çekerek istihbaratçıları ayağının altında ezer silahını alır? Nasıl olur da bir ülkenin savcısı bir ülkenin valisi ile çatışma haline gelir. İşte bu kurulan ikili yapının sonuçları bunlar.

Savcılar, MİT TIR'larının nasıl çevrildiğini ifade ettiler. Fotoğraflar yayınlandı. Ve o MİT TIR'larının nasıl çevrildiğinin görüntülerine ulaştık. MİT dedi ki ülke dışına silah nakli yapılmıyordu; ülke içine yapılıyordu. Başbakanlık ise gıda ve insani yardım taşıyorduk dedi. Sonradan bunun gıda olmadığı ortaya çıkınca Türkmenlere gönderildi dendi.

O zamanki ana muhalefet genel başkan yardımcısı Tuğrul Türkeş dedi ki: Ben bizzat biliyorum vallahi billahi o TIR'lar Türkmenlere gitmiyordu. O şahıs şu anda Başbakan Yardımcısı gerekirse mahkemede tanıklığına başvurulabileceğini düşünüyorum. Bu görüntüler elimize ulaştı.

Ülkenin istihbarat teşkilatı kendi görev tanımında olmayan bir silah nakli gerçekleştiriyordu.Yani suç işliyordu. Bu ulusal hukukta da suç uluslararası hukukta da suç. Ben ülkemin milli menfaatlerinin yalan söylemekten geçtiğine inanmıyorum. Ben bu halkın milli menfatlerinin istihbarat teşkilatının kanun dışı silah ve insan ticaretinde olduğun inanmıyorum. Hiçbir suç gizli damgasıyla örtbasedilemez ve devlet yurttaşına yalan söyleyerek adil bir devlet olamaz.

Bir devlet adamının görevi böyle durumlarda devletin düştüğü zor durumdan kurtarmak olabilir ama hatırlatmak isterim ki gazeteci bir devlet memuru değildir. Benim görevim; halk adına devleti denetlemek, devlet bir hata yapıyorsa hükümet bir yanlış olaya bulaşmışsa kamu adına bunun hesabını sormaktır.

Uluslararası çapta yankısı olan bir olay.. Bir silah nakli.. Devlet adamları o TIR'larda ilaç vardı diyor. İlaç kutularını kaldırdığınız zaman içinde silah olduğunu görüyorsunuz. Nereye gittiğini de bilmiyoruz.

Bundan birisinin hesap sorması lazım. Bu devlet içindeki çatışmadan olabilir. Uluslararası bir tezgah olabilir. Devlet radikal islamcıları silahlandırıyor olabilir ve hiçbir milli menfaaat bunu meşru göstermez.

Gazeteci olarak benim görevim kamuyu bundan haberdar etmektir. Bunu yaparak devleti de önemli bir yanlıştan kurtardığımızı düşünüyorum.

Daha önce Susurluk'ta gördük. Devlet illegal yollara başvurabiliyor. Suçluluları kullanabiliyor. Suç işleyebiliyor. Çok rahatlıkla yaptığı vahim hataları çok gizli damgalı dosyalarla devlet sırrı haline sokup kendini aklamaya çalışıyor. Bunlara karşıya çıktık ve yayınlayarak belki devletin daha temiz bir topluma evrilmesine yardımcı olduk.

Bugün de aynı durum var. Ne yazık ki devlet bütün uluslararası toplumun tepki gösterdiği bir silah ve insan ticaretine aracılık ediyor. Bütün uluslararası basında bunlar yer aldı. Biraz da milli sır -devlet sırrı- meselesinin biraz da uluslararası boyutundan söz etmek isterim. Benim doktora tezim bu konudaydı. Dünya örneklerini inceledim.

Bunların en bilinenleri Watergate skandalıdır. Daha sonra Irangate skandalı gelir. Günümüzde Wikileaks belgelerinin yayınlanması yine bu konuyu gündeme getirdi. Burada temel mesele şudur:

Devletin güvenlik ihtiyacı var. Bunun karşısında da halkın bilme hakkı ve gazetecilerin ifade özgürlüğü var.. Bunlar çatıştığı zaman ne olur? Aslında temel konumuz bu. Ben burada ifade özgürlüğünün belli konularda devletin güvenlik ihtiyacının önüne çıktığını düşünüyorum. Hiçbir şekilde devletin suç işleme özgürlüğü yoktur. Hiçbir güvenlik gerekçesi suçu örtmeye yetmez.

Eğer biz bu haber nedeniyle tutuklanır, yargılanır mahkum olursak, bu hem Türkiye'de hem uluslararası kamuoyu önünde bir yalan haber yaptığımız iddiasıyla olmayacaktır. Bu devletin halkına yalan söylediğini belgelediğimiz için olacaktır ve bütün mahkeme sürecinde biz bu yalanı belgeleriyle ortaya koyacağız.

