PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Phorum Kurulumuerkolay
07 11 2015, 19:45
Phorum Hakkında


Açık kaynak, ücretsiz ve Türkçe destek sitesi de bulunan, sade ve hızlı bir forum sistemi olan Phorum'u yeni forum projelerinizde deneyebilirsiniz.
Phorum 1998 yılında oluşturulmuş, PHP ve MySQL tabanlı, açık-kaynak, ücretsiz bir forum scriptidir.
Diğer web tabanlı mesaj boardlarından biraz farklıdır. Farklı web sitelerinde farklı ihtiyaçları karşılamak amacıyla dizayn edilmiştir. Phorum için HIZ ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanında GÜÇ unutulmamıştır. Eklentileri sayesinde forumunuza bir çok özellik kazandırabilirsiniz. Her geçen gün çıkan yeni modüller, forumunuzu daha da kullanışlı kılar.
Ayrıca Phorum sizlere forumunuzu baştan yaratma imkanı sunar. İçeriğindeki basit kodlar sayesinde forumunuzun görselliğini kendi istekleriniz doğrultusunda düzenlemeniz ve web sitenize uyarlamanız mümkündür.


Phorum Sistem GereksinimleriPHP 5.2 veya daha yüksek
MySQL 5.0.15 veya daha yüksek


Kurulum AdımlarıÖncelikle Phorum Türkçe Destek Sitesi yüklemeler (http://www.phorumtr.net/downloads.html) sayfasından phorum dosyalarını indiriyoruz ve dosyaları zipten kurtarıyoruz.
Daha sonra kontrol panelimizden database oluşturup database için kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz
Include/db içinde bulunan config.php.sample dosyasını database ayarlarımıza göre düzenledikten sonra dosyayı config.php olarak kaydediyoruz. (sondaki .sample kısmını siliyoruz) Dosyada yapılması gereken ayarlar:

// Database connection


'type' => 'mysql', --------- bu kısım değişmicek
'name' => 'phorum5', -------- phorum5 yazan yere database ismi yazılacak
'server' => 'localhost', -------- burası da aynı kalıcak
'user' => 'phorum5', -------- phorum5 yazan yere database için oluşturulan kullanıcı adı yazılacak
'password' => 'phorum5', -------- phorum5 yazan yere database kullanıcı adı şifresi yazılacak
'table_prefix' => 'phorum', -------- burasıda aynı kalacak.


Zipten kurtardığımız dosyaları Cpanel Kullanıyorsanız - www klasörüne Plesk Kullanıyorsanız - httpdocs klasörünün içine atıyoruz.
Dosyaları ftp'den gönderdikten sonra www.siteismi.com/admin.php (http://www.siteismi.com/admin.php) adresine giriyoruz.
İlk olarak karşımıza server ile ilgili problem olup olmadığı çıkacak. Bundan sonraki sayfaların hepsinde "Next" seçeneğini tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.


Kurulum ile ilgili tüm sorularınızı Phorum Türkçe Destek Sitesi'nden bu adrese (http://www.phorumtr.net/phorum/list.php?8) girerek bildirebilirsiniz.

Phorumtr.net (http://www.phorumtr.net/docs.html)

erkolay
07 11 2015, 19:46
Phorum'da Nasıl Modül Yüklenir?
Tüm modüller Phorum dizininin içindeki "Mods" altdizinine yüklenir. İki çeşit Modül vardır: Single file modules ve multi file modules.


Single file modules Bu modüller içeriğinde sadece tek php dosyası bulunduran modüllerdir. Bu modüller için herhangi bir ayar söz konusu değildir.
Bu modülleri Mods klasörünün içine attıktan sonra admin panelinden enable duruma getirmeniz modülü aktif hale getirebilmeniz için yeterli olacaktır.

Multi file modules Bu modüller içeriğinde en az bir php dosyası bununla birlikte info.txt dosyası barındıran modüllerdir. Ayrıca bu modüllerin ayarları için gerekli olan settings.php dosyası bulunmaktadır.
Modüller Mods klasörünün içine taşınıp(tüm dosyaları ile birlikte) admin panelinden ayarları yapıldıktan sonra aktif hale getirilebilir.

erkolay
07 11 2015, 19:47
Phorum Temaları Nasıl Yüklenir?
Bir template yükleyebilmeniz için indirmiş olduğunuz template klasörünü Phorum ana dizinindeki "templates" klasörünün içine atmanız gerekmektedir. Daha sonra admin panelinden "Default Settings" ayarlarının içindeki "Template" ayarından istediğiniz temayı seçebilirsiniz.


Phorum 5.2.x temalarını bu adreste (http://www.phorumtr.net/phorum/list.php?9) bulabilirsiniz.