PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ankara Barış Mitingi'ne Katliamda 86 Can Kaybı, 186 Yaralı Varerkolay
10 10 2015, 18:00
Ankara'da 86 can kaybı, 186 yaralı


Ankara'daki katliama ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Selami Altınok, "Miting meydanı Sıhhıye olduğu için o bölgenin girişinde arama yapılacaktı" dedi. Sağlık Bakanı ise 86 can kaybı, 186 yaralı olduğunu açıkladı.

http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/10/10/fft107_mf6056536.Jpeg

İçişleri, Adalet ve Sağlık bakanları ortak bir açıklama yaparak katliama ilişkin bilgileri paylaştı. İçişleri Bakanı Selami Altınok, Emek Platformu'nun yasal başvurusu ile yapılan miting alanının Sıhhıye olduğunu ve katılmak isteyenlerin burada aranarak içeri alınmasının planlandığını söyledi. Altınok 'güvenlik zaafiyeti nedeniyle istifayı düşünüp düşünmediği' yönündeki bir soruya ise olayda güvenlik zaafiyeti olmadığı gerekçesiyle istifayı düşünmediğini söyledi.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise patlamaların ardından olaya hızla müdahale edilerek olaydan yaklaşık 15 dakika sonra 56 ambulansın bölgede olduğunu söyledi. Müezzinoğlu 186 yaralının tedavi gördüğünü olayda 86 kişinin can verdiğini belirtti.

ALTINOK'UN AÇIKLAMALARI

Ankara'da tren garının bulunduğu alanda menfur bir terör eylemi meydana gelmiştir. Bu eylem milletimize ve Türk demokrasisine karşı yapılmış bir saldırıdır. Lanetliyoruz. Acil şifalar diliyorum, başımız sağoldun diyorum. Ankara Valiliğimize miting için başvuru yapılmış, uygun görülmüştür. Miting saatinde Sıhhiye'ye geçmek için toplamma meydana gelmiştir. Güvenlik görevlileri önlemlerini almıştı. Gerekli arama işlemleri yapılacaktı. Acımız büyük. Başbakanımız da kısa bir süre sonra gerekli açıklamaları yapacaktır. Çalışmalarımız devam ediyor. Saldırının gerekçelerini nasıl yapıldığını araştırıyoruz. Zaman içerişinde bilgiler netleştikçe paylaşacağız. Bedeli ağır olan son derece haince ve profesyonelce organize edildiği anlaşılan terör eylemine muhatap olduk. Kaybettiğimiz vatandaşlarımızın ailelerine sabırlar diliyorum.

MÜEZZİNOĞLU'NUN AÇIKLAMALARI

Sağlık Bakanlığı olarak bize çağrının geldiği 10.04'ten itibaren 10.08'de hareket edilmiş ve 11.00 itibariyle olay yerinde 21 ambulansımız vakalar ulaşmıştır. Olay anında da miting dolayısıyla 4 ambulansımız görevliydi. Olay yerinde olağanüstü bir panik olması ve kalabalık cenazelerin çoğalmasına ve yaralıların ulaşmasına engel olmuştur. Beyin cerrahından, plastik cerrahına kadar çok kısa sürede oluşturuldu. Olaydan 15 dakika sonra 56'ya çıktı. Olayda 86 kişi hayatını kaybetti.

http://radikal.cubecdn.net/Turkiye/bakan_10102015_1650_wmp4.mp4

Hayatını kaybedenlerden isimleri belirlenenler

Saldırıda hayatını kaybedenlerden isimleri belli olanlar şöyle:
1-Kübra Meltem Mollaoğlu (HDP İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı)
2-Ziya Saygın (ESP Gebze İlçe Başkanı)
3-Zakir Karabulut (HDP Tokat İl Saymanı)
4-Ramazan Çalış (Bursa, İnegöl HDP)
5-Ayşe Deniz (HDP İzmir Karşıyaka Eşbaşkanı)
6-Şebnem Yurtman (EMEP Mersin İl Yöneticisi)
7-Korkmaz Tedik (EMEP GYK Üyesi)
8-Gökmen Dalmaç (EMEP Beyoğlu ilçe yöneticisi)
9- Ali Deniz Uzatmaz (EMEP Antep gençlik yöneticisi)
10-Yılmaz Elmascan (BTS üyesi)
11-Bilgen Karlı (BTS üyesi)
12-Gülhan Elmascan (Eğitim-Sen üyesi)
13-Hacı Mehmet Şah (HDP)
14-Mesut Mak (İzmir, Tarım-Orkam-Sen Yöneticisi)
15-Metin Taşmen (Pir Sultan Abdal Derneği)
16-Meryem Bulut
17-Günay Doğan
18-Ramazan Çelik
19-Binali Korkmaz
20-Hacı Kıvrak
21-Fatma Esen
22-Muhammed Zakir Karabulut
23-Seyhan Yaylagül
24-Sidar Çevik
25-Nurgül Çevik
26-Vahdettin Özhan
27-Selim Örs
28-Güney Doğan
29-İhsan Deniz
30-Ramazan Çalışkan
31-Berna Koç
32-İbrahim Atılgan
33-Veysel Atılgan
34-Necla Duran
35-Hacı Mehmet Şah
36-Şirin Kılıçalp

