PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : M Treni - Patti Smitherkolay
22 11 2015, 08:22
Patti Smith'in zihnine yolculuk

Punk rock'ın vaftiz annesi, müzisyen, şair ve yazar Patti Smith, Çoluk Çocuk'un ardından ikinci anı kitabı M Treni ile karşımızda. Kitap, okurunu Patti Smith'in zihninin içinde dolambaçlı ve ilham verici bir yolculuğa çıkarıyor.

http://kitap.radikal.com.tr/Posts/655x350/2015/11/12/fft1_mf18521.Jpeg

Daha geçen hafta televizyonda izlediğim bir filminin en sonunda çıktı karşıma Patti Smith. Filmin bitişinde çalan, hem tedirgin edici bir kasvet hem de ilahi bir güzellik barındıran Mercy Is şarkısını dinlerken kalbime ağırlık çöktü. Ne tesadüftür ki, Smith'in geçen ay ABD’de yayımlanan ve şimdi TÜYAP 34. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı'nda da Türkçe olarak okurlarıyla buluşan yeni kitabı M Treni de aynı gün elime geçmişti. "Ne muhterem insan" diyerek bıraktım kendimi kitabın sayfalarına...

Bu yıl Patti Smith'in, sadece müzik değil, edebiyat, sanat ve hatta moda dünyasında taşları yerinden oynatan sarsıcı, sıradışı ve devrimci ilk albümü Horses'ın yayınlanışının kırkıncı yılı. Punk rock'ın yaratıcısı, tabu deviren ozan-müzisyen Patti Smith bu kırk yıl boyunca şarkıları, şiirleri, fotoğrafları, yazıları, çizimleri ve şamanik danslarıyla hayatlarımıza dokundu. 2010'daysa fotoğrafçı Robert Mapplethorpe ile ilişkisini anlatırken 60'lı-70'li yılların fırtınalı müzik, edebiyat ve sanat alemine de kapı aralayan ve ona ABD Ulusal Kitap Ödülü'nü kazandıran anı kitabı Çoluk Çocuk ile karşımıza dikilerek kendi hayatına dokunmamızı sağladı. Şimdiyse anılarının ikinci bölümü olarak da nitelendirebileceğimiz M Treni ile daha da ileri gidiyor; bizi hem zihninin hem de kalbinin içine, en dolambaçlı, en derin noktalarına kadar uzanan büyülü bir yolculuğa çıkarıyor.

Kitabın açılışında New York'un bohem mahallesi East Village'deki evinde uyurken ve rüyasında bir kovboyla konuşurken buluyoruz Patti Smith'i. Kovboy ona şöyle sesleniyor: "Hiçbir şey hakkında yazmak o kadar da kolay değildir." Ve Smith bu iddialı cümleye meydan okurcasına hiçbir şey hakkında yazmaya girişiyor.

Her sabah kalkar kalkmaz delik paltosunu sırtına geçirip Greenwich Village'deki favori kafesi Cafe Ino'ya yollanıp "her zamanki" masasında kahvesini yudumlayarak bir kağıt parçasına da notlar karalarken; evinde kutuları, çekmeceleri, mektupları karıştırırken; bir kitap okur, bir film/dizi izlerken; başka ülke ve şehirlere seyahat ederken rast geldiği sesler, sözler, imgeler, olaylar onu bir anda zihninin derinliklerindeki anılarına götürüveriyor. Ve Smith geçmişi ile bugünü arasında, dahası hayallerle gerçekler arasında, Proustvari gelgitler eşliğinde zihinsel yolculuklar yaparken aslında "hiçbir şey" hakkında değil, tam anlamıyla kendi sıradan hayatı hakkında yazmaya girişiyor.

Ama "Ne zaman bu denli yaşlandık Tanrı aşkına? diye soruyorum eklemlerime, demir rengi saçlarıma" sözlerinden de anlaşılıyor; Çoluk Çocuk'tan farklı olarak M Treni hayata yeni atılan, heyecanlı gençlerin maceralarından ziyade yaşını başını almış, güzelliklerin ve kazanımların yanında büyük kayıpları ve acıları da yaşamış, ununu eleyip ipini asmış birinin geçmişine ve bugününe bakışından kesitler sunuyor. Haliyle hayatından yitip gidenler, erken yaşta kaybettiği kocası, müzisyen Fred "Sonic" Smith, ondan sadece bir ay sonra ölen erkek kardeşi Todd, AIDS'ten göçüp giden Robert Mapplethrope, annesi, babası, çocuklarının küçüklüğü sık sık zihnini yokluyor: "Sahip olamayacağımız şeyleri istiyoruz. Belli bir anı, sesi, duyguyu yeniden yaşamanın yollarını arıyoruz. Annemin sesini duymak istiyorum. Çocuklarımı çocuk halleriyle görmek istiyorum. Küçücük eller, çevik ayaklar. Her şey değişiyor. Oğlan büyüdü, baba öldü, kız benden uzun, kötü bir rüyadan dolayı ağlıyor. Lütfen sonsuza dek kalın, diyorum tanıdığım şeylere. Gitmeyin. Büyümeyin."

