PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Suriye sınırında Rus savaş uçağı düşürüldüdeniz
24 11 2015, 16:11
Türk F-16'ları sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağını düşürdü.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6555373.Jpeg

Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağı F-16'lar tarafından vurularak düşürüldü. Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşen uçağın iki pilotun akıbeti ise henüz bilinmiyor. Cephedeki Türkmen kaynakların, uçağın Türkiye sınırına çok yakın olan Suriye’nin Yamadi Köyü'nde kurulu çadırların üzerine düştüğünü belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın kendilerine ait olduğunu ancak sınır ihlali yapmadığını savundu.
TSK: 10 KEZ UYARDIK
Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi.


DÜŞÜRÜLEN UÇAK SU 24 TİPİ RUS UÇAĞI
Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği ve uyarılara da aldırmadığı için angajman kuralları çerçevesinde düşürülen uçağın Su 24 tipi Rus uçağı olduğu kaydedildi.


DÜŞÜRÜLEN UÇAĞIN İZ ANALİZİ
Rusya'nın uçağımız Türkiye sınırını ihlal etmedi açıklaması sonrası Genelkurmay Başkanlığı vurulan uçağın iz analizini yayınladı.

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/24/201511241227_dc5hur-6n9fsn1sfgy1hvejij52_original.jpg

Kırmızı noktalı iz düşürülen Rus uçağının geçtiği yerleri gösteriyor. Mavi hat ise Türkiye sınırı...İKİ KİŞİ YARALANDI
Suriye sınırında düşen uçağın savrulan parçalarının Yayladağı ilçesinde Dutlubahçe köyünde 2 kişinin yaralanmasına neden olduğu bildirildi.


TÜRKİYE UYARMIŞTI: KARŞILIK VERİRİZ
Türkiye, Rus savaş uçaklarının Suriye’de Türkmen bölgesine yaptığı bombardımanın ardından Rusya’ya nota vererek, “Sınır güvenliğimiz fiilen ihlal edilirse angajman kurallarımızı uygularız” uyarısı yapmıştı. Askeri kaynaklar tarafından verilen bilgiye göre, Sınır ihlali yapan bir uçağın, Türk savaş uçakları tarafından düşürüldüğü belirtildi...

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/24/201511241122_dc5hur-6n9ex89c0px1gd9orj52_original.jpg

REJİM GÜÇLERİ PÜSKÜRTÜLÜNCE RUS UÇAĞI GELDİ
Hatay'ın Yayladağ İlçesinin karşısında 1 ile 4 kilometre uzaklıklardaki Türkmenler'in yoğun olduğu bölgelerdeki tepelerde Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı güçler bu sabaha karşı püskürtülmeye başlandığı, düşen uçağın da tam bu anlarda Türkmenlerin bulunduğu bölgeye yaklaştığı anlaşıldı. Yerel kaynaklar, uçağın Türkmen Dağındaki tepeler üzerinden Türkmenler'in barındığı Yamadı kampı bölgesine yaklaşırken Murtlu ve Kepir köyleri belgesindeki Kızıldağ Tepesi üzerinde düştüğünü söyledi. Pilotların yaklaşık 500 metre aralıkla bu bölge paraşütle atladığı, muhtemelen pilotların Türkmenlerin eline düşmemesi için çevresinin bombalanarak yaklaşmalarının önlendiği de belirtildi.


GEÇEN AY İHA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ
Türk savaş uçakları 16 Ekim'de Suriye sınırı yakınlarında Türk hava sahasını ihlal eden Rus yapımı bir İHA düşürmüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu olayın ardından yaptığı açıklamada, "Rusya bize, düşürülen İHA'nın kendilerine ait olmadığını söyledi" ifadesini kullanmıştı.

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/24/201511241019_5654198bc03c0e1500ef87b8.jpg
DHA

deniz
24 11 2015, 16:16
Rusya: Sınırı ihlal etmedik
Rusya, düşürülen uçağın Türk hava sahasını hiç ihlal etmediğini ve bunu kanıtlayabileceklerini açıkladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, "İhlal yok" dedi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6556095.Jpeg

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus SU 24 uçağının, 6000 metre yüksekteyken yerden vurularak düşürüldüğünü açıkladı. Açıklamada ayrıca, uçağın havada olduğu süre boyunca Türk hava sahasını ihlal etmediğini ve bunun kanıtlayabileceklerini vurguladı. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu da, "Türk hava sahası ihlali yok" açıklamasını yaptı.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/turkiye/rusya-siniri-ihlal-etmedik-1478811)

deniz
24 11 2015, 16:22
Putin: Sırtımızdan bıçaklandık
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının Suriye sınırında düşürülmesi hakkında yaptığı açıklamada, 'Sırtımızdan bıçaklandık, ciddi sonuçları olacak' ifadesini kullandı.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6562231.Jpeg