erkolay
10 10 2015, 18:09
Katliamda can verenler arasında 9 yaşında bir çocuk da var
Ankara'daki Barış Mitingi öncesinde gerçekleşen patlamada 9 yaşında bir çocuğun da öldüğü ortaya çıktı.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/10/10/fft107_mf6057717.Jpeg

Birleşik Taşımacılık Sendikası üyesi İbrahim Atılğan ve yanında getirdiği 9 yaşındaki çocuğu Veysel Atılğan hayatını kaybetti. İbni Sina Hastanesi önünde bekleyen Nezahat Atılğan ise haberi aldığında yıkıldı. Evrensel gazetesinin haberine göre, eşini ve çocuğunu kaybeden Atılğan, "Yavrum seni nasıl toprağa vereceğim. Yavrum..." diye feryat etti. (Evrensel)

erkolay
10 10 2015, 18:16
3 günlük ulusal yas ilan edildi
Ankara'da 86 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıların ardından 3 günlük ulusal yas ilan edildi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, şehitler ve bugün Ankara'daki patlamada yaşamını yitirenler için yas ilan edildiğini açıkladı.http://i.radikal.com.tr/620x332/2015/10/10/fft107_mf6058211.Jpeg

Türkiye'yi acıya boğan Ankara'daki bombalı saldırıların ardından hükümet ulusal yas ilan edildi. Saldırının ardından Ankara'da toplanan güvenlik zirvesinde brifing alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, daha sonra bir açıklama yapıp soruları yanıtladı.

Saldırıyı Cumhuriyet tarihinin en acı olaylarından biri olarak nitelendiren Başbakan Davutoğlu, son dönemde verilen şehitler ve bugün Ankara'da yaşamını yitiren 86 kişi için 3 günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

'ZAAFİYET VARSA TEDBİRLERİ ALIRIZ'

Davutoğlu, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: "Olayla ilgili kapsamlı bir brifig aldım. Cumhuriyet tarihimizin en acı olayı. Herhangi bir eksiklik zaaf söz konusuysa, zaafın giderilmesi için gerekli tedbirleri alırız. Olay mitingin olacağı alanda cereyan etmiyor. Arama alanlarına barikatlar konulup herkes aranarak miting alanına sokuluyor."

Radikal (http://www.radikal.com.tr/turkiye/3_gunluk_ulusal_yas_ilan_edildi-1449340)

erkolay
10 10 2015, 18:37
DİSK, KESK, TMMOB, TTB: 12-13 Ekim'de grevdeyiz
DİSK-KESK-TMMOB-TTB, Ankara'daki Barış Mitingi'ne yönelik saldırı sonrası yaptıkları basın açıklamasında, yas ilan ettiklerini ve 12-13 Ekim tarihlerinde greve çıkacaklarını açıkladı.


http://www.imctv.com.tr/wp-content/uploads/2015/10/sendikalar.jpg


Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipler Birliği'nin (TTB) Ankara'daki Barış Mitingi'nde yaşanan patlama sonrası TTB Merkez Konseyi Binası'nda bir araya geldi.

Ankara'da yapılmak istenen Emek, Barış, Demokrasi Mitingi'ne bombalı saldırı düzenlenmesinin ardından tertip komitesi basın açıklaması yaptı.

Açıklamada "Ölen arkadaşlarımızı anmak, faşist katliamı protesto etmek için üç gün yastayız/12-13 Ekim'de grevdeyiz!" denildi.

