PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : CHP'de Olağanüstü Kurultay Çağrısı Yapan Genel Başkan Adayları Peşpeşe Geliyorerkolay
04 11 2015, 13:04
1 Kasım 2015 Erken Genel Seçim'de beklenen başarıyı gösteremeyen CHP'de, tabanda geniş destek bulan iki önemli isimden, genel başkan adaylığı açıklanarak olağanüstü kurultay talebi geldi.

CHP'de seçim çatlağı
1 Kasım milletvekili seçiminde istediği ivmeyi yakalayamayan CHP'de 'restorasyon ve yeni yeni bir süreç başlatılması' çağrıları yükselmeye başladı. Mersin Milletvekili Fikri Sağlar'ın "CHP yönetilemiyor" çıkışının ardından bir çağrı da Mustafa Balbay'dan geldi. Balbay "Bir şahlanış ve silkeleniş süreci başlatmak gerekiyor" dedi.

http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/04/fft107_mf6334797.Jpeghttp://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/03/fft107_mf6330207.Jpeghttp://i.radikal.com.tr/150x113/2015/11/03/201511031647_31.jpg


1 Kasım seçimleri MHP'nin yanısıra CHP'de de tartışma başlattı. İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, partisinin 1 Kasım'da oy oranını korumasına rağmen bunun yeterli olmadığını belirterek, "İki ay içinde yapılacak olağan kurultayı, bu anlamda büyük bir şans olarak değerlendirmek, bir şahlanış ve silkeleniş süreci başlatmak gerekiyor" yorumunda bulundu. Mersin milletvekili Fikri Sağlar da, Sözcü'ye yaptığı açıklamada, "Yüzde 25 oyda çakılıp kalmak, başarı eğildir. CHP yönetilemiyor" eleştirisinde bulunmuştu.
Halk TV'de yayımlanan Gündem-Özel programına katılan Milletvekili Balbay, seçimde alınan oy oranı ve CHP'ye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:
"7 Haziran seçimlerinden sonra iktidar gücünü elinden bırakmak istemeyen AKP ve Erdoğan, CHP'ye hükümet kurma görevinin verilmemesi için her şeyi yaptı. Bunun yanında MHP'yi kendi içinde parçalamak, HDP'yi terörize etmek, CHP'yi çözümsüz ilan etmek üzere çoklu bir plan yaptı ve uygulamaya geçirdi. Bu hesabın tutmuş olması, AKP'nin haklı ve güçlü olduğu anlamına gelmez. '7 Haziran'da halk yanlış yaptı' diyen AKP ve Erdoğan, 1 Kasım'da, 'milli irade budur' diyor. Cervantes, 'Don Kişot' romanında korkunun gücünü anlatırken, 'Korkunun gözleri çoktur. İnsan korkuya yenildi mi her şeyden korkmaya başlar.' der. AKP, halka, 'ben gidersem terör gelir, kaos olur, dolar yükselir, huzur bozulur' dedi. Halkın bu korkuya karşı koyması için tartışmasız iktidar seçeneği olabileceğine inandığı karşı bir güç bulması gerekirdi. CHP olarak biz buna talip olduk, bunun için çırpındık ama halkın üzerinde yaratılan korku ve dehşet iklimi öne çıktı. Örneğin AKP İzmir İl Başkanı Bülent Delican'ın, 'Bundan sonra şehit cenazesi gelmez' sözünü nereye koyacağız?"