Watergate'te aynı şey oldu. Devlet gizlemeye çalıştı. Sonunda olay başkanın istifasıyla sonuçlandı. İrangate'te Amerika'nın İran'a gizli silah satışını belirledi. Bütün sorumlular mahkeme önünde hesap verdi.

Wikileaks, Amerika'nın Irak'taki bütün suçsuz uygulamalarını belgeleriye ortaya koydu. Burada beni casuslukla itham edebileceğiniz hiçbir konu yok. Kendi ülkemizin istihbaratı dahil hiçbir ülkeyle ilişkim yok. Sözünü ettiğiniz Fetullah terör örgütüyle ilgim yok.

Bir casus düşünün ki elde ettiği bilgiyi ertesi gün okurlarıyla paylaşıyor. Bir casus düşünün ki paylaştığı haberden beş buçuk ay sonra karşınıza geliyor, beş buçuk aydır elini kolunu sallayarak geziyor. Ben yapılanın iyi bir gazetecilik olduğunu düşünüyorum.

Bugün olsa yine yayınlarım. Kamuoyu iyi ki bunları öğrendi. İyi ki Cumhurbaşkanı dün 'silahsa silah ne olmuş yani' noktasına geldi. Böyle diyerek bu görüntülerin montaj ve sahte olduğu iddialarını da boşa çıkartmış oldu, kabul etti. Bu bile bize yönelik suçlamanın düşmesi için yeterli olduğunu düşünüyorum.

Cumhurbaşkanı 'silahsa silah ne olmuş yani diyorsa' ben de 'haberse haber ne olmuş yani' diyorum.

Gazeteport (http://gazeteport.com/2015/can-dundarin-savunmasi-4137/)

deniz
26 11 2015, 23:45
HDP'den Can Dündar açıklaması


HDP, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasını 'Erdoğan, yapılan haberin bedelini ödetmek için tutuklatmayı dayatmıştır' sözleriyle değerlendirdi.


Halkların Demokratik Partisi Basın Birimi'nden yapılan açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanması kınandı.Açıklamada;"Türkiye'de düşünce ve ifade özgürlüğü, halkın haber alma ve basın özgürlüğü her gün ayaklar altına alınmakta ve çiğnenmektedir" denilerek; "Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yaptıkları haberden dolayı tutuklanmalarını en sert biçimde kınıyoruz.Atılan bu adım Türkiye'deki bazı gerçeklerin bir kez daha görülmesine yol açmıştır. Türkiye'de düşünce ve ifade özgürlüğü, halkın haber alma ve basın özgürlüğü her gün ayaklar altına alınmakta ve çiğnenmektedir.Evrensel ve demokratik hiçbir ölçü geçerli değildir. Adalet mekanizması iktidarın ve Saray'ın denetimi altında davranmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan haberin bedelini ödetmek için tutuklatmayı dayatmıştır. Yıllardır El Kaide türevi El Nusra, IŞİD ve Ahrar ul Şam gibi örgütlere maddi ve manevi yardım yapanlar, lojistik destek sağlayanlar, silah ve para yardımında bulunanlar, bu konuların konuşulmasını yasaklamak için çabalamaktadır. Ancak bu çabalar hem uluslararası hem de bağımsız ve tarafsız ulusal hukuk önünde hesap vermeyi engelleyemeyecektir.Günün ve dönemin gereği, demokrasi, adalet, eşitlik ve özgürlük mücadelesinde her vicdan sahibi yurttaşın birlikte hareket etmesi, nerede ve hangi şekilde olursa olsun baskı ve zulme karşı durmasıdır" denildi.

Cumhuriyet (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/433721/HDP_den_Can_Dundar_aciklamasi.html)

deniz
26 11 2015, 23:50
İşte Erdem Gül'ün savunması


Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül, 'MİT TIR'ları' haberi nedeniyle tutuklandı. İşte Erdem Gül'ün mahkemede yaptığı tarihi savunma...