Buraya gelenlerin tek bir ortak talebi vardır diyen KESK Başkanı Lami Özgen "barış hemen şimdi diyenleri katlettiler, ancak savaşı durdurmak için mücadelemiz devam edecek" dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise "Biz bu katliamlara yabancı değiliz. ! Mayıs 77 Taksim, Maraş ve Sivas katliamları, geçtiğimiz aylarda Diyarbakı ve Suruç'ta da gördük. 20 gün önceden tüm izinleri alınmış bir mitinge, bize güvenip de buraya gelen arkadaşlarımızı kaybettik. Bu faşist AKP iktidarından, bu katliamcı gelenekten hesap soruluncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz, gelişmelerin takipçisi olacağız" dedi.

ÇGD Genel Başkanı Ahmet Abakay da "Ambulanstan önce Toma geldi. Suçlular bellidir. Biz sizi hem öldürür hem de haber yapmanızı engelleriz diyorlar" dedi.

İMC TV (http://www.imctv.com.tr/disk-kesk-tmmob-ttb-12-13-ekimde-grevdeyiz/)

erkolay
10 10 2015, 18:42
RTÜK patlamayla ilgili yayın yasağı getirdi
RTÜK, Ankara'da Barış Mitingi öncesi meydana gelen patlamaya ilişkin yayınlara yasak getirdi.


http://www.imctv.com.tr/wp-content/uploads/2015/10/rt%C3%BCk-a%C3%A7%C4%B1klama.jpg

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Ankara'da Barış Mitingi öncesi meydana gelen patlamaya ilişkin geçici olarak yayın yasağı getirilmesine karar verdi.

RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, "Ankara'da bugün sabah saatlerinde meydana gelen terör saldırısı nedeniyle Başbakanlık konuya ilişkin geçici olarak yayın yasağı getirilmesine karar verilmiştir. Tüm medya hizmet sağlayıcıların dikkatine sunulur" ifadesine yer verildi.

Başbakanlık tarafından RTÜK'e gönderilen yayın yasağına ilişkin kararda ise şunlar kaydedildi:

"15 Şubat 2011 tarihli ve 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu'nun 7. maddesinde 'milli güvenliğin açıkça gerekli kıldığı hallerde veya kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasının muhtemel olduğu durumlarda' geçici yayın yasağı getirilebileceği öngörülmektedir. 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara'da vatandaşlarımıza yönelik gerçekleştirilen terörist saldırı da anılan hüküm çerçevesinde olduğu değerlendirildiğinden, söz konusu olayla ilgili geçici yayın yasağı getirilmesi uygun görülmüştür."

İMC TV

erkolay
10 10 2015, 19:01
Demirtaş: Yargılanacaksınız, ellerinize o kelepçeler takılacak
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, Ankara'da Barış Mitingi'ne yönelik saldırıyla ilgili, "İstihbaratçı mısınız, vali misiniz, başbakan mısınız bilemeyiz. Yargılanacaksınız. Ellerinize o kelepçeler takılacak" dedi.

http://www.imctv.com.tr/wp-content/uploads/2015/10/selahattin-demirta%C5%9F....jpg


Ankara'daki Barış Mitingi'ne yönelik saldırısı sonrasında programını değiştirerek İstanbul'dan Ankara'ya giden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Genel Merkez binası önünde açıklama yaptı.

Demirtaş, "Bu saldırı devletimizin ve milletimizin bütünlüğüne değil, devlet tarafından halka yapılmış bir saldırıdır. Yargılanacaksınız. Ellerinize o kelepçeler takılacak" dedi.

'Devlet tarafından halka yapılmış bir saldırı' Saldırıyı gerçekleştirenlerin ortaya çıkarılacağına dair beklentilerinin olmadığını belirten Demirtaş, son dönemde 150'ye yakın yurttaşın saldırılarda hayatını kaybetmesine karşın tek bir yöneticinin istifa etmediğini söyledi.

"Bu işte parmakları yoksa bile, hiç değilse güvenlik zaafiyeti nedeniyle haysiyetli bir yönetici istifa etmez mi? Bu saldırı devletimizin ve milletimizin bütünlüğüne değil, devlet tarafından halka karşı gerçekleştirilmiştir. Yabancı ülke liderleri cumhurbaşkanını, başbakanı taziye için arıyorlarmış, bizim için bu taziyeler boştur, taziye sahibi halktır."

'Ellerinize o kelepçeler takılacak' Ergenekon sanığı Sedat Peker'in dün Rize'de gerçekleştirdiği mitingte sarf ettiği, "Oluk oluk kan akacak" sözlerini hatırlatan Demirtaş şunları söyledi:

"Kan dökeceğiz diye meydanlarda dolaşıp, devletin beslediği çetelerle kardeşlik hukukumuz yok.