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen ve F-16'lar tarafından vurulan Su 24 tipi Rus savaş uçağının düşürülmesi hakkında açıklamalarda bulundu. Putin, "Sırtımızdan bıçaklandık" ifadesini kullandı. Uçağın düşürülmesinin Rusya-Türkiye ilişkileri açısından "ciddi sonuçları olacağını" söyleyen Putin, "Türkiye Rusya'nın ABD ile bu tür olayları önlemek adına imzaladığı sözleşmeye rağmen Rus savaş uçağını vurdu. Rus savaş uçağı Suriye topraklarında, Türk sınıra 4 km uzaklıkta düşürüldü. Rus uçağının düşürülmesi Türkiye-Rusya ilişkilerinde ciddi sonuçları olur. Bu olay sırtından bıçaklamak gibi" dedi. "Rusya uzun zamandır IŞİD kontrolündeki kuyulardan Türkiye'ye giden petrolden haberdar" diyen Putin sözlerini şöyle sürdürdü:
"Uçak Suriye topraklarında, Türkiye sınırından 4 kilometre ileride bir bölgeye düştü. Saldırı esnasında, 6 bin metre yükseklikte ve Türkiye topraklarından 1 kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Rus uçağı ve pilotları, Türkiye için hiçbir şekilde tehdit teşkil etmedi. Bu çok açık. Uçaklarımız Lazkiye’nin kuzeyinde IŞİD’le mücadele operasyonu gerçekleştiriyordu. Burası çoğu Rusya kökenli (Çeçen) militanların yoğun biçimde konuşlandığı dağlık bir bölge. Bu bağlamda uçaklarımız, teröristlere önleyici saldırılar düzenleme görevini yerine getiriyordu. Suriye’de düşürülen Rus uçağı, IŞİD’le savaş görevini yerine getiriyordu. Teröristlere önleyici vuruşlar gerçekleştiriyordu. Üstelik biz ABD ile bu tür olayların önlenmesi konusunda anlaşma imzalamıştık.


'TÜRKİYE NE İSTİYOR?'
Türkiye de ABD öncülüğündeki koalisyon dahilinde güya terörle mücadele eden ülkelerden biri. Uçağın düşürülmesinin Türk-Rus ilişkilerine ciddi sonuçları olacaktır. Rusya, Türkiye’ye sadece komşu olarak değil, aynı zamanda dost bir ülke olarak yaklaşmıştır. Böyle bir adım kimin işine yarardı bilemiyorum ama bizim buna ihtiyacımız yok. Türkiye, Rus uçağının düşürülmesinden sonra acilen Rusya ile iletişim kurmak yerine, sanki uçağı Rusya düşürmüş gibi NATO’ya başvurdu. Türkiye ne istiyor? NATO’yu IŞİD’in hizmetine sunmayı mı? Uçağımızın düşürülmesiyle ilgili tüm yaşananları analiz edeceğiz. Teröristlerin elindeki bölgelerden büyük miktarda petrol ve petrol ürününün Türkiye'ye gittiğini uzun zamandır biliyoruz. Buradan terörist grupların eline büyük paralar geçiyor."

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/putin-sirtimizdan-bicaklandik-1479133/)

deniz
24 11 2015, 16:24
ABD: Olaya dahil değiliz
ABD'den Suriye sınırında düşen Rus uçağıyla ilgili yapılan açıklamada, 'Olaya dahil değiliz' açıklaması yapıldı.Türkiye - Suriye sınırında düşürülen Rus uçağına ilişkin ABD'den ilk açıklama geldi. Reuters'ın haberine göre, ABD'li bir yetkili yaptığı açıklamada, "Rus savaş uçağının Türkler tarafından düşürülmesi olayına ABD güçleri dahil olmamıştır" dedi. Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olarak NATO da harekete geçmişti. NATO, Türkiye'nin talebi doğrultusunda bugün saat 18.00'de 'acil' bir toplantı gerçekleştirecek. (Radikal)