Bugün davet üzerine savcılıkta ifademi verdim.'Jandarma var dedi' isimli haberim üzerine devletin sır bilgilerini ifşa etmek ve bir terör örgütüne yardımcı olmak gibi suçlamalarla karşılaştım. Hiçbir şekilde bu suçlamaları mantığım almıyor çünkü gazetecilik zor bir şeydir.Ben 20 yıla aşkın gazeteciyim. Gazetecilik tehlikeli bir şeydir bazen iktidarların, devlet otoritesini kullanan yetkililerin çatışmalarını içerir. Dünyada buna beşinci kuvvet denilmesinin nedeni de budur.Bir gazeteci olarak bu tür tehlikelerin ve sıkıntıların farkıdayım ama asla bir terör örgütü ile bir haberin ya da casusluk faaliyetinin yan yana anılmasını,kendi tecrübem ve biraz da hukuk bilgisi bakımından bunu bir çerçeveye oturtamıyorum.Haberle ilgili konuşmam gerekirse Can Dündar da anlattı. Ben Can Dündar'ın görüşlerini tekrarlamamak için biraz da Ankara gazeteciliginden bahsetmek isterim. Ben esas olarak Ankara gazeteciliği yürütüyorum. Öğrenciyken bize nelerin haber olacağı anlatılır. Ankara gazeteciliği alt birimine gelindiğinde; devlet organlarının faaliyetleri anlatılır. Ankara gazeteciliğini en önemli görevi; devlet organların faliyetlerini izlemek, takip etmek ve haberleştirmektir.Dolayısıyla buradaki haberdeki esas unsur devletinin en önemli organlarından biri olan jandarmaya ait bir belgedir. Benim için haber değeri taşıyan budur. Ben bir habere bakarken kim kiminle kavga ediyor, bu haber kimin işine yarayabilir, kime zarar verebilir sorularını sormam. Benim için önemli olan toplumun huzuru güveni ve barışıdır.Benim daha çok görevim devlet aygıtını kullanan iktidarı izleyip haberleştirmek ve halktan bir şeyler saklanıyorsa bunları araştırmak, ortaya çıkarmak ve paylaşmaktır.Ben devlet güvenliğini daha çok şöyle düşünüyorum:Halkın güvenliği, ülkenin güvenliği gibi düşünüyorum. Mesela bir devletin güvenliği ancak halkın güvenliği varsa olabileceğini düşünüyorum. Silahlar meselesi de şu açıdan bir gazeteci olarak önemlidir; halkın güvenliği ve barış içinde yaşaması anca silahsızlanma ile mümkündür. Yasal silahlanma dışında ülkenin ordusu ve polisi var. Ancak bunların dışında bir silahlı faaliyetler varsa ve bu durum topluma zarar vereceğinden gazeteci bunu halka haber vermelidir.Ayrıca bir örnek daha vermek istiyorum: Örneğin ülkede ağır bir salgın hastalık olabilir. İktidara gelen parti seçimi kaybetmemek için bu durumu halktan saklayabilir. Bunu öğrenen gazetecinin de bu durumu yazmaması mesleki açıdan suçtur. Ben silah meselesinde bu bakış açısını savundum.Aslında bunları yazan sadece biz değiliz. Gazetelerde, televizyonda ya da sosyal medyada bunlar yazıldı. Dolayısıyla benim bakış açım tamamen halkın bilgilendirilmesi mantığıyla hareketle oluşmuştur.Son olarak söyleyeceğim ise savcılık tutuklanmamı istedi. Sonuçta ben hiçbir örgüt üyesi değilim. Bilerek ya da isteyerek bir terör örgütüne yardım etmeyi asla kafamdan geçirmedim. Üzerimdeki casuslu suçlamasını son derece üzücü olarak değerlendiriyorum. Ben bu suçtan ceza alıp yargılanırsam bu aynı zamanda ülkedeki düşünce özgürlüğü ve halkın haber alma hakkı ve medyanın iktidarı denetleme görevi çok azalmış olacaktır.Bu suçlarla yargılanmak medyayı daha fazla korkutacak. Halkın gerçekleri bilmesinin önüne geçen bir süreç başlayacaktır. Suçlamaları reddediyorum, serbest kalıp haber yazmaya devam etmek istiyorum.

Cumhuriyet (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/433681/iste_Erdem_Gul_un_savunmasi.html)

WeBMasteR
27 11 2015, 07:08
Tutuklanan Can Dündar'ın İlk Sözleri: Üzülmeyin Bunlar Şeref Madalyası
MİT TIR'ları haberleri nedeniyle tutuklanan gazeteci Can Dündar'ın mahkeme çıkışı ilk sözleri, "Üzülmeyin bunlar şeref madalyası" şeklinde oldu.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdikleri gerekçesiyle haklarında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklandı. Can Dündar tutuklandıktan sonra, "Üzülmeyin, bunlar şeref madalyaları. İçeride ve dışarıda mücadelemiz devam edecek." dedi.

"HUKUKUN KIRINTISINI ARIYORUZ"

Can Dündar'ın tutuklanmasının ardından CHP milletvekili Mahmut Tanal, adliye koridorunda gazetecilere "Burada hukukun kırıntısını arıyoruz. Hukukun kırıntısı varsa zaten serbest bırakırlar." dedi.