Bizi suçlayan AKP yöneticilerine şunu söylüyorum; biz bir arada yaşamı savunurken sizinle yaşamayı kast etmiyoruz. Saçından ayak tırnağına kadar kana bulaşmış olanlarla kardeşlik olmaz. Devletin beslediği çetelerle hiçbir bağımız olamaz. İstihbaratçı mısınız, vali misiniz, başbakan mısınız bilemeyiz. Yargılanacaksınız. Ellerinize o kelepçeler takılacak. Yaptıklarının hesabını, bedelini ödemeden cezaevinden çıkamayacaklar."

İMC TV

erkolay
10 10 2015, 19:06
Bahçeli'den saldırı açıklaması
MHP Genel Başkanı Bahçeli, Ankara'da en az 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin, "Türkiye AKP'nin teröre sempatik ve sıcak bakışının, dış politikadaki tarafgir ve gayri milli yaklaşımın bedelini ödemektedir" dedi.

http://www.imctv.com.tr/wp-content/uploads/2015/10/devlet-bah%C3%A7eli.jpgMilliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara'da en az 86 kişinin hayatını kaybettiği Barış Mitingi'ne yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Bahçeli açıklamasında şunları belirtti:
"Suruç'taki menfur saldırının bir benzerinin Ankara'da tekrarlanması, buna çanak tutulması, olası terörist provokasyonlarının ağırdan alınması yeni bir faciaya davetiye çıkarmıştır.

Canlı bombalar başkentimize kadar gelebilmeyi göze almışken, güvenlik ve istihbarat kurumlarının bundan habersiz kalmaları bir başka sorgulanması, üzerine gidilmesi gereken sorumsuzluk ve ihmalkârlıktır.

Türkiye AKP'nin teröre sempatik ve sıcak bakışının, dış politikadaki tarafgir ve gayri milli yaklaşımın bedelini ödemektedir.

Gerek Erdoğan, gerekse de devamlı kamu düzeninden bahseden Davutoğlu devletin azametini gösterecek yürekliliği, yıkılan milli güvenliği ayağa kaldıracak iradeyi derhal, gecikmeksizin göstermelidirler."

İMC TV

erkolay
10 10 2015, 19:58
CHP: Sorumlular istifa etsin, ulusal yas ilan edilsin
Ankara'daki patlama nedeniyle acil bir toplantı yapan CHP MYK, olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların istifa etmesi gerektiği belirtilerek, hükümete de ulusal yas ilan etme çağrısı yapıldı.


http://www.imctv.com.tr/wp-content/uploads/2015/10/chp1.jpg

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, başkanlığında toplandı.

Ankara'daki patlama nedeniyle yapılan CHP MYK toplantısı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyoruz" denildi.

CHP MYK toplantısı sonrası yapılan açıklama şöyle:
"Tarihe 'Kanlı Cumartesi' olarak geçecek" "Türkiye Cumhuriyeti'nin başkentinde, Ankara'nın göbeğinde, Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne sadece beş yüz metre mesafede patlayan hain bombalarla 86 vatandaşımız hayatını kaybetti.
Tarihe 'Kanlı Cumartesi' olarak geçecek bu saldırının hedefinde, bu ülkede huzur isteyen, demokrasi isteyen, adalet isteyen milyonlar var.

Bu saldırının hedefinde bu ülkede huzurlu ve mutlu bir şekilde yaşamak isteyen, kendi ülkesinde güven içinde hayatını sürdürmek isteyen vatandaşlarımız var. Bu saldırının hedefinde Türkiye'nin birliği, kardeşliği ve huzuru var.

'Sağduyumuzu korumalıyız' Kandan, kaostan, şiddetten ve ölümden beslenenler ne yaparlarsa yapsınlar kaybedecekler. Kendi ikbali için kan dökmekten çekinmeyen eli kanlı şebekeler yerle bir olacaklar. Huzur, birlik ve demokrasi isteyenler, bu ülkede birlikte barış içerisinde yaşamak isteyenler mutlaka kazanacaktır. Canımız yansa da, çok öfkeli de olsak, sağduyumuzu korumalıyız.

Bu ülkede 'Önce Türkiye' diyenler, ellerinde pankartlar ve dudaklarında en güzel şarkılarla demokrasi ve barış içerisinde yaşamak isteyen altın gibi gençler, dürüst ve namuslu insanlar varken demokrasi ve barış dolu günler mutlaka doğacaktır.

