PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Görme Engelliler için Linux, Vinux 5.0 Duyurulduerkolay
05 11 2015, 21:45
Görme özürlü kullanıcılar için Ubuntu türevi bir dağıtım olarak üretilen, kısmen normal kullanıcıların ihtiyaçlarını da karşılayabilen Vinux (http://vinuxproject.org/)'un 5.0 sürümü, Rob Whyte tarafından duyuruldu.

http://www.getgnu.org/wp-content/uploads/vinux.jpg

Varsayılan olarak iki ekran okuyucu ile gelen sistem; Braille ekran desteği ve GNOME masaüstü ortamında gezinme olanağı sağlayan Orca ekran okuyucu içeriyor. Unity masaüstü ortamıyla sunulan sürüm; aynı zamanda GNOME Shell ve bir GNOME 2 çatallaması olan MATE masaüstü ortamını da kullanma olanağı sağlıyor. Ubuntu Trusty Tahr 14.0.4.3 LTS tabanlı olan Vinux 5.0; yeniden tasarlanmış Vinux açılış logosu, güncel GNOME-Orca ve erişilebilirlik çerçevesi, Nautilus dosya yöneticisi ile ilgili iyileştirmeler gibi yenilikler içeriyor.

http://distrowatch.com/images/slinks/vinux.png

2019 yılına kadar desteklenecek olan sürüm hakkında daha fazla bilgi edinmek için README (http://downloads.sourceforge.net/vinuxproject/readme.txt) dosyasını inceleyebilirsiniz.

Vinux 5.0 edinmek için aşağıdaki linklerden yararlanabilirsiniz.İndirme sayfası (MD5) (https://sourceforge.net/projects/vinuxproject/files/5.0/)
vinux-5.0-amd64.iso (http://downloads.sourceforge.net/vinuxproject/vinux-5.0-amd64.iso) (1,280MB, MD5 (http://downloads.sourceforge.net/vinuxproject/vinux-5.0-amd64.iso.md5), torrent (http://downloads.sourceforge.net/vinuxproject/vinux-5.0-amd64.torrent))


Getgnu.org (http://www.getgnu.org/gnulinux/vinux-5-0-duyuruldu.html)