"TUTUKLANDIK"

Can Dündar ise mahkemenin kararını Twitter hesabından "Tutuklandık" diye duyurdu.

WeBMasteR
27 11 2015, 07:13
Dilek Dündar: Basına Yapılmış Bir Darbedir

MİT TIR'ları haberleri nedeniyle tutuklanan Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, "Direneceğiz ve kazanacağız. Basına yapılmış bir darbe bu." dedi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasının ardından, Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan Dündar ve Gül'ün ailesi, milletvekilleri ve gazeteci arkadaşları karara tepki gösterdi.

CAN DÜRDAR'IN EŞİ: DİRENECEĞİZ VE KAZANACAĞIZ

Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar, "Direneceğiz ve kazanacağız. Basına yapılmış bir darbe bu. Zaten sürekli basına darbe yapıyorlar. Ama çok güçlü durduk. Herkesin de güçlü durmasını istiyoruz" dedi.ERDEM GÜL'ÜN ANNESİ: BEN OĞLUMU ÇAY TOPLAYARAK BÜYÜTTÜM. HİÇBİR ZAMAN YANLIŞ YAPMADI

Erdem Gül'ün annesi Fatma Gül ise "Ben oğlumu çay toplayarak, fındık toplayarak büyüttüm. Benim oğlum hiçbir zaman yanlış yapmadı. Babaları da 6 sene hapiste yattı. Çocuklarımı ben büyüttüm" diyerek gözyaşı döktü.CHP MİLLETVEKİLİ ÇAKIRÖZER: YARIN 12'DE CUMHURİYET ÖNÜNDE TOPLANACAĞIZ

CHP Eskişehir Milletvekili ve eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Utku Çakırözer de, yarın saat 12.00'de Cumhuriyet Gazetesi önünde bir araya geleceklerini belirterek, Dündar ve Gül'ün savcılık ve hakimlikte gazetecilik ve demokrasi dersi veren bir savunma yaptıklarını söyledi.CHP MİLLETVEKİLİ TANRIKULU: BU YARGI KARARI DEĞİL

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise tutuklama kararını göstererek, "Bir hukukçu olarak söylüyorum size, bu bir yargı kararı değil" dedi. Kararın özensiz bir şekilde yazıldığını ifade eden Tanrıkulu, bazı isnatların katalog suçlardan olmamasına rağmen katalog suçlar gerekçe gösterilerek tutuklanma yapıldığını söyledi. Tanrıkulu, "5,5 aydır bu soruşturma dosyası açıldı. 5,5 ay sonra ifadeye kendileri gittiler. Bu süre içerisinde Can Dündar belki 10 kez yurtdışına çıktı. Ödül aldı. Kaçma şüphesi yok. Delilleri karartma durumu yok. Hiçbir şüphe yok tutuklanması bakımından ama tutuklanma kararı verildi" diye konuştu. Geçen hafta TIR'larla ilgili Suriye ve Türkiye'de bir algı yaratıldığını da belirten Tanrıkulu, o algı üzerine savcılara talimat verildiğini ve bu tablonun ortaya çıktığını ileri sürdü.

CHP MİLLETVEKİLİ BERBEROĞLU: BURADA YARGILANAN HALKIN HABER ALMA ÖZGÜRLÜĞÜDÜR

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu da, "Burada yargılanan halkın haber alma özgürlüğüdür. Başka bir şey değil. Bu arkadaşlarımızın gazetecilikten başka hiçbir suçları yoktur. Uydurma bir örgüte yamanmak istenen iki tane meslektaşımız var. Bunlar sizin gözünüzü korkutmak için, sizin haberlerinizi okuyanların gözünü korkutmak için uydurulmuş yalan iftiralardır" dedi.

CHP MİLLETVEKİLİ TANAL: BASIN SUÇLARINDA 4 AY İÇİNDE DAVA AÇILMAZSA MUHAKEME ŞARTI KALKAR

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Basın Kanunu'nun 26. maddesine dikkat çekerek, "Bu madde der ki, 'Basınla ilgili işlenen tüm suçlar için 4 ay içinde dava açılması gerekir. Eğer 4 ay içinde dava açılmaz ise o kişi yargılanmaz.' Netice itibariyle Can Dündar'ın ve Erdem Gül'ün MİT TIR'larıyla ilgili yaptıkları haber, 29 Mayıs ve 12 Haziran'da yayınlandı. Bir nüshası da savcılara teslim edildi. O tarihten itibaren 4 ay içinde dava açılmazsa muhakeme şartı ortadan kalkar" diye konuştu.