deniz
24 11 2015, 16:27
Türk ataşe Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldı
TASS haber ajansı, Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesinin Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldığını aktardı.Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen ve F-16'lar tarafından vurulan Su 24 tipi Rus savaş uçağının düşmesinin ardından Türkiye'nin Moskova'daki askeri ataşesinin Rusya Savunma Bakanlığı'na çağrıldı. AFP'ye konuşan ismini vermek istemeyen bir Türkiyeli kaynak, olayı doğruladı, ancak görüşme hakkında detay vermedi. Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen Su 24 tipi Rus savaş uçağı F-16'lar tarafından vurularak düşürüldü. Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısındaki Bayırbucak bölgesine düşen uçağın iki pilotun akıbeti ise henüz bilinmiyor. Cephedeki Türkmen kaynakların, uçağın Türkiye sınırına çok yakın olan Suriye’nin Yamadi Köyü'nde kurulu çadırların üzerine düştüğünü belirtti. Rusya Savunma Bakanlığı uçağın kendilerine ait olduğunu ancak sınır ihlali yapmadığını savundu.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi. (Radikal)

deniz
24 11 2015, 16:30
Rus uçağı nasıl düşürüldü? İki farklı açıklama
TSK, uçağın F-16'lar tarafından uyarı yapıldıktan sonra düşürüldüğünü belirtirken, Rusya Savunma Bakanlığı ise karadan açılan ateşle uçağın düşürüldüğünü savundu.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6556499.Jpeg

Rus savaş uçağının nasıl düşürüldüğüne dair iki farklı açıklama geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur” denildi.
Buna karşın Rusya Savunma Bakanlığı, uçağın ilk verilere göre karadan açılan ateş sonucu düşürüldüğünü savundu. (DHA)

deniz
24 11 2015, 16:32
Başbakan Davutoğlu: Türkmenlere ateş yağdıran kim olursa olsun mesajımız açıktır
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bayırbucak Türkmenlerine, Araplara, Kürtlere, Türkmenlere ateş yağdıran kim olursa olsun, ister Suriye rejimi, ister terör örgütleri, isterse dışarıdan müdahale eden unsurlara mesajımız açıktır" dedi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6562591.Jpeg

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle 81 ilden gelen öğretmenlere Çankaya Köşkü'nde yemek verdi. Davutoğlu burada yaptığı konuşmada düşürülen Rus uçağı hakkında açıklama yaptı.
Davutoğlu, düşürülen Rus uçağına ilişkin şunları söyledi: "Sınırlarımızın güvenliği, ülkemizin bu ateş çemberi içinde bekası, vatandaşlarımızın hayatı ve izzeti söz konusu olduğunda her türlü fedakarlığı yapacağımızı ve her türlü tedbiri alacağımızı da cümle alemin bilmesini isteriz. Bugün Türk hava sahasını ihlal eden uçaklara dönük olarak silahlı kuvvetlerimizin anında gösterdiği tepkiyi de bu çerçevede ele almak lazım. Biz hiçbir şekilde herhangi bir ülkenin toprağında gözü olan bir yaklaşımı benimsemiyoruz. Ama herkesin de bilmesi lazım ki defaatle uyarılara rağmen, geçen pazar günü Çankaya'da yaptığımız güvenlik zirvesinde bir kez daha teyit etmemize rağmen hava ve kara sınırlarımızı kim ihlal ederse ona karşı her türlü tedbiri almak hem uluslararası hakkımızdır hem de ulusal görevimizdir. Buradan da bütün dünyaya uluslararası kamuoyuna şu çağrıda bulunuyorum. Gelin Suriye'deki ateşi söndürelim. Bunun yerine Bayırbucak Türkmenlerine, Araplara, Kürtlere, Türkmenlere ateş yağdıran kim olursa olsun, ister Suriye rejimi, ister terör örgütleri, isterse dışardan müdahale eden unsurlara mesajımız açıktır. Suriye halkı barış ve onur içinde yaşama hakkına sahiptir. Kim olursa olsun Suriye halkı bizim dostumuzdur. Ülkemizin demokrasisini, huzurunu teminat altına almak için ne gerekiyorsa yapacağımızdan bütün dünyanın haberdar ve emin olması lazım."

