PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AK Parti Nasıl Kazandı?bulent_dogan81
02 11 2015, 14:06
-7 Haziran'da muhalefete yüzde 60 oy veren ahalimiz, "Yüzde 60 oy verdik, elinize yüzünüze bulaştırdınız, bir hükümet kuramadınız" diyerek...

AK Parti'ye yöneldi.

*- "Hükümet kurulamıyor, her şey daha kötüye gidiyor, bir kaos ortamı oluştu" duygusu, halkımızda ağır bastı. Bu nedenle AK Parti'ye yöneldi.

*

- AK Parti'nin milliyetçi söylemi ve MHP'nin kendisini doğru dürüst izah edememesi... MHP seçmenini etkiledi. Oylar MHP'den AK Parti'ye yöneldi.

*

- Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi ittifakının oyları, olduğu gibi AK Parti'ye aktı. AK Parti'nin alttan alta işlediği dini kampanya çok etkili oldu.

*

- 7 Haziran'dan sonra PKK'nın şiddete başvurması, HDP'nin de bu şiddete net ve sert bir şekilde itiraz etmemesi... Kürtlerin bir kısmının AK Parti'ye yönelmesine yol açtı.

*

- Muhalefet aşırı tembel, AK Parti ise aşırı çalışkandı... Ahmet Davutoğlu karınca gibi çalıştı. Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu ve Selahattin Demirtaş ise çalışkanlıkta Davutoğlu'nun gerisinde kaldı.


*

- Cumhurbaşkanı Erdoğan meydanlara çıkmadı... 7 Haziran'dan önce olduğu gibi '4 yüz milletvekili' ya da 'başkanlık sistemi' tartışması başlatmadı. AK Parti, bu durumdan da olumlu yararlandı.


*


- İşini kaybetmek istemeyen, ekonominin daha da kötüleşmesinden endişe duyan, doların yükselmesinden kaygılanan seçmen, 'istikrar' adlı büyülü kavramın peşine düştü.


*


- AK Parti ağır ve devasa propaganda makinesini kusursuz bir şekilde çalıştırdı: Devlet aygıtı olduğu gibi AK Parti'den yana oldu.


BU KADARINI NE DAVUTOĞLU NE ERDOĞAN BEKLİYORDU


SİZE bir şey söyleyeyim mi? Bu kadarını...Ne Davutoğlu ne Erdoğan bekliyordu. Ne AK Partililer bekliyordu ne araştırmacılar.Ne kamuoyu bekliyordu ne medya...43 bekleniyordu.44 olabilir deniyordu.Tek başına iktidarın biraz altı bekleniyordu.Kıl payı tek başına iktidar bekleniyordu.

*

Ama yüzde 50 beklenmiyordu.


ŞİMDİ NE OLABİLİR


-BAŞKANLIK sistemi defterinin yeniden açılmasını bekleyebiliriz.
*
-Ahmet Davutoğlu'nun daha özgüvenli bir lider haline gelmesini bekleyebiliriz.
*
-MHP'de deprem bekleyebiliriz.
*
-HDP'de iç tartışmalar bekleyebiliriz.
*
-CHP'de değişim rüzgârları beklenebilir.RADİKAL BİR YAKLAŞIMIM VAR

BUNDAN sonrası için...Benim yaklaşımım, biraz radikal.Ben diyorum ki...
*
- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli "Ben başaramadım" diyerek istifa etmeli.
*
- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Ben ne yaparsam yapayım partimin oylarını arttıramıyorum" diyerek istifa etmeli.
*
- HDP'nin eşbaşkanları Demirtaş ve Yüksekdağ, özeleştirilerini vermeli... Gerekirse "Biz yükselttiğimiz oyları düşürdük" diyerek bırakmalı.
*
- Kısacası... Yapamayanlar gitmeli... Yapabilecekler gelmeli.


