PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dikkat: Akıllı telefonlar bu gece kış saatine geçileceğini zannediyor!erkolay
24 10 2015, 20:44
Dünya genelinde birçok ülke 25 Ekim tarihinde saatlerini 1 saat geri alıyor. Türkiye ise 1 Kasım'da yapılacak olan seçimlerde gün ışığından faydalanmak amacıyla kış saati uygulamasına 8 Kasım'da geçiş yapacak. Ancak elektronik cihazlar bunun farkında değil!

http://www.evrensel.net/upload/dosya/33499.jpg


Özellikle akıllı telefonlar, otomatik saat güncelleme özellikleri nedeniyle kullanıcılar farkında olmadan saat 04.00'da saatleri 1 saat geri alabilir. Bunun önüne geçmek için telefonun ayarlar kısmından "tarih ve saat" bölümüne giriş yapılarak, otomatik zaman güncellemesi özelliğinin kapatılması gerekiyor.


iPHONE
iPhone kullanıcılarının Ayarlar>Genel>Tarih ve Saat sekmesinde bulunan "Otomatik Ayarla" özelliğini devre dışı bırakması yeterli.


ANDROID
Android kullanıcıları ise Ayarlar>Tarih ve Saat sekmesi altından "Otomatik tarih ve saat" ayarını kapatmalı.


8 Kasım tarihinde geçilecek olan Kış Saati uygulaması için otomatik saat ayarını tekrar açmak yeterli olacak.


Uzmanlar, bu durumun bilgisayarlarda da otomatik güncellemeler nedeniyle size sorun yaşatabileceğine dikkat çekiyor.
Bilgisayarınızda saat diliminiz gün ışığından yararlanma saatini gözlemliyorsa ve gün ışığından yararlanma saati değiştiğinde bilgisayarınızın saatinin otomatik olarak ayarlanmasını istemiyorsanız, "Saati Gün Işığından Yararlanma Saati için otomatik olarak ayarla" onay kutusunun seçili olmadığından emin olun.


WINDOWS
Microsoft bu özel duruma çözüm bulmak adına bir güncelleme yayınlamış durumda. Güncellemeyi indirdiğinizde 25 Ekim'de Windows PC'ler saatleri otomatik olarak geri almayacak ve 8 Kasım'da bunu yapacak. Windows 10 için otomatik bir güncelleme yayınlandı. Windows Vista, 7, 8 ve 8.1 kullanıcıları ise Windows Update üzerinden veya manuel olarak bu güncelleştirmeyi yükleyebilirler. (Evrensel)

Dikkat: Akıllı telefonlar bu gece kış saatine geçileceğini zannediyor! (http://www.solradyo.org/dikkat-akilli-telefonlar-bu-gece-kis-saatine-gecilecegini-zannediyor/)