KURULTAY BÜYÜK ŞANS
Olağan kurultayın çok önemli bir şans olduğunu savunan Mustafa Balbay, "Eğer önümüzde CHP'nin olağan kongresi olmasaydı, doğal olarak kurultay tartışması olacaktı. Başarılı olup olmaması ayrı konu, imza toplama girişimleri başlayacaktı. Şimdi öyle değil, zaten olağan kurultay var. Bunu sadece parti yöneticilerinin seçildiği bir kurultay olarak değerlendirmemek, partinin daha çok oy almasını sağlayacak bir yön, yöntem belirleme süreci olarak bakmak gerekiyor. Ön seçimden gelmiş bir milletvekili olarak CHP tabanıyla son 10 ay içinde daha yoğun ilişkim oldu. Partiye büyük bir aşkla bağlı insanlar, bu aşkın karşılığı olarak büyük bir başarı bekliyor. Bu, onların en doğal hakkı. 'Bu sefer tamam' duygusu çok baskındı. Önceki seçimlerde de benzer duygular yaşandığı için tabandaki umut yorgunluğunu almanın, bunu yeni bir heyecana yöneltmenin en sağlam yolu kurultayı çok büyük bir buluşmaya, hedef üretmeye, özgüven çoğaltmaya ve eyleme çevirmek gerekiyor" dedi ve ekledi: "MHP'nin, HDP'nin baraj sınırında kaldığı, yüzde 2-3 oya sahip SP'nin eridiği bir ortamda CHP'nin oylarını koruması önemlidir ama bu yetmez. Eğer, 'bu oran başarıdır, çok da sorgulamaya gerek yok' görüşü baskınsa peki o zaman ne demek gerekir? Değilse, iktidar istiyorsak bunun yollarını bulmak gerekiyor. Yüzde 25, kader olamaz. Ecevit'in 1977'de yüzde 42 oy aldığı hesaba katılırsa sağ sol dengesinin yüzde 70-30 olduğu yorumunu, mutlak doğru olarak kabul etmemek gerekiyor."


SAĞLAR DA ELEŞTİRMİŞTİ
Mersin milletvekili Fikri Sağlar da, "Yüzde 25 oyda çakılıp kalmak, başarı değildir" eleştirisinde bulunmuştu.

"CHP yönetilemiyor" diyen Sağlar, "Partide restorasyon, yönetim kadrolarında değişim gerekli. Yerinde saymanın başarısı olamaz. CHP'de düşünceler halka anlatılamıyor. Yükselen bir CHP için önce, yeni kadroların iş başına gelmesi lazım. Siyaset yapma üslubumuzu değiştirmemiz, halka güven verici yeni politikalar üretmemiz ve en önemlisi de ana muhalefet için değil, iktidar olmak için yola çıkmamız lazım" demişti.

Umut Oran olağanüstü kurultay çağrısı yaptı CHP eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, 1 Kasım seçimlerinde CHP'nin aldığı oy oranının genel başkan ve parti yetkililerinin başarısızlığı anlamına geldiğini belirtip olağanüstü kurultay çağrısı yaptı. Oran kurultayda genel başkanlığa aday olduğunu belirtti.
1 Kasım seçimlerinde beklediğinden düşük oy alan CHP'de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun istifa edip etmeyeceği tartışılmaya başlandı. Kılıçdaroğlu istifa etmeyeceğini söylerken, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin de dün yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu'nun istifasına gerek olmadığını, şubat ayında düzenlenecek olağan kurultayda isteyenlerin genel başkanlık yarışına girebileceğini belirtmişti.


'GÜVENOYU TAZELEMESİ GEREK'
Oran yaptığı yazılı açıklamada, Kılıçdaroğlu'nun hiç vakit kaybetmeden olağanüstü kurultayı kendi iradesiyle toplaması ve acilen güvenoyu tazelemesi gerektiğini belirterek, "Genel Başkan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu gerçeklerle yüzleşip gereğini yapmadığı takdirde en büyük görev CHP örgütüne ve mevcut kurultay delegelerine düşecektir" dedi.


'BEŞTE BİRİNİN İMZASI GEREKİYOR'
CHP'de Genel Başkan Yardımcıları, Parti Meclisi üyeleri, Yüksek Disiplin Kurulu üyeleri, milletvekilleri ile il ve ilçe kongrelerinde seçilenler delege oluyor. CHP tüzüğüne göre, olağanüstü kurultay ya yönetim kararı ya da delege sayısının beşte birinin imzası ile toplanıyor. Oran adaylığını ise "Gelin değişimi ve dönüşümü beraber gerçekleştirelim. Ben CHP'nin tek başına iktidarını kurmak için her türlü görev ve sorumluluğu almaya hazırım" sözleriyle açıkladı.