HDP MİLLETVEKİLİ GARO PAYLAN: CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL ÜZERİNDEN HAD BİLDİRMEYE ÇALIŞILIYOR

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan da, " Can Dündar ve Erdem Gül yalnızca gazetecilik yapıyorlardı. Kamu adına devletin suçlarını bizlere iletmek istiyorlardı. Kamunun denetimi ancak medyanın denetimiyle olur. Medya özgür değilse, kamunun suçları ve iktidarın suçları da ortaya çıkamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 49,5'u başka bir şekilde kendilerine anlatmaya çalıştığını dile getiren Paylan, "Bize artık fiili bir durum var diyor. Bunu kabulleneceksiniz diye bir had bildirimi daha yapmaya çalışıyor. Bunu da Can Dündar ve Erdem Gül üzerinden yapıyor. Ancak bizi susturamayacaklar" diye konuştu.

erkolay
27 11 2015, 10:13
Can Dündar ile Tutuklanan Gazetecilik

http://blogimg.radikal.com.tr/Blogs/2015/11/26/can-D736-869C-2245.JPG

Memleketin yeni yönetim biçimi: İstiyorum olsun sistemi. İleri demokrasiyi bile mumla arayacağız. Erdoğan istiyor ve istediği her şey, ama er ama geç, ama huzurla ama zorla oluyor. Erdoğan istiyor, gazeteciler tutuklanıyor. Bu nasıl iş diye soracak takatimiz bile kalmıyor, hangi birine şaşıracaksın? Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı, olan biten her şeye rağmen, nasıl olup da şaşırmayacaksın? Gazetecilik tutuklanıyor, vakayı adiyedendir mi diyeceksin? Geldik mi oraya kadar? Ne de olsa bütün yollar duble.


Türkiye'de gazetecilik diye bir meslek olmasın artık, hiç gereği yok. Katipler olsun, dalkavuklar olsun. Muktedir ne istiyorsa onu yazsınlar, onu konuşsunlar. Biat etmenin verdiği huzurla kendilerine gazeteci desinler, onlar söylesin biz gülelim ağlanacak halimize. Muktedir neyin bilinmesini istiyorsa, o söylensin o duyurulsun. Ötesine gerek yok. Bilsek ne bilmesek ne? Muktedir nasıl yürüyeceğimizi anlatsın, nasıl giyineceğimizi, ne içeceğimizi, ne zaman evleneceğimizi, kaç çocuk doğuracağımızı, hava güzel mi, inek dağa kaçtı mı, sağımız solumuz sobe mi.. hep anlatsın, bir bir anlatsın ve katipler yazsın, dalkavuklar övsün, çığırtkanlar duyursun. Buyurun gazetecilik işte, mis gibi.

Tanımı içi dışı değişsin mesleklerin. Ne yargı kalsın değişmedik, ne hukuk ne bilim ne sanat. Hepsinin nasıl olacağını istiyorum olsun sistemi'nin başı açıklasın, katipleri kelime kelime not alsın. Hepsi aynı başlıkla duyursun, aman sakın ha kendisinden bi şey katmasın. Gazetecilik öyle bir hale gelsin ki, görmedikleri görüntüleri gördük ay çok fenaydı diye yeminle anlatanı çıksın aralarından, insanları birbirine kırdırma pahasına sallayanı çıksın. Meslektaşlarını tehdit edeni çıksın, atın bunları atın atın diyeni de çıksın, ve sözünü dinletmesini de bilsin. Çünkü memleket öyle bir hale gelmiş olsun ki, hiç kimsenin bırakın işi gücü; özgürlüğü, can sağlığı bile güvende olmasın.

Biz böyle hepimiz elele tutuşup geriye doğru çağlar atlayalım. Arada bir kendimizi şemsiye ile dürtülmüş keklik gibi hissedersek de hiç tınmayalım. Çünkü yollar duble. DUBLE YOL DİYORUM SANAA ANNADIN MI! DUBLE YOL İNANABİLİYOR MUSUN! Biz bu yollarda ıslana ıslana ortaçağa kadar gideriz artık. Yol duble çünkü.

Dila KARA

Radikal Blog (http://blog.radikal.com.tr/turkiye_gundemi/can-dundar-ile-tutuklanan-gazetecilik-118168)

erkolay
27 11 2015, 10:16
Velev ki devlet sırrı, o zaman yayınlanmayacak mıydı?

http://blogimg.radikal.com.tr/Blogs/2015/11/27/can-dundar-cumhuriyet-mit-tir-03062015-87D5-9CAA-A2A1.jpg

