PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google, Mobil Uyumluluk Algoritmasına Uymayanlara Ciddi Sıra Kayıpları Yaşatacakerkolay
04 11 2015, 13:48
Google Mobil Uyumluluk Algoritmasındaki Güncelleme, Büyük Dalgalanmalar Getirecek

1 Kasım 2015 tarihinde Google, mobil uyumluluk algoritmalarını güncelleştirdi. Yeni Google mobil algoritması ile tam sayfa büyük reklam veren sitelerin sıralamalarda düşüş kaybetmesi bekleniyor .

https://lh3.googleusercontent.com/-f7-ar0EkGPI/Vje4cKaWriI/AAAAAAAAGwY/qpxXwUxLsuc/w670-h536-no/app-banners.png

1 Kasım'da yayınlanan yeni algoritma, 2 Kasım'dan itibaren faaliyete girdi. Yeni güncelleştirme sadece reklamları kapsamıyor ve Google bize tam sayfa reklam içeren ana sayfalar ve geçişler yerine daha kullanıcı dostu reklamlar ve yönlendirmeler kullanmamızı öneriyor.

Mobil cihaz kullanarak internete giren ziyaretçilere zorla reklam izlettirilmesi, reklamların kapatma tuşlarının farklı ekranlarda kaybolması ve bu reklamların zorunlu olarak izlettirilmesi ve vb.. uygulamalar artık kasıtlı haksız kazanç olarak kabul ediliyor.

Google mobil update testlerimiz
Bu kurallara uymayan bir kaç sitenin testlerini Google Mobil Uyumluluk (https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/) sayfası ile test ettik. Google mobil uyumluluk sayfasında test ettiğimiz siteler içerisinde, ihlal yaptığını düşündüklerimiz mobil uyumlu gözükmeye devam ediyordu.Bu sitelerin bazılarında gözümüze çarpan, javascript dosyalarının google botları tarafından okunamadığı yönündeydi (botların dosyalara ulaşımı robots.txt ile engellenmiş). Engellenmiş javascript dosyalarının yeni Google algoritması tarafından algılanıp algılanmadığını henüz bilmiyoruz. Düşüncemiz Google mobil uyumluluk test sayfasında henüz güncelleme yapılmamış olabileceği yönünde.
Mobil sayfalarında ihlal yapan test sitelerinin sıralamasında henüz önemli bir düşüş görmedik. Bildiğiniz gibi google değişikliklerini ani bir şekilde hissedilmez. Bu sebeplerden dolayı eğer bu tarz ihlalleri yapan bir internet siteniz varsa, değişiklik yapmak için sıralamanızın değişmesini beklemeyin. Yeni bir algoritma demek dünya üzerindeki her sitenin yeniden değerlendirilmesi demektir ve bu değişikliklerin uygulanması bir kaç gün sürebilir. Google bize önemli ihlal değişikliklerini mutlaka bildiriyor ve bu değişiklikleri yaparken zarar görmemeniz için size yeni güncelleştirmelere uyum sağlayacak zamanı tanıyacaktır. Sonuçta bu tip güncelleştirmeler sadece hile yapan web sitelerini etkilenmez. Düzgün içeriği olan ve her gün binlerce hit alan internet siteleride, mobil ihlal yapan siteler arasında.

Önemli Google güncelleştirmelerini herkesten önce size haber olarak vermeye çalışıyor ve değerli emeklerinizin çöpe gitmemesi için gündemdeki seo haberlerini takip ediyor, seo için faydalı olan makaleleri paylaşmaya çalışıyoruz.

Google'ın yeni algoritması ile ilgili haberi kaynak linkten doğrulayabilirsiniz.

Google+ webmasters (https://plus.google.com/+GoogleWebmasters/posts/7qKTxCp2PZx)
Türkçe makale: Seosefi.com (http://www.seosefi.com/google-mobil-algoritma-guncellemesi/)

eskolik26
18 01 2016, 10:58
Mobil hayat artık çok aktif olduğu için bu sitelerde aktif olacak demektir. Google algoritmaları ile güncel ve çok canlı tutuyor.