MUHARREM İNCE İLE YARIŞMIŞTI
CHP 35. olağan kurultayını 10 Ağustos 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle Parti Meclisi kararıyla bir yıl ertelenmiş, Aralık ayında yapılması planlanan parti kurultayını genel seçim gerekçesiyle sonra yapacağını bildirmişti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki yenilginin ardından gerçekleştirilen 18. olağanüstü kurultayda ise Kılıçdaroğlu, Yalova Milletvekili Muharrem İnce ile yarışmış ve yine genel başkan olmuştu.


Balbay genel başkan adaylığı için yeşil ışık yaktı

CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, yüzde 25 oy alıp 134 vekille Meclis'e giren partisinde kurultayın umut olduğunu söyledi. Balbay, "İlle de genel başkan olayım derdim yok. Örgütün sağduyusuna, toplumun ortak aklına göre hareket edeceğim" sözleriyle genel başkan adaylığı için yeşil ışık yaktı.
1 Kasım'da oylarını yüzde 0.43, vekil sayısını 2 artıran CHP'de kurultay hareketliliği başladı. Ocak ayında olağan kongrenin toplanması bekleniyor. Ancak parti içi muhalefet olağanüstü kurultay için harekete geçti. Eski İstanbul Milletvekili Umut Oran, genel başkanlığa adaylığını açıklarken CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da eleştirilerinin dozunu yükselterek, adaylık sinyali verdi. CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, yüzde 25 oy alıp 134 vekille Meclis'e giren partisinde kurultayın umut olduğunu söyledi. Balbay, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu istifa etmeli mi?" sorusuna "Ben öyle bir noktada olsam başarıya götürecek insanların göreve gelmesi için önünü açırdım ama böyle bir şey istemek hakkım da haddim de değil" dedi. Balbay, "Kurultayda aday mısınız?" sorusuna da "İlle de genel başkan olayım derdim yok. Örgütün sağduyusuna, toplumun ortak aklına göre hareket edeceğim" yanıtını verdi.


'SEÇMEN ÜLKEYİ YÖNETECEK PARTİ OLARAK CHP'Yİ DEĞİL AKP'Yİ GÖRDÜ'
CHP İzmir Milletvekili Balbay, Kılıçdaroğlu'na Temmuz ayında 132 milletvekiliyle yaptığı toplantıda söylediği sözlerini hatırlatarak, şunları söyledi: "7 Haziran'da psikolojik üstünlük bizim elimizdeydi. AKP'nin eline meclis başkanlığı verilince psikolojik üstünlük sona erdi. Dedim ki 'parlamentoyu çalışmaya zorlayalım.' Her gün saat 15.00'da gidelim. Ayrıca 'AKP ile koalisyon görüşmeleri çok uzarsa AKP'nin planının parçası oluruz' dedim. 'Masada kalmak deyimi çok geniş anlamlıdır' dedim. 1 Kasım'da gördük ki HDP ve MHP'ye oy veren seçmenin yüzde 25'i, 'biz ülkeyi yönetecek bir partiye oy verelim' dedi. Ülkeyi yönetecek parti olarak CHP'yi değil AKP'yi gördüler. Önümüzde olağan kurultay var. Bu kurultayda yön, yöntem yönetim belirleyelim. Biz yıllardır 20-25 bandı arasındaysak burada bir sorun var. HDP ve MHP'nin yüzde 25 oy kaybettiği bir ortamda gücünü korumak önemlidir ama yetmez. Gücünü korumak geride kalmak demektir. AKP İzmir'de bile oyunu 5 arttırmışsa bunu masaya yatırmamız gerekir. Toplumun tüm kesimlerinden oy almamız lazım. Bizim sağdan oy almamız için sağdan adaylar getirmemiz yetmez. Sağa güven vermemiz lazım. Yoksa sonuç, Rize'de 3-0 , Yozgat'ta 3-0 olmazdı. Bu olağanüstü bir fırtınaydı. Biz, seçmenin sessizliğini hayra yormak istedik. Demek ki bu sessizlik böyle bir fırtanının sesizliğiymiş."