KAZANANLAR

- AHMET Davutoğlu...
- Tayyip Erdoğan....
- 'İstikrar' vurgusu...
- Devlet makinesi...

KAYBEDENLER


-DEVLET Bahçeli...
- Demirtaş/Yüksekdağ...
- Kemal Kılıçdaroğlu...
- Araştırma şirketleri..

Ahmet HAKAN: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ahmet-hakan_131/ak-parti-nasil-kazandi_40008875

Mstcss
02 11 2015, 19:27
Artık Devlet Bahçeli'nin gitmesi lazım.

erkolay
02 11 2015, 20:32
Türkiye'de istifa diye bir etik araç yok. Siyasi tarihimiz böyle bir örnek görmedi sanırım. Hele MHP gibi hiyerarşik bir yapılanmada böyle bir beklenti olduğunu sanmıyorum. Parti içinde öne çıkan isimler bile kongrede aday olabilme cesaretini gösterecekler mi? Cevap vermek kolay değil. Kendisine haksızlık yapıldığını söyleyebileceğimiz insanlar bile bu konuda cesur olamayabilirler MHP'de.

deniz
02 11 2015, 22:59
Halk korkusuna teslim oldu. Nasıl ki Hitler ve bizde de Kenan Evren ezici çoğunlukla devletin başına geldiyse, AKP de bu kez " beni seçmezseniz yakarım, yıkarım, hapsederim, öldürürüm, katlederim" diye tehdit ettiği halkın iradesini esir aldı.

Başka türlü AKP'nin kazanabileceği bir gelişme olmadı ki...

WeBMasteR
02 11 2015, 23:10
Evet muhakkak baskılara boyun eğen kesim etkili olmuştur. Ama yine bu teslimiyetin sebebi de muhalefetin gelecek vadetmemesi dir. Yani 7 Haziran'da verilen şansı değerlendiremeyen muhalefet, AKP'nin baskılarına cesaret sunmuştur. Söylediğin belki sert gibi görünüyor ama Türkiye'de herkesin bildiği ve yandaşlarının hiç de bundan gocunmadığı bir gerçek deniz .

Asıl belirleyici olan muhalefetin basiretsizliği oldu. Baskı, zor, tehdit falan ne ilk ne de son olacak. Önemli olan her zaman alternatif bir umudun varlığıdır. Halk bu umudu bir partide görseydi onu tek başına iktidar yapardı. AKP de sadece selametçi tabanın oyunu alırdı. %25-30 falan...

Ve farklı bir hükümet, AKP ile ilgili iddiaları ispatlayıp yargı önüne çıkarabilse, AKP zaten tuzla buz olurdu.

Derslerini almışlarsa aynıların aynı yerde daha güçlü olacağı bir hareket yaratırlar. MHP bu süreçten sonra zor toparlanır. Yenilenmeyi de beklemiyorum.

Ama CHP ve HDP, sahip olduğu geniş dinamiklerle etkili çalışmalar yapabilmeli bence. CHP, Kılıçdaroğlu ile biraz daha renklendi ama toplumda daha ilişkilenemediği çok büyük yığınlar var. HDP daha zengin bir birlikteliğe sahip ama hareket marjinalize edildi. Kendileri de bu duruma müdahale edemediler. Sol-sosyalist hareketlerin HDP'de biraz daha belirleyiciliğini arttırması gerekiyor. Salt Kürt Sorunu üzerinden propaganda yapan hareket görüntüsünü tüm yurda kabul ettiremezsiniz. Ya bu oyunu çoğulculuğun gereklilikleri ile oynarsınız ya da marjinalize edilmeye devam edip etnik sorunlarla boğuşarak mücadelenin diğer ayaklarını kırarsınız ve doğal olarak yürüyemezsiniz. HDP'nin kendinden önceki bölgesel partilerden farkının olması gerekir ve bunu tüm Türkiye'nin hissetmesi sağlanmalıdır.