Radikal (http://www.radikal.com.tr/politika/basbakan-davutoglu-turkmenlere-ates-yagdiran-kim-olursa-olsun-mesajimiz-aciktir-1479198/)

deniz
24 11 2015, 16:38
Düşen uçağın pilotları ne oldu?
Türkmen 2'nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik pilotlardan ikisini de paraşütle inerken vurduklarını söyledi.Suriye Türkmen Bölgesi’nde DHA Muhabirinin görüştüğü Türkmen 2’nci Sahil Tümen Komutan Yardımcısı Alpaslan Çelik ""Rus pilotları ölü olarak ele geçirildi. Paraşütle atlarken havaya açılan ateşle vurularak öldürüldü. Dağın karşı tarafından cesetleri, arkadaşlar bu tarafa getiriyorlar. Kimlikleri üzerinden çıkacaktır" dedi. Bugün Kızıldağ'a yönelik operasyon başlattıklarını belirten Çelik, şu açıklamayı yaptı: "Rus destekli havadan ve karadan saldırı oldu. Bu sırada bizim üzerimize bomba atan Rus uçağı manevra yaparken Türkiye sınırlarına geçince anında düşürüldü. Uçaktan atlayan pilotların birinin paraşütünün parçası elimde. Esad ve destekçileri haddini bilsin. Bu da onun kanıtlarından biridir. Bölge, Türkmen Dağı mültecilerinin elinde. Hiç bir şekilde kaybettiğimiz toprak yok. Kızıldağ tekrar bizim elimizde. Türkiye sağ olsun insani yardımlarıyla her noktada yanımızda. Türk milletinin dualar, Türk halkının yardımlarıyla dimdik ayaktayız, yıkılmayacağız. Türkmen Dağı Türk'ün yurdudur. Türkmen Dağı düşmeyecektir."

'ATMA, ESİR ESİR'
Türkmen askeri yetkililerin dha muhabiri ile paylaştığı, uçağın düşüş anını gösteren görüntülerde, paraşütle inen iki Rus pilota havadayken ateş açılırken gruptan bulunan bazı kişilerin, "Atma, atma. Esir geliyor esir esir" dediği duyuluyor.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/dusen-ucagin-pilotlari-ne-oldu-1478953/)

deniz
24 11 2015, 16:41
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye ziyaretini iptal etti.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6565255.Jpeg

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın gerçekleşmesi planlanan Türkiye ziyaretini iptal ettiği bildirildi. Lavrov, Rusya vatandaşlarının Türkiye'yi ziyaret etmemelerini istedi. Rusya Dışişleri Bakanı, "Türkiye'deki terörizm tehdidi Mısır'dan aşağı seviyede değil" ifadesini kullandı. Öte yandan Rus haber ajansı Ria Novosti’de yer alan habere göre Rusya Meclisi Duma Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Aleksey Puşkov da yaptığı açıklamada Türkiye’nin Rus vatandaşları için tehlikeli bir ülke haline gelmeye başladığını söyledi.


Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus Su 24 tipi savaş uçağına, devriye görevindeki 2 F-16 savaş uçağı tarafından müdahalede bulunulmuştu. Uçak, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında, Suriye toprakları içindeki Bayırbucak bölgesine düşmüştü.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/lavrovun-turkiye-ziyareti-iptal-1479335/)

deniz
24 11 2015, 16:46
Ruslar Türkiye tatillerini iptal ediyor
Rusya'nın en büyük tur şirketlerinden Natali Tours, Türkiye turları satışlarını durdurma kararı aldı.Türkiye'nin Suriye sınırında Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya'nın en büyük tur şirketlerinden Natalie Tours, Türkiye turları satışlarını durdurma kararı aldı. Kararın alınmasına, "güvenlik endişeleri" gerekçe gösterildi. Associated Press'in haberine göre, eski Sovyet ülkelerindeki ofislerinin de Türkiye'ye turist göndermeyeceğini vurgulayan şirket, Türkiye'deki siyasi durumun "istikrarsız" olduğunu belirtti. Reuters, Rusya’nın Rostourism adlı ajansının da Türkiye’ye tur paketi satışlarını durdurulmasını tavsiye ettiğini belirtti.

Geçen yıl 4.5 milyon Rus Türkiye'yi ziyaret etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un yarın gerçekleşmesi planlanan Türkiye ziyaretini iptal ettiği bildirilmişti. Lavrov, Rusya vatandaşlarının Türkiye'yi ziyaret etmemelerini istemişti. Rusya Dışişleri Bakanı, "Türkiye'deki terörizm tehdidi Mısır'dan aşağı seviyede değil" ifadesini kullanmıştı.