'ÖRGÜTÜN SAĞDUYUSUNU TOPLUMUN ORTAK AKLINI DİNLİYORUM'
Balbay, önümüzdeki günlerde düşüncelerini "Sevgili Türkiye" başlığı ile 60 sayfada açıklayacağını, kurultayla parti içindeki enerjiyi dışa çevirmek gerektiğini anlatacağını belirterek, "Şu anda örgütü ve toplumu dinliyorum. Düşüncelerini alıyorum. Yapılanları küçümsemiyorum ama toplumsal algının önemine dikkat çekiyorum. CHP 35 ilden milletvekili çıkaramamışsa bu çok önemlidir. Bu çağ değişti ve bu çağın değerlerini yakalamamız gerekir. Şimdi böyle bir çıkışın vaktidir. Aldığımız oyun böyle bir mücadeye değer bir oy olduğunu görüyorum. CHP tabanını biliyorum. Kılıçdaroğlu'na ayrıca saygı gösteren herkes dahil tüm tabanla çok iyi bir zeminim var" dedi.

Elif DEMİRCİ/İZMİR-DHA-Radikal

erkolay
04 11 2015, 18:52
Kılıçdaroğlu'nun istifasını isteyen muhaliflere CHP'den sert tepki
1 Kasım seçiminde isteği oranda oy alamayan CHP'de kurultay kazanı kaynamaya başladı. Kılıçdaroğlu'nun istifa etmesini isteyen muhalifler peş peşe açıklamalar yapmaya başladı. Muhaliflere CHP'li vekillerden sert tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır da "Dürüstlükse dürüstlük, liderlikse liderlik, emekse emek. Kılıçdaroğlu'nu nereden vuracaksınız? Nesi eksik?" dedi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/04/fft107_mf6340815.Jpeg

CHP'de 2 Kasım sabahı yükselen muhalif seslere bazı milletvekilleri sert çıktı. Seçim sonucuyla yüzü gülmeyen CHP’de 2 Kasım sabahı eleştiriler, muhalif çıkışlar başladı. Eski Mersin Milletvekili Umut Oran, genel başkan adaylığını açıklarken, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da adaylığa yeşil ışık yaktı.


NE EKSİK?
CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ise daha Yüksek Seçim Kurulu kesin sonuçları bile açıklamadan parti içindeki bu çıkışları hayretle izlediğini belirterek, şunları söyledi: “Siyasi hayatım boyunca sekiz genel başkan gördüm ama böyle koşturanını, çalışanını görmedim. Dürüstlükse dürüstlük, liderlikse liderlik, emekse emek. Kılıçdaroğlu’nu nereden vuracaksınız? Nesi eksik? CHP’de bir şeyler gözden geçirilmeli ama buna genel başkanının dışındakilerden başlamak lazım. CHP vitrini değişmeli. Halkın içindeki insanlar vitrinde olmalı ya da vitrindekiler halkın içinde olmalı. İstifayı istemeyi şık bulmuyorum. Belki başarı değil ama herşeye rağmen milletvekili sayısını ve oyunu artırdı. Örgütler de kendini sorgulamalı. Tunceli’de ilk kez milletvekili çıkardık. Tunceli kökenli bir adam gitti ve seçildi. Milletvekili olmak isteyenlerin kontenjandan gelmek yerine örgütten çıkıp seçilmesi lazım. Çok kısa vadede çok emek vermeden belli noktalara ulaşmaya çalışıyoruz. Siyaset planlama ve çalışma işi. Diğer siyasi partilerin ekip çalışmasında sorunu olmuyor ama bizde her seçimde ekip içinden birileri daha büyük hırsla bu tarz çıkışlar yapıyorlar.”