Cumhuriyet gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ü tutukladılar. Mahkeme "Devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme", "Siyasi ve askeri casusluk", "Gizli kalması gereken bilgileri açıklama", "Terör örgütünün propagandasını yapma" gibi suçları yöneltiyor iki usta gazeteciye.
Dündar Cumhuriyet'te, "İşte Erdoğan'ın yok dediği silahlar", Gül ise "Kirli Operasyon" başlığıyla haber yayımlamışlardı.
Dündar'ın haberinde MİT TIR'larında siyasî iktidarın, Cumhurbaşkanı'nın, Başbakan'ın dediğinin aksine insanî yardım değil, silah ve askerî mühimmat olduğunu belgelemişti.
Gül de haberinde IŞİD bayrağının bulunduğu Atme kampına Türkiye'den "cihatçı" taşındığını otobüs şoförlerinin ifadelerine yer vererek ortaya çıkarmıştı. Bir başka haberinde ise yok denilen silahların Jandarma Genel Komutanlığı laboratuvarında yapılan inceleme raporunu yayımlamıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a göre bunlar "devlet sırrı" idi. "Suçüstü" yakalanan Erdoğan ve kurmayları pek sinirliydi. Erdoğan katıldığı bir TRT yayınında hızını alamayarak "Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu" diyebilmişti.
İlk defa bir cumhurbaşkanının bir gazeteciye açıktan tehdidiydi bu. Ve bu tehdidi sorularını yanıtladığı "gazetecilerin" karşısında yapıyordu.
Ne var ki, o "gazetecilerin" hiç ama hiç sesi çıkmıyor, itiraz etmiyorlardı, mesleğimizi ve meslektaşımızı nasıl tehdit edersiniz diye. TRT'de ya da "havuz"da fark etmez, böyle şeyler sık yaşandığı için bu "gazetecilerin" itaatkârlığına şaşırmadık diyelim.
Erdoğan, kişisel olarak da bulunduğu suç duyurusunda Dündar hakkında, "Devletin menfaatlerini gerçeğe aykırı görüntü ve bilgileri yayınlamak suretiyle hedef alan şüphelinin bu eylemi kesinlikle gazetecilik olarak değerlendirilemez" diyerek, müebbet, ağırlaştırılmış müebbet ve 42 yıl hapis cezası ile yargılanmasını istiyordu.
Aradan epeyi bir zaman geçmişti.
O arada Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, bir AKP'li vekilin öncülüğünde saldırıya uğramış, bu saldırıyı yapanın "Dayak atmalıydık" sözleri Başbakan tarafından "olağan" karşılanmış, yine aynı dönemde Hürriyet'in merkezi basılmıştı.
Süreçte tetikçi Cem Küçük, Hakan ile birlikte Dündar'a ve daha pek çok gazeteciye tehditler savurmuştu. Küçük gibiler "vatanperver" diğerleri "vatan haini" idi.
Nokta dergisi, beğenirsiniz veya beğenmezsiniz, kapağında yayınladıkları fotoğraflar yüzünden polisler tarafından basıldı, genel yayın yönetmeni gözaltına alındı.
Koza-İpek Grubu'na düzenlenen operasyonla 105 bin lira maaşla kayyum atandı; Türkiye tarihinde ilk defa bir televizyon kanalının, Bugün TV'nin kumanda odasına girilerek bir canlı yayın durduruldu, kameralar kapatıldı. Olanları yayın devam edene kadar canlı izlemiştik oysa; kanal çalışanlarının tartaklanarak gözaltına alındığını, basın kartına kan bulaştığını vs.
Yine Diyarbakır Silvan'da bir polis, bir muhabirin başına silah dayamış, Beyazıt'taki YÖK protestosunda Bianet muhabirini ters kelepçe ile gözaltına almak istemiş, Van'da çok sayıda muhabir gözaltına alınmış, Özgür Gündem gazetesinin genel yayın yönetmeni de dâhil 19 gazeteciye "terör soruşturması" açmışlardı.
Samanyolu Grubu'nun kanallarını yayın platformlarından çıkarmaları ise yine yakın dönemin konularından.
Daha sayamadığımız pek çok olay basın için büyük bir tehdit oluşturdu.
Oysa o Başbakan'dı basın özgürlüğünün güvence altında olduğunu söyleyen. O Erdoğan'dı basının tüm dünya ülkelerindekinden daha özgür olduğu palavrasını atan.
Ve o Erdoğan'dı canlı yayında Can Dündar'ı bırakmayacağını söyleyen. Bırakmadı da.
Silah kaçakçılığı "suç" değil mi?
Dün akşam, tüm dünya izledi Saray'ın basına vurduğu darbeyi.
Yargının nasıl da Saray'ın emrine girdiğini de gördük, hâlâ istihbarat teşkilatının TIR'larıyla Türkmenlere yardım malzemesi götürüldüğü yalanı ile insanların akıllarıyla oynandığını da...
Ve her şeye rağmen "Türkiye'de hâkimler var" demek isterdik ama yargının nasıl da Saray'a alet olduğu gerçeğiyle karşılaştık.
Dündar ve Gül'ü tutuklayan İstanbul 7. Sulh Ceza Hâkimi İsmail Yavuz, aynı zamanda Ahmet Hakan'a saldırı düzenleyen grupta olan Kamuran Ergin'in serbest bırakan hâkim.
Dündar ve Gül'ün tutuklanmasından sonra Yargıçlar Sendikası ise "Ne insani yardım malzemesinden, ne de Meclisin onayı bulunmayan bir savaşa silah desteğinden 'devlet sırrı' olmaz" diye bir açıklama yaptı.
İşin hukukî boyutuna dikkat çekmiş Sendika.
Ama velev ki devlet sırrıydı. O sırrın ortaya çıkması insanlar için hayatî bir öneme sahipse, bunun haber yapılmaması veya görmezden gelinmesi gazetecinin görevini yapmadığı anlamına gelir.
Neyi gözetir gazeteci? Kamu yararını. Neyi denetler gazeteci? Akçeli işler çevirdiği ortada olan hükûmeti. Bu işlevlerini yerine getir(e)mediğinde ne şeffaf bir yönetimden bahsedebiliriz ne halkın bilgi alma hakkından ne de basın özgürlüğünden.
Can Dündar'ın tutuklandıktan sonra "Üzülmeyin bunlar şeref madalyası" demesi bundandır.
Çünkü Erdoğan ve siyasî iktidar, bir yandan Türkmenlere yardım malzemesi götürüldüğünü savunurken, bir yandan bunun böyle olmadığını, TIR'larda silah olduğunu ortaya çıkaran gazetecilerin, "devlet sırrı"nı ifşa ettiği için cezalandırılmasını istiyor.http://www.haberedikkat.com.tr/images/haberler/cumhuriyetin_mit_tirlari_haberine_icerik_engelleme _talebi_h249934.jpg