İçinden geçmekte olduğumuz bu karanlığın faillerinin bir an önce bulunarak adalet önüne çıkartılmasını istiyoruz. Güvenlik ve istihbarat kurumlarının hangi gerekçeyle böyle büyük bir zaaf içerisinde olduğunun araştırılmasını talep ediyoruz. Bu olayda ihmali olan tüm siyasi sorumluların gecikmiş de olsa istifa etmelerini bekliyoruz.

'Türkiye bu tabloyu hak etmiyor' Türkiye bu tabloyu hak etmiyor. Türkiye her güne kanla, katliamla, şiddetle, terörle uyanan bir ülke olmaya layık değil. Teröre ve şiddete karşı atılacak her adıma; koşulsuz, amasız destek vermeye hazırız. Bu güzel ülkede bir daha asla böyle olayların yaşanmaması için herkes sorumluluk bilinci ile hareket etmeli ve gereken adımları tereddütsüz atmalıdır.

Bu memleketin bütün evlatlarına, bütün vatandaşlarıma açık çağrıda bulunuyoruz: 'Türkiye bu acıları yaşamaya her gün çocuklarının ölümüne uyanmaya ve felaketlerin esiri olmaya mahkum bırakılamaz.'

'Hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyoruz' Biz bu ülkenin makul insanlarının sesi olmaya, bu itiraza öncülük etmeye, bu ülkede güven ve huzur ortamını yeniden inşa etmek için sorumluluk almaya hazırız. Miting ve siyasi propaganda faaliyetlerimizi önümüzdeki 3 gün için durdurma kararı almış bulunuyoruz.

Bu acı saldırı nedeniyle hükümeti ulusal yas ilan etmeye davet ediyor, bu hain saldırıda hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, sevenlerine ve ailelerine sabır, milletimize baş sağlığı, yaralılarımıza sağlık diliyoruz."

İMC TV

erkolay
10 10 2015, 20:43
Genelkurmay'dan saldırı açıklaması
Genelkurmay, Ankara'da en az 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, saldırıyı kınayarak, hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.


http://www.imctv.com.tr/wp-content/uploads/2014/11/genelkurmay-22-kas%C4%B1m-2014.jpg

Genelkurmay Başkanlığı Ankara'da en az 86 kişinin hayatını kaybettiği Barış Mitingi'ne yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "Bugün Ankara Tren Garı önünde vuku bulan menfur terör saldırısını şiddetle kınar, bu saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına ve Milletimize başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz" denildi.

İMC TV

erkolay
10 10 2015, 22:02
CHP'li Gökhan Günaydın: 118 kaybımız var

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/styles/newsimagestyle_615x410/public/ankarada-patlama-5.jpg?itok=UeVRKacZ
haber.sol.org.tr

CHP Ankara Milletvekili Gökhan Günaydın, can kaybının arttığını son belirlemelere 118 yurttaşın hayatını kaybettiğini söyledi.

Solradyo.org (http://www.solradyo.org/chpli-gokhan-gunaydin-118-kaybimiz-var/)

erkolay
11 10 2015, 00:24
Demirtaş'tan Davutoğlu'na: Sen kimsin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'tan, KESK'e baş sağlığı ziyareti.


http://www.halkizbiz.com/images/haberler/demirtas_tan_davutoglu_na_sen_kimsin_h14742_e8b1a. jpg

Ankara'da KESK'i ziyaret ederek baş sağlığı dileklerini ileten HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yaptığı açıklamada Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu sert bir dille eleştirerek, "Sen kimsin, nesin, bizim Başbakanımız falan değilsin, doğru. Ama bizim bu şeklide an ve an, gün ve gün katilimiz olmana da izin vermeyeceğiz. Bizi bu şekilde tehdit etmenize boyun eğdirmenize asla izin vermeyeceğiz. Ortada bir çocuk oyunu oynanmıyor. Her gün ölüyoruz. Ölen biziz, askerde biziz, poliste biziz. Kürt de biziz, Türk de biziz" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KESK Genel Merkezi'ni ziyaret ederek, taziye ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Demirtaş, KESK çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, cenazelerin Ankara'dan toplu halde uğurlanması konusunda çalışma yaptıklarını açıklayarak, "Cenazelerin toplu halde Ankara'dan uğurlanması konusunda bir hazırlığımız olacak. Yaralıların akibeti konusunda da takip konusunda koordinasyonumuz olacak. Tüm bu katliamı gerçekleştiren zihniyetin bu topraklarda halkımız nezdinde bir korku ve panik yaratmasını engelleyecek en güçlü duruşu ortaya koyacağız. Ankara'dan cenazelerimizi kitlesel uğurlayacağız. Ve gittiği her yerde de kitlesel karşılayacağız. Toprağa emanet edeceğiz, Allah'a emanet edeceğiz, ama geri kalanlar olarak da dimdik ayakta duracağız. Bize bu şekilde boyun eğdirmeye çalışacaklarını zannedeceklerini zannediyorlarsa da geçmiş de de yanıldılar, şimdi de yanıldıklarını göstereceğiz" dedi.