‘BUNLAR UCUZ ÇIKIŞLAR’
CHP İzmir eski Milletvekili Alaattin Yüksel de parti içinde “Genel başkan istifa etsin” yönündeki taleplerin “Ucuz çıkış” olduğunu öne sürerek şöyle konuştu: “Yenilenme aşağıdan yukarıya olur. Delegeler seçilir, ardından ilçe ve il yöneticileri sonunda kurultay delegeleriyle parti seçimini yapar. Bunlar ucuz çıkışlar. ‘Partinin genel başkanı değişsin’ demek ucuz çıkıştır. Milletvekili düzeyindeki arkadaşlarımız daha çok partinin gelecek seçimde nasıl iktidar olacağına kafa patlatmalı. Genel başkanı değiştirdin A’yı aldın B’yi getirdin. Parti iktidar mı olacak? CHP’yi Türkiye’nin partisine dönüştürmek gerekiyor. Kıyılara sıkışan bir parti nasıl iktidar olabilir? Biz eskiden olduğu gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yeniden oy almalıyız. Kürt sorununu çözeceğim iddasıyla yola çıkmamız lazım ve nasıl çözeceğimizi de açık bir şekilde topluma sunmalıyız. Karadeniz’de, İç Anadolu’da, Doğu’da yoksunuz. O zaman nasıl iktidar olacağız? Türkiye’nin dörte birine sıkışırsanız dörtte bir oy alırsınız.”
DHA

erkolay
06 11 2015, 19:19
Umut Oran: Kılıçdaroğlu iyi insan ama...
Seçim sonuçlarının ardından CHP'de Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı genel başkanlık adaylığını ilan eden ve 'olağanüstü kurultay' talebinde bulunan Umut Oran, "Ortada acil bir durum var. Hastalığın ölümcül olmaması için müdahale edilmesi şart. Kemal Bey dürüst, çalışkan bir insan. Ancak bazen iyi insanlar da başarısız olabiliyor" dedi.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/06/fft107_mf6361033.Jpeg

CHP'de ‘olağanüstü kurultay’ talebinde bulunan ve genel başkanlığı aday olduğunu açıklayan esik İstanbul Milletvekili Umut Oran konuştu. Oran, "Ortada acil bir durum var. Hastalığın ölümcül olmaması için müdahale edilmesi şart. Kemal Bey dürüst, çalışkan bir insan. Ancak bazen iyi insanlar da başarısız olabiliyor" dedi. Genel başkanlığa aday olmasının gerekçelerini Habertürk'e anlatan oran şunları söyledi:


KİŞİSEL BİR DERDİM YOK
Ortada başarılı olmayan bir sonuç var. Başarısızlığın, başarıymış gibi sunulması yanlıştır. Sayın genel başkanla kişisel bir sorunum yok. İyi, dürüst, çalışkan bir insan. Bunlara hiçbir şekilde itiraz etmiyoruz. Ama bazen iyi insanlar da başarısız olabiliyor.


KENDİ TOPLARSA ŞIK OLUR
Şu andaki mevcut kurultay delegeleri 3 yıldır bu partinin sorumluluğunu, yükünü çekiyor. Her şekilde bu arkadaşlarımızın tarlada izi var. O zaman bu arkadaşların söz söylemesi lazım. İyiye "İyi", kötüye "Kötü" demesi lazım. Bunun için sayın genel başkan, kurultay delegelerinin imzasına gerek kalmadan olağanüstü kurultayı toplamalı. Böylesi daha şık olur.


ACİL DURUM VAR
Olağan kurultay 2 ay sonra yapılacak. Oysa masaya yatırılması gereken acil bir durum var. Bu hastalığın ölümcül olmaması için müdahale edilmesi şart. Bunun yolu da olağan değil, olağanüstü kurultaydan geçer. Olağan kurultaya, genel merkezin lehine yapılandırılmış bir delegeyle gidilmemeli.

Radikal (http://www.radikal.com.tr/politika/umut-oran-kilicdaroglu-iyi-insan-ama-1467251/)

erkolay
08 11 2015, 00:52
Ve Muharrem İnce de aday oluyor Muharrem İnce, kurultaya ilişkin 9 Kasım Pazartesi günü basın toplantısı yapacak. İnce'nin basın toplantısıyla kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıklaması bekleniyor.

http://www.cumhuriyet.com.tr/thumbs/600x268/Archive/2015/11/7/409383_resource/bi.jpg

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, kurultaya ilişkin 9 Kasım Pazartesi günü basın toplantısı yapacak. İnce’nin basın toplantısıyla kurultayda genel başkanlığa aday olacağını açıklaması bekleniyor.

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de kurultay için harekete geçti.