Yazarlara, filmlere ve eşyalara tutunmak
Belki de yaşadığı bu büyük kayıplar yüzünden anılarının yanı sıra onu o yapan kitaplar, yazarlar, filmler ve eşyalara da sıkı sıkıya tutunuyor Smith. O yüzden zihninin derinliklerine uzanan bu kitapta, yaşamak için ona ilham veren bütün önemli şeyler de yerini buluyor: Smith'in Londra'dan Berlin'e, Mexico City'den Tokyo ve Tanca'ya uzanan yolculuklarında Frida Kahlo'nun Meksika'daki Mavi Ev'ine, Sylvia Plath, Arthur Rimbaud ve Jean Genet'nin mezarına, satın aldıktan hemen sonra Sandy Kasırgası'nın vurduğu Rockaway Plajı'ndaki mutluluk simgesi küçük bungalovuna, ünlü bir kutup kâşifi anısına kurulan gizli ve özel bir kulübün Berlin'deki toplantılarına, Saint Laurent Hapishanesi'ndeki taşlara, 1972'de Bobby Fischer ve Boris Spassky arasındaki oyunda kullanılan satranç masasına ve en sonunda kapanan Cafe Ino'daki "her zamanki" masa ve sandalyesine yaptığı özel ve kutsal ziyaretlere çektigi siyah-beyaz polaroid fotoğraflar eşliğinde tanıklık ediyor, bu ziyaretlerde zihninden ve kalbinden geçenleri paylaşıyoruz.

Tutkuyla okuduğu ve "Yazarın sözcüklerle okura kuvvetli bir enerji aşıladığı eserler: Önce bir güzel evirir çevirir bizleri, sıkıp suyumuzu çıkarır sonra ve ardından kurumamız için askıya asarlar" diye tanımladığı Haruki Murakami, W G Sebald, Jean Genet, Roberto Bolano kitaplarının ve "Dünün şairleri bugünün dedektifleridir. Ömürlerini yüzüncü dizeyi aydınlatmaya, bir davayı çözmeye ve yorgun argın, ağır aksak günbatımına uzanmaya adarlar. Beni eğlendiriyor ve bana güç veriyorlar" diyerek tutkuyla izlediği "The Killing," "CSI: Miami," "Law & Order" gibi polisiye dizilerinin içinde onunla birlikte dolaşıyoruz.

M Treni'nin sayfalarını çevirdikçe, arada tarot kartlarından kendine fal bakan, sürekli bir takım eşyalarını biryerlerde unutan, Londra gibi bir şehre gittiğinde bile dışarı çıkacağına otel odasında polisiye diziler ve "Doctor Who" seyreden ve sık sık yalnızlıktan yakınan bu sıradan insanı daha yakından tanıma şansına erişiyoruz.

"Her şeyi anımsayacak ve sonra hepsini bir bir yazacağım. Bir palto için arya. Bir kafe için ağıt. İşte bunu düşünüyordum, rüyamda, ellerime bakarken" diyor Patti Smith. Ve bunu en dışavurumcu, en samimi, en naif ve aynı zamanda en şairane biçimde yapıyor.

Yakın zamanda verdiği bir röportajda, "Bu kitap ben neysem o" diye tanımladığı M Treni gerçekten de Patti Smith'in kafasınin içindekileri de, kalbinin derinlikleri de tüm şeffaflığıyla görmeyi mümkün kılan inanılmaz derecede ilham verici, eşsiz ve büyüleyici bir hazine.

http://kitap.radikal.com.tr/Posts/2015/11/12/mine_patti.jpg

M TRENİ
Patti Smith
Çeviren: Seda Ersavcı
Domingo Yayınevi
2015, 22 TL, 280 sayfa.

Mine Akverdi Denktaş - Radikal (http://kitap.radikal.com.tr/makale/haber/patti-smithin-zihnine-yolculuk-429193)