'HAVA YOLU TAŞIMACILIĞINI KAPATALIM' TEKLİFİ
Rusya parlamentosundan, “Türkiye ile hava yolu taşımacılığını kapatalım” teklifi geldi. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Başkan Yardımcısı Nikolay Leviçev, Türkiye-Suriye sınır bölgesinde Rus savaş uçağının vurulması ardından Rusya ile Türkiye arasında sivil havacılık taşımacılığının durdurulmasını istedi.
Rusya parlamentosundaki bir grup milletvekili adından yayınlanan çağrıda şöyle denildi: “Türkiye, savaş uçağımızı vurarak teröre karşı savaşta hangi cephede yer aldığını net olarak göstermiştir. Türkiye’de IŞİD terör örgütünün faaliyet gösterdiğini göz önünde bulundurarak bu ülke ile tüm yolcu uçak seferlerinin iptal edilmesini istiyoruz”.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/ruslar-turkiye-tatillerini-iptal-ediyor-1479405/)

deniz
24 11 2015, 16:53
Suriye'den düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklama
Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi, Suriye sınırında düşürülen Rus uçağıyla ilgili yaptığı açıklamada, 'Bu teröristleri destekleyen ülkelerin yeni bir suçudur' ifadesini kullandı.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6566539.Jpeg

Suriye sınırında, sınır ihlali yaptığı belirtilen ve F-16'lar tarafından vurulan Su 24 tipi Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Suriye’den ilk açıklama geldi. Suriye Enformasyon Bakanı Ümran el-Zubi, uçağın düşürülmesini, “Teröristlerin ve onlara destek veren ülkelerin hanesine yazılacak yeni bir suç” sözleriyle niteledi. Associated Press’in haberine göre, Zubi, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad karşıtı silahlı örgütlerin en büyük destekçilerinden olduğunu belirtti.


Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus Su 24 tipi savaş uçağına, devriye görevindeki 2 F-16 savaş uçağı tarafından müdahalede bulunulmuştu. Uçak, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında, Suriye toprakları içindeki Bayırbucak bölgesine düşmüştü.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/suriyeden-dusurulen-rus-ucagiyla-ilgili-aciklama-1479437/)

deniz
24 11 2015, 16:56
Avrupa Birliği'nden sükunet çağrısı
Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk, Rus jetinin düşürülmesinin ardından 'serinkanlı ve sakin' kalınması çağrısı yaptı.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6565441.Jpeg

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rus jetinin düşürülmesinin ardından bu ortamda, herkes serinkanlı ve sakin kalmalı" dedi. AB Komisyonu sözcülerinden Alexander Winterstein da, düşürülen Rus savaş uçağı ile ilgili, "Bu aşamada gelişmeleri yakından takip ediyor ve tam olarak ne yaşandığını saptamaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı. Öte yandan NATO Konseyi, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle olağanüstü toplanacak. Türkiye'nin talebiyle TSİ 18.00'de başlayacak ve NATO Genel Sekreteri ile üye ülkelerin büyükelçilerinin katılacağı toplantıda, Türkiye, uçağın düşürülmesi ile ilgili bilgilendirme yapacak. Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Ahmed Fevzi ise, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin, Suriye'deki krizi daha karmaşık hale getirebileceğini söyledi. (AA)

deniz
24 11 2015, 17:19
ABD: Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay
ABD ordu sözcüsü Albay Steve Warren, Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, 'Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay' dedi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6567186.Jpeg

Türkiye'nin Suriye sınırında Rusya'nın Su-24 savaş uçağını düşürmesine ABD'den bir tepki daha geldi. ABD ordu sözcüsü Albay Steve Warren, "Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay" ifadesini kullandı. Hürriyet'te yer alan habere göre, Warren, operasyonların "planlandığı gibi" süreceğini söyledi. IŞİD karşıtı koalisyonun sözcüsü Warren, "Bu Rus ve Türk hükümetleri arasındaki bir olay. ABD öncülüğündeki koalisyon operasyonlarını kapsayan bir konu değil" dedi.
Reuters'a göre, ABD ordu sözcüsü, Türkiye'nin ateş açmadan önce Rus pilotları defalarca uyardığını ancak pilotların yanıt vermediğini teyit etti.


ABD'Lİ PİLOTLAR DA DUYDU
Öte yandan Fox News'ün ulusal güvenlik muhabiri Jennifer Griffin de, "Amerikan askeri kaynakları, ABD'li pilotların, Türklerin Rus pilotları birden çok kez uyardığını acil radyo frekansı konuşmalarında duyduğunu söyledi" diye tweet attı.