İNCE BASIN TOPLANTISI YAPACAK

ANKA'nın haberine göre İnce, 9 Kasım Pazartesi günü saat 12.00’de TBMM’de bir basın toplantısı yapacak. İnce’nin kurultaya ilişkin yapacağı basın toplantısında adaylığını açıklaması bekleniyor.

Basın toplantısında İnce’nin yanında bazı il başkanları, milletvekilleri ve belediye başkanlarının da olacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre İnce, İstanbul delegeleriyle yaptığı görüşmenin ardından adaylık konusundaki kararını verdi.

CHP olağan kurultayının Ocak ya da Şubat ayında yapılması belirleniyor.

Cumhuriyet (http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/siyaset/409383/Ve_Muharrem_ince_de_aday_oluyor.html)

erkolay
08 11 2015, 17:24
CHP'li 42 il başkanından olağanüstü kurultay çağrısıhttp://i.radikal.com.tr/620x332/2015/11/08/fft107_mf6382213.Jpeg

Ankara'da basın toplantısı düzenleyen CHP'li 41 il başkanı, CHP'nin olağan kurultay tarihini beklemeden olağanüstü kurultaya gitmesi çağrısında bulundu.

http://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/169/059/original/mr.jpg
Fotoğraf: Hamdi Bülbül / AA

CHP'nin son olağan kongresinde seçilen ve halen kurultay delegesi olan 41 il başkanı, olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.
Ankara Park Otel'de basın toplantısı düzenleyen il başkanları, 1 Kasım Pazar günü yapılan 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Açıklamayı 41 il başkanı adına CHP Ankara İl eski Başkanı Zeki Alçın yaptı.
Alçın şunları söyledi:
"1 Kasım seçimleri CHP için başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Tüm CHP'liler için yapılması gereken ilk şey hiçbir gerekçenin ardına sığınmadan başarısızlığı kabul edip çözüm üretmektir."

"Yapılması gereken ilk şey hiç zaman geçirmeksizin bir an önce olağanüstü kurultaya gitmektir.

Sayın Genel Başkanımız 'Önümüzde olağan kurultay var' mazeretinin ardına sığınmadan ve partimize daha fazla zaman kaybettirmeden olağanüstü kurultayı mümkün olan kısa sürede toplamalı ve bu büyük örgütün ortak aklını harekete geçirmelidir.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin çıkarları her şeyin ve herkesin üzerindedir."


Bianet (http://bianet.org/bianet/siyaset/169059-chp-li-il-baskanlarindan-kurultay-cagrisi)

erkolay
08 11 2015, 17:27
Oran: Cumhurbaşkanı Adayım Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Oran, partiyi iktidara taşıyamazsa ertesi gün istifa edeceğini, genel başkan seçilmesi halinde 2019 cumhurbaşkanlığı için adayının Kılıçdaroğlu olacağını söyledi.

http://bianet.org/system/uploads/1/articles/spot_image/000/169/053/original/mr.jpg


Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğunu açıklayan Umut Oran, Genel Başkan olduğunda yapılacak ilk seçimde partiyi iktidar yapamazsa hemen ertesi gün görevinden ayrılacağını, hatta bu uygulamanın CHP Tüzüğüne konulması gerektiğini söyledi.


CNN Türk'te Hakan Çelik'in sunduğu Hafta Sonu programına katılan Umut Oran, Genel Başkan seçilmesi durumunda 2019 yılında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adayının Kemal Kılıçdaroğlu olacağını açıkladı.


Umut Oran genel başkan olduğu takdirde girilecek ilk seçimde iktidar olamazsa istifa edeceğini de belirterek, "İngiltere'de üç parti lideri seçim sonuçlarını görür görmez 56 dakikada istifa etti. Seçimde başarı yoksa bunun hesabı verilmeli. Eğer CHP Genel Başkanı olursam ilk seçimde partim iktidar olamazsa ertesi gün bırakırım, hatta bunu CHP Tüzüğüne koymak gerekir" dedi.


Oran, ayrıca CHP kurultayında aday olacak isimlerin TV canlı yayınında bir araya gelmesi için de çağrı yaptı.

Bianet (http://bianet.org/bianet/siyaset/169053-oran-cumhurbaskani-adayim-kilicdaroglu)