PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Apache Derleme, WHM-Cpanel, PHP Yükseltme

erkolay
24.Haziran.2015, 00:02
Apache Derleme, WHM-Cpanel, PHP Yükseltme (LiteSpeed Sistemler de Dahil)
WHM - Apache Update menüsü üzerinden apache derlemesi yapmak göründüğü kadar karışık olmadığı gibi yeterince kolaydır. Sadece uygun seçenekleri seçmek problemsiz derlemenin bitmesine sağlayacaktır.

Örnek Sunucu Panel Versiyonu : WHM 11.50.0 cPanel 11.50.0 (Build 17) - LiteSpeed

Evet gördüğünüz gibi sistemimizde LiteSpeed olmasına rağmen yine de Apache üzerinden yükseltme işlemi yapacağız.

Kolaylık açısından madde madde seçilmesi gereken kısımları yazacağım.

1 - WHM - Apache Update kısmına giriyoruz.

2 - Burada "PHP Security" i seçip "Start customizing based on profile" e tıklayarak devam ediyoruz.

3 - Daha sonra hangi Apache versiyonunu kurmak istediğimiz soracak. Ben Apache 2.2 kullandığımdan aşamayı o şekilde ilerleteceğim. Apache 2.2' i seçip "Next Step" diyoruz.

https://resim.webmaster.bbs.tr/image.uploads/23-06-2015/original-eef69def99327eb1e15596ce8701057e.jpg

4 - PHP versiyonumuzu seçiyoruz, PHP 5 i seçip "Next Step" diyoruz.

5 - PHP 5'in sürümünü seçiyoruz, makaleninin yazıldığı zaman (Haziran 2015'te) 5.3'den en son 5.6'ya kadar paketler mevcut. PHP 5.3 versiyona artık destek gelmeyecek. PHP 5.6 sürüm de henüz en yenisi ve güvenliğinden şüphe edebiliriz. O yüzden PHP 5.4 veya PHP 5.5 versiyonlarından birini seçmek akıllıca olur. Bana PHP 5.4 sürüm lazımdı, bunu seçtim.

6 - Geldik "Short Options List" kısmına, bu kısımda kısaca genel eklentilerimizi seçiyoruz. Benim seçtiklerim,

-Frontpage
-Mod SuPHP
-EAccelerator for PHP
-IonCube Loader for PHP
-Mod Security
-Suhosin for PHP[Tercihen]
-Zend Optimizer for PHP

bunları seçip Exhausetive Options List' e tıklayarak devam ediyoruz.

7 - Bu kısımda ek bileşenleri seçiyoruz. Benim genel olarak seçtiklerim.

Asis
AuthnDefault
Deflate
Env
Expires
Fileprotect
Frontpage
Headers
MemCache
Mod SuPHP
Proxy
UniqueId
EAccelerator for PHP
IonCube Loader for PHP
Mod Security
Suhosin for PHP[isteğe bağlı]
Zend Optimizer for PHP
Bcmath
CGI
Calendar
Curl
CurlSSL
FTP
Force CGI Redirect
GD
Iconv
Imap
Magic Quotes
Mbregex
Mbstring
Mysql
Mysql of the system
POSIX
Path Info Check
Pear
Sockets
TTF (FreeType)
XmlRPC
Zlib

Bunları seçip, Save and Build'e basarak derleme işlemini başlatıyoruz. Sunucu özelliğine bağlı olarak ortalama 10-30 DK sürebilir. Ben az önce yaptım. 15 DK. sürdü.

Sir.Vanity
24.Haziran.2015, 03:15
Ellerine sağlık. Özel anlatımlar yaparken resim üzerine site adresi yazmanızı öneririm. Alıntı yapan olursa reklamımız olur.

WeBMasteR
10.Temmuz.2015, 14:47
Bugün bir arkadaş, PHP sürüm yükseltmeyi soruyordu. Konuyu güncelleyelim ki görsün.