ANKARA'NIN DA FAİLİNİ YAKALAMAYACAKSINIZ
Başbakan Davutoğlu'nu sert sözlerle eleştiren Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti: "Şunu da belirteyim ki, stajyer Başbakan bu akşam bir takım açıklamalar yaptı. Yalanla, yanlışla dolu kendisinin de inanmayacağı bir konuşma yaptı. Her şeyden önce şunu belirteyim ben Selahattin Demirtaş olarak kimseyi tehdit etmedim, etmemde. Sadece birkaç ay içerisinde 150'den fazla arkadaşını bu ve benzeri saldırılarda kaybetmiş biri olarak konuştum ve konuşuyorum, konuşmaya da devam edeceğim. Tek birinin dahi failini yakalamadınız. Ne Suruç'un ne Diyarbakır'ın. Ankara'nın da yakalamayacaksınız. Arkasındaki güçleri ortaya çıkarmayacaksınız. Utanmadan sıkılmadan bir Başbakan olarak 'Suruç katliamının sanığını yakaladık, bunu da Adalete teslim ettik' dediniz bir Başbakan olarak. Bir saat önce söyledin bunu, 'Abdurahman Açıkgöz'ü yakaladık, Adalet'e teslim ettik' diyorsun. Abdurahman Açıkgöz canlı bomba, orada paramparça oldu. Kimi yakaladın nereye teslim ettin. Bütün Türkiye'nin gözünün içine baka baka yalan söyleyen adamdan hayır gelir mi? Bugüne kadar hangi katliamın sonuçlarını, faillerini arkasındaki güçleri ortaya çıkardın. Hangisini yaptınız? Roboski'yi mi yaptınız, Gezi'de öldürdüğünüz çocukların hesabını mı verdiniz?

Diyarbakır'da patlattığınız bombanın arkasındaki gücü ortaya çıkardınız. Suruç mu ortaya çıktı, bu da ortaya çıkmayacak. Çünkü karanlık değil, bunlar karanlık olaylar değil. Aleni bir şekilde Ankara'nın göbeğinde 'Geliriz ve sizi paramparça ederiz' mesajı verilmek isteniyor. Bu bize yönelik bir saldırı değil sadece. Kim AKP'ye bu zihniyete kafa tutarsa, 'biz hepinizi paramparça ederiz ve üstünü de örteriz' demek istiyorlar. Kimse kimseyi kandırmasın. Ben durup dururken kimseye iftira atmak için bunları söylemiyorum. Birilerini karalamak için hele hele siyasi rant ve seçim kampanyası için ifade etmiyorum. Sandığınızda, koltuğunuz da, sarayınızda batsın. Ama biz tek bir arkadaşımızın, halkımızın tek bir evladının tırnağını sizin çaldığınız trilyonlara değişmeyiz. Bunu bilin.

Bu kadar aşağılık bir zihniyet neredeyse 'HDP kendi mitingini bombaladı' diyecek noktaya geldiler. Başbakan yarım saat konuşuyor, 20 dakikasını bize hakaret ve tehditle geçiriyor. Başbakan 100 arkadaşımın katledildiği mitinginle ilgili konuşuyor, konuşmasının yarısından fazlasını bana tehdide ayırıyor. IŞİD ile ilgili bir tek kınama cümlesi duydunuz mu, yok. Halen bizi tehdit ediyor. Sen kimsin, nesin, bizim Başbakanımız falan değilsin, doğru. Ama bizim bu şeklide an ve an, gün ve gün katilimiz olmana da izin vermeyeceğiz. Bizi bu şeklide tehdit etmenize boyun eğdirmenize asla izin vermeyeceğiz. Ortada bir çocuk oyunu oynanmıyor. Her gün ölüyoruz. Ölen biziz, askerde biziz, poliste biziz. Kürt de biziz, Türk de biziz. Yoksul halkın evlatları olarak biz ölüyoruz. Siz ölmüyorsunuz. Sizin evlatlarınız nerede ne yaptığını her gün izliyoruz, biz ölüyoruz. Dolayısıyla hesap vermesi gereken biz değiliz, sizsiniz. Devlet sizin elinizde, ülkeyi siz yönetiyorsunuz. Her ölümden sorumlusunuz. Ve, bunun hesabını vereceksiniz. Sizi hukuk karşısında bağımsız yargının karşısına çıkarana kadar mücadelemiz sürecek. Böyle elinizi kolunuzu sallaya sallaya bu ülkede her gün katliam yapmanıza izin vermeyeceğiz. Hele kameraların karşısına çıkıp bize parmak sallayıp, tehdit ederek, korkutacağınızı zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Allah'tan başkasından korkumuz yoktur. Bir canımız var, halkımızın uğuruna da feda ederiz. Korkacak bir şeyimiz yok. Saklayacak bir şeyimiz de yok."