Erdoğan devleti, silah kaçakçılığı ve cihatçı nakli yapar duruma gelmiş. Bunun görmezden gelinmesini istiyorlar.
Ne ısmarlama haber yaptırdığınız "gazetecilik" ne de köşe yazarı diye medyaya saldığınız tetikçiler ve "havuz" veya "yandaş medya." Bunlar ancak iktidardakilerin, Sultan'ın ve adamlarının, devlet sırrı olsun veya olmasın silah kaçakçılığı gibi akçeli işlerini meşrulaştırma, politikalar ekseninde "savaş çığırtkanlığı" yapma, eleştirel düşünceyi yok sayma yolunda rıza üretme aracı olur. Öyle de oluyor. Saray'a yamananlar veya yamanmaya çalışanlar işte orada.
Ama onlar şimdi "gazeteci", gazetecilik yapanlar "vatan haini."
Onlara "halkın bilgilenme hakkı" dediğinizde tüyleri diken diken olur. Basın özgürlüğünde Türkiye'nin çok geri olduğunu söylediğinizde hemen Batı ülkelerindeki olumsuz durumları karşınıza çıkarırlar.
"Diktatör" başlıklarının atıldığı ülkede diktatörlük olmaz diyerek işten sıyrılırlar. Bunun için tutuklamalardan, yaptığı haberler nedeniyle gazetecilerin işten atılmalarından bahsetmek fayda etmez onlara.
Öyle ya, yazılarına erişim engeli getirilenler, Cumhurbaşkanı'na hakaret gerekçesiyle soruşturma açılanlar, işten atılanlar, tutuklananlar onların gözünüzde vatan haini, en azılı düşman. Vurun öyleyse.
Bir Anadolu deyişidir: Zulmün artsın ki zevalin çabuk gelsin.
Pes etmek, çekip gitmek yok. Gazeteciliği yargılayamazsınız! Gazeteciliği tutuklayamazsınız!
Bilesiniz ki her türlü kirli işlerinizde; savaş planlarınızda, silah ve insan kaçakçılığınızda, yolsuzluklarınızda, adam kayırmalarınızda, rant yaratmalarınızda, dayatmalarınızda kalemimizle ensenizdeyiz.