ABD BİLGİLENDİRİLDİ
Daha önce de Reuters, ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, "Türkiye sınırında düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili olayda ABD güçlerinin dahli olmadığını" bildirmişti. ABD'li bir Savunma Bakanlığı yetkisine dayandırılan AFP haberinde ise Türkiye'nin uçağı düşürdükten sonra Washington'ı bu konuda bilgilendirdiği belirtilmişti.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/abd-bu-rus-ve-turk-hukumetleri-arasindaki-bir-olay-1479477/)

deniz
24 11 2015, 17:42
İki Rus pilot da sağ iddiası
Başbakanlık kaynakları, düşürülen iki Rus pilotun sağ ve muhaliflerin elinde olduklarını belirterek, kurtarılmaları için çalışma yürütüldüğünü açıkladı.Düşürülen Rus uçağındaki pilotların paraşütle atladıktan sonra havadayken üzerlerine ateş açılması görüntüleri yayınlanmıştı. Bazı Türkmen yetkilileri de iki pilotun da öldürüldüğünü açıklamıştı. Ancak, akşam saatlerinde önemli bir iddia gündeme geldi. CNNTÜRK'e konuşan Türk yetkililer, düşürülen Rus uçağındaki iki pilotun da hayatta olduğunu öne sürerek, Türkiye'ye getirilmeleri için çalışıldığını açıkladı.

BAŞBAKANLIK KAYNAKLARI DA DOĞRULADI
Doğan Haber Ajansı'na bilgi veren Başbakanlık kaynakları da, Suriye sınırında düşürülen uçağın 2 pilotunun sağ olduğunu teyit ettiklerini, pilotların muhaliflerin elinde olduklarını belirterek, kurtarılmaları için ilgili birimlerin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/turkiye/iki-rus-pilot-da-sag-iddiasi-1479496/)

deniz
24 11 2015, 19:47
Obama'dan Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesiyle ilgili açıklama
ABD Başkanı Obama, Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürmesiyle ilgili, "Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkı var. Bölgede gerilimin tırmanmaması için tarafların iletişimde olmaları gerekiyor. Rusya bizim geniş koalisyonumuzun bir parçası, bizim 'Rusya'yı istemiyoruz' deme hakkımız yok" dedi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6568679.Jpeg

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da ağırladığı Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile ortak basın toplantısı düzenledi.. Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Obama, "Türkiye'nin hava sahasını koruma hakkı var. Bölgede gerilimin tırmanmaması için tarafların iletişimde olmaları gerekiyor" dedi.
IŞİD'in Paris'te düzenlediği kanlı saldırıların ardından Fransa ile ABD arasındaki koordinasyonu geliştirmek zorunda olduklarını belirten Obama, Fransızca "Hepimiz Fransız'ız" diyerek, Fransız halkıyla dayanışma gösterdi.
Obama, Rusya'nın ılımlı muhalifleri hedef almasının, Esad rejimini cesaretlendirdiği konusunda Hollande ile fikir birliğine vardıklarını sözlerine ekledi.
Obama'nın ardından söz alan Hollande, "teröristlerin Avrupa'ya girmesini engellemek için Türkiye ile Suriye arasındaki sınırın acilen kapatılması gerektiğiğini" söyledi.
DOĞRUDAN İLETİŞİM ÇAĞRISI
ABD Başkanı Obama basın toplantısında, Rus savaş uçağının Türkiye-Suriye sınırında düşürülmesine ilişkin bir soru üzerine ise şu açıklamalarda bulundu:
"Detayları öğrenmeye çalışıyoruz, Erdoğan ile son birkaç gündür görüşüyorum. Türkiye'nin her ülke gibi kendi topraklarını ve hava sahasını koruma hakkı var. Türkiye ve Rusya'nın birbirleriyle konuşmaları ve bunun tekrarlanmaması için doğrudan iletişimde olmaları gerekiyor. Bu sorun, Rusya’nın operasyonlarıyla ilgili. Türkiye sınırına çok yakın hareket ediyorlar. Sadece Türkiye değil bir dizi ülkenin desteklediği muhalifleri hedef alıyor. Siyasi yoldan hızla devam etmeliyiz. Rusya bizim geniş koalisyonumuzun bir parçası, bizim 'Rusya’yı istemiyoruz' deme hakkımız yok. Türkiye ve Rusya tansiyonu düşürmeli. Rusya Esad’ı desteklemekten çok IŞİD’le mücadeleye odaklanmalı. Bu yapıcı bir adım olacaktır. Biz IŞİD’in peşine gitmeye odaklanıyoruz, dolayısıyla Rusya’nın bizim için büyük bir kapasitesi var."