ELİNİZİ KOLUNUZU SALLAYA SALLAYA KATLİAM YAPMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Selami Altınok'ı eleştiren Selahattin Demirtaş, "Bütün olup bitenleri herkes elini vicdanına koyarak değerlendirsin. Ankara, Türkiye'nin başkenti. Kuş uçsa devletin haberi olur. İstihbaratın en güçlü olduğu şehirdir burası. 100 binlik miting yapılıyor tek bir güvenlik önlemi yok. Ne ara sokaklarda ne ana caddede tek bir güvenlik önlemi yok. Kendi mitinglerine bir bakın. On cadde öteden başlıyor güvenlik önlemleri. Bugün barış isteyenlerin mitingine 2 tane canlı bombayı kendi elleriyle saldılar. Ne kontrol var ne güvenlik. Yetmedi, canlı bombalar kendini patlatmış yerde yaralılar var. 500 yaralı var nefes alacak durumda değiller kendi emirleri ile polisler gaz atıyorlar. Yaralılar zaten ölmek üzere birde gazla boğuştular. Yaralıları taşıyanlar gazla boğuştular. Polisin TOMA'dan sıktığı suyla boğuştular. 100 cenazemiz var, 500 yaralı var bir de TOMA'dan sıkılan suyla, gazla uğraştık. Bu mu senin adaletin? Bunun hesabını vermek yerine çıkmış HDP'yi, Demirtaş'ı suçlayan kendi sorumluluklarını görmezden gelen bir tutum sergiliyorlar. Böyle bir aymazlık utanmazlık olabilir mi? Gazeteci bakana 'İstifa edecek misiniz?' diye soruyor, beyefendi gülüyor. Gülerek cevap veriyor.
100 tane cenaze morgda bekliyor ülkenin atanmış memuru sözde adalet bakanı sırıtarak cevap veriyor. Biz bunlara mecbur değiliz. Ülke olarak bunların kahrını çekmek zorunda değiliz. Halen bizi dışlayan bir tutum var. Halen bunlardan bütün sorumlu bizmişiz gibi bütün bu ölümlerden sorumlu bizmişiz gibi bir tutum var. Ülkeyi biz yönetiyorsak haber veririz. Bugün Başbakan ben olsaydım Türkiye toplumundan bin defa özür diler istifa ederdim. Hatta onuru olan istifa değil intihar eder böyle bir alçaklık karşısında. Bunlarda utanma yok. Bir tane haysiyetli onurlu yok ki, istifa edin çağrısı yapalım. Ve biz bunlar tarafından yönetiliyoruz. Nerede nasıl öleceğimizi, öldürüleceğimizi bilmeden bunlar tarafından yönetiliyoruz. Bunun adına ileri demokrasi diyorlar.
O nedenle özellikle Davutoğlu'na sesleniyorum: Bizi tehdit ederek, hakaret ederek daha cenazelerimiz morgdayken, parçalarını meydandan toplamamışken bizi suçlayan dilden seni men ederim. Haddine değil. Sen başbakan bile değilsin. Ülkenin yönetimine zorla el koymuş, darbe yapmış bir kliksiniz. Bize parmak sallayarak, tehdit ederek konuşmak sizin haddinize değil. Türkiye demokrasi ve barış çağrısından tahrik oluyorsa kusura bakmayın. Biz sadece kardeşçe yaşamak için bu mitingleri ve yürüyüşleri yapıyoruz. Asıl sorumlu ve tahrikkar sizsiniz. Her konuşmanız tahrik kokuyor. Cumhurbaşkanından Başbakanına her konuşmanız sadece insanlarımızı birbirine düşman etmeye yarıyor. Size oy verenler vatandaş geri kalanlar kuluz, tebayız. Size oy vermediğimiz için geri kalanların hepsinin katli vaciptir. Bunu her gün siz söylüyorsunuz. Her gün kameraların karşısına çıkarak ayrımcılığı siz yapıyorsunuz. Utanın, sıkılın. Düşün bu ülkenin yakasından. Ülkemizi sizden kurtaracağız. İnşallah o günler yakındır. Bu halkları, ezilenleri sizden kurtaracağız. O günler gelecek hep birlikte göreceğiz" diye konuştu.

