PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şark köşesi ve Şark odası - Ottomanstylemdalgic
05 10 2015, 13:55
http://ottoman-style.com/wp-content/uploads/2013/05/lolo.png


Evlerinde farklı bir konsept denemek isteyenlerin alternafidir şark odaları (http://www.ottomanstyle.com.tr/).
Hantal mobilyaların, sıradan koltuk takımlarının yerine yeni şeyler ararken, eskinin eskimemişliği çıkıverir bazılarının karşılarına.
Aslında kadim kuraldır, her şeyin aslına iltica edeceği. Demek ki kaide bozulmuyor ve dekorasyon manasında da bazıları asıla dönüyor, iltica ediyor.
Şark bilindiği üzere doğu demektir, her batının bir doğusu elbette vardır. Osmanlının ihtişamının göz kamaştırdığı devirlerde, garbdan - batıdan- gelenlerin
çok beğenerek ve özenerek, iftiharla memleketlerine götürerek şarka dair eşyaların sergilendiği köşeler şark köşeleri (http://www.ottomanstyle.com.tr/). Bir nevi zamanının zenginlik belirteciymiş batıda bu odalar.
Şark kültürü (http://www.ottomanstyle.com.tr/) bilindiği üzere sözlü edebiyatın yazılı edebiyata göre daha fazla geliştiği bir kültürdür.
Sözlü edebiyat halkın kültür seviyesini gösterir, doğu diyarlarında şiirlerin okunduğu, gazellerin seslendirildiği, halk türkülerinin
dillendirildiği, destanların anlatıldığı meclisler kurulur, bilgiler insandan insana aktarılır. Bu aktarımların moda tabirle
paylaşımların yapıldığı meclisler, hem insan topluluklarını alabilecek kapasiteye sahip olmalı hem de her gelenin rahat oturarak sohbetin keyfini çıkarabilecekleri bir mekan olmalı.
İşte şark odaları tam da bu ihtiyaca göre hayat içerisinde şekillenmiş mekanlardır.
Kullanıcısına rahatlık vadeden şark odalarının tasarımını ve üretimini yapanlara günümüzde de ulaşmak çok kolaydır.
Hem de eski zamanların tekdüzeliğine bakılarak daha zengin seçeneklerle, odalarında farklı alternatif arayanların hizmetindedir.
Geçmişi özleyen ve bir nebze de olsa eşya ile yâd etmek isteyenler şark köşeleri ile bu özlemlerini giderebilirler.
Site adresi : www.ottomanstyle.com.tr (http://www.ottomanstyle.com.tr/)

deniz
05 10 2015, 16:57
Site Tanıtım Şablonu ve Kuralları (http://webmaster.bbs.tr/showthread.php/64-site-tanitim-sablonu-ve-kurallari)