"ZARAR VERİR"

Aynı konuda Hollande ise, "Türkiye olayla ilgili NATO'yu bilgilendiriyor. Bu raporlara bakıp olayın Türkiye hava sahasında geçip geçmediğini anlayabiliriz. Türkiye ve Rusya tansiyonu düşürmeli. Aksi takdirde bu uluslararası toplumun IŞİD'le mücadelesine zarar verecektir" dedi.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/turkiye/obamadan-turkiyenin-rus-ucagini-dusurmesiyle-ilgili-aciklama-1479537)

deniz
24 11 2015, 19:53
Türkiye'den BM'ye mektup: İhlal 17 saniye sürdü
Ankara, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) "acil" kodlu bir mektupla bilgilendirdi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6568767.Jpeg

Türkiye'nin New York'taki BM Daimi Temsilciliği, BMGK Başkanı Büyükelçi Matthew Ryeroft ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a hitaben yazılan mektuba geçmiş olayları hatırlatarak başladı. Türkiye'nin egemenlik, toprak bütünlüğü ve güvenliğine yönelik ihlallerle ilgili 2012'den beri BMGK'ye 6 mektup yazdığını bildiren Ankara, 26 Haziran 2012 yeni askeri angajman kurallarını açıkladığını da anımsattı.
Mektupta Rus uçağının düşürülmesi konusunda şu bilgiler yer aldı:
- Milliyetleri bilinmeyen iki adet Su-24 uçağı, bu sabah Yayladağı/Hatay bölgesinde Türk hava sahasına yaklaştı.
- Uçaklar "acil" telsiz kanalından 5 dakika içinde 10 kez uyarıldı, derhal yönlerini güneye çevirmeleri istendi.

- Bu uyarılara kulak asmayan uçaklar saat 9.24'te, 19 bin feet yükseklikteyken, Türk hava sahasını 17 saniye boyunca ihlal etti.

- Bu ihlal sırasında Rus uçakları Türk hava sahasını 2.1 mil ( derinlikte ve 1.15 mil (1.8 km) boyunca ihlal etti.
- İhlalin ardından Rus uçaklarından biri Türk hava sahasını terk etti.
- Öteki Rus uçağına devriye görevindeki Türk F-16'ları angajman kuralları çerçevesinde ateş açtı. Vurulan uçak sınırın Suriye tarafına düştü.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/turkiyeden-bmye-mektup-ihlal-17-saniye-surdu-1479543/)

deniz
24 11 2015, 19:56
NATO'dan açıklama
NATO, Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu duyurdu.Ankara'nın talebi üzerine acil olarak toplanan NATO, Türkiye ile dayanışma içinde olduğunu açıkladı.

Brüksel'deki toplantının ardından basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Türkiye ile dayanışma içindeyiz. Türkiye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz" dedi. (Radikal)

deniz
24 11 2015, 20:05
Rusya, Türkiye'yle askeri temasları askıya aldı
Rusya'nın Türkiye'yle askeri temasları askıya alma kararı aldığı bildirildi.Rusya Genelkurmay Başkanlığı, Suriye sınırında uçağın düşürülmesi ardından Türkiye ile tüm askeri temaslarını askıya alındığını duyurdu. Açıklamada, "Konrollerin ardından saldırıya uğrayan SU-24 uçağının Türkiye sınırına geçmediğini belirledik. Hmeymim hava üssündeki radarlar ise saldırıya geçen Türk uçağının Suriye'nin hava sahasını ihlal ettiğini belirledi" denildi.

Genelkurmay Başkanlığı, S-300’e bezer hava savunma sistemine sahip, Fort ile donatılan 'Moskova' kruvazörünün Suriye’nin Lazkiye açıklarına gönderileceğini ve Rus savaş uçakları için potansiyel tehdit oluşturan tüm hedeflerin vurulacağını belirtti. (Radikal)

deniz
24 11 2015, 20:11
Rusya: Pilotlardan biri öldürüldü


Rusya, Suriye sınırında düşen uçaktaki pilotlardan birinin öldürüldüğünü duyurdu. Düşürülen uçaktaki pilotu arayan Rus askerin de öldürüldüğü bildirildi.

http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6568896.Jpeg

Rusya ordusu, Suriye sınırında düşürülen uçaktaki pilotu arayan Rus askerin öldürüldüğünü açıkladı. Ordunun açıklamasında, arama-kurtarma çalışması yapan Mi-8 model helikopterin saldırıya uğradığı ve ekipteki bir kişinin öldüğü ifade edildi. Açıklamada, kurtarma operasyonuna iki helikopterin katıldığı ifade edildi. Rusya Genelkurmay Başkanlığı ayrıca, ilk belirlemelere göre Su-24 içindeki pilotlardan birinin havadayken karadan açılan ateş sonucunda öldüğününü duyurdu.