halkizbiz.com (http://www.halkizbiz.com/gundemden/demirtas-tan-davutoglu-na-sen-kimsin-h14742.html)

WeBMasteR
11 10 2015, 02:50
Katliama Mehmet Barlas'tan çok çirkin yorum

Olayı normal göstermeye çalışır bir şekilde “Ortadoğu’da bunlar hergün oluyor. Irak’ta 60 başka yerde 100 kişi mesela. Biz de Ortadoğu ülkesiyiz” diyen Mehmet Barlas’ın bu açıklaması diğer katılımcılar tarafından garipsendi.

Sosyal medyada ise Barlas hakkında epey tepki toplandı.

https://pbs.twimg.com/media/CQ-lhSiWEAAJFdX.jpg

CUMHURİYET

WeBMasteR
11 10 2015, 03:01
CHP Malatya Gençlik kollarından 11 genç de hayatını kaybetti

CHP Malatya Gençlik kolları mensubu 11 kişinin de bugün Ankara Tren Garı'nda meydana gelen katliamda hayatını kaybettiği öğrenildi.

Bugün Ankara'da düzenlenen Barış Mitinginde meydana gelen bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin kimlikleri belirlenmeye başladı. CHP Malatya Gençlik Kolları'ndan yapılan açıklamaya göre katliamda hayatını kaybedenler arasında CHP Malatya Gençlik Kolları'ndan 11 genç de bulunuyor. Hayatını kaybedenlerden 8'inin isimleriyse şöyle:

Gülbahar Aydeniz
Gözde Aslan
Eren Akın
Mehmet Ali Kılıç
Umut Tan
Onur Tan
Kasım Otur
Canberk Bakır

Radikal (http://www.radikal.com.tr/turkiye/chp_malatya_genclik_kollarindan_4_genc_de_hayatini _kaybetti-1449416)

WeBMasteR
11 10 2015, 03:07
Katliam'dan sağ kalanların otobüsüne ırkçı saldırı

Katliamın ardından Ankara'dan Kayseri'ye dönmek üzere yola çıkan eylemcileri taşıyan otobüs, Kırşehir'de saldırıya uğradı.

Ankara'daki katliamın ardından Barış, Emek ve Demokrasi Mitingi'nin sonlandırılması üzerine, geldikleri otobüsle Kayseri'ye geri dönen yurttaşlara Kırşehir'de taşlı saldırı düzenlendi. Saldırıda şans eseri yaralanan olmadığı bildirildi.

97 kişinin hayatını kaybettiği katliamdan kıl payı kurtulan 65 yaşındaki bir yurttaşın anlatımına göre, katliamdan sonra geldikleri Eğitim-Sen otobüsüyle Kayseri'ye doğru yola çıkan eylemcilerin otobüsü, Kırşehir'in merkeze bağlı Özbağ kasabasında taşlı saldırıya uğradı. Saldırıda yaralanan olmazken otobüste hasar meydana geldi.

Kaynak (https://us1.proxysite.com/process.php?d=joV9rkONCl9Tnc7LUETawMtUMDQLi39%2Bp8 S6xCuF8eGnECiraWU7SWZN%2BRnvgOWZElriiDkynrwbunCQro CD8yxmKyCiHg%3D%3D&b=3)

WeBMasteR
11 10 2015, 11:46
Resim, video ve etkinliklerin paylaşıldığı IP adreslerini engelliyorlar ya da araya girip hızı düşürüyorlar. Özellikle etkinlik IP'lerinin böylelikle akşam insanlar sosyal medya üzerinden anlaşıp sokağa çıkmasın diye...
Taksim'e, Kızılay'a, İzmir'de gösteriler olmasın diye yapiyorlar.

Gezi, sosyal medyada ateşlendiği için aynı şekilde bunu da engellemeye calışıyorlar.

Buna "bence iyi oluyor" diyenler olabilir ama bunun asıl sebebi:
Devlet kendi insanından korkuyor, sosyal medyadan korkuyor.

Ben Türkiye'de bu güne kadar bu kadar korkak bir yönetim görmedim.

Protesto her insanın hakkıdır, tunnelbear, vpn gibi özellikler ile rahatça erişim sağlamayı artık herkes biliyor. Ne yapsanız boş yani...