Sercan ENGEREK

Radikal Blog (http://blog.radikal.com.tr/medya-televizyon/velev-ki-devlet-sirri-o-zaman-yayinlanmayacak-miydi-118200)

erkolay
27 11 2015, 10:18
Gazetecilere; Bir ses olun, çığlık olun, bir şey yapın!


http://blogimg.radikal.com.tr/Blogs/2015/11/27/cd-ef-FE2A-DBDC-1E83.jpg

Can Dündar, Cumhuriyet gazetesinde bir haber yayınladı. Haberin linkine herkes tıkladı, yazısını herkes okudu ve herkes videosunu izledi. Aslında içeriğini herkesin bildiği, daha önce de başka mecralarda kısmen yayınlanmış görüntülerden ibaret haber nedeniyle soruşturma açıldı.
Dün akşam saatlerinde bu haberler nedeniyle gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül tutuklanıp Silivri Cezaevine gönderildi. Beklenen bir karardı, aksini düşünen zaten yoktu.
Bundan sonra akıbeti ne olur derseniz; umarım ben yanılırım ama Hidayet Karaca ve Mehmet Baransu'ya ne oldu ise aynısı olacaktır. İtirazlar, itirazlara red, tutukluluğun devamı vs. Bilindik uygulamalar sinsilesi...


Can Dündar gazetecidir...

Can Dündar ve Erdem Gül'ü siyaseten sevmeyebilir, farklı görüşlere sahip olabilirsiniz ama onun özgürlüğünün kısıtlanmasına, haksızlığa uğramasına, mesleğini yapmasına engel olunmasına seyirci kalamazsınız. Bir de kendi canın yandığında, adaletsizliğe avaz avaz isyan edip, başkalarının canı yanarken alçakça sevinç naraları atamazsınız.
Üstünlerin hukukundan, hukukun üstünlüğüne geçmek böyle bir şey olmalı ve benim asla anlayamacağım hukuk hiyaleri. Silahl terör örgütü üyesi, devlet sırrının ifşası...Ben bilmiyorum ama bilen var mı derseniz ondan da pek emin değilim.
http://3.bp.blogspot.com/-CQEPU8LG18s/VleY4pzWIYI/AAAAAAAAHY4/N_zd2EbbMAs/s1600/adalet%2Bs.jpg

Mahkemeler her türlü karar verebilir ve herkes bu kararlara uymak zorundadır. Ancak, vicdanlara uymayan kararlar, zamanla tedavisi olmayan derin yaralar açar ve asla unutulmaz. Bir kişiye olan nefret ve intikam hissi ile adalet terazisinde en ufak bir oynama yapılırsa, o teraziden artık doğru sonuçlar beklemek ya hayaldir ya da en hafif söylemle saflıktır.


Ve gazeteciler...
Bir kez daha gördünüz değil mi? Bu cahil başımla sizlere akıl vermek haddime değil ancak teker teker, sıra geldikçe ve birer ikişer yazamıyorsunuz artık. Her yazması ve özgürlüğü engellen meslektaşınıza bir kılıf bulup, yanında olmazsanız, siz de bir gün yazamayacaksınız.
Sahi, akşam şöyle etrafa bir baktınız mı? Can ve Erdem'in yanında, bilindik simalar dışında kaç kişi vardı?
Gerçekleri yazamıyorsanız eğer, yazmayıverin bir kaç gün. Hiç bir şey yapamıyorsanız, boş sayfalarla doldurun gazeteleri, internet sayfalarını. Bir ses olun, çığlık olun. Bir şey yapın.
Ama hiç bir şey yokmuş gibi davranıp iki satırla geçmeyin.


http://www.cevdetaykandemir.com/

erkolay
28 11 2015, 10:34
Can Dündar ve Erdem Gül'den mektup var
MİT TIR'ları haberi nedeniyle tutuklanan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'den mesaj var. Dündar ve Gül'ün mektuplarını CHP'li Şafak Pavey yayınladı.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/28/fft107_mf6607298.Jpeg

Can Dündar, mektubunda, "Gazetecilik, hele Türkiye'de, zor viraj... Riskleri, tehlikeleri var. Tutuklanmam da onlardan biri, ama hem mesleğimizin hem ülkemizin tarihi özgürlüklerin ancak bu riskleri göze alarak, bu yolları açarak kullanılabildiğini gösteriyor bize" ifadelerini kullandı.

Erdem Gül ise, "Kişisel olarak çok iyiyim. Çok güçlü hissediyorum kendimi. Çünkü her zaman yaptığım işi yaptım. Bilgisayarın karşısına geçtim, haberi yazdım, manşet oldu. Şimdi bu nedenle ağır suçlamalarla tutukluyum. Haberim halkın karşı karşıya olduğu bir tehlikeye karşı uyarma amaçlıydı. Uyardım, hapisteyim. Tekrar söylersem, kişisel olarak rahat iyi ve huzurluyum ama gazetecilik açısından kaygılıyım" dedi.


Erdem Gül'ün mektubu:


http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/28/201511280921_er.jpg

Can Dündar'ın mektubu:

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/28/201511280921_can.png
http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/28/201511280922_cn1.jpg


Radikal (http://www.radikal.com.tr/turkiye/can-dundar-ve-erdem-gulden-mektup-var-1481852/)