Russia Today'in haberine göre, Özgür Suriye Ordusu kurtarma operasyonuna katılan helikopterlerden birini vurduğunu öne süren bir video yayınladı. Videoda ÖSO mensuplarının ABD yapımı TOW füzesi kullandığı görülüyor. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, helikopterin tank-savar füzeyle düşürüldüğünü öne sürmüştü.

http://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/24/201511242021_56548a83c36188bf718b45a6.jpg

Radikal (http://www.radikal.com.tr/dunya/rusya-pilotlardan-biri-olduruldu-1479544/)

deniz
24 11 2015, 20:20
Erdoğan: Kimse kimseyi kandırmasın
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verdi. Erdoğan, resepsiyonda düşürülen Rus uçağıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/24/fft107_mf6568700.Jpeg

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verdi. Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu sabah Suriye sınırında düşürülen uçakla ilgili "Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen aidiyeti belli olmayan bir savaş uçağına angajman kuralları gereği müdahale edilmiştir." dedi. Erdoğan, "Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge DAİŞ’in bulunduğu bir bölge kesinlikle değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. DAİŞ’i vuruyoruz diyerek Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır." diye konuştu. Erdoğan'ın konuşmasınnı önemli satırbaşları şöyle:


ESED REJİMİ VE ONU DESTEKLEYEN ÜLKELER..."
"G20'de terörizmle mücadele konusunda kararlı bir tutum ortaya koyduk. Bu konuda tüm dünyaya güçlü bir mesaj verdiğimize inanıyorum.


Suriye meselesine adilk ve sürdürülebilir bir çözüm buylunmadan ne mülteci ne de terör sorunun önüne geçilemeyeceğini herkesin görmesi gerekiyor.

Esed rejimi ve onu destekleyen ülkeler viyana ruhuyla uyuşmayan yeni saldırılara giriştiler.


Bayırbucak Türkmenlerinin yaşadığı bölgeye yoğunlaşan saldırıları şiddetle kınıyoruz. Orada bizim akrabalarımız soydaşlarımız var.

Bu soydaşlarımız şu anda sınıra doğru gelmeye başladı. Peki bunlara destek nereden Türkiye'den.


"IŞİD'İ VURUYORUZ DİYE TÜRKMENLERİ VURUYORLAR"
Bugün sabah saatlerinde tüm uyarılara rağmen aidiyeti belli olmayan bir savaş uçağına angajman kuralları gereği müdahale edilmiştir.On defa uyarılmasına rağmen maalesef ihlalini devam ettirmekte ısrarını sürdürmüştür.Bunu üzerine F16'larımız tarafından yapılan müdahale sonucu 2 uçaktan birisi düşürülmüştür.

Mesele aslında bir alkış meselesi değil biz buna şahit olmak istemeyiz ama böyle bir durumla karşı karşıya bırakılmanın ıstırabını yaşıyoruz.Bu hadise angajman kuralları çerçevesinde gerçekleşmiştir.
Türkiye’nin komşularıyla başka bir ülkeye karşı düşmanlığı söz konusu değildir.Bu son hadisenin önüne geçmek için de elimizden gayreti gösterdiğimizden kimsenin şüphesi olmasın.Türkiyenin kendi sınırlarını koruma hakkında herkes saygı göstermelidir.Türkiye Suriye’de muhalif grupları samimiyetle destekliyor.
Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölge DAİŞ'in bulunduğu bir bölge kesinlikle değildir. Kimse kimseyi kandırmasın. DAİŞ'i vuruyoruz diyerek Bayırbucak Türkmenleri vurulmaktadır.

17-25 Aralık darbe girişiminden sonra şu meşhur MİT TIR'ları hadisesini hatırlıyorsunuz değil mi. İşte o TIR'lar Bayırbucak Türkmenleri'ne yardım götürüyordu. Şimdi diyecekler ki başbakan TIR'ların içinde silah yoktu diyordu… Varsa ne olacak yoksa ne olacak. Oraya insani yardım götürüyoruz. Kim onlar mağdur mazlum bizim Bayırbucak Türkmen kardeşlerimiz."

Radikal (http://www.radikal.com.tr/politika/erdogan-kimse-kimseyi-kandirmasin-1479538/)